Obézne 11-ročné dievča

essinna1
11. feb 2024

Ahojte nájde sa mamička čo má alebo mala obézne dieťa? Potrebujem poradiť čo dávať jesť ako často čo vyradiť a atd . Dakujem

mufka1
11. feb 2024

@essinna1 záleží akú ma výšku a váhu? Ťažko radiť, neporadil si sa s dietologickou?

lavender94
11. feb 2024

@essinna1 v prvom rade vyradiť všetky sladké vody, sladkosti, slanosti, sladké jogurtiky, jogurtove dezerty, mliečka a proste všetko, čo ma pridaný cukor ( čítať zloženie potravín). Ideálne nekupovať vôbec spracované potraviny a jesť len tie základne. Variť môžete tak ako doteraz, akurát ku každému jedlu pridať zeleninu. Ked toto nezaberie, až potom by som vyriešila jedálniček. Záleží aj ako vyzeráte vy. Ak ste zvyknutí variť klasickú Česko -Slovensku kuchyňu a všetci mate nadváhu, bude treba zaradiť aj diétnejšie jedla. Ale tam sa nedá poradiť ze čo variť, no ja varím zdravo a s upravenou recepturou dokážem variť vyvážene aj našu kuchyňu, ale tak všeobecne zdravšia je stredomorská kuchyňa, Japonská, zaradiť viacej strukovín, mliečnych výrobkov ale neochutenych, namiesto tučných smazenych jedal získavať tuky z orechov, semien. Ak sa jedna vážne o obezitu, asi by som navštívila nutricneho terapeuta (nie výživového poradcu,ale človeka čo ma vš, nie par dňový kurz). Do nejakych vlastných experimentov by som sa nepúšťala, zvlášť ak o zdravej strave netušíte vôbec nič. V tomto veku je dôležitá aj psychická stránka, je to akurát vek, kedy sa formuje povaha, veľmi záleží na názoroch okolia, rovesníkov, psychika je krehká a ľahko môže skĺznuť do PPP ak sa na to nebude brat ohľad. Ja viem, že teraz už je neskoro niečo vyčítať, ale nepochopím ako môže niekto mať obézne dieťa. To sa nestane zo dňa na deň, mali ste zakročiť už dávno

pribinak
11. feb 2024

Určite pridať pohyb. Nejaký krúžok kde by sa hýbala

mabenn
11. feb 2024

sladkosti a sladke napoje hlavne vyradit, vyprazane jedla ak su casto, pridat ovocie, zeleninu, mliecne vyrobky a pohyb

patus_2
11. feb 2024

@essinna1 len pozor, je to citlivý vek, aby to nepustilo ppp. Musíte fungovať celá rodina, nie že dieťa bude pozerať ako doma pijú kolu a jedia čipsy. Odmedzte v jedálničku sladké vody, džúsy, sladkosti, vyprážané a mastné. Nemusíte ich úplne vyhodiť, ale 80% stravy nech tvorí normálne zdravé jedlo. Ide jar, začnite sa spolu všetci hýbať. Prechádzky, kolobežka, korčule, bicykel, plávanie, hocičo, len sa každý deň hýbte. Jedzte viac zeleniny a ovocia, šalátov, menej pečiva. Obmedzte spracované potraviny, varte si čo najviac doma zo základných surovín.

tehotna40
11. feb 2024

Navštívte dobreho dietológa, je to dieťa, nenasaď jej svojvoľne žiadne diéty ani nič podobné. Potrebuje vyvážený jedálniček, je vo vývoji, môžeš jej diétami spôsobiť kopec problémov a to nevravím o jojo efektoch. A určite hlavne pohyb, ale stále platí, všetko pod dohľadom odborníka.

lavender94
11. feb 2024

A hlavne žiadne internetové diéty ako keto, mačingová s neviem ešte aké zázraky sa dajú nájsť. To su veci, ltore rozhádžu aj dospelého človeka, nie to ešte dieťa. Ak sa do toho nerozumieš, najlepšie bude riešiť to s odborníkom.

diskuterka22
11. feb 2024

@lavender94 Preco takto sudite len za to, ze Vam sa to nestalo? Niekto sa v podstate obezny uz narodi. Vela robi genetika. Moj muz sa narodil ako 5kg. Vezie sa to s nim cely zivot. Dnes, ked sa stravuje zdravo ale s mierou, tak je stale pribraty. Aby schudol, tak naozaj musi velmi vela cvicit a jest az neprimerane zdravo a malo.

juliet86
11. feb 2024

urcite toto ries s vyzivovym poradcom. resp zdravotnikom dietolog dietologicka sestra pripadne si vies dat online call s nehladu.cz su tam odbotnicky co sa specializuju aj na deti a odporucam aj psychologa pre nu. vela stastia. poznam dirvca co malo nadvhu v 11rokoch dnes ma 21 a 180kil a je de facto invalidna nemobilna

deti95060810
11. feb 2024

obmedziť jedlo po 18 hod.
sladké vody a sladkosti ani len nekupovať.

lavender94
11. feb 2024

@diskuterka22 genetika, dobre 😃 nikto nie je obézny lebo genetika. Môže mať niekto nadváhu, ale obezita nie je geneticky podmienenena. To si myslia len rodiny, kde sa generácie stravujú nezdravo a chudý človek sa tam nemá ako vyskytnúť, keďže sa tie zle návyky predávajú z generácie na generáciu. A ak si si všimla, ja som sa snažila poradiť. Stále zostava faktom, že začať riešiť obezitu v 11 rokoch je dosť neskoro. Bud bolo to dievča obézne celý život a tym padom sa to malo riešiť dávno, alebo sa k tomu postupne vypracovalo a malo sa to podchytiť pred tym ako sa z toho stal problém. Môj muž je presne ten typ, že vždy bude väčší aj ked sa stravuje zdravo a cvičí, ale dopracovať sa až k obezite nie je len tak.

diskuterka22
11. feb 2024

@lavender94 Som absolventkou farmaceutickej fakulty, cize biologia, anatomia, fyziologia, patologia, genetika a pod. mi nie su cudzie. Genetika ovplyvnuje velmi veci, napr. aj aky ma clovek metabolizmus, cize nepriamo takymto sposobom aj to, ako kto vyzera od mala, ci ma napr. sklony k obezite. Su deti chude, nech zjedia hocico a vobec sa nehybu (moja sestra) a su deti pevnejsie, ktore jedia zdravo a sportuju (moj muz). Nemozeme vediet, ci to autorka nejako neriesila uz predtym, zalozeni diskusie na modrom konikovi hadam automaticky neznamena zaciatok riesenia problemu. Vsimla som si, ze ste chceli pomoct, ale ta vycitka bola naozaj zbytocna a nie na mieste, najma ked nepoznate rodinne, zdravotne a ine aspekty danej situacie.
Autorke prajem pevne nervy a hlavne dievca podporit, zdravo sa stravovat a sportovat s nou.

mmoni89
11. feb 2024

@diskuterka22 suhlasim s tym ze genetika ovplyvnuje vela.Tiez mam 3 sestry vsetky chuducke,jedna po 4porodoch ,vzdy take boli nech jedli cokolvek.Ja ako jedina som schytala postavu po starej mame strany pevna riadna zenska.Odmala som taka bola.Tu je podstatne to ako sa clovek k tomu postavi .mala som aj velku nadvahu ,aj zas schudla,po porodoch zas pribrala,proste boj cely zivot.Sama viem ake je to narocne ako dieta mat vela kil navyse.Teraz sa stravujuem zdravo ,cvicim,pocitam si kalorie ale ajtak nikdy nebudem mat krasne stihle nohy a maly zadok

stanulienkat
11. feb 2024

@diskuterka22 genetika ovplyvnuje hlavne typ postavy, z malej miery metabolizmus. Vsetko ostatne je prezieranie. Preco za sociku skoro neboli obezne deti? Nezrali tolko, lebo nebol taky vyber a blahobyt. Behali, sportovali a nesedeli na riti pri mobiloch a Tv. Nehadzme vsetko na genetiku. A v dnesnej dobe, ked je miliarda informacii a pytat sa, co dat zdrave jest decku-zrejme tam bude problem. To uz ludia nevedia sami zhodnotit, co je zdrave?

lavender94
11. feb 2024

@diskuterka22 tak to sme sa stretli dve absolventky farmaceutickej fakulty. Tak snáď obidve rovnako vieme, že genetika naozaj nemôže ovplyvniť metabolizmus natoľko aby bol niekto obézny. A že tonie je o tom, že sa dedí obezita samotná. Môže sa dediť predispozícia na chuť do jedla, cukrovka, hyperlipidemie, nejaké predispozície na ukladanie tuku do rôznych partii, veľké prsia, ale nikdy sa nededí obezita. To už je na rozhodnutí toho človeka, alebo respektíve rodičov, čo s tým. Časti sa stretávam s tým, že všetci su v rodine obézni, a hovoria si, že to tak maju všetci. Ale taky obed aký som v tej rodine dostala naložený, tak taky by som jedla tri dni. Keď človek čo sa narodí s predispozíciou na obezitu je od malička vedený k tomu, aby sa hýbal a jedol zdravo, nemusí sa k obezite nikdy dopracovať. Možno bude trošku robustnejší, su takí ľudia, ale obézni byt nemusí. Každý mame nejaký typ postavy, typicky endomorf nebude nikdy chudý a vysekaný, ale nie je to ospravedlnenie pre obezitu. Keď niekto od narodenia ma s týmto problém, treba hľadať príčinu, keď to nikam nevedie aspoň sa snažiť upraviť to, čo sa dá, cize stravu s pohyb. To, že to autorka doteraz neriešila, usudzujem z toho, že sa pýta čo ma dávať jesť a čo vyradiť. To je dosť elementárna otázka, na ktorú väčšinou nevie odpovedať len človek, ktory v živote neriešil zdravú stravu. Čo je smutne samé o sebe. Keď niekto chce takejto veci zabrániť, nenechá to zájsť do obezity a vie si odpovedať na základne otázky ohľadom stravy.

lavender94
11. feb 2024

@diskuterka22 celý čas riešim to, ze je rozdiel mať nadváhu/robustnú postavu s sakra rozdiel je OBEZITA. Tá sa zdediť nedá. A naozaj často vidím maminky tých obéznych deti čo im dávajú jesť, jedna sa ma pýtala, či mu ma ako dávať len šaláty aby schudol (z rodiny), takže asi take je povedomie o zdravej strave

diskuterka22
11. feb 2024

@lavender94 Nikde som netvrdila, ze sa obezita dedi samotna, ale predispozicia urcite geneticky dana byt moze, takisto pomaly metabolizmus.
Medzi robustnou postavou a obezitou nie je vobec velky rozdiel. Moj muz ma obezitu I. stupna a vyzera normalne, len je akoby cely vacsi, nikto by na neho nepovedal ze je "obezny".
Ja som sa zase stretla v rodine s opakom. Ludia sa stravuju zdravo, cvicia, ale postava sa zial nemeni. Nie je to u nich take jednoduche, mam to dennodenne na ociach.
No, ocividne mame kazdy inu skusenost.

ahhola
11. feb 2024

Hlavne sa s nou napr. V nedelu rano vyber na turu a spravte aspon🏔️ 25000 krokov.
Ako chodi do skoly? Aj 5000 denne pomoze k linii.

lavender94
11. feb 2024

@diskuterka22 ono keby sa znížením kalorickeho príjmu nechudlo, tak by neboli vychudnuté deti v Afrike. Ja som istý čas robila vyžívarku popri zamestnaní a ti ľudia , čo “priberú aj zo vzduchu” často ani nevedia, koľko toho za deň zjedia. Pokiaľ ma niekto spomalený metabolizmus, treba to riešiť s endokrinologom, ale koľko je reálne takych ľudí? Oproti tým, čo sa len vyhovárajú malinko. Naozaj som sa stretla s veľkým množstvom ludi. Tiež mam v rodine ludi, ktorí makajú ako kone a nechudnu. Ale cez víkend sa laduju koláčikom, klobaskami lebo cez víkend sa môže, s doženú ten kalorický deficit čo si počas týždňa držali. A čo sa týka tej obezity a nadváhy, tak tá škála, ktora to klasifikuje vôbec nepočíta s objemom svalovej hmoty. Je to čisto podľa bmi, takže kulturisti su podľa toho morbídne obézni. Preto tu škálu nemám rada a nerada sa podľa nej riadim. Tvoj muž ma pravdepodobne dosť svalovej hmoty, ale keby sa bavíme o klasifikáciu napríklad podľa percenta tuku v tele, mal by možno len miernu nadváhu.

essinna1
autor
11. feb 2024

Dakujem vám všetkým za rady a pomoc . No ona má dosť rada pecivo , sladké obmedzujeme ale je pravda že napríklad má každý deň caj s medom , na liter čaju dávam cca dva pl medu . A. Ak jej chuti tak si da dupľu pohybu je malo . Rozprávali sme sa o tom ja som to prekročila že musím ja schudnúť tiež som nabrala a ona bude môj osobný tréner .

benit
11. feb 2024

Mam kamosku, ma cez 45 rokov, aj s muzom boli skor chudsej postavy ako deti. Brali sa a zmestila sa do 38 siat. Teraz maju obaja cez 100kg. Dieta ich ma 11 rokov a blizi sa k 100kg. Nasadila mu dietu, uz je len kazde 3 hodiny. Myslite si, ze za to moze genetika?

aurora33
11. feb 2024

@essinna1 Čo konkrétne znamená že obmedzujete sladké?

essinna1
autor
11. feb 2024

@aurora33 že raz za týždeň dostane keks

elizita
11. feb 2024

@essinna1 2pl medu na liter čaju? Mne to príde hrozne veľa,ja dávam jednu ani nie plnú cajovy a ešte citrón a je sladký habadej. Nemáte nejaké celkovo nejaké blbé stravovacie návyky ako sladké vody,vyprážanie na masti, plnotučné mliečne produkty a pod?

klip0
11. feb 2024

Ja by som do toho vôbec netahala slová ako schudnúť atď.
Je v citlivom veku, ani nemusí vedieť že "chudne". Proste sa len viac hýbte, prirodzene, zavolaj ju každý deň na bike, korčule, prechádzky atď.
Navar zdravšie, pouzi menej tuku, vymen múku za celozrnnú, nekupuj žiadne polotovary a sladkosti atď atď. Nepite sladené nápoje, ani medom
Keď nato nepôjdete komplexne a celá rodina,tak efekt nebude

aurora33
11. feb 2024

@essinna1 a máš prehľad čo si napr kúpi v škole? Alebo na desiatu jej co chystáš? Ináč tiež mi príde 2PL medu na liter čaju extrémne vela

nurielka
11. feb 2024

Mne sa zdá, že sa tým zajeda nuda, nespracované emócie, tiež sa sesterka brala s mužom a mala max 40 veľkosť, teraz má cez 100 kg a dcéra 13r. ťahá ku 90 kg. Ta strava je zlá, pečivo sa zajeda pečivom a keď sme veľká rodina pokope, oni dve dokážu zjesť aj 3 rezne. Nabrat si dupľu 3x.. je mi z nich ťažko..
Autorka ani keks, nič také. Šaláty s paradajkami paprikou a inou zeleninou pokapat olivovým olejom, ku tomu keď tak celozrnný chlieb. To je taká hnedá sýta kocka dostať aj v Lidl aj inde.
Namiesto sladkého ovocie. Nie však večer.
Čistá voda.
Ani nekupuj sirupy a sladené vody. Čo doma nebude nebudeš piť.
Skús pozrieť recepty na fitshakeri a iných stránkach.
Musíš ísť príkladom dcére, nie ona tebe. Chodiť často von, prechádzky a chodiť veľa veľa veľa, keď vám šport nič nehovorí.
A hlavne si navzájom nevraviet, že ste pri sebe. Dcéra má citlivý vek a môže sa viac zaťať. Treba žalúdok stiahnuť. Prvy mesiac je ťažký. Treba len chcieť.
Čo ťa trápi? Aj od toho sa treba odraziť.
Čo trápi dcéru?
Držím palce.

espeo
11. feb 2024

Keď tu čítam tie sprostosti, ktoré tu niektoré píšu. Chod k odborníkovi. Je to dieťa. Je vo vývoji. Ide do puberty. Neexperimentujte.
A je naozaj obézna? Ked som bola mala, mala som kamošky, ktoré boli tučné. A počas dospievania sa z ich tučnej postavy stala krásna ženská postava.

matkahelka
11. feb 2024

Je pre mna vtipne, ako sa tu niektore dusuju, ako genetika neovplyvnuje, ako clovek vyzera. ach. moja mama ako zena po 40 kazdy vecer pri telke zjedla polovicu strudle, alebo 5-6 sisiek, zapila to sirupovou vodou (cistu vodu som ju nevidela pit za cely zivot) a bola ako prut. pohyb 0, sedave zamestnanie. ja som zial postavu nepodedila po nej, ale po otcovi. od detstva som nikdy stihla nebola a ked som sa k stihlosti priblizovala, bolo to vzdy o sakra velkom obmedzovani v jedle a neustalom pohybe. teraz po 40, mam pocit, ze bud budem denne 2 hodiny robit kardio a zut nonstop len salat, alebo budem mat vzdy par kg naviac. mam pubertacku dceru, ta dokaze zjest take mnozstva, ze sa mi panenky pretacaju a je stihla. postavu po mne nepodedila (vdakabohu aj vdaka vsetkym svatym). myslim, ze som to tu uz pisala v podobnej diskusii, mame znamych, maju dvojcata dievcata. od batoliat bolo na nich vidno extremne rozdiely v postavach. obe dojcene, obe rovnako zacinali s tuhou stravou, obe rovnako jedli a jedna v roku bola na hranici podvyzivy, druha bola ako gula. v skolke jednej bolo nutne gumu v leginach vzdy stahovat, aby z nej leginy nepadali, druhej mama kupovala leginy o 2 cisla vacsie, aby sa do nich dievca vobec navlieklo. su aktualne skolacky a vzdy je medzi nimi velky rozdiel v postavach. jedna stihla, intelektualka, sport ziaden, len klavir, knihy a sach, druha robi karate a plava, sportuje 4 dni v tyzdni a vzdy ma nadvahu. takze ano, genetika velmi ovplyvnuje nielen nasu vysku, ale aj postavu.
Autorka, vyrad z jedalnicka typicke slovenske mucne jedla, stravujte sa cela rodina inak a zdravsie. nielen dcera, ale vsetci. nevysmazaj, nerob smotanove omacky, kysnute jedla. sladke vody a sirupy vobec nekupovat. a ak sladkosti, tak kvalitnu cokoladu, susene ovocie, alebo domaci kolac peceny zo spaldovej muky a sladeny niecim kvalitnejsim ako je biely rafinovany cukor. a dcera nech sportuje. najdite nieco, co ju bavi. moja robi kraso, vyzera to uplne jednoducho, akoby to sport ani nebol, ale po hodinovom treningu ma spotene este i spodne pradlo. a s dcerou chodievaj trebars behavat, alebo rychlu chodzu, ja to tiez tak s dcerou robim, clovek pri tom vypne a urobi nieco pre seba. ale urcite nieco robte, lebo ak je v 11 tucna, bude sa to na nu este nabalovat, dievcata v puberte velmi naberaju na vahe.

essinna1
autor
11. feb 2024

@elizita vyprážané nie ale jogurty plnotučné ano