Konzumácia sladkosti v normálnej miere

luciannka83
14. mar 2013

Drahé mamičky. Aké množstvo sladkého je podľa vás normálne v jedálničku dieťaťa? Kedy sa dá povedať, že sa to so sladkosťami už preháňa. Môj syn má 11 mesiacov a dávam mu maximálne detské piškóty. Krúti sa mi hlava, keď čítam ako mamičky detí vo veku môjho syna dávajú deťom kakao, brumíkov, pribináčkov atď. Veď v brožúrke som čítala, že deťom by sa malo sladké zavádzať až po treťom roku života a najlepšie aj neskôr. Zaujíma ma to preto, lebo sladkosti vraj ovplyvňujú aj imunitu dieťaťa. Keby sa do diskusie zapojil aj nejaký odborník, bola by som veľmi rada. Ďakujem za názory.

aliza
14. mar 2013

@luciannka83 no, rozhodne nie som odbornik, ale suhlasim s tebou. Tiez ked tu citam tie temy, tak mi je az zle, kolko sladkeho a teda cukru vseobecne laduju mamicky do svojich deticiek a potom sa cuduju, ze maju zapchy, pokazene zuby, nechcu jest a maju neustale infekcie dychacich ciest a podobne, o oslabenej imunite ani nehovorim. Zaroven nerozumiem slovenskym 'sladkym obedom', ako naco, ked deti aj tak pojedia dost sladkeho cez den. U nas su obedy zasadne nesladke, kazdy jeden den v tyzdni. takisto neschvalujem tu nasu cajovu kulturu, aj tam je cukor, plus ine osladene zbrndy. Moja dcera zacala jest sladke az okolo 2 rokov a nic sa jej nestalo, imunita super. Maly zacal skor, kedze je o 5 rokov mladsi a uz sa to nedalo velmi ustrazit, ale zasadne sladke detom neponukam, nikdy som sladke nebrala ako sucat jedalnicka, pokial sa da, ponukam radsej ovocie a nieco male sladke maximalne raz denne a az ked pytaju. Piju iba vodu. cistu vodu. A maly ma tiez super imunitu. Moje deti nepoznaju zapchy, jedia uplne vsetko, nie su priebercivi a nemaju ziadne traviace problemy, sopel a kasel maju raz za rok. Takze tolko moja skusenost.

xlucia
14. mar 2013

@luciannka83 za idealne povazujem ziadne sladkosti, za spravne jeden dva krat v tyzdni maskrtu, ale v reale je tu u skolkarov tak, ze sa treba prisposobit realnemu stavu.
u nas je to tak, ze ked jedia pestro, aj zeleninu, aj dost piju vodu, proste ked normalne jedia, tak drobnost dostanu kazdy den, hlavne starsi ked idem po neho do skolky, na to vyslovene caka.
bud kinder cokolaku, termix, milacik robime domaci, alebo maju na olovrant buchtu s mliekom, miluju doma susene ovocie atd.
do roka som nedavala ziadne sladke, do dvoch rokov len minimum, ale potom som uz davala, aby neboli utrhnuti z retaze ked pojdu do skolky.

dankakk
14. mar 2013

@xlucia ako robíš domáceho miláčika? Ja som skusala domácu paťu, ale nebolo to ono...

kvetinka211
14. mar 2013

@luciannka83 suhlasim ze piskoty, ovocie a pripadne ovocne predsnidavky (nesladene) su az-az co sa tyka sladkeho. Ja ani 2r zatial nedavam viac, par krat dostal obliznut z horkej cokolady, nastastie ho to nelaka, z domacej piskotovo-tvarohovej torty k narodkam zjedol par lyziciek, jogurty mu davam iba biele. Lizatka, cukriky a spol. zatial takmer nepozna, aj ked v obchode mi ich zhadzuje s regalov (naschval zavesia vesele farebne obaly na dosah deti pri pokladni). Par krat mi uchmatol maly skitties cukrik a zjedol, zda sa ze ten typ chute mu bude chutit, takze neskor po 3r zacneme nejako regulovane v malom mnozstve. Najviac ma hneva ze ked vidim fotky - ofiacialne!! - na stranke suktormnej skolky, tak deti tam sedia s balickami cukrikov ... a to je jedna s tych lepsich skolok .. takze sa tesim ako mi ho v skolke pokazia 😠 Uz teraz mame s jedenim problemy (kedze je po svojom tatovi nejedak), nechcem vediet co bude ked mi ho naucia na sladke ... ach jaj ...
No ale je tu kopec najsamlepsich matiek ktore vedia ze detsky mozog potrebuje cukor, preto usilovne sypu granko detom uz do flasky 😀

malinkaaninka
14. mar 2013

ono to nie je o brožure ale o zdravom úsudku.
syn dostal prvu kocku čokolády ked mal rok.
každý deň dostane čosi,nejaku drobnosť.rovnako aj ja,každý deň mám kúsok niečoho sladkého.
synovi chutí sušené ovocie,oriešky,sem tam v čokoláde.
a pribinák a podobné akože zdravé veci pre deti som nekupovala,nekupujem a kupovať nebudem.

usiko
14. mar 2013

@luciannka83 no, ja tiez, najlepsie by bolo keby ze ziadne sladkosti ale to je na figu lebo dieta potom bude parave ked pojde do kolektivu /zazila som to: mali sme na ZS spoluziacku, obaja jej rodicia boli zubari takze nic sladke nemohla...ale ked sa dostala na nejaku oslavu narodenin, zrala vsetko doradu a nikomu nic nenechala, pokym nebola plna.../takze tak...s mierou? ked si nepyta, nedam jej nic a tak sa stane ze aj pol tyzdna, aj cely nema sladkost...ak zacuje napr. keksik, cukrik, alebo cokoladu tak pyta...a dostane, ale len po normalnom jedle a napr,. len kocku horkej kvalitnej coko, alebo jeden ovseny keksik, alebo jednu snehurku .cukrik/, alebo par kuskov Tic-tac....ma 2,5 roka......tictac jej dam krabicku celu a ked sa mi zda, ze vela zjedla, tak si vypytam spat.........ak ideme niekam na cestu, napriklad ze cely den cestujeme, vtedy je vynimka a v auter ma dovolene viac ovsenych keksikov, takych okruhlych od Emca, alebo orechove tycinky a tak....piskory nedavam, lebo tam nie je nic iba biela muka, vajcia a cukor, co samo osebe okrem kalorii nema vobec ziadnu hodnotu, takze tak...inak ponukam susene ovocie, denne papa ovocie a tak......ak sladim tak melasou a trstin, nerafinovanymmcukrom....a malo.....jo, zabula som ze pribinacik a podobne sajrajty dietatu urcite nekupujem, ani nebudem...ak tak budem kupovat biely jogurt a zamiesam doma ovocie.....orechy a ovsene vlocky a rozne semienka....

xlucia
14. mar 2013

@dankakk vyslaham cervenu slahacku z lidla tu v tetrapacku 250 ml s praskovym cukrom, do toho dam jeden termizovany tvaroh ten nizkotucny vo vanicke s bledozelenym vrchom. do toho nasypem primerane piskot a dam v nadobe chladit
ja davam malo cukru, ked tam tie piskoty zmaknu oni pustia cukor. davala som aj kakaove piskoty. je to fajn
muzovi je to malo sladke on si tam prisypa este praskoveho cukru.... ale chalanom to staci. ja si do toho davam aj mandarinky v konzerve. mnam

aliza
14. mar 2013

@usiko to podla mna tiez nie je dobre, zakazovat. Deti treba naucit, treba vysvetlovat a nie zakazovat, ako ti zubari, co si spominala. Ak prilis rodic zakazuje, tak su potom deti ako z retaze. Vsetko treba s mierou 🙂. Moje deti nikdy nemali zakazane sladke, ale ucim ich, ze sladke celkovo nie je zdrave a cim menej, tym lepsie, ze aby si radsej dali ovocie. Napriklad dcera vobec nemohla pit dzusy, aj ked jej niekto ponukol, tak si vypytala, odpila a nechala tak, proste jej to ako pitny rezim nic nehovorilo, vzdy si radsej vypytala vodu. To iste aj v skole pri obede, ucitelky boli mimo z toho, ze odmietla dzus a pytala vodu. Takze da sa naucit aj nenasilne a bez zakazov.

anjelicek26
14. mar 2013

@luciannka83 - ono je otazka, co definujes ako sladkost...sladke... nas maly sladke neznesie, mava hnacky.... domace napecene robim aspon raz do tyzdna a to je sladke dost. Ale tam aspon viem, ze tam nie su E-ka, stabilizatory a farbiva 🙂 Cokolada je hadam jedina kupovana sladkost, 70%... ale nejako to neoblubuje tak ci tak... mava vanilkovy tvaroh z cerstvym ovocim (nie pribinacika), robievam mu mliecny kokteil (tiez sladke v podstate - ryzove mlieko + ovocie + vanilka)...ryzovy nakyp im tiez robim... nehovorim, ze nejedia sladke... ale prijde mi, ze nejedia to "zle" z tej ponuky sladkosti... hadam to dava zmysel...

diusik
14. mar 2013

pekne co citam hmm,ja keby zijem na opustenom ostrove tak by to tak tiez fungovalo,vsemozne sa snazim ich obmedzovat v sladkostiach,ale je to velmi tazke.Kazdy den dostanu nejaku kinder cokoladku,alebo nieco take male,od malicka piju len vodu,minule som im ponukla ovocny dzus ale uplne ho odmietli,chceli len vodu.Ale zial sladke jogurty,vyzivy toto si furt pytaju,na ranajky odmieta zjest ine 😒
A teraz skolka,som zhrozena a sklamana,darmo tam ma flasku s vodou,oni im nalievaju nejake "zlte" malinovky,minule idem prenho a ucitelka rozdava cukriky zo sacka,co ja im vobec cukriky nedavam,alebo cokoladove keksiky tam maju otvorene a tym ich krmia,a to menu... 😢
Potom su tu babky,nemozem im predsa zakazat aby tam chodili,a tam dostanu sladkosti aj ked si ich nepytaju 😒 nikoho nezaujima ze si to nezelam...
Je to proste velmi velmi tazke 😒

anjelicek26
14. mar 2013

@aliza - suhlasim, nam sa strasenie zubarom pekne "vypomstilo", ked bolo potom skutocne bolo treba nieco robit mala dcerka uplnu paniku z vrtania... dnes by som to tak nerobila... dieta je to, co je doma nakupene... nekupim - tak to nepokusa. V skolke a skole su vdaka bohu sladkosti tabu... ak nieco dostanu, beru to domov a tam rodic povie mozes - nemozes.

diusik
14. mar 2013

@anjelicek26 tak to obdivuje tvoje deti 😲 oni ked dostanu sladkost v skole,donesu ti to domov a opytaju sa ci to mozu zjest?

sabiatko
14. mar 2013

Zrovna pred 2 tyzdnami som si robila referatik na temu CUKOR (biely jed). Hlavne teda ten biely rafinovany, je cisty humus. Obezita, napor na pankreas, pecen, nervovu sustavu (deti su nervozne, podrazdene), zapricinuje kvasinkove infekcie a tiez zakysluje organizmus a tym vyplavuje z tela vapnik, tiez znizuje imunitu. V strave by sme mali prijimat tak 58% cukrov, ale ked uz tak vramci ovocia, zeleniny, obilnin, med je tiez dobry v malom mnozstve. Skoda ze u nas je realita ina, tiez sice varim len slane jedla pre malych, ale dostane starsi aj sladkost. Clovek je taky rad, ked sa dieta potesi nad BeBe Brumikom a pritom je to taky odpad ☹ Ale uz sme to obmedzili a mienim vytrvat.

anjelicek26
14. mar 2013

@diusik - eee oni by to zjedli, su to deti 😅 Im to tam nedovolia 😀 😀 Rozdava sa to AZ pri odchode domov... aby im to rodic svojim sposobom skonfiskoval... len maly fakt nema rozum a ked zje nieco, co nemoze (posledne tri marcipanove kocky, ktore uchmatol = tri dni hnusna hnacka), tak trpime vsetci, lebo to je taka hnacka, co pomaly neudrzi... nestoji to za to...

sabiatko
14. mar 2013

Inak ja este redukujem sladkosti od deda, starej mamy a vseobecne navstev tym, ze vacsinu z nich pojem 😀 strasne...

diusik
14. mar 2013

@anjelicek26 tak to mate super skolku aj skolu,ale ked je vseobecne zname ake su sladkosti nedobre,tak nechapem naco to vlastne tym detom pchaju?

anjelicek26
14. mar 2013

@diusik - ja sa skor divim, ako ma skolka stavany rozpocet, ked im ostava na sladkosti? U nas mavali ovocne pauzy... maly je teraz u opatrovatelky, je to lepsie zo zdravotnych dovodov, ta na neho dohliada... ale mala bola aj v skolke a je v skole a dodrzuju to tam. A som velmi rada za to. Na pitie je voda z automatu, deti to bavi, aj tie, co predtym vodu nepili... Ja netvrdim, ze moje deti by nejedli sladkosti, keby su im ponukane, jedli by... isteze... a som rada, ze ta ponuka je uplne minimalna, ze ma takmer cele nase okolie dost rozumu, ze neponuka... su aj ine formy odmeny ako sladkosti. Odkedy mame maleho takeho nachylneho, som v tomto este opatrnejsia 😖 Ked sa drzime diety - ziadne umele sladkosti a citrusy - funguje ako kazde ine dieta a nema ziadne problemy. A to ho nejako neobmedzuje.

mummy01
14. mar 2013

@luciannka83 udrzat to v normalnej miere je fakt tazke.Moje deti doma dostanu 1 malu sladkost denne v pripade ze zjedia obed.Syn ale zje 2jogurty denne z coho niesom nadsena.Ale ked prideme k babke tak sa mi az vlasy jezia lebo babka ma plnu strinku sladkosti a je detom pristupna.Takze ak nedovolim tak som zla iba ja.Deti su tam doslova polosialene a cim viac sladkosti zjedia tym viac pytaju a potom sa babka cuduje ze u nej deti zle jedia obed 😠

diusik
14. mar 2013

@mummy01 no uplne ako u nas,moj aj 3 jogurty zje,ale len kakaovy,kd nie je hnedy,tak ho nezje,ale co s nim mam robit,radsej mu dam ten jogurt ako nejaku sladkost 😒 ked uz to nijak inac nejde...

vadimka
14. mar 2013

mamicky vidiet, ze mate deti este len v skolke, niektore ani tam...oje deti tiez nepoznali sladke, ziadne malinovky..ale prisla skolka, na obed len malinovka, presladeny caj, deti maju narodky tak sa rozdavaju lizatka...sa pripravte, ze ked vam dieta pojde do skoly tato pekna skladacka zdravej vyzivy sa rozpadne...ja som davala a davam detom na desiatu klasika chlebik, rozok, natierka ale prosia aj sladke....lebo vidia, ze spoluziaci nosia...vazne som videla, ako jedno dievcatko v desiatniku malo hadam 6 roznych sladkosti, typu- horalka, cok.tycinka,cukriky...tak aj ked nedam, viem, ze mojim detom sa ujde od inych spoluziakov...skusala mala na mna, ze tiez si bude brat 2-3sladkosti, som zakazala...napeciem bud muffiny, ked nemam dam typu bebe-keksy....ono v skole to uz tak neustriehnete, hlavne ked vyberate dieta z druziny o 17hod....tak si mozete byt ista, ze dovtdy uz zbastilo min 1-2sladkeho....

aliza
14. mar 2013

@vadimka tak to verim, ze je to v takomto prostredi tazko. Ale to je proste ta kultura, sladke, sladke, sladke a rodicia nemaju mieru. Ze 6 roznych sladkosti 😨, tak to uz je brutal. To by mala skola nejak obmedzit, ved skola nie je len o vzdelavani, deti su v skole vacsinu dna, tak by mali ucitelia dbat aj na zivotospravu, aj to patri k vzdelaniu, podla mna. ja nezijem na SK, takze s tymto problem nemame. Dcera si moze do skoly zobrak 1ks ovocia a cistu vodu, ina desiata nie je povolena, nedovolia jej zjest nic ine. Obed maju normalny a k obedu si mozu dat kolacik alebo puding, proste nieco male sladke a to je vsetko. Skolu ma do 15.30.

aliza
14. mar 2013

@diusik to verim, ze je to tazke a ani sa necudujem. To je chyba celej spolocnosti, systemu....proste v skolke/skole by mali byt ohladne stravy nejake pravidla a nemalo by sa povolovat sladke v takej miere. Ak vsetky deti budu mat sladke obmedzene, tak nebude problem. Ale takto je to zbytocny boj rodica.

usiko
14. mar 2013

@aliza no sak nezakazujem, ved vravim, ze ked si nepyta, nedam a ked si pyta, dam a s mierou....zakazovanie v tomto smere je nanic, to nas dobehne....mas pravdu.....

luciannka83
autor
14. mar 2013

@xlucia buchtu s mliekom chápem, ale dať drobcovi v kočíku v obchode do ruky horalku, aby bol ticho, tak si myslím, že je to choré.

aliza
14. mar 2013

@usiko ja som to zakazovanie myslela tych rodicov-zubarov, nie teba 😉

mareli
14. mar 2013

@xlucia twn domaci milacik ma zabil 🙂 akoze slahacka a praskovy biely cukor piskoty co je v podstate zas len biely cukor a biela muka ale tvaroh je hlavne nizkotucny 🙂 to uz je uplne jedno aj najtucnejsi keby si tam dala. to je ale vazne riadna kaloricka bomba aj pre dospelaka...
deti vseobecne kopiruju spravanie a teda aj jedenie rodicov. ak vidi mamu siestovat s horalkou alebo cokoladovymi tycinkami ci ocinka vecer pri telke s balickom cipsikov, tak same si asi nepovie, ze ja budem papat len ovocie a domace susienky z ovsennych vlociek. nesuhlasim s tym, ze skolka dieta uplne pokazi. podstatne je, ake mate zvyky doma! mimochodom @vadimka nejake rozdavacky v skolke na narodeniny a meniny sa daju zatrhnut, my sme sa tak s rodicmi dohodli hned na zaciatku sk.roka a kazdemu to vyhovuje. ked ma dieta sviatok tak si spolocne robia piskotovu tortu a ostatne deti kreslia oslavencovi obrazok. a piskotova torta je z domu prineseny surovin, cize niekto posle biele piskoty a smotanu a biely cukor a lentilky na ozdobu, ale niekto posle do kuchyne spldove susienky, biely bio jogurt, trstinovy cukor a cerstve maliny 😉

mareli
14. mar 2013

a inak tie reklamy co tlacia detom do hlavy a niektori rodicia bohuzial zhltnu vsetko s navijakom tiez. bebe brumik zdrava desiata, nejaky paula puding olovrant, kinder mliecny rez len tak ked mas na nieco chut, rychly obed s maggi napadmi, ranajky presladene akoze cerealie-cokoladove gulicky alebo skoricove ciniminnies...no otras! nie vsetko co chodi v detskych reklamach je naozaj aj take super pre deti!!!

jonas17
14. mar 2013

presne toto riešim teraz...dcéra ide do školky, doma nejedáva sladké, ked tak raw sladkosti, inak len domáce buchty, koláče, raz za čas...ale čo urobím v tej školke? ked som si čítala jedálniček, ostala som zhrozená, biele pečivo s nutelou, sladký čaj, vianočka s džemom (určite kupovaným aspartamovým ) ...mám panický strach, že ked malá pôjde od septembra do školky, že všetka moja snaha o zdravú stravu, vyjde navnivoč.naši starí rodičia hlúpe sladkosti nedávajú, hoci buchty s herou hej, ale napr. aj pediatrička dá " dobrým " deťom lízatko...
veľmi ma trápi tá strava v školkach, prečo to je tak? prečo si myslia,že deti potrebujú sladký čaj, alebo vodu so sirupom? a mám strach, že ked sa budem sťažovať a náhodou by začali núkať čistú vodu, že deti by pomreli od smädu..inak moja tiež sladké veci ochutná a nechá tak...minule dostala kilo gumených cukríkov, tak sú v jej kuchynke ako hračka 😀
ešte jedna pikoška...moja napriek zdravej strave kaká ťažko, denne sa s tým trápime, proste trávime na záchode aj polhodinu, niekedy viac, kým sa vykaká...niekedy sa nevykáká aj tak, a málokedy ide sama, ked nejde do večera, pred kúpaním ju dám na záchod a kakáme , počas toho hráme divadlo a už mám toho vážne dosť..tak dnes som nevydržala a povedala jej, že ked sa rýchlo vykaká, dostane cukrík...a ona na mna pozrela a hovorí, ale ja cukríky nepapám, majú chémiu a nie sú zdravé :D

kvetinka211
14. mar 2013

@mareli u nas tie reklamy zatial vnimaju iba prababicky, ktrore nas zacali zasobovat odrazu brumikmi ... no aspon mam nieco sladke ku kave, ale pridu mi az prilis sladke, neviem si predstavit ze by 2r syncek zjedol celeho brumika ...

vadimka
15. mar 2013

@mareli

..ked sa vies s mamickami dohodnut tak parada, ale je vela konfliktnych typov, ktori si nedaju poradit...ja som len jemne naznacila tej maminke, co dava dcerke vela sladkosti na desiatu, ze naco a reakcia hrozna...v tom style mam to v pazi...

..ono by pomohlo, keby na sladkostiach bol oznam, ako cukor nici zdravie a prilisna konzumacia sposobuje take a take choroby..presne ako je to na cigaretach...