Infekčná mononukleóza u detí. Aké máte skúsenosti?

betina1984
9. aug 2011

Ahojte. Rada by som sa Vás spýtala, či má niektorá skúsenosť s infekčnou mononukleózou a dieťaťa. Moja dcéra má 3 roky a dnes jej diagnostikovali mononukleózu. Vo štvrtok ideme na odber na hepatálne testy. Môže ísť malá do kolektívu, do škôlky? Musí mať nejakú diétu, alebo sa nejako obmedzovať v pohybe? Ona je dosť aktívna a nevydrží sedieť na zadku a nič nerobiť. Môže sa jej to niekedy vrátiť? Ďakujem.

maznacik007
11. aug 2011

nie nedavaj ju do skolky mononukleoza je prenosna slinami a potom ak este nemate vysledky hepatalnych testov tak nevies ci nahodou nebude musiet drzat dietu..

ostatne obmedzenia zavisia velmi od stavu v akom je dieta.. niektore deti prekonaju mononukleozu ako kvazi beznu chorobu a len z protilatok sa zisti ze ju prekonali...

my sme mali u oboch deti a par rokov predtym aj u manzela inf. mononukleozu ale vsetci museli byt v nemocnici.. vsetci mali dlhodobu dietu zvascenu pecen a slezinu / maly viac ako 1.5 krat vacsiu/ dcera mala komlet vsetky komplikacie hadam... / jej sa este aj zapalova tekutina v brusku robila komplet cele telo vyrazky take tie cinanske oci / to tak opuchne / aj muz mal vyrazky po celom tele...

spociatku sme dodrziavali pecenovu dietu velmi prisnu necvicila v skole msueli sme zrusit pohybove kruzky .. neustale kontroly vytery atd...
u nas to dost postihlo mandle /aj muzovi aj malej/ obaja mali take abscesy na nich plne hnisu muzovi to aj rezali... a tak.. dcera ma chronicky zapal mandli z toho ..
ale pokial vas nechali doma tak zjavne ide o slabu formu ochorenia ... a nebudete mozno vobec musiet drzat ani dietu...
ale do skolky ju nedavaj lebo moze nakazit ostatnych rovnako ty si musis dat pozor nebozkavat sa s nou dodrziavat hygienu zvlast nech ma pribor a uterak a tak... / ked to mal muz tak som bola tehotna / a ja som to nedostala...

prasiatko30
11. aug 2011

@betina1984 - pokial sa este neskoncila akutna faza - tak o tom ani neuvazuj a potom aspon taky mesiac mimo kolektiv - zvycajne deti po mononukleoze maju dost naburanu imunitu a potrebuje nejaky cas aby sa dali znovu do poriadku ak nie tak ju vystavujes dalsiemu utoku virusov a kadejakych infekcii, ktorym podlahne urcite lahsie ako po ktorejkolvek inej virusovej infekcii

betina1984
autor
12. aug 2011

Práveže nemala akútnu. Už jej po týždni nič nie je. Zmizol drobný opuch očí, vyrážky nemala, nevracala, horúčky tiež nemala, max. 38 stupňov. Mandle sú v poriadku, začala pekne jesť. Už len čakáme na dnešné výsledky z krvného obrazu a z hepatálok. Som sa pýtala včera doktora a on že budúci týždeň určite nie, čo som ju ani nechcela dávať, lebo je škôlka zavretá a potom sa uvidí podľa výsledkov.

prasiatko30
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maznacik007
12. aug 2011

no ta imunita je veru po mononukleoze oslabena... a riadne... my sa trapime uz devat mesiacov s tym a to sme cely cas na atb liecbe kvoli stupajucemu aslu a stalej pritomnosti streptokoka vo vyteroch..

ono fakt sa deticky potom dost rychlo unavia a potrebuju vela oddychu..
tu skolku netreba uponahlat...

kathynka
13. aug 2011

@betina1984 inkubacna doba pri mononukleoze je pri detoch cca 14 dni...ale pri mladezi je dokonca 1-2 mesiace...takze do skolky urcite nie...tiez by mala mat dietu - dlhsi cas sa vyhybat tukovym jedlam, najma vyprazanym...no a vsade sa pise, ze prekonanou mononukleozou sa ziskava dozivotna imunita...cest vynimkam - napriklad ja...prekonala som ju ako decko a ked som mala 24 rokov, tak som ju dostala znova, aj ked nemala take typicke priznaky (najprv horucky, potom opuchnute hnisave mandle (ja mandle uz nemam, takze sa to nemalo kde drzat) a teploty som mala len zvysene, ale unavena som bola kvalitne)...kazdopadne pecenove testy jendoznacne ukazali, ze ju znova mam... 😒

betina1984
autor
13. aug 2011

Ahojky. No, máme výsledky z hepatálok. ASLO mala len málinko zvýšené a to druhé, tuším na G sa to začína, mala zvýšené 6-násobne. Dal jej sirup proti domu EBV a Flavibion na pečeň. A o týždeň znova na krv. Ona nie je unavená vôbec, pohybu má až-až, ale o únave ani počuť. Diétu jej nedal žiadnu, pretože ona ešte také mastné a vyprážané jedlá nejedáva, bežnej jej robím len tak na prírodno, nič ťažké, tak povedal, že diétu nemusí mať. Do škôlky povedal, že najbližšie 2 týždne určite nie. Uvidí sa potom. Ja už budem chodiť do roboty len do konca septembra, takže sa nejako pri nej vystriedame, keby nemohla ísť od začiatku septembra do škôlky.

maznacik007
13. aug 2011

nam este kazali navyse davat aj caj z ostropestrec mariansky... my sme nemohli ani mlieko ani maslo ani nic cokoladove a tak... takze u nas to bol masaker najma kvoli tomu mlieku...

no neboj to bude klesat ono to trva niekedy...

amia2011
13. aug 2011

@betina1984 Ahoj, ja som prekonala infekčnu mononukleozu no žial dostalo sa to do takeho štadia, že sa mi urobila na plucach cysta a nasledne na to som ako 18 ročná bola operovaná... viem, že je to infekčná choroba, ktorá sa prenáša slinami a narobi vela zlého aj s mandlami aspon v mojom pripade bolo nevyhnutné aby išli mandle von...diety podla mna zatial nie, no pozor na tažké antibiotiká a pečen....určite svoje dieta nedaovaj do škôlky medzi deti, u deti to prebieha podla mna ešte horšie

jahody11
28. okt 2011

je mononukleoza prenosna zo zvierata na cloveka????

rebecca2006
28. okt 2011

@jahody11 nie je, je to výlučne ľudská nákaza, prenáša sa slinami..

jahody11
28. okt 2011

@rebecca2006 dakujem, lebo moja mama vini zo vsetkeho len zvierata.... ale inak chcela by som vediet, kde sa moja zabka mohla nakazit... aka je inkubacna doba u deti? lebo na nete som nasla ze mladistvi 30-50 dni ale vraj u deti len 2 tyzdne...

rebecca2006
28. okt 2011

@jahody11 nechodíte niekde do kolektívu? My sme nachytali v materskom centre- myslím, že decká si asi poolizovali hračky. Hocikde, kde sú decká- mohol to byť aj hrací kútik v nejakom shoppingu, bársčo. Klasicky vzduchom by sa IM nemala prenášať, u dospelých je to "choroba z bozkávania". ID u detí je skutočne kratšia, aj od týždňa.

jahody11
29. okt 2011

no moja uz chodi do skolky, takze asi odtial to ma... no nic teraz si trocha oddychneme doma.
@rebecca2006

rebecca2006
29. okt 2011

@jahody11 no vidíš, tak odtiaľ. Nie je problém chytiť mono premorenosť je 90%, vačšina dospelých má protilátky, imunita doživotná, vačšinou ani nevedia, že mono prekonali....Decká imunitu nemajú, kým sa s vírusom nestretnú. Tak nech Vám rýchlo prejde. Inak, my sme booi s mono aj v nemocnici, ale skôr kvôli tomu, že maťko bol ešte moc malý, mal 18 mesiacov, a nevedeli sme, čo mu je. Mal ťažkú hnisavú angínu až sa dusil a vysoké horúčky, nezaberajúce na ATB. fakt bo biedny. Týždeň sme tam boli, kým došli na to, že je to mono, potom nás pustili dmov a ešte aspOň dva týždne to bolo o ničom, veľmi pomaly sa to ylepšovalo. Na druhej strane, nemal nikdy zvýšené pečeňové testy, tak sme nemuseli dlho držať diétu. Minimum pol roka bol ale veľmi háklivý na všetky infekcie, strašne sme sa vytrápili museli sme úplne yrušiť kolektívy, materské centrá, shoppingy... Tak hádam u vás to také nebude, leny mysli na to, že dlho bude dcérka oslabená, šetrite sa.

dadulkasch
29. okt 2011

ahoj,syn dostal mononukleozu v škôlke,mal zvečene uzliny za ušami skoro až take tvrde.nasledovali odbery ktore to potvrdili.bol v nemocnici na inf.na kramaroch,nechceli aby som tam s nim ostala kôli miestu,mal 5 rokov.bol na izbe s jednou dievčinou ta bola na tom horšie mala stale vysoke teploty,moj syn ani nielen sa vysipal na tele male červene vyražky,bol tam 1.tyžden.potom mal pečenovu dietu nemohol nič masne vsetko len na vode.do školky nastupil až za 2 mesiace.

marny
21. nov 2011

možem sa opýtať neviete či po prekonaní inf. mononukleozy sa dá darovať krv?🙂

stardust
21. nov 2011

@marny neviem, ja som tiez prekonala mononukleozu, jeden lekar a sestra mi povie, ze v ziadnom pripade, ini, ze ked mam dobre krvne (ci ine) testy, tak mozem...no vyber si...tak nechodim davat.

vefi89
23. nov 2011

čisto teoretická otázka... jednému dievčatku, ktorej otec pracuje pre nás a teda u nás spolu s mojim manželom dnes diagnostikovali mononukleózu. V nemocnici je od stredy min.. týždňa.. tá dievčinka mala asi 3 týždne pred tým hnačky, inak neviem či mala aj iné príznaky, lebo ako som sa dopočula o hnačkách, zamietla som kontakt s ňou i jej matkou (bála som sa, že je to viróza) ..
pred dvomi týždňami sme mali v obci vírus prechladnutia, kde sme všetci boli soplavý a zahlienený. Aj manžel, aj syn sú už v pohode, no ja sa z choroby vždy dlhšie lížem, lebo to nemám kedy vyležať.
a otázka je... aká je pravdepodobnosť, že sme (teda hlavne syn) sa mohli nakaziť?? myslíte, že treba ísť na hepatesty a ASLO??

xlucia
23. nov 2011

@vefi89 pravdepodobnsot je pol na pol. aslo mozes mat uplne v norme, a pritom mozes byt chora. to musia byt len krvne testy. tie si daj spravit
technicky je mozne aj to ze si mono realne prekonala a teraz sa uz len doliecujes. len ze si o tom nevedela. a tvoj syn a muz mohli byt len nachladnuti. ale na tej krvi urcite trvaj, aby si nahodou nenakazila rodinku

vefi89
23. nov 2011

@xlucia mám dať spraviť aj synovi?

xlucia
23. nov 2011

@vefi89 ty sa citis najhorsie, syn sa ti javi ok. tak daj najprv sebe aak sa to potvrdi,aj synovi. alebo sa ti zda unaveny? stazuje sa na bolest ?

vefi89
23. nov 2011

@xlucia nie nie, vyzerá byť v pohode 🙂
ale zas ani ja sa necítim zle 😅 len ma odŕha kašeľ.... ale jasné, so sebou pôjdem, zajtra sa objednám, tak na piatok by to reálne šlo...
Ďakujem ti 😉

maznacik007
24. nov 2011

@vefi89 no neviem ci ti lekarka len tak spravi serologie na IM su to dost drahe testy

mononukleoza sa prenasa najma slinami takze pokial sa tvoj syn s tou malo nebozkaval alebo nejedli jednym priborom tak neni velka sanca...

v pdostate vela ludi prekona tuto chorobu vo forme anginy a ani nevie.... ale isto to neni len o zahlieneni a soplikoch....
tato choroba nie je tak silne infekcna.... moj muz ju mal ked som bola tehotna ja som ju nedostala mali ju aj obe moje deti ..... my sme mali doma silnu formu u vsetkych to bolo tak ze museli byt hospitalizovany a mali priznaky pre nu typicke opuchy lymfatickych uzlin /muzovi a synovi aj narezavali mandle co tam mali take hnisy/ vsetci mali zvacsenu pecen a slezinu /dalsi z priznakov/ dcere boli nasadene ampicilin na zaciatku mysleli ze angina tak sa na kompletku vyhadzala... atd atd...

aj keby ti to potvrdili /co si myslim ze nie lebo nemas ziadne z priznakov hnacka ani sopliky ani kasel nie su priznaky tejto choroby/ tak v tak lahkych stavoch je jedina liecba obmedzit mastne a alkohol... inak nic

maznacik007
24. nov 2011

@marny no zavisi od hodnot... napr. moj manzel ma po viac ako 8 rokoch od tejto choroby stale zvysene hepatalky a nemoze darovat krv...

vefi89
24. nov 2011

@maznacik007 ďakujem za obšírnu odpoveď, dosť si ma ukludnila 🙂

maznacik007
24. nov 2011

@vefi89 nemas za co.... fakt mame s tym v rodine bohate skusenosti 😅 a ja ako jedina som to nedostala a vzdy to mal len jeden clen....

v klude nestresuj.... ak chce skus tu dietu bez mastneho a alkoholu to neuskodi ...

vefi89
24. nov 2011

@maznacik007 predbežne som dohodnutá s jednou známou, že mám prísť v sobotu za ňou do práce a dá mi spraviť hepatesty... dať sa to dá, však aj ja som bola svojho času zdr. sestra 😅
a zvedavosť nepustí 😅

maznacik007
24. nov 2011

@vefi89 hej hepatalky uplne stacia.. ako fakt ine ako dieta na to neni a este zvysit vitaminy najma B a C niekdy sa doporucuje aj pit caj z ostropestca marianskeho...

vefi89
24. nov 2011

@maznacik007 o tom čaji som počula už 🙂 dúfam mám len plané mindráky teda 😀