Možný autizmus u 15 mesačnej

mirus91262
30. apr 2021

Ahojte, obraciam sa na vás pretože sú tu určite matky ktoré majú skúsenosti. Čítala som viac diskusií lenže to mi odpoveď nedáva žiadnu . Moja dcérka ide mať o pár dní 15 mesiacov , zo začiatku veľmi šikovná vždy napredovala ,doktorka sú stále chválila že aká šikovná atď . Chodiť začala tak v 11mesiacoch lenže mám podozrenie na autizmus, dcérku ucim už niekoľko mesiacov papa , ukázať aká je veľká nič . Niekedy kričím na ňu menom a ona nič akoby nepočula , stále je len zaujatá do televízie do tých rozprávok . Niekedy sa vyhýba očnému kontaktu ale nie je to vždy . Niekedy sa sama nahne aby som sa na ňu pozrela keď sa udrie pozrie na mňa , keď niečo chce pozrie na mňa stále sa pýta na ruky , je šťastná keď ma vidí , je šťastná keď jej pustíme obľúbenú pesničku atď ale niekedy je taká že nevníma , môžem sa rozkrajat ona proste ma svoj svet nikoho nevníma.

Nevie nič povedať len mama , ani opakovať , nevie ukazovať , pol hodinu jej ukážem v knižke kde je havko ona Ďalej listuje. Hodiny len chodí bežka , nevie sa hrať napríklad haló urobiť telefonom , proste také tie veci ktoré by mala vedieť v jej veku tak vôbec absolútne . Niekedy prekvapí ale väčšinou ...neviem no mám zavolať doktorke povedať j jj to aleboco neviem ako začať ...o pár týždňov ideme na mmr očkovanie a toho sa bojím

pribinak
30. apr 2021

@mirus91262 normálne 15 mes. dieťa. To je dieťa a nie cvičená opica. Ja som syna nezatažovala hovadinami ako úkaz aký si veľký a iné veci. Sú to zbytočnosti.
V 15 mes keď povie mama, tak to je super, to nezvládajú ani niektoré 20’mes. detičky
A áno, má svoj svet, to je uolne normálne.

mirus91262
autor
30. apr 2021

@pribinak je to moje prvé dieťa každý sa má pýta a prečo už nerobí toto a toto , a prečo neopakuje . A mamičky ešte naschvál a moja dcéra môj syn už vedia tooto a toto ....tak som sa zamyslela ..nereaguje na meno a to ma zaraza , neopakuje a väčšina detí všetko robí to čo jeho rodičia .

heleninamama
30. apr 2021

@mirus91262 Vykašli sa na to, čo hovoria ľudia. Chvália sa, aké majú výnimočné deti. Pritom je pravda úplne inde. V 15tich mesiacoch deti všetkému rozumejú, ukazujú, opakujú, rozprávajú... A potom prídu 3 narodeniny a každá druhá bude podávať žiadosť o predĺžený rodičák s odôvodnením, že decko je spomalené vo vývoji, nehovorí, nerozumie, nosí plienky... A keď budú mať 6 rokov, začne sa druhé kolo a odklady školskej dochádzky, aby dieťa išlo do prvej triedy väčšie a zrelšie, lebo nestačí dnešným údajne "vysokým" nárokom.
Potom svoju malú zober do cukrárne, niečo pekné gýčové jej kúp v Dračiku a teš sa, aká je šikovná. 😂

amelie2017
30. apr 2021

Podla mna sme matky v poslednych rokoch take vyklepane z autizmu, ze tie nase deti uplne prehnane pozorujeme. Moja v tom veku tiez nevedela vela veci, na ktore sa ma ludia pytali, ale preto, ze som jej ich nikdy neukazala. Presne ako pise pribinak. Naco ju mam ucit, aka bude velka? A vela tychto veci, co detom hovoria. S niektorymi som ozaj zacala len preto, ze sa stale niekto nieco vypytoval. A ze nevnima na svoje meno? To niekedy ani moja 3 rocna, ale potom velmi krasne zopakuje to, co ani nema pocut. Zbytocne sa teraz trapis. Venuj sa malej ako doteraz, ak sama citis, ze v niecom zaostavas, tak pridaj, ale aj tak nijak neovplyvnis, ci sa raz autizmus potvrdi alebo nie. Uzivaj si svoje dieta.

dominika_sk
30. apr 2021

Skoro ako moj syn ale nehovori mama a par zvieratok napodobni. Mňa ignoruje ale cinkanie cumla počuje na kilometer😂 podla mňa je uplne normalny, zdravy a krasny 😁

vikybotka
30. apr 2021

Moja začala s mama asi tak v 19m 😂 ide si svojim tempom a nikdy by má nenapadol autizmus,každé dieťa ide svojim tempom 🤷🏼‍♀️ Skôr rodičia moc tlačia na deti zbytočne keby mala tri roky a nepovie ani mama ani žiadne slovo tak potom by som uvažovala že asi neni všetko ok

silvusias
30. apr 2021

Pokiaľ si nie si istá zdravotným stavom svojho dieťaťa, opýtaj sa pediatričky čo ďalej a nepočúvaj iné mamičky, ktoré majú dokonalé det (určite dokonalé nie sú) každé dieťa je íne každé je svojske a má svoju osobnosť

heidy222
30. apr 2021

@mirus91262 uplne normalne ze ked vidi televiziu tak nevnima 😂 odporucam nepustat a pustit len v situacii umyvanie zubov /let v lietadle/dolezity hovori a mas vyhrane
Ale k veci: aj ja som sa u prveho dietata strachovala ze co nevie, ze susedikina Uz vie toto a hento a vies co, nakoniec mi vyrastlo uplne notmalne dieta 😂 Terez pri druhom neriesim. Ma 15 mesiacov a nechce ukazat any Bude velky. Ale Zase beha a susedkino dieta tiez 15 mes. Vie ukazat vsetko ale nevie chodit (zhodou okolnosti fakt realna situacia, nie vymyslrns) A nakoniec o par rokov si na to ani nespomenieme ☺️

sisaka
30. apr 2021

Dôvod je v tvojom príspevku:
. Niekedy kričím na ňu menom a ona nič akoby nepočula , stále je len zaujatá do televízie do tých rozprávok .
15 mesačné dieťa nemá čo čumieť na monitor, obrazovku atď. Na vývoj reči je dôležitá priama komunikácia na živo, vypnúť všetky technológie a rozprávať sa s dieťaťom, všetko komentovať, opisovať, nájsť knižku, ktorá ju zaujme a rozprávať o obrázkoch v nej, tvorí sa základ reči, na rozprávky/pesničky (treba dieťaťu spievať na živo nie cumiet do telky ako tam niekto spieva, neskôr spievať spolu) v televízore ma kopec času.

mirus91262
autor
30. apr 2021

@dominika_sk lenže ona ani zvieratká nenapodobni 🤷 nič to je ignorant :D

mirus91262
autor
30. apr 2021

@sisaka ja sa snažím , vypnem telku odloží sa telefón zoberieme knižku ona si ju chvíľu pozerá ja jej stále opakujem ako papagáj čo je čo ako robí havko ale ona absolútne ignor postaví sa hodí knižku a ide sa hrať 🤷:D potom reve chytá ovládač a už viem že chce rozprávky .. ja sa jej venujem až príliš lenže niekedy už nevládzem nedá sa to ona je potom tiež znechutená nervózna tak nás zachránia fakt len tie rozprávky 🤦 ale nie je to dobré ja si to uvedomujem

mirus91262
autor
30. apr 2021

@amelie2017 hej , keby nebol internet tak ma to asi ani nenapadne , lenže ona je fakt že pozadu ..žiadne slová ,žiadne opakovanie ,ukazovanie ani papa , ignor totálny ignor ...ale maznať by sa chcela celý deň

lylyjana
30. apr 2021

@mirus91262 v prvom rade ockovanie nema nic s autizmom, takze toto mozes zo svojho zoznamu o ktore veci sa stresujes vyskrnut. Po druhe, je mala na to, aby pozerala rozpravky alebo mala tablet. Ak uz nervaci kvoli ovladacu teraz, tak uz je zavisla, treba zakrocit a dupnut si, nedovolit jej. Ak mas pocit ze nereaguje ako by mala, spomen to doktorke a mozno jej treba ist na usne - to odporucaju vzdy, predtym ako sa zacne riesit autizmus. Mozno nepocuje tak dobre ako by mala a zistis, ze toto je problem, ze nereaguje, neopakuje, lebo ta nepocuje.

pribinak
30. apr 2021

@mirus91262 z takých reči si nič nerob. To len niektoré matky majú potrebu provokovať. A keby sa pozrela veľmi dôkladne na ich dieťa, tak nájdeš určite niečo čo vie tvoja dcéra a čo zas nevedia tie deti.

Ja som fakt neučila hovadiny ako úkaz toto a urob tamto a zopakuj toto, .... môjho syna náramne bavilo behať a tak som ho podporovala v behacich aktivitách. Nebavilo ho kreslit, ale veľmi rad sa hral v piesku. Tak sme trávili dni na pieskovisku.
Nie je autista a ani nič. Normálne decko

katpox
30. apr 2021

No moj maly ma zachvilu 2 r a vie len povedat tank, napodobnit motor auta a hydrauliku a koniec, doma ho nebavia moc hracky, venujeme sa mu dost, tiez je nase prve a chodim aj neurologovi vravi, ze je ok, ze mame prist o 6 mes.skrz rec

lucka1197
30. apr 2021

@mirus91262 Ahoj, presne ako keby si opísala moju dcérku. Akurát za ona ma 2 roky a 2 mesiace. Okrem mama nepovie nič, iba si ide svojou hatlaninou. Kde už aby vedela ako robia zvieratká 🤣. Rozprávky jej púšťam vseho vsudy možno na hodinku denne, ostatne ju nezaujíma teda okrem reklám na alzu 🤣. Tiež nevie ukázať aká bude veľká a ani neukazuje keď sa jej napr. pýtam kde je tata. Do opakovania sa jej takisto veľmi nechce a tiež ma veľakrát ignoruje a neotaca sa za menom. Ci je to s kľudným tónom alebo krikom. Boli sme s ňou vlani v lete u doktorky, lebo sme tiež mali strach. Povedala len, že autizmus nemá, iba že je to proste mala provokatérka, ktorá si ide po svojom. 🙂 Že je hlavne, že vie dat najavo keď niečo chce, to nás vždy vezme za ruku a ťahá napr do kuchyne k čajíku. Ja to mam ešte horšie v tom, že oproti býva baba, ktorá rodila v ten istý deň ako ja a keď vidím jej dcérku ako si vo veľkom ide na kolobežke, zatiaľ čo ta moja mi vrieska a mece sa mi na rukách, lebo jej nedovolím hrať sa na tráve pri hlavnej ceste tak mam dosť. 🤣 Ale stále sa proste snažím myslieť na to, že aj ona raz príde na všetko, len proste teraz ide svojim tempom. Hlavu hore 😉

mirus91262
autor
30. apr 2021

@lucka1197 haha podarená je , ukludnili ste ma 🙏 určite sa otom zmienim doktorke nech mám aja pokoj na duši ale toto som asi potrebovala ,počuť že je niekto podobny mojej dcérke a že je to ok ..veď tak nech už ona urobí /neurobí čo chce len nech je zdravá 🙏

00ivi00
30. apr 2021

Môj má tiež 15 mesiacov a tiež dokopy nič neopakuje, vie dať papa a vie čo je cica, havo a pipa. Povedať nevie nič. Je úplne zdravý a šikovný, ale nikdy som ho neučila hlúposti a zbytočnosti ako to kedysi robili s nami naši rodičia 🤗 keď sa hrá a je vo svojom svete tak ho nechám tak, ani sa mu neprihováram. Keď chce aby som sa mu venovala tak sa ohlási 🤗 tiež ešte nechodí a tiež počúvam, že už by chodil mal, ale v podstate počujem iba blablabla, moje dieťa bude chodiť keď bude read. takže si myslím, že tvoje dieťa je v úplnom poriadku. 👍🏻

erickatt
30. apr 2021

@mirus91262 po prve, zrusit telku mozno pol hodinku denne keď si pottebujes nieco urobit. Citat, ukazovat obrazky v deckych knihach... najlepšie jednoslovne veci. Auto, stromcek, dom... a preco preboha kricis na nu menom?? Ved klud. Potichu.

sisaka
30. apr 2021

@mirus91262 len si potvrdila, čo som si myslela, tvoje dieťa, je už závislé na technológiách 🙁vypnúť telku, Schovať ovládače, odložiť mobily

zuzanockamt
30. apr 2021

@mirus91262 hľadáš problém tam, kde nie je...normálne dieťa

erickatt
30. apr 2021

@mirus91262 moj syn bol.inak taky isty. Ked som mu ukazovala hovädziny ako papa a aky budes velky kukal na mna ako na debila, ze o co mi ide. A vcul je na vyske a Sikovny chlap z neho .

shilou
30. apr 2021

@mirus91262 ahoj. Mala vysetrovany sluch? Nie pri narodeni..ale teraz v poslednom case?

tatapipka
30. apr 2021

ešte doplním - nauč ju nudiť sa...technologie bokom

mirus91262
autor
30. apr 2021

@erickatt áno však telka nie je pustena celý deň , väčšinou len ráno po raňajkách , knižky má v ruke stále ,neustále jej ukazujem čo tam je , a nekricim , poviem meno nič poviem 10ty krát meno a nič ..zle som sa vyjadrila 🙂 ide Oto že má svoj svet nevníma ma

mirus91262
autor
30. apr 2021

@shilou fúha asi pred pár mesiacmi tuším niekedy na jeseň , to vtedy mala aj zápal uška

amelie2017
30. apr 2021

@mirus91262 s knizkami sa netrap. Ja som knihomol, tiez som dcerke ukazovala a absolutny nezaujem. Teraz ma 3 roky a knizky zboznuje.

shilou
30. apr 2021

@mirus91262 daj vysetrit uska..mozno ma len zalahnute a preto ta nevnima.

ivangeline
30. apr 2021

Hm... Zapinat TV tak malemu dietatu...je problem Hmm ...mozno s nou nevies komunikovat... Hm...mozno je svojska a tvrdohlava a nechce byt cvicena opica... Hmm.. Mozno ma len take obdobie..Hmm..mozno malo spinka a vtedy su deti mrzutejsie a idu si svoje a mas pocit,ze su v tranze.. Hmm...je to skoro zistovat,ci ma autizmus! Myslim,ze do 3 rokov mozu mat vsetky deti znamky autizmu. :D

maximilie
30. apr 2021

@mirus91262 obmedz tv na minimum
Ja bohužiaľ do mojej dcerky niekedy nedostanem jedlo inak, ako pri rozprávke, bohužiaľ. (Som rada ze zje aspon nieco - max 20min denne aj to mam výčitky, že by trebalo obmedziť.)
Takže neviem koľko pozera, ale ani v pozadí by nemala ist tv. Toto je podla mna najväčší problém. Tv, tablety, mobily pomaly od perinky a potom tie deti pôsobia ako autisti. To sú len deti, ktoré už majú problém rozoznať realitu od virtuálneho sveta.