Neprestávajúci dlhotrvajúci kašel u 5ročnej dcérky

amanta5
9. dec 2018

Ahojte, stretli ste sa niekto uz s tymto? Ake boli vase skusenosti?
Starsia 5rocna dcerka uz 4 tyzden kasle. Zacalo to suchym kaslom, preslo do vlhkeho. Po niekolkych dnoch sa to opat vystrieda a dookola. Je cely cas bez teploty, mala len miernu nadchu. Cely tento cas je doma, nie je v kolektive deti.
Na konci druheho tyzdna sa pridal zachvatovity kasel pred spanim s pocutelnym slabym piskanim. Inak je cula, vesela, beha, hra sa.
Uz sme brali aj atb (podla mna zbytocne), inhalujeme Vincentku, aj sirup od kaslu. Boli sme aj na alergologii pred par dnami. Tam dostala kortikoidy do nosa. Na chvilu to zabralo. Vcera opat zachvatovity kasel pred spanim a piskanie.
Lekari hovoria, ze by to teoreticky mohla byt aj astma. Ale to by sa jej to muselo zopakovat 4krat do roka. No problem je, ze ju zatial nevieme dat nijak dokopy, ten kasel. Nie je to len pokasliavanie, kasel je vcelku silny ako pri infekciach dychacich ciest.
Stale na dcerke skusaju len rozne lieky, od beznych, cez atb, teraz uz aj kortikoidy. Stav je stale rovnaky.
Prosim vas, mate niekto podobnu skusenost? Co pomohlo u vas?
Dakuejm 🙂

ingrid56
9. dec 2018

@amanta5 nám pomohol na dlhodobý kašeľ skorocelový sirup od mucoplantu a čaj zo sušeného majoránu s medom.

eriksonka1234
9. dec 2018

@amanta5 jedine co nam pomohlo bolo navstivit Podunajske Biskupice,plucnu detskú ambulanciu,Dr.Kadlicovu. Velmi nam pomohla.

pribinak
9. dec 2018

Odber krvi a zistit ci nema chlamýdie a mykoplazmi. To je tiez dlhotrvajúci kasel

janage
9. dec 2018

@amanta5 nam inhalatory flexotide plus ventolin na alergu dali presny rozpis, kortikoidy inhalator bol dlhodobejsie. Ale oplne najlepsie boli kupele v tatrach. By som neverila, ze tak pomoze

simatko2
9. dec 2018

Treba dat spraviť poriadne testy, ale na dlhotrvajúci kašeľ, alebo aj hocijaký bud tannen sirup alebo natierať s tymianovym krémom a s olejom z jedle sibírskej, ucinne😉

chichua
9. dec 2018

Spraviť testy z krvi na chlamýdie a mykoplazmy. Je mám teraz tie mykoplazmy a kašeľ mám suchý dusivy, hlavne večer a v noci, je to hrozne ako asmaticky zachvat

amanta5
autor
9. dec 2018

@chichua a mate aj piskot? Dcerka ked sa nadychne zhlboka, tak pocut aj taky piskot.

amanta5
autor
9. dec 2018

@janage ventolin sirup nezaberal. Ani antihistaminika nezaberaju. Celkove kortikoidy jej este nechceli davat, a pravdupovediac, kym to nei je nevyhnutne, ani aj po nich moc netuzim.
Dcerka zatial uplne bez teploty, ani nic skarede nevykasliava. Ked obcas smrka, tak len cire......cely ten cas.

amanta5
autor
9. dec 2018

Dakujem vam vsetkym za komentare 🙂
Uz si nevieme rady, skusali sme uz vela veci. Nesksuali sme caj zo suseneho majoranu, ani tymianovu mast. idem to popozerat este.
Planujem jej dat urobit krvne testy. Len ta nasa dr ciste psycho v tomto....zas sa tam pohadame kvoli tomu len. ☹
Je objednana aj na dalsie testy na alergologii, ale az koncom januara, a dovtedy hadam nebude takto kaslat :-O

bibistec
9. dec 2018

Piskanie znamena stiahnute priedusky tworeticky moze ist aj o astmu existuje speci test na.to za tusim 15 eur urcite to absolvujte nic hrozne a este ma naapdlo gastro ci nema reflux priadne aleegiu na mlieko. Teda pediatricka vam mala urobit testy na mykoplazmy, a podobne lahodky a ak nic tak urcite gastro alergo a pod vysetrenia aby sa nedostala do horsieho stavu. Ps montelucast vam nedavali?

arasidka123
9. dec 2018

@amanta5 my sme dostali na pneumologii spreje ecobec a ventolin..pred ním berodual ale že malú z neho stipal nos tak máme ventolin...

amanta5
autor
9. dec 2018

@bibistec dcerka je odmlaa sledovana na alergologii. Riesime to uz aj tam. Lekar nam povedal, ze moze ist aj o astmu, ale musi sa jej to zopakovat apson 4 krat v roku, aby to mohlo byt definovane ako astma. Navyse ich trochu matie, ze mala nema teploty, ani nemala. Tam ma zatila kortikoidy do nosa a na testy dalsie je objednana az na konci januar ☹ ALe ja dufam, ze ten kasel nebude az dovtedy. Vecer, ked ju to chyti pred spanim, tak ju boli brusko z toho.

bibistec
9. dec 2018

@amanta5 tak astma sa definuje inak urcite nie tak ze musi mat 4 x priznaky to je co za nezmysel. Existuju na to vysetrenia aj u takychto deti. Velmi presne je to za 15 eur tusim len si nepamatam nazov aj ja som tak ba prave preto lebo kladicke vysetrenia su nepresne. A reflux jej vysetrovali? Ked uz. A na plucnom co? Akoze nechapem lebo napr ja som s dcerou ajv nemocnici bola s obstrukcnymi stavmi ale. Takto nas teda nikto neodbil ako vas. Drzim vam palce ziadajte si vysetrenia ved dieta trpi

amanta5
autor
9. dec 2018

@bibistec my chodime uz dlho do pneumo-alergo centra. Aby sa to mohlo definovat ako astma, muselo by to byt v tomto pripade zopakovane 3-4krat za rok. Alebo horsi priebeh ako mame, nejaky zachvat napriklad. Ona to ma takto prvykrat, zachvat este nemala chvalabohu. Tak nam to pred par dnami vysvetloval alergolog.
Ona je dlhodoba chora, ale skor virozy....2dni v skolke a 2 tyzdne doma. A tak stale dokola. Zatial uplne bez atb alebo nejakych komplikacii. Ja som este na RD s mladsou, tak si ju hned necham doma, ked zacne soplit. Asi preto sa to neskomplikovala zatial.
Prvykrat mame tak dlho kasel a k tomu zacal slaby piskot. Najskor sme to riesili s pediatrom. Ta nas svatosvate presviedcala, ze ma zapal, ze jej to piska a chrapci.....aj ked nema teplotu. Dala jej atb (a kopec inych liekov), bez zmeny. Tak sme zacalai riesit alergologa. Ten dal zatial len kortikoidy do nosa. Mam sa ozvat v pondelok. Zhodnotil, ze atb boli zbytocne, presne ako som si myslela.
Nasa pediatricka je dama v dochodkovom veku. Mila, ale ona uz asi 'vsetko vie'. Stale len musim drankat vysetrenia....na nervy. Ale tu je nedostatok pediatrov, takze nik ini nas nevezme. A ani nie je velmi z coho vyberat, vsetci su na tom pobobne.... uz som zistovala.
Tak riesim radsej alergologa. Lenze zacinaju rozne liecenia predsezonne, tak maju narvate. A kedze nema teplotu, a ani nemala zachvat.....je tazke sa niekam dostat, musime cakat. Slak ma trafi z nasho zdravotnictva. :'(

slavka1307
9. dec 2018

@amanta5 Čaj zo skorocelu a slezu.

amanta5
autor
9. dec 2018

@slavka1307 ten je bezne dostat v lekarni napriklad?

slavka1307
9. dec 2018

sypaná zmes skorocel aj slez lesný.
A nám tiež pomohol fenykel - normálne kúpite medzi koreninami v potravinách.

bibistec
9. dec 2018

@amanta5 och pana beka tak to sme asi mali stastie. Mpjmu dietatu taketo stavy sposobovalo mlieko ziatili alergiu ale az na treti krat neskutocne. Drzte sa

chichua
9. dec 2018

@amanta5 piskot nie,ale z hlboka sa večer ani nemôžem nadýchnuť,má hneď dusi

amanta5
autor
9. dec 2018

@bibistec dakujem 🙂 Nasa ma alergiu na BKM od narodenia. Je aj na prisnej diete, ozaj neporusuje, ani v skole. No odkedy je v kolektive deti tak je to hrozne zle s chorobnostou ☹

janage
9. dec 2018

@amanta5 nie sirup inhalator 🙂 kortikoidy tiež inhalovala. Naša pediatrička kortikoidy berie až ako poslednú možnosť, tak keď ona povedala že treba dlhodobo tak som nešpekulovala. Malá bola už nevyspatá a vyčerpaná. Môžeš pouvažovať okrem kúpeľov aj nad speleoterapiou. Teraz pred mesiacom po chorobe začala kašľať a potvrdili sa chlamýdie a to zďaleka nebol taký kašeľ aký mala predtým. Pred kúpeľmi vylúčili astmu, chlamýdie, mykoplazmy, čierny kašeľ... mlieko máme vylúčené pre intoleranciu BKM. A vyskúšali sme hádam všetko na ten kašeľ. keby som vedela, že kúpele takto pomôžu ideme oveľa skôr 🙂

janage
9. dec 2018

@amanta5 ešte ma napadlo rtg robili? tam by zápal bolo vidieť.

janage
9. dec 2018

@amanta5 inhalator je menej zaťažujúci ako celkové kortikoidy v tabletkách. Ten test sa volá tuším spirometria dieťa fúka do takej trubičky. Krátke nebolestivé vyšetrenie.

bibistec
10. dec 2018

@janage praveze spirometria nie vzdy poukaze na astmu je este presnejsie podobne vysetrenie

montemotherone
10. dec 2018

Nuž, nemyslím že 4 týždňový kašeľ je "dlhodobý", aspoň nie natoľko, aby decko dostalo to všetko, čo popisuješ 🤦 ATB "podľa teba zbytočne", boli nasadené po CRP, po výteroch? Ak nie, žiadaj si tieto základné vyšetrenia. Staraj sa o sliznicu nosa- preplachovanie "kanvičkou" a slanou vodou (naštuduj si, ako to robiť správne), zvlhčuj vzduch v byte, pravidelne vetraj, zbav sa všetkého čo chytá prach (plyšáky, deky, závesy), to čo si chceš nechať pravidelne oper, vyutieraj na mokro radiátory a ideálne by bolo zadovážiť si kvalitnú čističku vzduchu. Bez ohľadu na to, či sa potvrdí napríklad alergia na roztoče (zhoršuje sa práve na začiatku a konci vykurovacej sezóny), tieto opatrenia pomôžu celej rodine k lepšej kondícii dýchacích ciest 😉
No, a v neposlednom rade, sa zameraj na psychiku dieťaťa. Astma sa zhoršuje pri psychickej záťaži a vôbec problémy s dýchaním sú často prejavom človeka, ktorý žije pod tlakom (ktorý naň vyvíjajú jeho blízki, či okolie, ale aj ktorý na seba kvôli perfekcionizmu často vyvíja aj sám) Deti v takomto utlom veku majú ešte tú "nevýhodu", že často "zrkadlia" svojho blízkeho, na koho sú citovo pripútaní, najčastejšie matku, buď jej napätie, tlak, ak lebo tlak ktorý je vyvíjaný na ňu. Skús pouvažovať aj týmto smerom :-/

amanta5
autor
10. dec 2018

@bibistec ako sa vola to vysetrenie?
spirometriu poznam na sebe

amanta5
autor
10. dec 2018

@montemotherone dakujem za prispevok. My mame odvlhcovac, pretoze mame prilis vlhky byt. Mame aj cisticku vzduchu s ionizatorom.
ja som mala najskor malu 10 dni doma, a len inhalovala Vincentku. No potom sa k tomu pridal ten piskot a zachvatovity kasel. Sli sme teda radsej k lekarke. Pytala som si od nej vysetrenia a vytery, no musim povedat, ze ma presvedcila svojou nastojcivostou, za ma mala zapal... Ze je to tam jasne pocut na dychu. Nechala som sa 'ukecat' na atb. To je uz jedno, nezmenim to. No nepomohli. Pred par dnami dostala kortikoidy do nosa, mechceli jej dat do pluc este, chvalabohu. Po 3 dnoch presral zachvatovity kasel. No vydrzalo to 2 dni a zase to zacalo. Pred tyzdnom som vsetko nakomplet oprala, aj jednu hanndrovu babu co s nou spi. Nema pierkove vankuse, ani paplony.je mi strasne luto ako sa stym trapi. Zajtra idem k lekarke nech jej spravy komplet odber.... Akurat sa zas pohadame s nou... Ale to prezijrm 😊
Moja dcerka je prefekcionistka aj na seba.... Uz dlho sa jej snazim vysvetlit, ze nemusi byt setko dokonale, podla jej predstav... Ale ide to tazko s nou v tomto.
A ano, mame doma vacsi stres a zataz... Teda je to kladene na mna. Suvisi to s mladsou dcerkou. Snazime sa, aby to starsia tak nepocitila. Ale vieme, ze to vnima... S tym vsak teraz nic neurobime, aby sme zmiernili poziadavky a stres kladeny na mna.

bibistec
10. dec 2018

@amanta5 myslim ze ked som bola ja tak feno ale este iny nazov tu niekde spominali zrejme ina znacka pristroja? Tiez je to na podobnom principe ako spirometria ale pocitac to inac vyhodnocuje

amanta5
autor
12. dec 2018

Zatial ma vsetky vysledky negativne. Ma akurat vyssie IgE, o com vieme. Teda ma alergiu a nikto jej uz rok nevie zistit na co tu alergiu ma....a takto jej to komplikuje stav.. ☹
Zajtra budu este vyseldky chlamydii a mykoplazmy, no tie atb co brala boli aj nato, tak to sa prepdoklada negativne....ale uvidime zajtra.

gabulienka623
24. okt 2019

@amanta5 dobrý deň. Čo vám nakoniec zistili s tým kašľom?