Deti s ADHD v bábätkovskom veku

sunshine007
20. feb 2018

Zdravím všetky maminky, ktoré zvládajú náročnú výchovu dieťatka s hyperaktivitou alebo ADHD. Chcem sa vás opýtať, aké boli vaše ratolesti v období do jedného roka. Zaujíma ma hlavne, či boli dojčené alebo kŕmené z fľaše, ako zvládali príkrmy, všimli ste si už vtedy nejaké prejavy poruchy pozornosti, plačlivosť, zhoršenú spoluprácu ? A ako to bolo s trávením - koliky, grckanie, vyprázdňovanie? Vrelá vďaka za každý príspevok a skúsenosti.

pribinak
20. feb 2018

Porucha pozornosti u dietata do 1 roka? To je vtip, ze?
Mozes mat náročne dieta, ale v tomto veku sa este o ADHD naozaj neda hovorit

lus2909
20. feb 2018

Ako si na toto prisla???? ADHD sa tazko zistuje a u kazdeho dietata sa prejavuje inac

pieksamaki
21. feb 2018

ja som pocula,ze deti s Adhd ako male spia 20 minut....ze nepospia dlho....od maminy ktora ma uz velke dieta s adhd....
Verim ze ti napisu maminy

lilke
21. feb 2018

@pieksamaki potreba spanku moze byt jednou crtou, no nie smerodatnou. dcera spavala priserne, doobeda 10-minutovy spanok, poobede 1-hodinovy, noci hrozne. pozornost a koncentracia od malicka vyborna. syn ADHD, spaval doobeda i poobede 2-3 hodiny, noci prespal cele.
mensia potreba spanku je charakteristicka aj pre nadanych, ale tiez nie je pravidlom.

@sunshine007 tvoje babatko je prilis malicke. potrebuje mozno viac, mozno menej podnetov, mozno viac na vzduch, mozno viac ocneho kontaktu, viac dotykov, mozno... ale o ADHD vobec neuvazuj, minimalne do 3 rokov. a travenie, reflux, alergie,... uz vobec nedavaj do suvisu s ADHD. pri prvom babatku kazda mamina viac sleduje, studuje dostupnu literaturu, chapem. 🙂
ADHD je moderna diagnoza, pohodlne je zvalit nezvladnutu vychovu na diagnozu. a tresk-plesk pri starsich mnohokrat aj nevychovanost sa diagnostikuje ako ADHD ci aspon asperger. a ked pracujem s nimi s touto diagnozou, zistim, ze dietatu staci len stanovit pevne hranice a dat rodica, a dieta je zrazu normalne. Bohuzial nadpolovicna vacsina.

zdena12345
21. feb 2018

mame synceka takeho aktivnejsieho, ide mu na 4 rok. Od narodenia zly spac (3-4h spanku za 24h, teraz je to uz lepsie), stale musel mat nejaku aktivitu, pozornost... inak je neznesitelny. Ale zas maval aj zdravotny problem- reflux a problemy s travenim. Takze aj to mohla byt "ztazujuca" okolnost. Prestal sa kojit v 1r2m, prikrmy od 5-6m, vtedy este jedol rad, teraz papa malicko. Taky riadny reflux mu zacal prechadzat asi tak v 1,5r. Ale grckava casto este aj teraz. Ak sa len malicko preje, ked viac krici, ked ho boli hrdlo... Pozornost dokaze udrzat len na to, co ho zaujima a len chvilu, ale ako presne to bolo v roku? Viem, ze som musela byt cele dni pri nom a stale mu davat nejake hracky a hrat sa s nim, vyzadoval vela komunikacie... ale zato bol a aj je velmi sikovny a vie toho viac nez ine deti v jeho veku. Ci je to nejaka diagnoza? neviem. beriem ho ako aktivnejsie dieta. Jedine co robi, ze si vytrhava vlasy (na ukludnenie pred zaspavanim alebo ked je nejak nervozny), takze to mozno budeme musiet casom

montemotherone
21. feb 2018

@pribinak
@lus2909 dievčatá, nepochopili ste otázku.

montemotherone
21. feb 2018

@lilke "travenie, reflux, alergie,... uz vobec nedavaj do suvisu s ADHD"... smelé tvrdenie 😉 ADHD je ešte "mladá diagnóza" a pracuje sa s rôznymi teóriami. Všetko je otvorené a práve to, čo spomínaš, aj vysoko pravdepodobné. Trávenie, vylučovanie,alergie... úzko súvisia s nervovou sústavou a psychikou.

@sunshine007 veľmi sa upínaš a pozoruješ. Chápem, väčšina sa do podobnej fázy skôr, či neskôr dostaneme 🙂 Ale ak ti môžem poradiť, uvoľni sa a uvedom si že existuje milión rôznych odchyliek, ochorení, porúch.... a ďalších milión ešte človek objaví, pomenuje.... Užívaj si svoje malé, buď mama najlepšie ako vieš a nič tým nepokaziš 🙂 Ostatné je medzi nebom a zemou...

sunshine007
autor
21. feb 2018

@montemotherone ďakujem ti veľmi pekne za reakciu a hlavne, že si im to vysvetlila za mňa. Vôbec nemám potrebu svoje dieťatko diagnostikovať alebo skatulkovat, len už neviem, ktorým smerom sa z čistého zúfalstva obrátiť a žiadať pomoc. Na detskom gastre ani neurologii nám nepomohli. Venujem sa 24 hodín denne bez najmenšieho problému. Ale žiadnej mamičke neprajem zažívať takú hlbokú frustráciu z neschopnosti nakŕmiť si bábätko, ako zažívam ja. O užívaní si je ťažko hovoriť, keď od rána do večera nerobím nič iné, len sa snažím kŕmiť, aby sme neskončili na nazogastrickej sonde.

siska53
21. feb 2018

@sunshine007 no..my mame takmer 8rocneho prvaka..zatial je len podozrenie na adhd alebo teda nevieme,co je vo veci. Hodnotia ho ako sikovnho a mudreho,ale prosto ma.problem obsediet a vraj vyrusuje a cez prestavky strasne beha po skole (ale nie sam,samozrejme)..a je nepozorny,nie,ze nevie,len to prosto bud odflakne alebo nevenuje tomu pozornost,nesustredi sa.. Mame uz ist na sedenia..

Ako babo? Spaval menej,to je fakt,to doteraz..ale v noci spal vyborne. Bol dojceny 11.m. Potom.do 3r.UM. Mal skryty reflux,ktory sa prejavoval obcasnym trasom,ale to preslo,ked zacali prikrmy. Neskor zacal vracat po mlieku,tak ho aj v tom 3.r.prestal pit a pije mlieko sporadicky, no drazdivejsi zaludok ostal (to ale moze mat zdedene po mne).

Vzdy sa o vsetko zaujimal,take,ze sam.lezim a hladim.do stropu ci jedna hracka v ruke a zabavam sa aj hodinu,ako pozna moja kamoska uz pri 3.dietati,to nepoznam, bol zvedavy a stale.potreboval nejaku tu komunikaciu ( dcerka sice aj vydrzala,len tym,ze boli dvaja mali doma,tak som take nezazila,ze mam.akoze klud na domace prace,lebo dieta spi ci zabava sa,navyse ona mala koliky do 3,5m.).
Bol aj dost akcny,rychly,ked mal 11.m.,naucil sa chodit a len co nadobudol istotu, skor behal,ako chodil.. Cize od mala pohyblive aktivne dieta. Ale vydrzal pri knizkach aj hodinu, vydrzal sa hrat,nebolo to rychle striedanie cinnosti.. Takze ja som.ho vzdy hodnotila ako zive dieta,ktorr prosto potrebuje viac pohybu ako byva obvykle a nepotrebuje tolko spanku..
Takze my este nevieme,co je vo veci..

Ale..nasa sesterka..predcasne narodena..so spankom,ako bol ale az starsia,lebo ako babo bola bezne dieta,co normalne spi, no ako uz bola trosku vacsia,tak byvala dlho hoe,aj do 1v noci a o 6uz vyspata hore.. Poobede spavala malokedy.. Rychlo striedala cinnosti,bolo dost narocne sa snou hrat.. Prva trieda podla mna katastrofa,ulohu pisala pomaly hodinu,lebo sa rozptylovala..mala som.co robit,ked som sa snou ucila jeden cas,aby teda dokoncila nieco a az potom oddych,rozptylenie.. No zmena prisla v cca 2.-3..rocniku,uz presne neviem. Sama sa zacala uci aj navyse.. Neskor si vyberala z troch VS, do toho ajnpracovala,prosto doteraz musi stale nieco robit,taka nepokojna kvazi je.. Ale aj ona o sebe sama.povie,ze je hyperaktivna (ale.sportu vela nikdy nedala,az teraz ako dospela).. Adhd ale nemala diagnostikovane,take testy nik vtedy nerobil...pred 20 rokmi.. Rodicia nejak prezili,zmierili sa s tym,ze je akcna a ason je samostatna a vsetko si vybavi,co som mala.ja strach, kedze mala dost taku ochranujucu vychovu,ona napriek vsetkemu tou jej povahou sa nedala a nepoddala tomu,naopak,sa "vzburila" a vymanila sa.. Ina povaha by sa poddala a sedela poslusne ori zadku a nechala sa ofukkvat rodicmi,nech vsetko zariadia. Cize vsetko zle je na nieco dobre..len je fakt,ze ak naozaj niekomu adhd potvrdia,resp.kym potvrdia,moze trpiet cele okolie.. Je to problem,ako pristupovat k takymto detom a mnohym sa do toho nechce,nechcu rozmyslat,skusat..hoci ucitelov chapem,su aj mnohi vycerpani,ucila som a viem,co je to mat problemove deti v triede (nie porucha,skor pristup rodicov,aj ked mala som.aj "dys-dieta" v triede)...

siska53
21. feb 2018

@sunshine007 a prikrmy zvladal skvele,hned vedel,co s tym a jedlo si on vzdy uzival.. Dobry papkac,kym.nie je chort..

lus2909
21. feb 2018

@montemotherone co som nepochopila? Ze mamicka sleduje dieta a uz mu pripisuje vsetky priznaky ADHD u dietata do 1 roka??? Niektore az priliz prehanaju zo vsetkym. Kazde dieta je ine mozno potrebuje viac pozornosti atd a to ze neje, nemusi byt hned tragedia mozno mu idu zuby, mozno je anemicke atd treba pricinu hladat inde a nie hned riesit ADHD

deti95060810
21. feb 2018

dcéra...kojená, po pol roku UM....Príkrmy mizerne...bola viac plačlivá ako iné moje deti....

magdusiak83
21. feb 2018

@sunshine007 ja mam take dieta a ver, ze nikto Ti nediagnostikuje dieta do 1 roka...ADHD sa zacina prejavovat okolo 3 roka, ked zacina nezapadat do "tabuliek"....ver, ze ADHD to nie je....mozno treba len vychytat muchy a nehladat diagnozu...drzim palce 🙂))

sunshine007
autor
21. feb 2018

@lus2909 nevieš o nás absolútne nič a nerozumiem, načo sa zapájaš tam, kde nemáš vonkoncom čím prispieť alebo pomôcť, práve naopak...

sunshine007
autor
21. feb 2018

@magdusiak83 nežiadam mamičky, aby mi písali, či moje dieťa má alebo nemá adhd pripadne to, v akom veku sa to diagnostikuje. Prosila som mamičky len o ich skúsenosti, ako sa také detičky prejavujú od útleho veku, nič viac...

nina4
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lus2909
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lus2909
21. feb 2018

@sunshine007 akym pravom sa tu na mna osopujes, tiez mam dieta a napisala som ti aby si si to materstvo uzivala a nie riesila kazdu blbost tot vsio!!!!

zlotazla
21. feb 2018

My momentalne riesime asporgera/ADHD.maly ma cez 4 roky, ako babatko skoro nespal, uspat ho bolo umenie.placlivy az strach.bol kojeny do 1,5 roka ked sa odstavil sam.

sunshine007
autor
21. feb 2018

@zlotazla ďakujem za reakciu

zlotazla
21. feb 2018

Plus maly ma iba zopar oblubenych jedal, zeleninu a ovocie nezie vobec-iba v rozmixovanom stave.ked som mu naposleny ponukla banan tak sa rozplakal.sladke mu nedavame vobec lebo energie ma za troch.od mala ho fascinuje voda, s poharom s vodou sa vie prehrat hodiny a nevieme o nom.prvy krat sme zacali riesit ze nie je uplne standardne dieta ked mal 2,5 hovorit zacal az ked mal 3,5 ale je to dvojjazycne dieta tak nas vsetci ukludnovali ze to je preto.teraz ho v skolke bola pozriet psychologycka, od septembra by mal ist do skoly tak riesime ze potrebuje asistenta.ked sa mu nieco nepaci tak si zapchava usi.nechape slovu nie, musi byt po jeho-a nie, nie je nevychovany ale naozaj nerozumie nebezpeciu tak kludne vybehne na cestu.je toho kvantum...keby mas dalsie otazky kludne napis ip.

magdusiak83
22. feb 2018

@sunshine007 prepac nebolo to v zlom...ale ADHD sa neprejavuje od utleho veku....tam je vela faktorov, nikto Ta nepoucuje, bozechran, to by som si nedovolila....len mam s tym bohate skusenosti a vela veci nastudovanych....len nerozumiem, kde si prisla k tej myslienke, ze ADHD v roku? 🙂
nezvyknem reagovat, je to skor vynimocne, a je Ti jasne, ze pokial prides s takouto obavou tu na tomto portali, znesu Ta pod ciernu zem....🙂 drzim palce...a ak by si si chcela len nieco overit, behni si k neurologovi, i ked myslim, ze pod hranicu 2-3 rockov Ti niaku diagnozu neda....este raz prepac 🙂))

monika_mt
22. feb 2018

@magdusiak83 Maminka asi nemyslela že chce diagnostikovať svojmu dieťatku Adhd v 1. roku. Len sa pýta iných maminiek, čo už majú väčšie deti s diagnostikovaným ADHD, že aké boli ako bábätká... Aby mohla porovnať, či aj oni mali rovnaké problémy ako jej malé dieťa.

magdusiak83
22. feb 2018

@monika_mt jasne, len to je tak strasne nepravdepodobne....neviem ako by som sa vyjadrila....ono nie su neake specifika, ze spravanie ADHD v prvom roku...napr. moja dcera bola tak strasne kludne dieta , az strach....o hyperaktivite ani nehovorim, pritom to su relativne prve naj znaky ADHD...v podstate je to uz na maminke, drzim palce ...🙂 pekny vecer

sunshine007
autor
25. feb 2018

@magdusiak83 ahoj, ďakujem za reakciu, ani ja som to nemyslela v zlom. U neurológa sme boli, kontrolovali sa len reflexy, nič viac. Ja som študovala zahraničné weby a deti s adhd sa od narodenia prejavujú. Odmietajú umelé mlieko, vykrikuju, neustále hýbu končatinami, je toho veľa. Samozrejme, niekedy sa to vekom upraví a dieťa sa dovyvija, akurát je možno živšie. Inokedy sa zase tie príznaky vekom len zvýrazňujú. Známej syn mal takisto poruchu príjmu potravy, nevedeli doňho dostať mlieko nijakým spôsobom. Takže toto som napríklad študovala ja. A áno, viem, že diskusia je aj o tom, že sa ozvu ľudkovia, čo celkom nerozumejú zadanej otázke, o tom je život, treba byť hlavne k sebe slušný 😉😊

magdusiak83
25. feb 2018

@sunshine007 tak tak...moja Nela bol tak strasne dobre a jedave dieta, az no....v 4 rokoch jej diagnostikovali ADHD no bez hyperaktivity....presli sme si mnohymi vysetreniami, mna zas lekari presviedcali, ze tie centra sa malokedy dovivijaju, takze ADHD zostava az do dospelosti a ludia sa s tym musia naucit zit....a v 8 rokoch sme to uzavreli ako DMO...je tazke urcit diagnozu, pretoze tieio deticky je kazde jedno tak specificke, ze tazko to urcit 🙂 prajem nech to mate bez diagnozy a najdete si sposob ak spolu fungovat 🙂 pekny den

1snehulienka
15. júl 2018

Ahojte ,
som študentkou vysokej školy v odbore sociálna práca. Touto cestou by som Vás chcela poprosiť o vyplnenie, prípadne pre poslanie dotazníka rodičom, ktorí majú hyperaktívne, impulzívne dieťa s poruchou pozornosti. Cieľom predkladaného dotazníka je overenie využívania terapií a možnosťami sociálnej pomoci rodine s dieťaťom s ADHD / ADD.
Dotazník je anonymný a získané informácie budú použité výhradne pre účely diplomovej práce.
Za vyplnenie dotazníka, prejavenú dôveru a Váš čas Vám vopred veľmi pekne ďakujem.

Dotazník:
http://vyskum.prohuman.sk/index.php/368366?lang=sk

magdusiak83
16. júl 2018

@1snehulienka hotovo 🙂

1snehulienka
17. júl 2018

Ďakujem 🙂

leonka10
11. sep 2019

@zlotazla my sme na tom podobne...poznam to velmi dobre. Najtazsie je, ze maly ma takmer tri roky. Velmi tazko sa da urcit este presna diagnoza