Nočny des a Peritol

renatka737
20. jan 2012

Ahojte, moja mala bere peritol od 8.mes. teraz ma dva,brala to koli nocnemu desu. Raz som jej ho nedala asi 4 dni no bola ako vymenena- podrazdena,placliva,agresivna... Teraz ho mame postupne uberat ale mam pocit ze sa zacinaju objavovat priznaky koli kt. bol nasadeny...
Mate skusenosti s niecim takym? dakujem

hajanka
20. jan 2012

@renatka737 nemam skusenosti, ale co ma napada, nie je to navykove? Nevytvorila si na tie lieky navyk (ved je to riadna doba) a po vysadeni sa objavuje nieco ako abstinencny priznak na nejaku zlozku lieku? sorry ak trepem.. neviem nic o tych liekoch, len pisem co ma napada.

renatka737
autor
20. jan 2012

@hajanka uz aj mna to napadlo. ale co mam robit? ked jej to vysadim a vratia sa jej stavy co mala predtym tak neviem co bude.... na jednej strane budem rada ze to vysadi a na druhej strane sa obavam co bude. Peritol sa podava aj detom kt. nechcu jest u nas to je opacne. Mala je nutrilonove dieta cize pribera viac ako obvykle a teraz musim stale kontrolovat aby nieco nemala v ustach. Nadavam ked jej davaju st.rodicia jest hluposti... Uz si pripadam ako policajt---a potom povedia ze lieky niesu navykove

hajanka
20. jan 2012

@renatka737 naozaj neviem, moze byt, ale to by skor lekarka co naordinovala mala vediet povedat, ci je to navykove a ak tak ta mala vopred upozornit. Neviem ani ci to bolo nevyhnutne aby ho brala tak dlho a denne..

A este ma napada, inak ako nasadenim liekov ste sa nepokusali prist na pricinu tych stavov???

kvietocek7
20. jan 2012

@renatka737 no mne sa to vidi tiez ako vedlajsie ucinky.Ak by si to vysadila (co bysom urcite urobila) tak postupne, nie naraz. Nocny des u takeho malinkeho babatka 🙄 nas to tiez drzalo nejaky cas cez toto leto,ale presli sme cez to bez akychkolvek farmaceutik. Jej to moze skor skodit ako pomahat. Su aj ine sposoby ako odstranit ci prejst stavmi ked deti maju nocne desy.Napr aj terapie a podobne. Nam sa osvedcila terapia objatia.
ale ako pise hajanka treba zistit co je skutocna pricina stavu.

berus222
20. jan 2012

s liekmi skusenosti nemam, ale velmi dobre vieme co je to nocny des. tak 3 x do tydna "strasi" aj nasho starsieho syna. pytala som sa aj na lieky, ale jedna sestricka mi povedala, ze su to navykove "oblbovaky", ze mame hladat pricinu. zatial sa nam ju nepodarilo najst. ☹

renatka737
autor
20. jan 2012

@hajanka pricina nocneho desu nieje znama.... zevraj sa detom vracia vecer to co cez den prezili. Mohli mat ten najkrajsi den v zivote a aj tak sa im to v noci vrati. Niektore deti to precituju intenzivnejsie. Hlavicku ma v poriadku. TEN PERITOL ju ma drzat v klude ked ho nema tak nieje. Tak neviem ci je navyknuta alebo ukludnena. 1.februara koncime a potom len uvidim co ozaj bude, dufam ze to bude ok

kvetinqa
20. jan 2012

Peritol sam o sebe navyykovyy nie je, ale tak malemu dietatu by som ziadny podobny liek na tak dlhu dobu nedavala. Ma vyrazne sedativne ucinky, je to hnusny oblbovak. urcite by som hladala ine riesenie, skus neurologa, ci je dcerka z fyziologickeho hladiska ok, psychologicku atd. Nocny des sa vekom zvykne upravovat. Vacsinou je spajany so stresom, pocitom nebezpecia, treba obmedzit vzruchy, mat nejake predspankove ritualy, ktore dieta ukludnia.. ale v prvom rade by som hladala riesenie aj inde ako u lekarky, ktora predpise peritol a hotovo. drzim palce!

ivuska6
20. jan 2012

@renatka737 odporucim ti nahodit si na internet peritol taky aky mas a docitas sa vsetko onom .

renatka737
autor
20. jan 2012

@kvietocek7 u nas to bolo kazdy vecer pokazde ked zaspala za pol hodinu rev ako posadnuta. PRV SME TO RIESILI tym objatim, no mala vrestala este viac. Raz sme ju natocili a ked to doktorka videla bola zhrozena preto jej dala hned ten peritol... velmi pomohol ale co teraz ?

renatka737
autor
20. jan 2012

@berus222 My sme ho mali 7X do tyzdna des

kvietocek7
20. jan 2012

@renatka737 presne ako hovori @berus222 je to oblbovak a ten pricinu neriesi,skor by som povedala ze potlaca 😖 ak tak jej davaj obmedzene -inac to ma pomaly ako drogu,ze ked ho nema tak nieje kludna.
a radili ste sa so psychologom? My sme mali to iste, maly prechadzal az do nepricetna. Velmi ma to vyplasilo, ale potom to postupne preslo. Skuste nech ma pokojnejsie dni, treba obmedzit vzruchy, mat nejake predspankove ritualy, ktore dieta ukludnia.nie vela stimulov,ze ked sa ma upokojit teda ze ide napr spinkat v jej hlavicke sa to nevie nijak upratat.Pozor aj na televizor!!! nam to robilo sarapatu.
Chudatenko.... Hovorim,lieky to iba potlacaju a neriesia.
A to bola pediatricka ci kto predpisal peritol? Nocny des je ked sa deticky tazko z niecim vyrovnavaju,moze to byt aj davnejsia minulost. To treba preverit ked to ma tak casto.

renatka737
autor
20. jan 2012

@kvetinqa Napisala nam ho neurologicka tak neviem, neviem ako to bude riesit teraz ale uz jej ho nechcem davat....

hajanka
20. jan 2012

@renatka737 tak potom je to urcite navyk ☹ mozno nie navyk ako navyk (nejaka navykova latka v nom), ale navyk na tak dlhe uzivanie lieku, postupne ho vysadzuj, mozno uz z toho nocneho desu aj vyrastla, len teraz bude mat nieco ako abstinencny priznak kvoli tym tabletkam.
Neskusala si sa poradit aj s inou dr., alebo inym odbornikom?

pancake
20. jan 2012

@renatka737 vysaď ho,lebo malá ho nepotrebuje ak ti dobre papá, čo podla toho čo píšeš tak aj papá. a nech je aj tyzden nekludná ale budeš mať pokoj. nechápem doktorku, ktorá dá dietatu rok v kuse peritol. môj syn ho jedol mesiac a na gastre mi povedala, že viac už nemám dávať. iba vtedy ak vidím ,že dlhšiu dobu neje. tak som mu dala .

juliagregor
20. jan 2012

@renatka737 mrzi ma, ze sa trapite....tie desy poznam, mne tak bucia dvaja, najstarsi a najmensi...drzte sa...

renatka737
autor
20. jan 2012

@hajanka teraz ma polovicnu davku uz dva tyzdne, uz ho uberaz asi to budeme musiet pretrpiet len sa bojim aby sa z nej nestala neuroticka dakujem

hajanka
20. jan 2012

trosku som surfovala po nete ohladom toho, mozno by nebolo od veci vysetrit EEG, u jedneho dietatka sa prislo na to, ze neslo o des ale epilepticke zachvaty.

kvetinqa
20. jan 2012

@renatka737 tak v tom pripade skus psychologicku alebo aj ineho neurologa.. Pokial viem, nocny des sa u tak malych deti neriesi medikamentozne. Odstranit pricinu je tazke, lebo vacsinou nie je znama. Na nocne ulaky mozes mat predispoziciu, moze to byt z pretazenia, stresu, strachu, nedostatku spanku, pri malych detoch k nemu mozu dopomoct zubky, teploty, bolest.. proste tych faktorov je vela. Skus ju dve hodky pred spanim drzat v klude, vela ju objimaj, hlavne musis byt ty kludna, deti vycitia vsetko.. Pri ulakoch sa odporuca dieta zobudit tesne predtym ako sa objavi, objavuje sa vacsinou zhruba pol hodku po zaspati, ale to treba odsledovat a skusit byt v tej faze pri nej, drzat, hladkat, tisit...

renatka737
autor
20. jan 2012

@pancake my sme boli po pol roku na kontrole a vysadili sme ho ale bolo to velmi zle

kvietocek7
20. jan 2012

@renatka737 a mava ten des v tom istom case po zaspinkani alebo je to casovo individualne?

renatka737
autor
20. jan 2012

@kvetinqa to vsetko robim. no ked sa ju snazim utisit je agresivna .... ak to neustupi liek jej nedam.... vezmem ju psychologicke. Myslela som si ze jej to pomoze, bola som rada ze je ona spokojna, no nemyslela som co nastane potom a teraz ma to mrzi, ze niecim takym musi prejst dufam ze to prejde dakujem za rady

kvetinqa
20. jan 2012

@renatka737 strasne vam drzim palce, mrzi ma, ze taky drobcek sa takto musi trapit. Ono to casom prejde, len treba trpezlivost. drzte sa!

renatka737
autor
20. jan 2012

@kvietocek7 kazdu hodinu, napr. zaspala 20:30 a 21 uz vrieskala potom sme boli taku hodku hore a zas to iste celu noc

renatka737
autor
20. jan 2012

@kvetinqa Dakujeme Vam velmi pekne

hajanka
20. jan 2012

@renatka737 urcite to zvladnete, ja by som sa isla poradit s inou lekarkou, alebo viacerymi. Kazdy lekar moze mat iny nazor, alebo ti povedat nieco nove... neupinaj sa len na jedneho.

renatka737
autor
20. jan 2012

@hajanka Boli sme a nic neukazalo, uz jej ho nedam 1.ho ten liek mame vysadit a uz jej ho nedam... skusime psych. dakujeme za pomoc

kvietocek7
20. jan 2012

@renatka737 drzim palce nech sa vam podari cim skor byt ok

renatka737
autor
20. jan 2012

@juliagregor Dakujeme aj Vam drzime palce

desszi
20. jan 2012

Ja som nikdy nepocula aby Peritol niekto naordinoval na nocne mory 😨 obvykle ho ordinuju na nechutenstvo ak dobre viem, v kazdom pripade je to riadny koktail, urcite by som ho nedavala takemu malinkemu dietatku, zase raz maminka slepo doverovala lekarovi a tu je vysledok. Ved existuju liecive bylinky na ukludnenie - kupel v cisteci ma sedativne ucinky bez vedlasich efektov, rovnako levandula, medovka, valeriana....homeopaticky sirup Sedalia....tablety persen....to vsetko tu bolo na vyber pre miminko....ach jaj ☹ verim ze sa z problemov rychlo dostanete ☹ @renatka737

juliagregor
20. jan 2012

@renatka737 u nas je to uz LEN 1-2 krat do tyzdna ...starsi ma 5 rokov a dvojky 3 roky...
u starsieho to zacalo, ked sa narodili dvojky...
a Sedalia nie je lepsia? je to homeopatikum, mozno menej navykove----hm...

kvetinqa
20. jan 2012

@desszi pozor, nocna mora a nocny des nie je to iste. Su to dve odlisne veci. Nocny des sa objavuje v najhlbsej casti spanku, mora v tzv REM. Z desu sa vzdy zobudis, ma kratsie, ale vacsinou intenzivnejsie trvanie. Nocny des je charakteristicky vybusnostou, neovladnutelnou uzkostou a panickou reakciou - hadzes rukami, nohami, vacsinou je sprevadzany aj vykrikmi. Vyskytuje sa prevazne v detstve, zatial co mory mozme mat pocas celeho zivota. Nocna mora je zly sen, ktory si vacsinou pamatas, a des akoby docasna porucha nerv. systemu a ty si nepamatas co sa dialo, len sa zobudis s uzkostou a zmatena..