Mám si dať preventívne predpísať Fenistil kvapky?

23. jún 2023

Všade čítam ze keď mam male dieťa, mala by som mať fenistil kvapky doma. Hlavne teraz keď hrozia stipance a pod. Ale pokiaľ viem je na predpis. Dá sa niekde zohnať bez predpisu? Alebo mam povedať pediatricke nech mi predpise pre istotu ? Alebo ako ho zháňate vy ? 😀

zanet266
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pribinak
23. jún 2023

Na štípance je skôr na fenistil gél. Ten kúpiš bez predpisu
Kvapky sú skôr na take stlmenie. Nezhanam ich, poprosím doktorku. Normálne popros pediatricku nech vám predpise

evkamotka
23. jún 2023

Ved ked ich bude dcera potrebovat, tak jej ich pediatricka predpise a nasledne ti uz zostanu

patka06
23. jún 2023

To je taký mýtus všelieku fenistil - nikdy som ho nedávala, ani nemala doma - vždy som dala len niečo zvonka - lokálne na štípanec, prípadne alergiu
Keď nutne treba - tak je kopec voľnopredajných antihistaminík

babovka2321
23. jún 2023

Mam 2 deti a fenistil som doteraz doma nemala. Ale niektore zeny nim radi nalievaju deti pri kazdom zaplakani - sople, zubky, atd... "Na vsetko pomaha", lebo dieta po nom spi...

autor
23. jún 2023

@patka06
@babovka2321 ja si tiež myslím ze zbytočne len keď všetci hneď na toto daj fenitil a pod ...samozrejme nikdy lieky takéto bez konzultácie s ped nedávam len ma to zaujímalo ze odkiaľ to všetci majú 😀

petamich
23. jún 2023

fenistil kvapky su skor na silnejsie alergicke reakcie alebo opuchy sliznic a pod. na bezne stipance ich netreba, moja pediatricka ich napr. preventivne nepredpise, kazdopadne daju sa objednat z ceskej lekarne, kedze cesi maju antihistaminika bez predpisu, my mame na predpis vacsinu (zodac 10 tbl kupis ale vacsie balenie uz nie atd. - kdezto v cechach ziadny problem, lebo maju inu kategoriaciu)

martinka13
23. jún 2023

Ano, mam vždy doma.

gabika128
23. jún 2023

Podľa mňa je super ich mat doma, zistila som to až pri druhom dieťati, bravam so sebou aj na dovolenku. Dieťa môže mať reakciu na poštípanie, včela, osa atď, na jedlo, alergia na slnko, pri zúžení a opuchu dýchacích ciest pri chorobe... Niekto ich vôbec nepotrebuje a niekto ich využíva pravidelne.

kamagma
23. jún 2023

Ano mame stale doma,pouzivam casto pri soploch ,pripadne pri alergickej reakcii.

majlo1234
23. jún 2023

Ako bolo napisane, netreba ich mat doma. V pripade vaznej alergickej reakcie ti ich doktorka predpise urcite, na obycajne stipance ani nic ine sa bezne nemaju pouzivat. Pri soploch su absolutne nefunkcne, pretoze zmiernuju iba priznaky alergickej nadchy, nie nadchy obecne

zuzuliennka1
23. jún 2023

fenistil kvapky su antihistaminikum - na sliznice, pri plnom nose pocas chorob,.. nie na stipance (na to je fenistil gel volne predajny)
fenistil ucinky: pri alergickej kožnej vyrážke a svrbení kože rôzneho pôvodu: ekzém, dermatitída (kožný zápal), poštípanie hmyzom, svrbenie spôsobené ovčími kiahňami, žihľavka;
pri alergickej nádche: senná nádcha a iné formy alergickej nádchy (alergie na domový prach, zvieraciu srsť, perie);
pri alergii na lieky a potraviny;
na odporúčanie lekára na predchádzanie alergickej reakcie počas desenzibilizačnej liečby.

mat ich doma na stipance je blbost, kedze na to nie su urcene.
ked bude mat dieta nejaky zdravot. problem a dr. vyhodnoti ze predpisat fenistil, tak ti potom ostanu 🙂 kedze davkovanie je par kvapiek

ja som mala syna teraz trochu kaslajuceho, plne dutiny, sople najskor zlte, potom priesvitne,.. a na zac. choroby ked to bolo najhorsie, zle sa mu dychalo,.. som mu na noc dala fenistil, dva alebo tri dni len, aby sa mu aspon trochu lepsie spalo.
ja davam len pred spanim, ak teda samozrejme lekarka nepredpise inak..
uz tam mam kvapiek tak na dne, ale pytat si nove nejdem, ked bude nahodou problem, pojdeme aj tak k pediatricke a ta ich podla uvazenia predpise a potom mi zas nejaky cas ostanu doma

matkahelka
23. jún 2023

nedavno tu bola tema, ci na dovolenku k moru si preventivne pre deti davame predpisovat atb, lebo co ak tam ochoreju. tu na koni ma uz asi nic neprekvapi. na stipance pouzivam fenistil gel, nie kvapky. moja starsia mala fenistil kvapky 1x ako takmer 4 rocna skolkarka. a mladsia ma 18 mes.a o fenistile ani nesniva, ani ho doma nedrzim.

basska_b
23. jún 2023

V Cesku su volne dostupne, barsjaky eshop ti preda. My mame inak taku lekarku na sidlisku, co dava Fenistil kvapky na vsetko mozne 😃

beata_k
23. jún 2023

No ake hrdinky, ze im nic netreba a ked tak lekarka predpise. No len dobre vieme kedy dieta potrebuje lieky??? Ked lekarke skonci pracovna doba. No a to sa potom dietatu tazko pomaha pri alergickej reakcii. A ano, na stipance od komara su blbost. V inych pripadoch budes rada, ze ich mas doma aj o 21:00.

tamitamitami
23. jún 2023

Za mňa super vec, veľa krát nám ušetrili cestu na pohotovosť (mne ich detská lekárka predpisovala pravidelne lebo máme od narodenia silné alergické reakcie). Ale dajú sa kúpiť napríklad tu https://www.gigalekaren.sk/produkt/fenistil-por... .

kacenocka2
23. jún 2023

Áno...máme stále doma,a na dovolenku ich beriem..Dr nám predpíše keď chcem.dcéra ma po štipancoch od komára veľké alerg.reakcie a jej pomôže..

diewcatqoo
23. jún 2023

Ano, fentistil mam doma, aj kvapky, aj gel. Syn mava caste alergicke reakcie. U nas su tieto lieky volnopredajne a donedavna som si myslela, ze aj na Slovensku. Az ma z toho sna prebudila arogantna pani magistra v jednej lekarni, ktora na mna nahucala kvoli Fenistil kvapkam tak, akoby som od nej chcela bez predpisu neurol alebo co. 🙄

jazula
23. jún 2023

Áno, pediatrička mi predpísala pred prvou dovolenkou s dcerkou základný set liekov (Fenistil kvapky, Uniflox a ešte nejaké 2 veci tuším). Dcérka mala vtedy 15m, teraz má 2 roky.
A Fenistil kvapky som už veru aj použila - dcérka mala výraznú reakciu na zmrzlinu, za pár minút mala žihľavku na celých nohách a bolelo ju to až plakala pri každom pohybe. Po pár kvapkách Fenistilu do hodiny bola úplne ok. Ja sa bez neho nehnem z domu na dlhšie, nerisknem, že chytí na niečo reakciu a prejaví sa to na dýchaní 🤷🏼‍♀️.

maryetta
23. jún 2023

Veru tiez mam doma stale. To sa ma aj dr pyta ze ci netreba novy na prespis. Ze to mam mat doma v lekarnicke.

jazula
23. jún 2023

Inak Fenistil kvapky nemajú byť doma kvôli štípancom, ale alergickým reakciám. A to nikdy nevieš na čo a ako akútne ti bábätko/malé dieťa zareaguje. A či nezareaguje opuchom dýchacích ciest..

gabika128
23. jún 2023

@majlo1234 hej hej netreba ich mat doma a keď sa niečo stane, tak lekárka predpíše. Už vidím ako o 9 večer letím na pohotovosť, lebo alergia alebo laringitida, namiesto aby som dala fenistil kvapky a riešila to na druhy deň v kľude s pediatrom. 🤷‍♀️

autor
23. jún 2023

Ženy ďakujem za všetky reakcie. A áno viem ze sú na alerg.reakciu a tak som to aj myslela s tými stipancami len som sa nedostatočne vyjadrila .

majlo1234
24. jún 2023

@gabika128 ani na laryngitidu nefunguju, takze sa nemusis stresovat. V pripade anafylaktickeho soku sanitka, ine alergicke prejavy sa daju zvladnut aj bez liekov, ak ich doma nemas

gabika128
24. jún 2023

@majlo1234 😂

zuzuliennka1
24. jún 2023

@beata_k ked lekarke skonci pracovna doba, mame pohotovost 🤦🏼‍♀️ a nie si len tak z brucha davkovat dieta fenistilom, ked mi o 21:00 dostane nahodou alerg. reakciu. Kvapky sa nemaju uzivat dlhsie ako 10 dni a aj to len na spravne pediatrom vyhodnotene priznaky.
ludia sa trepu na pohotovosti s banalitami, ale na pripadnu alerg. reakciu dietata - sup len tak fenistil. Mna uz neprekvapi asi nic

beata_k
24. jún 2023

@zuzuliennka1 No urcite nebudem dieta trepat o 21:00 na pohotovost kvoli zihlavke. Ved mi tam na celo zatukaju.

zuzuliennka1
24. jún 2023

@beata_k urcite nezatukaju. To ste tu ine "frajerky", ked si sami viete zhodnotit aka alergicka reakcia je ako vazna, ci s nou ist na pohotovost alebo nie. Praveze s takym niecim sa na pohotovost ide, nie so soplikom a pokasliavanim, lebo dieta kvoli tomu nechce spat. Este som sa tu niekolkokrat stretla s nazorom ze fenistil na spanie 🤦🏼‍♀️

beata_k
24. jún 2023

@zuzuliennka1 Tak v Cechach je volne dostupny. Z nejakeho dovodu to bude. Nerobme z neho Lexaurin zase.

patka06
24. jún 2023

@beata_k skôr na Slovensku vedia ako by to dopadlo, keby bol voľnopredajný - vidíš to aj tu, naozaj sú mamičky schopné dať Fanistil na každú blbosť - už tu bola aj téme dať ho dieťaťu na spanie.