Je moje dieťa autista?

silvika2022
30. máj 2022

Dobrý deň, chcem sa poradiť ohľadom správania mojej dcérky. Bude mať 18m, nehovorí len pár slov, používa skôr slabiky a vie napodobniť zvieratká, auto, vláčik. Prstom resp.rukou ukáže len niekedy. Rozumie jednoduchým veciam. Je šikovná v hrubej i jemnej motorike. Vie zatancovať na niekoľko pesniciek, riekaniek, spí dobre, zje všetko. Nemá záchvaty zlosti. Ale teraz čo ma znepokojuje. Veľmi často nereaguje na zavolanie, doma ani vonku, očný kontakt má ale občas tiež nereaguje. Nezaujíma sa o deti teda rovesnikov, ide skôr za väčšími. A tými sa vie zahrať napr.nahanacky. Rada sa hojda na hojdačke v parku, jedine vtedy zvykne vystrajat keď sa nemôže hojdať lebo sa hojda niekto iný. Muž vraví že mi šibe ale ja sa o ňu bojím. Môže byť autistka?

danielahamar
30. máj 2022

muž má pravdu😉

terezia323
30. máj 2022

A čo od nej čakáš? Že bude reagovať ako dospelý človek? Paneboze má 18 mesiacov 🤦🏼‍♀️
Muž má pravdu

silvika2022
autor
30. máj 2022

@danielahamar prečo?

mamamasama
30. máj 2022

Súhlasím s tvojím mužom... Šibe ti...

pjana
30. máj 2022

myslím si že dcérka nieje autistka

mariaveronikag
30. máj 2022

nevyzerá na autistku, veď keď sa zaujíma o staršie deti, ešte sa s nimi aj vie zahrať, to je výborné. Na rok a pol ešte nemusí reagovať na všetko...neboj sa 🙂

katkine_terapie
30. máj 2022

@silvika2022 podla popisu sa dietatko vyvija primerane veku. Komunikuje pekne. To, ze niekedy nereaguje je s velkou pravdepodobnostou tym, ze je niecim/niekym zaujata alebo sa jej jednoducho nechce. Na aktivnu hru s vrstovnikmi je este malicka. Az okolo 3 rokov sa dieta zacina vyraznejsie socializovat s inymi detmi.

monicka976
30. máj 2022

@silvika2022 popisujes normalne spravanie dietata, skor to vyzera ked to tu v diskusiach citam ze ked sa dieta nesprava podla tabuliek a noriem je autista, ked je zive ci neposedne je hyperaktivne a ked neposlucha hned ma ADHD. Nehladaj problem kde nie je a uzivaj si dcerku. Kazde dieta ma svoje tempo vyvoja a reakcii. Nechaj dcerku robit co ju bavi a nech spoznava svet. Uzi si radsej krasne dni co nas cakaju 🙂

silvika2022
autor
30. máj 2022
silvika2022
autor
30. máj 2022

@pjana podľa čoho usudzujes?

silvika2022
autor
30. máj 2022

@monicka976 si veľmi milá ale to jej nereagovanie je dosť výrazné

terezia323
30. máj 2022

@silvika2022 vieš čo, keby tam bol aspoň jeden atypický znak pre jej vek tak to beriem. Ale máš úplne zdravé, šikovne dievčatko a hľadáš problém tam kde nie je.

silvika2022
autor
30. máj 2022

@mariaveronikag tak na salenie sa si vždy nájde staršie deti, menšie ako ona alebo rovnaké totálne odignoruje

rachel36a
30. máj 2022

@silvika2022 mimo toho obcasneho nereagovania na meno , co je este u takto malých deti bezne, si nenapisala absolutne nic, co by malo nasvedcovalo tomu, ze jej vyvoj nie je ok...ani jeden znak autizmu...

ella_smella
30. máj 2022

Ty si mama (mamy väčšinou vycítia, že niečo nie je vporiadku, aj keď okolie reaguje ako komentáre vyššie)... Nerieš to tu na koníku... Skús sa opýtať pediatričky, či by ťa nevedela nasmerovať najprv na vyšetrenie sluchu a potom do najbližšieho centra ACVA... Na diagnostiku je asi ešte skoro, ale už teraz ti vedia poradiť, ako to zlepšiť (možno kartičková metóda)... Ak by sa aj autizmus nepotvrdil, tak to dieťaťu neuškodí a posunie ho vpred...

silvika2022
autor
30. máj 2022

@katkine_terapie myslíš že je to len ignorovanie, že si ide svoje a nie ze jej niečo je? Ja si stále vravím že je v pohode a potom vonku alebo aj doma si ide svoje, nevšíma si nikoho ani nereaguje keď jej niekto niečo vraví, ale potom zase urobí niečo čo len pozerám že by ma ani nenapadlo ze tomu rozumie🤔

petka9
30. máj 2022

@silvika2022 moja ma tiez rok a pol a robi presne to iste. No a co sa tyka reagovania tak zareaguje az ked robi nieco zle a ja sa prisnejsie ozvem

silvika2022
autor
30. máj 2022

@rachel36a očný kontakt tiež ako kedy. Súvisí s nereagovanim, nezdvihne hlavu, nepozrie, ide si svoje

thereisabear
30. máj 2022

@silvika2022 a počuje dobre? Mám doma autistu a toto mi ako autizmus veľmi nepripadá. A poznám viacero ignorujúcich zdravých detí.

luccija
30. máj 2022

@silvika2022 nepozoruj ju.Je úplne normálna, šikovná a také malé deti ešte ani nevyhľadávajú deti na hranie tak môžeš byť spokojná, že ide za deťmi.Nevidim na nej nič odlišné.Zeny polku rodičovskej prežijú strachom a upratovaním🙂
Užívaj si dni ..

silvika2022
autor
30. máj 2022

@ella_smella chcem počkať do 18m ešte a tak na poradni to spomeniem...kartičky aké myslíš? Lebo ona komunikuje čo chce, keď jej ukážem naznačí či áno či nie.

silvika2022
autor
30. máj 2022

@terezia323 kiežby si mala pravdu

silvika2022
autor
30. máj 2022

@petka9 na prisnejsi ton alebo nono reaguje hneď, buď prestane alebo začne plakať a príde sa mi schulit do náručia, herečka

vafinka
30. máj 2022

@silvika2022 tvoja mala není autistka ani z rýchlika.je akurát čo sa týka veku.ona není cvičenia opička aby robila všetko na tvoj povel.ma kopu inej roboty ako objavovať svet a všetko okolo.tvoj muž má pravdu a hľadáš problém tam kde není.ja mám autistu syna a poviem ti že to je iný level

silvika2022
autor
30. máj 2022

@thereisabear ja myslím že počuje dobre, hneď počuje keď zapnem telku, vytocim na tel.cislo alebo keď sa opýtam ci chce chrumky alebo bublinky atď. Nepočuje keď je napr.vonku a uteká preč alebo hádže kamienky.

silvika2022
autor
30. máj 2022

@luccija ako áno, popratat by trebalo 🤣

danielahamar
30. máj 2022

prečo? Lebo mám doma 17m dieťa , aj 16r a obaja majú všeličo z autistov😀 nehladaj chybu, tam, kde nie je prosím ťa

poopsie
30. máj 2022

Prosím ťa očný kontakt ani nerieš 🙈ja som pracovala chvíľu s deťmi s ťažkým detským autizmom a v pohode sme nadviazali očný kontakt, vôbec sa neuhybali pohľadom, takisto aj asperger v škd, ti dokonca inam ako do očí nekukal a ty tu robíš caviky 🙈

monicka976
30. máj 2022

@silvika2022 moze mat okolo seba podnety co ju viac zaujimaju a preto nereaguje, ked si das vyhladat prejavy autizmu najde ti ze take deti su samotarske, takze by sa nechcela hrat vobec s inymi detmi, su nekontaktne, nesmeju sa, nechcu sa dotykat a tulit...podla tvojho opisu si osobne nemyslim ze dcerka je chora. Za mna je to normalne spravanie 18 mesacneho dietata.

silvika2022
autor
30. máj 2022

@vafinka to má mrzí, verím že máš pravdu a je to len jej povaha, ale bojím sa o ňu