Nervózne, nespokojné a umrnčané 9 mesačné bábo

miilada
21. jan 2015

Ahojte. Uz som raz vytvarala podobnu temu, no bolo to, ked mal maly asi 4 mesiace. Prve mesiace sme jeho place brali ako kolikove. No kedze jeho nespokojnost pretrvava, hoci uz ma inu podobu, kedze je starsi, snazim sa najst pricinu jeho spravania. Skusim to popisat. Skoro vobec sa nevie zahrat s nejakou hrackou, mozno minutku, potom zacne pokrikovat, mrnkat, krivit tvar. Ak k nemu dostatocne rychlo nepribehneme s nejakou skvelou, zaujimavou hrackou, da sa do placu. Navyse sa ale tak podrazdi, ze potom je problem uz aj nejako ukludnit a zaujat. Ma aj problem so spankom, sam nezaspi ani keby co bolo. Jedine na prsniku, ale aj to nie hocikedy. Ked ma zlu chvilu, tak bucha ruckou, kope nohami, odtlaca sa nimi odo mna - pocas sania!. Navyse sa zvykne buchat ruckou do cela alebo hlavky. Niekedy este zaspi v aute, ale aj to vacsinou po vydatnom placi.

Je to milovane dieta, no nevieme mu pomoct, ako sa snazime. Mojich rodicov jeho stav poburuje nezavisle odo mna a manzela. Tym chcem povedat, nie som s muzom jedina, co si myslime, ze nase babo je maly nevacik. Vobec sa pri nom neda nic doma urobit, nie je sanca navarit, upratat. Som rada, ked mi sa stihnem niecoho najest. Ale na to som si uz zvykla. Je pravda, vie sa zaujat nejakym predmetom, niekedy aj na 5 min, vynimocne 10 min. Zvacsa, ak ho mame posadeneho na kolenach. Vie sa aj pekne pousmievat a zasmiat, ked ma svoju chvilu, no kludne o par sekund zacne mrnkat. Co je ale horsie, v poslednej dobe zatina pasticky, az mu to na tvari vidiet, ako sa jeduje.

Od jeho narodenia nebol suvisly tyzden, mozno ani den, kedy bol uplne v pohode :/

Prosim vas, stretli ste sa s tym vo svojom okoli? Co to je, prejde to?

Neviete o dobrom detskom psychologovi v banskobystrickom kraji? Ktory lieci dojcata?

Neurologa sme zatial neskusali. Nasej pediatricke sa vzdy zdal uplne ale uplne v pohodke a ze krasne pribera :/ Jasne, ze ked je pre neho cudzia osoba, nebude je tam vrcat. Iba kuka, kuka, obzera.

Dakujem za vsetky rady. Na pripadne otazky rada odpoviem.

nikolettka
21. jan 2015

my máme toto isté,len malý bude mať len 2 mesiace .-( poradte co to moze byt .-(((

margarita
21. jan 2015

@miilada
neviem o ziadnom detskom psychologovi ,ktory lieci dojcata. najskor tak 3 rocne deti, aj to len ked su schopne dobre komunikovat...
ak sa 9 mesacny zaujme predmetom na 5 minut, to je absolutne v poriadku, ci cakas, ze v tak utlom veku si bude hodinku sam citat encyklopediu? 😉 to nedokaze ani moja 6 rocna, to neber ironicky, ale ako fakt.
mne sa zda, ze si asi zvykol na to, ze ked sa "nudi", staci zamrnkat a niekto pride a nieco sa deje a sa to riesi...
mozno nepotrebuje skvelu zaujimavu hracku, ale chce byt pri tebe, sledovat co robis a tak...

neviem, nemam s takymto spravanim dietatka skusenost, hoci mam prave uz tretie v tomto veku,a le moji sa nejako naucili lozit za mnou po celom byte, hovorila som na nich, komentovala, co robim, ked sa da, hrala sa s nimi, alebo len rozlozila rozne hracky po celej dlazke a priebezne som to vymienala...

mozno sa dostal aj do fazy separacnej uzkosti, a preto tak neustale vyzaduje Tvoju pritomnost a pozornost.
nemyslim, z toho, co pises, ze by tam bol nejaky zdrav. problem, to by mala posudit pediatricka, pises, ze jej sa zda ok...tak neviem.

nufanek
21. jan 2015

@miilada mam podobnu skusenost. Synovec bude mat 7 mesiacov a je to ako cez kopirak. Spociatku mal reflux, takze to vsetci pripisovali tomu. V decembri po vysetreni bol uz ok, jeho stavy pretrvavaju. Najhorsie je, ze sa dokaze neskutocne vyprovokovat z jemneho mrncania do amoku, mam dojem, ze bezdovodne. Rovnako si ruckami sucha tvar od nervozity. Cez den spava iba v kociku vonku, najmensie suchnutie ho prebudza, v noci len pri kojeni, rovnako sa zvykne nervacit, odtlacat.
Dokonale chapem tvoje pocity. Som v podstate iba pozorovatel, ale obcas je to neuveritelne vycerpavajuce. Mne osobne, po skusenostiach s dvomi detmi, sa to nezda v pohode. Uz som sestre navrhovala, aby to riesila s pediatrickou.
Napadlo mi aj to, ci nie je nauceny na nosenie a ako nahle si ho clovek chvilu nevsima zacne vrieskat. Ale je pravda, ze mrnci aj ked je na nohach, pripadne rukach.

janka_mamka
21. jan 2015

podla mna tiež chce byt pri tebe, skus chodítko, on má už devät mesiacov, chce sa sám pohybovat , mat svoju volnost, malý mi v tom lietal ako šarkan. nebaví ho už jeedna hračk alebo dve a ležat či sediet, cche skuumat a objavovat, skus daku detsku pesničku rozprávku aspon na 5 -10 minút.

devlin
21. jan 2015

moja prva dcera bola narocne babo a cuduj sa svete,je uplne normalna 😝 napriek mudrym radam okolia som nacuvala jej potrebam a vratilo sa to neskor. druha je kludne a spokojne babo, napriek tomu nezaspi sama a teraz je v noci nekludna a vecne na prsniku. su aj drazdive deti, narocne. mat dieta neznamena po najedeni strcit cumel, dat do postielky a dovi o 10 hodin. alebo mat pokoj od neho cely den. este by ma zaujimalo, co by akoze mala robit psychologicka? dat lieky na spanie ci oblbnutie? to nech si slahnu ti mudrci naokolo a nastuduju nejaku literaturu o detoch, postkomunisticku, najlepsie ...to neber v zlom, Ty si matka, len pevne nervy, dolezite je dietatko. nechaj aj poplakat, neskac hned, ale zase nie do nepricetna. prejde to, neboj.

miilada
autor
21. jan 2015

@margarita
Vdaka za reakciu.

No hovoris, ze sa mozno dostava sa nejakej fazy, ale kedy? Pretoze nas maly nikdy nemal kludny den.

Hej, uz mi znami radili, ze ked zacne mrncat, nemam hned k nemu bezat. Veru, vzdy sa ani neda, lebo, hoci nevarim pre seba, no malemu musim. A vtedy prave neviem pribehnut, hoci je 1-2 m odo mna v hojdacom sedatku alebo v ohradke. No a je schopny sa neuveritelne rozplakat. Toto chvilkove "ignorovanie" nam zatial nepomohlo, aby sa situacia zlepsila. Musim ho obcas nechat plakat, ked potrebujem ist na wc, alebo prevziat donasku jedla :/

5 min, som uviedla ako maximum z maxim, resp. 10 min. sa uz parkrat stalo, ale len ked mi sedi na kolenach so super hrackou alebo na rukach a obchytava na chladnicke nalepky a magnetky. Ale zas.. co mozem vtedy ja doma porobit? Ako pisem, bezne je 1-2 min. a uz je krik a plac, nervacenie. To, ze som nadohlad, vobec nestaci.

Kazdopadne budem dufat, ze to nie je nic, co sa bude s nim tahat dlhodobo.

Su taki psychologovia, citala som v zdravi. len neviem ktori kde. Od par mesiacov vysetruju, interakciu s matkou atd. Min. by psychologicka vedela odpozorovat, ako sa sprava. Liecia aj nespavost.

leporeloo
21. jan 2015

@miilada podla mna dietatko ma vzdy dovod preco je nespokojne. Treba teda vylucit nejake ochorenie ale ne!yslim ze toto je vas pripad. Ide tu skor o to ze deti su pekelne komplikovane a narocne a nefunguje to tak ze sa bude spravat tak ako to ty ocakavas... Je normalne ze take male dietatko sa nevie prehrat, to ta ako vobec napadlo, moje dieta nevydrzalo 10 min s hrackov ani ked bolo dvakrat starsie.. Dieta prosto potrebuje interagovat so svojim prostredim a nie si tisko lezkat v postielke. Zapoj ho do vsetkych cinnosti ktore robis daj si ho satky alebo nosica a uvidis jake rezne spravis 🙂 dieta nie je pusty ostrov potrebuje ta 24hodin denne, je to mega fuska ale je to tak

paris3
21. jan 2015

Ahoj! My sme mali to iste s dcerou. Najhorsi bol prvy rok. Potom sa to zacalo zlepsovat. Prvy rok bola stale nespokojna, skoro sa ani neusmiala. Ked sme sa my na nu vyskierali, tak sa na nas pozerala s vyrazom ci nam nesibe 😀 jednoducho bola od narodenia 'ina' ako ostatne deti. Zmierila som sa s tym a uz som to neskor neriesila. Citala som clanky a diskusie o 'narocnych detoch' a na sto percent splnala popis 😉
Mozno by bolo fajn si pozriet, ci aj tvoj maly k narocnym detom nepatri. Potrebuju trochu iny pristup.
Nasa mala je riadne vyvojovo popredu. Tak mozno aj z vaseho sa vykluje taky sikulko 😉
krpata bola uz od babatka 'hladna' po podnetoch, stale som sa jej musela venovat,nosit ju na rukach, ukazovat jej stale nove veci, vela sme chodili mimo dom, lebo som ju uz doma nevedela zabavit. Ked nemala nove podnety, bola schopna z mrncania prejst do amoku. Okrem toho velmi zle spavala a aj v noci sa metala, ako by nevedela vypnut. Mala velmi plytky spanok a celkovo velmi drazdivu nervovu sustavu. U doktorov sme kvoli tomu neboli.
A to s tym spankom mame problem dodnes 😢 uz 3 a pol roka neviem, co to je dobre sa vyspat. Ale hlavne, ze sato postupne zlepsuje.
Zaujimalo by ma, ci tvoj syncek patrik narocnym detom.
Budem rada, ked potom napises.
S doktormi by som to neriesila, ale vy ako rodina, by ste sa s jeho inakostou mali zmierit.V opacnom pripade sa s tym budete stale trapit a porovnavat ho s beznymi detmi.
Drzim palce!

miilada
autor
21. jan 2015

@devlin
Prepac, ale mat pokoj na cely den, to si trosku prehnala. Mala si dojem z mojho prispevku, ze tuzim po celodennom pokoji? Pisem, ze varit nevarim, len malemu. A obcas je dobre aj chumace prachu zotriet z podlahy, ved babo to tiez dycha.

A ked ho mam aj na rukach, ale zrovna sa niecim nezaujme, napina sa a zlosti, t.j. je nespokojne, t.j. trpi. A mna boli, ked moje dieta trpi. Preto som sa odvazila zalozit temu a poziadat o pomoc matky, ktore nieco velmi podobne zazivaju, bud priamo alebo vo svojom okoli.

Psychologovia lieky nepredpisuju, navrhuju, ako u dietata postupovat, co upravit, co zmenit.

miilada
autor
21. jan 2015

@leporeloo
Dakujem za odpoved. Mam klokanku/nosic BabyBjorn, no viem vykonavat cinnosti len 1 rukou. Ked som skusala dvoma nejake kuchynske prace, tak sa zapojil aj maly. Co je sice mile, no kde je noz, to nie je velmi bezpecne. A napina sa aj v nej dost casto. Cize mna trapi, ze je nespokojny. Ja sa mu totiz venujem, aj ked zrejme moj prispevok vyznieva, ze nie.

miilada
autor
21. jan 2015

@janka_mamka
Bohuzial, nevie v choditku chodit, jedine trosku cuvat. Tiez v nom nie je spokojny :(

miilada
autor
21. jan 2015

@paris3 Skusim pocitat. Nas sa praveze vie krasne rehotat, ked sa nam podari urobit sasky, ktore sa mu pacia. To je vlastne to, co mi dava silu. Len z krasneho smiechu sa vie zacat zlostit. Urcite sa v buducnosti ozvem, ze ako sme na tom 🙂

leporeloo
21. jan 2015

@miilada ja verim ze sa mu venujes len proste som ti chcela napisat aby si nemala nejake ocakavania, ze uz by mal spinkat dobre alebo sa chvilu prehrat.. Su aj take deti ale tvoje k nim nepatri. Treba sa s tym zmierit a naskocit na tie jeho potreby lebo inak spokojny nebude. Myslela som ergo nosic kde je dietatko tvarounk tebe, klokanmka je nnepohodlna aj pre teba aj pre dieta. Moja je presne takato vela vela deticiek je dnes takychto vzrusivych narocnych. Presne pozri so definiciu narocneho dietata aj tu na mk ju najdes a pochopis.
Taketo dieta potrebuje stale objsvovat ucit sa a spoznavat byva casto velmi bystre a nezaujimaju ho hracky ale realne veci a to je aj dobre lebo sa da zaujat realnym zivotom.
Je to narocne mat take dieta ale aj velmi vynimocne slus ci sa vtom nenajdes

miilada
autor
21. jan 2015

@leporeloo Vdaka, toto hned znie povzbudivejsie 🙂

devlin
22. jan 2015

@miilada to nebolo mierene na Teba, ale na okolie 🙂 mozno som sa trochu odviazala, ale ja som to zazila, viem presne, o com hovoris. mna poburila veta, ze Tvojich rodicov maleho spravanie poburuje 😕 dieta treba akceptovat take, ake je. a klokanku urcite nepouzivaj, len mu fyzicky uskodis, skor ergonomicky nosic alebo satka. mozno sa mu tam bude pacit. zacne chodit a bude lepsie, uvidis.

janka_mamka
22. jan 2015

@miilada škoda no lebo môj bol v takom veku najspokojnejší jedine keď lietal po byte 😝

mabika
22. jan 2015

Jednej kamoske na nervozne dieta pomohol kineziolog a inej zase dojcenske masaze. Vsak vyskusaj.

ssofty
6. nov 2015

Prave riesime podobny problem so 6 mesacnou dcerou a natrafila som na tento clanok: http://www.babyweb.sk/preco-place-babatko-bez-slz

balintovaveronika
26. apr 2018

Aj moja už 8 mesačná je presne taká istá. Od malička placliva je veľmi a teraz už zas mam pocit ze idú zuby lebo zatiaľ ani jeden nemáme. Tak uvidíme. A tiež sa nic nedá doma porobiť. Akurát som si objednala nosič tak budeme skúšať sa takto nosiť. Lebo na rukách je jej najlepšie ale ani to netrva dlho. Tak uvidíme.

majkatarajka
9. jan 2019

prosim vás oživím túto tému...to čo písala miilada sedí na nás ako keby som to písala ja.. mali ste ešte niekto také bábo? prešlo to?

aninka30
12. feb 2019

@majkatarajka aj u nAs tak ☹ uz ma 7m

l222
11. aug 2019

@majkatarajka u nas je to tiez tak teraz s 9 mesacnym. Ale vidim, ze sa nikto neozyva :/ tak asi nezistime co pomohlo

majkatarajka
11. aug 2019

@l222 naša má už 15 mesiacov a zlepšilo sa to asi po roku...keď už bola samostatnejšia a dostala sa kam potrebovala...

brendaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ssofty
11. aug 2019

@majkatarajka prešlo to, sú to všetko len fázy, niektoré dlhšie, iné kratšie. Žiaľ nemám inú radu len vydržať.

ivanasss1990
7. apr 2020

@majkatarajka prosím ťa, mám podobnú skúsenosť. Je to lepšie časom, či? Prešlo to u vás ?

majkatarajka
8. apr 2020

@ivanasss1990 no tak naša má 2 roky o mesiac a je to kúsok lepšie asi posledný polrok ale pre každú blbosť plače doteraz a sama neviem tiež zaspať ale už ju aspoň nemusím na rukách usoavat iba tak že si k nej ľahnem.

gabikamk
27. mar 2023

@ssofty
@miilada mozem sa spytat po tych rokoch, ci a kedy u vas nastala zmena, zlepsenie? Mame to iste...

skaja_111
3. jan 2024

@gabikamk ahoj ja mám to iste prosím Ta zlepšilo sa to u vás ?

liliana8
3. jan 2024

@paris3 ahoj a aka je prosim dnes? Niekedy sa zamyslam, ci to nie je ADHD :/ U vas sa nic nepotvrdilo?