Obézne dieťa

lenorka999
31. júl 2013

moja dcera je obezna a detska lekarka s tym nic nerobi.....vedeli by ste mi pomoct akeho lekara mam vyhladat? vopred dakujem

danim
31. júl 2013

ja si myslim, ze hlavne rodicia s tym maju cosi robit.. ( strava, sport, sladkosti minimum... pitny rezim.. a pohyb pohyb ).. nepises ani vek dietata.. ani to, co preto robis ty, aby to tak nebolo ... aki su rodicia - vahovo- postavou- ich strava...??

pragmaticka
31. júl 2013

@lenorka999 zvlastne ze cakas pomoc od doktorky..co chces od nej?? aby nasadila lieky na chudnutie tvojmu dietatu???? 😀 nie je jednoduchsie a zdravsie upravit jej stravu a zivotny styl?? a to mozes ovplyvnit jedine len ty ako jej matka!!!!

lenorka999
autor
31. júl 2013

mala bola vzdy baculka....teraz ma 10 rokov a vahu 60kg, vyska 150....zacala zajedat krizu v manzelstve, nakolko je velmi precitlivela. a za posledny rok a pol nabrala 10 kg. ja aj jej otec nie sme obezny, ani nemame nadvahu.sport ju ziadny nebavi,sem tam bycikel. nasa kriza sa skoncila rozvodom a kedze je raz u otca a raz u mna, neviem jej odsledovat stravu u otca a neviem sa s nim ani nijako dohodnu, nakolko s nim nekomunikujem

alabama0011
31. júl 2013

@lenorka999 havne ziadne sladkosti a dzusiky, atd.. Vela ovocia, zeleniny, A prihlasit na nejaky sport, tanec.. ak mas pochybnosti o funkcnosti stitnej zlazy treba to povedat doktorke, urcite jej spravi odbery..

simca06022011
31. júl 2013

@lenorka999 v prvom rade si musite urobit doma poriadok a nie utekat s tymto k lekarke, ona vam nema ako pomoct... dcere vies pomoct iba aktivitami (to ze ju nieco nebavi nie je ziadny argument, pretoze dnesne deti nikdy nic nebavi :P proste nech si vyberie jeden sport, jednu aktivitu, mozete chodit napr na zumbu/aerobic/tanec aj spolu a odreagujete sa) a hlavne nenechat ju zajedat nieco... ako si zaje male dieta stres? chodi do chladnicky cely den? Treba jej zabezpecit pravidelnu stravu a vyjedanie pomedzi zatrhnut. Sadnut si s nou, napr ist ku kadernicke a tak a povedaj jej ze to robi IBA pre seba... nech sa porie na 15-16 rocne slecny, ci chce vyzerat ako knedla, alebo byt stihla a moct si vsetko obliect atd 🙂 Ked toto dokazes nebudes musiet otca kontrolovat, ona si to postrazi sama...

lenorka999
autor
31. júl 2013

no neviem do nej okrem bananu dostat ziadne ovocie a zo zeleniny zje akurat tak papriku.....sladkosti nezje vela, resp ziadne.ale jej celodenny program je telka...nic ju nebavi, aj ked ideme von, posedava po lavickach , s kamoskami nikam nechce chodit., jedine kupko ju bavi, no vo vode neplava, skor sa len chladi...lekarka jej robila testy a jedine co ma je zvyseny cholesterol.....nie vela,,,,snazim sa jej nedavat vyprazane, ale nie vzdy dokazem ovplyvnit jej stravu

lenorka999
autor
31. júl 2013

@simca06022011 ona to este nema v hlave prepnute a neviem ju nijako naladit.uz som sa s nou vela o tom rozpravala....rozmyslala som, ze skusim ist s nou k lekarovi, nech jej to tam vysvetlia a mozno lepsie pochopi ako odomna

simca06022011
31. júl 2013

@lenorka999 tak k psychologicke, mozno pridu na nieco, ina lekarka ma ani nahodou nenapada...Mozno si pokecaju a na nieco pridu, z vahy kludne moze vyrast este, ale moze mat narp. nejake depresie alebo ju nieco trapi a to moze byt mzno aj horsie. MOzno zle znasa terajsi stav a striedavu starostlivost... atd :(

ja_nka
31. júl 2013

@lenorka999 hlavne sa s nou porozpravaj, venuj sa jej, opytaj sa jej co ju trapi a vysetli jej, ze ona za vase problemy ci rozvod nemoze....samozrejme treba sa s nou porozpravat aj o tom, ci jej takyto vzhlad vyhovuje, upozornit mozno na to, ze moze mat v buducnosti zdravotne problemy...ano, aj 10 rocne deti to dokazu vnimat...a postupne jej menit stravu, jasne, ze zo dna na den nebude milovat zeleninu ci ovocie...je vela sposobov ako si pripravit chutne a zdrave jedla...a urcite viac pohybu - chodte na prechadzku, bicykel, plavat, mozno kolieskove korcule..nemusi zdolat neviem aku dlhu drahu, vsetko chce svoj cas...A prepac, ale kto jej ovplyvni stravu ak nie rodicia? porozpravaj sa aj s exmanzelom, ved je to stale vase dieta a snad aj on chce pre nu len to najlepsie....urcite sa nevzdavaj a nehovor si, ze sa to neda...da sa, len sa musi chciet!

lenorka999
autor
31. júl 2013

mna osobne to trapi, vies len ja sa mozem dva tyzdne snazit a venovat sa, pripravovat zdravu stravu a riesit sport a aktivity , ked po dvoch tyzdnoch u otca sa moja namaha strati....s jej otcom sa bohuzial neda, nakolko je ovplyvneny svojou novou manzelkou a tej je vyzor mojej dcery lahostajny.

katrinka8
31. júl 2013

@lenorka999 - skus ju namotivovat na pohyb spolu s Tebou - chodievajte na vylety, na turistiku, alebo aj na dlhe prechadzky po meste, neverim, ze 10-rocne dieta sa "nechyti" na ziadnu aktivitu. Skuste so sebou zobrat aj nejaku jej kamaratku, aby mala este vacsiu motivaciu. Nepises, ako konkretne zajeda tu krizu - ked ma zvyseny napr. cholesterol, tak to je asi z nejakych "nezdravych" - vyprazanych, sladkych? - jedal, ci? Ako sa k nim dostane, resp. k vacsiemu mnozstvu takych jedal (lebo raz za cas neuskodi, ale ked uz je ta hodnota zvysena, tak toho musi asi zjest dost, si myslim). Aky ma priblizne jedalny listok? Co pocas dna bezne jedava?

gretka2
31. júl 2013

@simca06022011 Davat dietatu za priklad 15-16 rocne slecny...to sa mi zda ako idalna cesta k bulimii a anorexii. Na to treba dat velky pozor. Detska dusicka je citliva. Urcite s nou chod k psychologicke, tam treba zacat, kedze vlastne "zajeda stres" v rodine. To je pricinou, a nadvaha je len dosledkom. Ale veeelky pozor na to, co som uviedla vyssie.

simca06022011
31. júl 2013

@gretka2 ja som hovorila do buducnosti.. ;) Deti teraz uz nie su ako dakedy, ze sa 10 rocne hral s babikami, urcite sa bude chciet pacit a treba mysliet dopredu.. a o akej anorexii a bulimii hovorime,a k matka zabezpeci pravidelnu stravu a pohyb? A urcite sa to da...
ale tak mam s tymto v rodine skusenost, pomohlo iba radikalne zrusit telku, pocitac a chodili rodicia s dietatom cvicit kazdy den, cez leto chodil to kadejakych taborov a velmi pomohli nejake kupele, bola tam sesternica asi 9 rocna...

aliza
31. júl 2013

@lenorka999 no, s tym sportom, to sa necaka, ze kedy zacne dieta nieco bavit. Tie sporty si jej mala zo zaciatku vybrat ty sama, ked ako vravis, uz od malicka je baculka. Je milion druhov, neverim, ze by ju nieco z toho nebavilo. Ale od lenivej, 10 rocnej takmer pubosky teraz ocakavat, ze sa vrhne na nejaky sport, je proste sci-fi. K tomu sportu ste ju mali viest vy. Moj maly nema ani 3 roky a uz chodi na tenis, na gymnastiku a plavat. Dcera robi sutazne tenis, gymnastiku, chodi na plavanie a robila 3 roky bojove umenia, teraz sme ich vypustili kvoli tenisu. Ja som tiez vrcholovo sportovala a sportujem dodnes, aby mali deti vo mne vzor. Pokial sa clovek venuje sportu, zacne sa venovat aj zdravej strave. Tvoja dcera ma zvyseny cholesterol, cize jednoznacne nevhodne stravovanie a to musis zmenit ty, nie doktorka. Doma mas mat nakupene iba zdrave veci, nic nezdrave nemoze mat dcera nadosah. Ked bude v ladnicke len zelenina a na stole ovocie, tak po par dnoch ofukoch a hladu bude jest aj to, ver mi. A musis zmenit varenie, podla vsetkeho nevaris zdravo, zial. Dcera si zrejme este sama nevari, ze? takze cela zodpovednost za jej stav je na tvojich pleciach. A tiez nerozumiem, ako mohla stres zajedat....toto podla mna u deti este nefunguje, iba ze by si ju ty z lutosti a pocitov viny z rozvodu prekrmovala 😢 . Takze urcite zacni od seba, nastuduj si co najviac o zdravom vareni, prestan nakupovat somariny, najdi spolocnu fyzicku aktivitu pre vas obe, mozno tanec, zumba a pod. alebo ju normalne zober do posilky a dohodni jej osobneho trenera, ktory ju zmotivuje, aj ti poradi ohladne stravy. Urcite s tym nieco rob!

lenorka999
autor
31. júl 2013

@aliza chodila aj na plavanie, aj na tanec aj na zumbu a vsade vydrzala nie dlhsie ako rok. co ju tam mam priklincovat, ked tam nechce byt??? ano mam doma aj sladkosti , nakolko mam este dve dalsie deti a mala, ako najstarsia dociahne aj do najvrchnejsej skrinky a vyjedla vsetky sladkosti,,,najprv pomaly, ze som to nejako nebadala, ale ked za den zjedla 15 horaliek, ktore som prave nakupila pre deti zacala som davat pozor a prisla na to ako to je.....dostane od starych rodicov euro-dve a ja neodkontrolujem ci si kupi za to chipsy, a ci sladkost ked ide zo skoly.......tiez chodim do prace a som na tri deti sama a neda sa mi stale za malou chodit, zo skoly, do skoly....

maznacik007
31. júl 2013

@lenorka999 skus detsku zotavovnu Biela skala moze ti to vypisat pediatricka, prioritne ale je to o tebe a nastaveni pravidiel, a ona je uz dost velka aby si to aj sama uvedomovala (neverim ze sa jej spoluziaci pri takej vahe neposmievaju) a musi najma ona chcie s tym nieco urobit a to aj kvoli zdraviu proste zvyseny cholesterol tak nastupuje dieta, sadnite si spolu urobte jedalnicek naplanujte pohybove aktivity spolu a vylepte to niekde ... a hlavne dodrziavajte

gretka2
31. júl 2013

@simca06022011 Poznam podobny pripad, a to ma slecna cez 30, a taha sa to s nou uz roky, a navazuju na to dalsie veci.
Ono je to najtazsie pred, a v puberte. Dieta "depke" reaguje citlivo , prehnane, a narazky na hmotnost sa jej mozu lahko dotknut, zacne mat (mozno uz ma) komplexy, nieco v hlavicke "prepne" a odrazu bude chciet byt rychlo stihla a aj za cenu zdravotnych problemov. A ver tomu, matka nesleduje dieta na kazdom kroku. Aj ked zabezpeci stravu, ..ver tomu, bulimicky a anorekticky si dokazu najst cesticky, aby mohli jedlo prip. vyvratit. A matky to casto zistia az neskor.
Ja nestrasim. Ja chcem len upozornit, ze treba jednat obzvlast opatrne.
Porovnavanie s druhymi ludmi nepadne dobre kazdemu. Niekoho to "nakopne" a prekona sa, ale niekoho to naopak dozenie k riadnym komplexom.
Ale suhlasim, ze by to chcelo zvysenu pozornost dietatu, travit s nou aktivne viac casu, a urcite by veeeelmi pomohlo aspon ciastocne zlepsenie vztahou medzi rodicmi. To je urcite najtazsie, ale zaroven je to aj to najpodstatnejsie. Nemusia sa kamaratit, ale aspon zacat spolu ako tak komunikovat. To je (ako sa vyjadrila lenorka999) spustacom celeho problemu. A to zrejme asi nebude lne tak.....

ada12345
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
danim
31. júl 2013

@lenorka999 v jednom komente pises, ze sladkosti nejedava.. ziadne... a potom pises, ze zje 15 horaliek ????? 😲 co si kupila prave detom.. pises, ze mas 3 deti... odpadavam.. to im treba kupit naraz 15 horaliek ?? obzvlast, ked mas taky problem doma ?? pises, ze dcera chodi k otcovi.. a zaroven, ze s nim ty nekomunikujes.... to akoze vobec ? musite predsa aspon minimum komunikovat- znicili ste zivot sebe- rozvodom- teda narusili..--- co chcete este aj tou pasivitou voci dcere znicit ju ?
rob ako baby pisu.... sportujte spolu, babky dedkov , jej otca- ty musis uriadit, aby mala stravu pod kontrolou. bez toho sa to nezmeni.. co cakas, ze jej da dr zazracne lieky na chudnutie ??
aj ked sport ju bavi len rok- aj to je fajn.. potom zmen.. ale nech stale cosi robi... ale urcite je zakladny problem v strave. ( pizza, sladkosti, vyprazane, velke porcie, chipsy... zmrzliny, nanuky... atd... - proste obrovsky prisun kalorii za den )

aliza
31. júl 2013

@lenorka999 tak neviem, aj moja dcera mala krizy v sporte, ale nepustila som. proste sa musi naucit, ze nemoze veci len tak pustit, ked zacnu byt narocne alebo ju prestanu bavit. Ucila som ju tak vytrvalosti, co myslim, ze je v zivote velmi dolezite, nevzdavat sa rychlo a lahko. A k tym sladkostiam, podla mna je stale chyba v tebe, ze 15 horaliek! mat doma v skrinke. A prave, ze mas doma este dalsie deti, tak sladkosti by som nekupovala uz vobec, ked vidis, ake ma problemy najstarsia. Deti nepotrebuju sladkosti vobec, to len my, rodicia, im ich kupujeme lebo si myslime, ze detom sa ublizuje, ak sa neprejedaju sladkostami kazdy den. Tu treba zmenit postoj. Ocistit mrkvu, jablko namiesto sladkosti a ziadne sladkosti proste nekupovat. Maximalne sa dohodnut na jednej sladkosti denne, hned po jedle, nie ako mlsanie medzi jedlami. Vyhodit vsetky dzusy, ochutene mineralky, coly, fanty a zacat davat cistu vodu, maximalne s citronom. A ak dostava peniaze, tak jej zaloz pokladnicku, nech si setri a nedovol jej peniaze nosit pri sebe, ked nemas kontrolu nad tym, co za ne kupuje. Ma len 10, nepotrebuje to.

ada12345
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simca06022011
31. júl 2013

@lenorka999 ked nevydzi nikde dlhsie ako rok, tak jej to striedaj, proste musi niekde chodit a hotovo, nech si vyberie co bude tento polrok, a potom co bude dalsi polrok, zaujmy treba hladat aj ine.. cita rada knihy, ako sa inak odreaguje okrem televizora? Kazda aktivita je lepsia ako prejest cely den pred telkou, to si clovek ani neuvedomi kolko tych horaliek zje... a este ma napadlo, ci by ju nemotivovala skor nejaka kamoska s ktorou by chodila na nejaky sport...
a podla mna by si mala zacat aj od seba, mas toho vela, nestihas, urcite si nervozna a to sa na nu vsetko prenasa, ma mladsich surodencov mozno sa teraz citi sama. Kto vie ako to je este medzi vami rodicmi a to veru baby velmi zle znasaju, ja som mala s mamou konflikty asi az do 18tky kvoli otcovi a to sa rozviedli ked som mala 6 rokov... proste som na neho nikdy nedala a ani nedam dopustit. Zase ked si zo skoly - do skoly kupi cokoladu nepriberie od toho 10kil v pripade, ze to vybeha... vacsi problem je podla mna neranajkovat a vecerat neskoro. U nas sme mali veceru o pol 6tej, kto nebol doma ostal hladny.. vsetci sme si teda drzali vybornu koncicku a to som sme sa sladkostiam nevyhybali... Ty ju teraz mozno povazujes kvoli tomuto za zataz, "a nemozem za nou stale behat..." ale uvedom si, ze mas este dve deti a ked dorastu do jej veku mozu mat takymto stylom rovnaky problem, nastavila by som teda zmenu celej rodine, nie len dcere...

demonique
31. júl 2013

@lenorka999 ja by som asi tiez skusila najprv detsku psychologicku. ak berie zle rozvod,myslim, ze prejedanie bude mat korene tam. A s tou nadvahou, neviem, ci je nejaka detska dietologicka, skus pohladat na nete alebo sa porad s lekarkou. Drzim palce ☹

melesmeles
31. júl 2013

@lenorka999 podla toho co pises je to teda psychicky problem, tak by ste mali si navstivit psychologa. drzim palce!
🙂

sisaka
31. júl 2013

@lenorka999 podla toho, co pises si nemyslim, ze je problem len v rozvode,ten to pravdepodobne vyhrotil. Pises, ze dcera neje ovocie iba banany, zeleninu iba paprika? To asi neprestala jest ked ste sa rozviedli? ... Ja to vidim na zle stravovacie navyky pravdepodobne uz od malicka, o to tazsie to bude menit, Ale ak sa ti to podari pomoze to nie len jej, ale vam vsetkym. Baby ti tu dobre radia, pokus sa riadit ich radami - zaradit sportove activity do zivota - nedat na vyber ci sport alebo nie, ale nechat ju vybrat aky sport/tanec, prestat nakupovat sladkosti - vyhadzovanie penazi na veci, ktore akurat nicia detom zdravie a zaviest pravidelnu stravu s prevahou zeleniny a ovocia. A v neposlednom rade sa premoct a prediskutovat to aj s manzelom, ak dcera k nemu chodi je zjavne, ze o nu zaujem ma, ak ma o nu zaujem, tak predpokladam, ze mu zalezi aj na jej zdravi, tak sa hadam nejak dohodnete. Drzim palce

andrejka1974
1. aug 2013

@lenorka999 urcite , treba s tim nieco robit, treba ju donutit robit nejaky sport, aj keby si tam mala s nou byt, chodte spolu bicykjlovat, plavata hlavne nekupuj sladkosti vobec, ani druhe deti nepotrebuju, moj syn tiez lubi sladkosti, ale doma nema, ale on chodi na hokej treningy ma 5 krat do tyzdna v sobotu ma vzdy este zapas a sportuju od malicka, prostredny syn zacal s hokejom od 4 rokov od 2 vedel korculovat, mladsi syn sportuje vrcholov o od 8 rokov a ked je pekne su vonku, bud plavu, bud bicykluju ale doma nesedia

aduskaalola
28. jún 2016

ahojte zienky-starsia tema-ale aj prave preto by ma zaujimalo ako si sa s tym popasovala-a ako po troch rokoch je na tom tvoja dcerka.

zuzudanovska
19. sep 2016

@aduskaalola Presne tak mňa by tiež zaujímalo aké pokroky Tvoja malá urobila za tie tri roky, lenorka999 🙂

butterflyana
10. mar 2021

podľa mňa by ste ju mali nechať vyrásť. Ona sa možno postupom času vytiahne. Pokiaľ nemá žiadne zdravotné problémy tak nevidím dovod prečo to riešiť. Hlavne jej nesmiete hovoriť že má nadváhu alebo také niečo. Ona si to neskor može začať uvedomovať a potom aby nemala problém so stravou. Ja sama mám menšiu nadváhu ale moje zdravotné problémy ukazujú opak(mám nízky tlak a stále som studená, niekedy podchladená :D). Sama som nikdy moc nejedla sladké a vačšinou jem ovocie, aktívne tancujem a cvičím ale aj tak mám pár kíl naviac. Čiže pokiaľ je na tom zo zdravotnej stránky v pohode zatiaľ sa nemáte čoho báť.

vulka
10. mar 2021

@butterflyana Dotyčná dievčinka je už dospelá 🙂