Je úplný zákaz sladkosti deťom je prospešný?

sonasonka
17. aug 2013

rozmyslam tak ze ked detom budeme uplne zakazovat sladkosti a davat im len zdrave veci tak casom tak ci tak dostanu sladkosti alebo nezdrave veci ze ich telo nebude obrnene a zjedia toho na kila od dobroty a viete co myslim ze neni lepsie radsej sem tam dat gulasik aj kinderku aby dieta to poznalo a nebolo z toho raz vyburane a nezacalo to jest na kila?

simonaf
17. aug 2013

mám známu, ktorá striktne zakázala svojím deťom sladkosti, maximálne im niečo doma pripravila sama, a keď sú jej deti bez nej (so starými rodičmi a tak), idú sa "pozabíjať" za sladkosťami, ktorými ich ponúknu aj cudzí ľudia, takže k tomu toľko 😉

stanislavao
17. aug 2013

podla mna zakazovat detom sladkosti je totalna blbost. co su len zdrave veci? musli tycinka chuti hrozne a je v nej viac cukru, ako v inej sladkosti. vsetko s mierou a to plati aj o sladkostiach. ja detom sladkosti nezakazujem. jedli sme ich tiez a zijeme. poznam deti, co prisli do skolky a v zivote nejedli horalku, cokoladu, cukrik a potom z toho boli take sokovane a nevedeli sa toho dojest. aj dospely ma chut na sladke. preco to detom zakazovat? jedna napolitanka denne, alebo lizatko obcas dietatu urcite neuskodi. a gulas? co je na gulasi zle? nas mladsi syn ma teraz gulasove obdobie a kazdy den by najradsej jedol len ten. od cca 8 mesiacov som detom davala vsetko, normalne jedlo a podla mna je to omnoho lepsie, ako ich krmit tymi ofarbenymi umelinami, co kupite v obchode vo flasiach. dieta ma poznat vsetky chute, aby v troch rokoch v skolke nemalo problemy s jedenim.

fuska
17. aug 2013

Tiez poznam vo svojom okoli pripady, kedy deti nemohli jest sladkosti a potom kedykolvek mali prilezitost, zrali sladkosti na kila. Ja som proti kupovanym sladkostiam pre male deti. Myslim, ze do takych 2-3 rokov deckam cokoladu, cukriky a somariny netreba. Ale je vraj dokazane, ze clovek nedokaze zit bez sladkeho. Takze kompenzujeme doma upecenymi kolacmi. Takisto je dobre nenaucit dieta na to, ze ked sa ide do obchodu, vzdy sa mu nieco kupi. Ked si zacne dieta uvedomovat, co je to cokolada, cukrik, ze je to chutne, tak davkovat s rozumom. Take 1,5 rocne decko si podla mna same od seba nevypyta cokoladu, jedine, ze vidi, ze niekto iny ju je a chce ochutnat. A treba ist prikladom. Cize ja sa budem musiet zamykat do kupelne a jest sladkosti natajnasa. 😀

zuzanockamt
17. aug 2013

mam skusenost, ze obmedzovane dieta potom zje omnoho viacej zakazanych veci a dozaduje sa ich a ked nie je rodic pritomny, tak este viac ... vsetko s mierou

hradnapani
17. aug 2013

@sonasonka vsetko s rozumom. Aj sladkosti sa daju najst take, ktore nie su uplne prepchate cukrami a kadejakymi blbostami. Myslim, ze je rozumne orientovat sa na kvalitnu cokoladu, sledovat podiel kakaa v nej a tak.
A obcas aj to kinderko, nech ma dieta zazitok aj z toho prekvapenia v nom, ale to asi len vynimocne. Ved preco nie? inak by to tie deti asi aj tak lakalo to skusit...
Tiez poznam par deti z ihriska, ktore by si isli dat koleno prevrtat za keksik, ale na druhej strane jeden chlapcek sladkosti odmieta, nechutia mu, iba kolacik od maminky. (ale musim uznat, ze tei kolace su fakt dobre, ochutnali sme aj my. Ziadne bezchutove susiny.)

zuzanockamt
17. aug 2013

@fuska mna syn videl jedavat cokoladu od narodenia a nic ... nejako ho to netrapilo, dala som mu ochutnat mozno po roku a pol trosku, neoslovilo ho to a az teraz ma obdobie, ze zje, ale nevypytuje a netrha sa za tym

kristinka1234
17. aug 2013

aj ja si myslim ze je to nezmysel, samozejme nie doivolit zjest vela a hlavne nie vtedy ked sa ide papat obedik alebo ranajky ci vecera, urcite to neprehanat ale sladkosti nikdy neuskodia pokial ich dieta nepapa od rana do vecera.. 🙂

fuska
17. aug 2013

@zuzanockamt Ja som to cele myslela skor tak, ze ked je rodic zvyknuty denne zjest celu cokoladu, balicek cukrikov a styri napolitanky a dieta to vidi (a tym padom povazuje za normalne), vtedy treba davat pozor, kolko toho dieta vidi. Ja si napriklad tyzden nedam nic a mam dni, ked zjem to, co som pisala v prvej vete. Nerada by som prave v ten den isla svojmu dietatu prikladom.

fuska
17. aug 2013

A narobili ste mi chute, idem si dat piskoty v cokolade. 😀

diusik
17. aug 2013

@kristinka1234 presne,u mna je tiez dolezite,aby mal hlavne jedla,a potom nieco male,ale aj to len ked si pyta,sama od seba mu nikdy nedam sladkost len tak.proste niekedy ho napadne ze chce cokoladku,tak mu dam tu malu kinderku a hotovo,ja mam skor problem s chrumkamy,maly furt len to chce 😒
Su maminy co vidim niekedy,neuveritelne,ma 3 rocne decko a totalne vyhnite zuby,to je podla mna vizitka matky.Cely den ma chrup atakovany sladkostami,pije len dzusik,furt ma pri sebe cukriky,cokoladky,starsiu ma obeznu.No tak toto povazujem za nieco nepripustne

evita_g
17. aug 2013

Poznam pripad, ked matka - extremne zdravo zijuca osoba, nedala svojmu synovi ziadnu sladkost a okato sa tym pred vsetkymi pysila, ze akeho zdraveho cloveka z neho vychovava. No a jej syn v skole doslova žobral sladkosti od spoluziakov, pripadne im ich aj ukradol, ked sa nechceli podelit. Takze asi tolko. Všetkého s mierou.

akrim1311
17. aug 2013

Cukor je dôležitý pri vývine a fungovaní organizmu v každom veku.Je treba mať aj energiu.Ja som mladšiemu synovi odmietala dať sladkosti,kým sa nenapapal normálnej stravy.Postupne si zvykol a obmedzila som aj sladké vody na pitie,ktoré ho zasycovali. Ide sa za sladkým prizabiť,jedol by len to.Ale máme dohodu,že sladkosť dostane tak 1-2x zadeň a aj to nie nejaké veľké množstvo.On by bol schopný zjesť balíček cukríkov na posedenie. A keby len jeden balíček 😠 Dám mu za deň 2-3ks a je spokojný.Teraz je veľa sladkého ovocia tak popapáva aj to,takže to nechcem preháňať.Určite tam ,kde nie som s deťmi a ich ponúknu sa nedajú 2x núkať a dajú si.Sú to len deti 😀 .Aj ja nie som nejako na sladké,ale keď mi príde chuť,dám si.Nemyslím si však,že by sa to malo preháňať.

dejnas
17. aug 2013

sladkosti sa snažím obmedzovať... ale úplný zákaz je nezmysel... skôr, či neskôr sa deti k sladkostiam nejak dostanú...

čo dostanú od iných - neovplyvním (iba zregulujem množstvo a čas kedy to spapajú), ja sa ale snažím kupovať "zdravšie" alternatívy.... moje deti zbožňujú napr. aj tie "hrozné" musli tyčinky s čisto ovocným cukrom, či špaldové keksíky (chutia fakt neuveriteľne dobre)
cukor v sladkostiach sa snažím "nahrádzať" napr. ovocím... prípadne doma (spolu) upečieme koláčik
ale samozrejme, z času na čas im doprajem aj nejakú čokoládu, či podobnú mňamku 😉

čo sa týka sladených nápojov - som veľmi rada, že deti sú od malička privyknuté piť čistú vodu.... doma ju pijeme všetci

igiana
17. aug 2013

Musim vyvratit teoriu, ze ked detom nedate sladkosti, tak neskor nebudu poznat mieru. Byvaju obdobia, kedy mame doma vela sladkosti, a doslova ich "zozerieme" vela a naraz aj napriek tomu, ze ich mavame pravidelne, ale s mierou. A ja osobne cim viac ich denne jem, tym viac som na nich zavisla.

Bolo obdobie "detoxikacie" kedy som si dala zavazok nejest sladkosti a po par dnoch som na ne uz ani nemala chut.

U deti je to podla mna skor psychickeho povodu - ak vobec sladkosti nemavaju, a nahodou ich uvidia u inych deti, tak zavidia alebo tuzia po nich, tak ako aj po cudzich hrackach a pod.

Moj nazor - sladkosti prilezitostne - sviatky, oslavy, navstevy, vylety

dasiacik
17. aug 2013

@sonasonka
Nemyslim si,ze striktne zakazovanie sladkosti je pre
deti prospesne.Ak tu cokoladku drobcovi nedate vy,tak
mu ju daju stari rodicia,alebo krstni,ci tety a ujovia.Tak
ci tak sa tomu nevyhneme.Ja si myslim,ze pokial dieta
nema sladkosti ako nahradu jedla,tak je,podla mna,vsetko v
poriadku.Mne osobne skor prekazaju zemiakove lupienky
podavane detickam.Poznam mamicky,ktore daju decku
balik chipsov a ono ho na posedenie zje.Pravidelne.Myslim
si,ze je dobre ucit deti na ovocie (aj to je dost bohate na
cukry),zeleninku,a sem ta cokoladka,cukrik,ci zuvacka
urcite nikomu neuskodi.Samozrejme,vhodnejsou alternativou
su urcite doma robene sladkosti,dezerty ci kolaciky 🙂

demo
17. aug 2013

@akrim1311 kde si prosim ta prisla k informacii, ze cukor je potrebny pre spravny vyvin? Kde podla teba cerpal clovek energiu, ked cukor nebol? Ci myslis,ze stari Rimania,prekonavajuci Alpy, obsadzujuci dalsie a dalsie uzemia, bojujuci so severanmi nemali dost energie?

erzulik
17. aug 2013

Moja malinka ma 23 mes, a papa, piskoty, tycinky, lentilky, kornutok od zmrzky, raz do mesiaca kusok cokoladky. Denne 5 tyciniek, lentiliek, 1 piskotka. Obcas jogurt, pribinacik. A papa denne vela ovocia, ked sa pekne napapa vtedy ma sladke. Inac nepyta nikdy iba ked nas vidi.

fuska
17. aug 2013

@demo Ona zrejme nemyslela rafinovany krystalovy cukor. 😀 Taka cukrova trstina, cukrova repa, stevia, ovocie, ved vsade sa nachadza cukor...

wena
17. aug 2013

Mne moji rodičia nedávali sladkosti vôbec keď som bola malá a som im za to vďačná.
Jasné, že viem ako chutí čokoláda, ale na sladkosti skoro vôbec nemám chuť, nechutí mi to, lebo je to pre mňa príliš sladké. Dám si horkú čokoládu alebo nejaký domáci koláč, ale také bežné keksíky nezjem, to mi nechutí.

Pripisujem to tomu, že som sladkosti nemala keď som vyrastala. U mňa a u mojich súrodencov sa nekonalo nič také, že keď sme mali sladkosti (napr. v škôlke) tak sme sa prejedli. Bolo to presne naopak, nechceli sme to jesť.
Naši nám varili zdravo a ja doteraz niektoré jedlá nezjem (napr. nič vyprážané a pod.).
Myslím, že dieťa sa naučí na tie jedlá a chute, ktoré sa mu ponúkajú najčastejšie.

Ja budem svoje deti tiež zdravo stravovať a bez sladkostí. Myslím tým bez umelých sladkostí, jasné, že ovocie, med, občas koláč im dám.

tea333
17. aug 2013

Netreba detom zakazovat. Doma netreba mat veci ktore nechcete aby jedli a ak ich nejedia ani rodicia, male deti si ich nemaju preco pytat.Hlavne detom nezakazovat, skor im ponukat zdrave alternativy ( napriklad raw kolace bananovo/cokoladovie smoothie a tony ovocia, ked cokolada tak kvalitna)

demo
17. aug 2013

@fuska z toho, co si vymenovala sa v pomerne nedavnej europskej historii ako sladidlo pouzivalo iba ovocie

akrim1311
17. aug 2013

@demo napr.na stránke kód zdravého života-sacharidy.TAm je to veľmi pekne rozpísané...citujem:Poznáme 2 druhy cukrov-škroby a cukry.Škroby-polysacharidy obsahujú strukoviny,ryža,zemiaky,chlieb...Jednoduché cukry-monosacharidy sa nachádzajú v ovocí, v niektorých druhoch zeleniny,mede,sladkostiach...Sacharidy sú základným zdrojom energie pre naše telo.Len mozog potrebuje denne približne 100g glukózy.60% z celkového energetického príjmu tvoria sacharidy.Nepotrebujem niekoho poučovať,len som tu písala svoj koment k danej téme.

fuska
17. aug 2013

@demo Ja sa nejdem hadat, len mi Tvoja pripomienka k vyznamu cukru prisla zvlastna. A zabudla som napriklad na med. Ten je v Europe asi dost bezny uz par storoci.

mimi
17. aug 2013

@wena tiez som bola podobne na tom ako ty, mne sladke moc nechutilo, teda okrem cokolady nic ine som nechcela, dokonca ani domace kolace, babka sa na mna hnevala, vkuse ma nukala, mne to proste nechutilo. No zmena nastala po porode, zrazu mi zacali chutit kolaciky, cokolady, snazim sa ale krotit, tiez nechcem ucit svoje deti na sladke, hlavne na biely cukor, sem tam kupim nejaku bio cokoladu, keksiky,kde je trstinovy cukor.

demo
17. aug 2013

Lebo autorka sa pytala na sladkosti typu kinder cokoladky. Takze cakala vyjadrenie k bielemu cukru, trstinovemu cukru a pod.Nepytala sa na med, ani na ryzu ci zemiaky.

demo
17. aug 2013
majka508
17. aug 2013

@simonaf presne tak,aj ja mám takú známu,čo všetky sladkosti zakazovala a jej malá mala najhoršie zúbky v škôlke a teraz nastupujeme do školy a na šesťročnej preventívnej prehliadke zistili zvýšený cukor.Takže o čom je to? Ja som nikdy nezakazovala nejako radikálne a veru niekedy prejde aj pár dní a na sladkosť si slečna ani len nespomenie.

dejnas
17. aug 2013

@wena ja som napr. ako dieťa tiež nejedávala sladkosti, napriek tomu od puberty neodolám dobrej čokoláde...

na druhej strane, doma sa varilo vždy "klasicky" ako od starej matere ... v určitom období som sama prešla na "zdravší" model stravovania t.j. mäso na len prírodno (žiadne vysmážance a pod.) veeeľa zeleniny atď. ... bez akéhokoľvek diétneho zámeru, bez nejakého presvedčenia, či uvedomenia (v tom veku som ešte "zdravú stravu, ako takú neriešila).... proste sa mi úplne zmenili chute

síce trošku off topic, ale k tomu, že nie vždy platí to, že ak doma dieťa nedostane sladkosť (resp. sladkosti budú striktne obmedzované) nebude ich chcieť nikdy konzumovať

lucyfuk77
17. aug 2013

Moj 8 rocny dostava sladke sem tam, a 15 mesacny este nic sladke neochutnal (pecene, z obchodu, od cudzich uz vobec) ti by ste neverili, ze vobec nema problem s pojedanim zeleniny a ovocia. Planujem mu davat sladke, este sim sa nerozhodla kedy to bude, no urcite ti budu dlhu dobu doma pecene kolace s minimom cukru.

exupery
17. aug 2013

Myslim,ze je to blbost,pretoze zakazane ovocie najviac chuti...u mna plati zasada-najskor sa poriadne najes a potom mozes nieco sladke