5-mesačné dieťa nerado pozerá do očí

21lakis345
22. feb 2024

Ahojte. Mám dcérku, ktorá má 5 mesiačikov a sesternica ma upozornila na jej zvláštne správanie.Je to moje prvé dieťatko a nevedela som, že určité veci treba sledovať. Nepozerá veľmi do očí nikomu, keď ju mam na rukách a prinlizi sa niekto usmeje sa a hlavu mi zaborí do pleca. Spätne si premietam, že ma veľmi nevyhladava. Na druhej strane keď je v húpatku sleduje co robím napríklad pri linke, keď sa jej prihovorím pozrie sa,keď niekto príde do miestnosti zaregistruje to. V kočíku,keď sa zobudí a prídem usmeje sa, ale neplače aby ma privolala, že je hore,čo by vraj mala. Keď ju kŕmim, dokrmujem UM, pozerá mimo mňa . Chcem sa teda spýtať mamiciek s 5m bábatkami ako ich sledujú a ako by to asi malo byť. Ďakujem 😊🙏

doriiis
22. feb 2024

Trvalo cca 28 rokov môjho zivota kým som sa naučila ľuďom pozerať do oci.Takze netreba za všetkým hľadať zázrak ani diagnózu.

medda_beda
22. feb 2024

@21lakis345 Detí nemám, ale toto robilo pomaly každé malé dieťa ktoré som kedy videla a do očí sa nepozerám ani ja.Aspoň nie dlho.

pribinak
22. feb 2024

Prečo by sa ti mala stále pozerať do oci? Už tá videla veľa krát
Svet okolo je zaujímavejší, chce vidieť čo je okolo.

21lakis345
autor
22. feb 2024

@pribinak myslím, že očný kontakt je dôležitý...

viestta
22. feb 2024

Mas uplne normalne dieta a tvoja sestra hlada problem kde nie je. Ani moj neplakal ked sa zobudil aby ma "privolal". Ked bolo vsetko v poriadku bol spokojny aj sam so sebou

21lakis345
autor
22. feb 2024

Nehľadám diagnózy, ale pýtam sa mamičiek detí, ako to majú ony a rada si vypočujem nazory

21lakis345
autor
22. feb 2024

@viestta a očný kontakt?

pribinak
22. feb 2024

@21lakis345 to ale neznamená že to dieťa bude neustále civiet rodičovi do oci
Očný kontakt znamená že oslovím dieťa a dieťa zareaguje a pozrie sa na mna a do oci, že keď komunikuje tak pozerá na osobu s ktorou komunikuje, že pri svojej požiadavke keď za niekym príde a ťahá za ruku pozrie sa na tu osobu

viestta
22. feb 2024

@21lakis345 u patmesacneho, ktore sa dokaze sustredit tak pol minuty?

miskamisiq
22. feb 2024

@21lakis345 môj syn je od narodenia na umelom mlieku. Teraz má 14 mesiacov a keď ho kŕmim, stále pozerá do steny 🙂 ešte ani jedno kŕmenie nemal somnou očný kontakt 🙂 tiež keď mal 5 mesiacov, keď sa zobudil tak neplakal a čakal pokým ho nájdem, že je hore.
Nebojte sa, podľa mňa to nieje nič nezvyčajné. Ako rástol, udržal očný kontakt ale svet je stále pre deti zaujímavejší.

juliacenc
22. feb 2024

@21lakis345 nic jej nie je. Absolutne absolutne nic

svetlonos
22. feb 2024

@21lakis345
tvoja sesternica by si zasluzila minimalne poriadnu hubovu a k tomu poriadne zatriasť, nech sa jej tie koliecka v hlave napravia 🙈
Takto debilne a hlavne zbytocne ta vystrasit! Kolkoze ona vychovala deti - az 2-4??
Ooo no to musi byt isto odbornicka pediatricka psychologycka. Koza je to!
Mas zlate, rozptomile, uplne normalne a na 99% zdrave dieťa.
Volať placom po zobudeni ta NEMUSÍ !
Mat chut hladiet vsetkym do oci tiez mat Nemusi!
Pozrie na teba s usmevom, pred druhymi sa usmeje a pozrie inde - teda zaborivti tvar do ramena. V tomto vekuvsa uz pozeraju kade tade, vsetko ichvzaujima v ich okoli. A presne preto sa ti nepozera do oci - je zvedava! Mala som to pri oboch detich v tom obdobi. Mladší ma terat 7 mesiacov a pokial sa deje bieco zaujimave pocas kojenia, tak pozera jade tade. A pokial sa mihne okolo brat ci ocino, tak aj jest prestane. Je to normalne. Nestresuj sa a aesternicu s jej mudrostami posli do haja.

21lakis345
autor
22. feb 2024

@pribinak ajo hovorím, neviem co je správne preto sem píšem....čiže vdaka

21lakis345
autor
22. feb 2024

@viestta nemám bohužiaľ s čím porovnať

21lakis345
autor
22. feb 2024

@miskamisiq ďakujem za povzbudivé slová....naozaj ma to zaskocilo

21lakis345
autor
22. feb 2024

@svetlonos presne pre toto som sem písala....ďakujem...ze ako sa správali iné deti v tomto veku...ma 3 deti,takže som sa spoliehala, že vie co vraví
..

andrejka1974
22. feb 2024

@21lakis345 naučí sa časom mňa to naučil až môj manžel ona je ešte malinká a je lepšie keď sa obzerá ako pozerať len na teba časom by sa nudila a viacej plakala keď jej zmizne z dohľadu buď rada že sa obzerá

svetlonos
22. feb 2024

@21lakis345
ahoj, nevie co vravi. Ked ti nieco take povie medzi 4 ocami ucitelka v skolke s 20 rocnou praxou, vtedy mozes uvazovat. Tie 3 deti su zalostne malo aby boli podla nich porovnavane ine deti. Keby ti povedala, u mojich deti to bolo takto... ok, ale tliachat taketo spristosti a strasit ta. Ani zena piatich deti nema patent va rozumy a vychovu atd. To prosim pre viacdetne maminy nemyslim ako urazku. Deti su rozne aj ich charaktery. Kamaratkin syn ma vzdy objal a pozeral mi do oci dlho - uz aj ako 5 rocny. Uz vtedy riesili u neho, ci ma autizmus. Ma, zial - a predsa sa na mna nadherne usmieval a pozeral dovoci pri tom, akoby ma cital.
Takze vyslivovat nahlas taketo obavy, ci dg je nedobre. Ja som rok videla na dcerke hednej znamej, ze tam ten autizmus asi bude. Ani by ma nehlo nieco tym smerom povedat. A pan dr len cakal, ved mala vyrasta v trojjazicnom prostredi, hmmm. Tym chcem povedat, ze tu islo uz o 3-5 rocne deti, nie bábätka.
Aj moja sestra mac3 deti ale nikdy mi netarala somariny, lebo u nich zova ti. Vie, ze urcite veci robime inak a nekeca do toho. Segrenka to fakt pripískla.

21lakis345
autor
22. feb 2024

@svetlonos ved to...ja bohužiaľ skúsenosti nemám preto som sa ozvala sem....snáď bude všetko v poriadku

evelin1002
22. feb 2024

Ja ma rocneho syna a tiez ako 5 mesačný neplakal ked sa zobudil, ani dcerka, uzivajte si to :D ja som sa dnes isla naobedovat, ze este spi, tak si vychutnam jedlo a nenahadzem do seba ako stale a nestihla som si sadnut a uz bolo pocut rev z balkona :D určite netreba podcenit autizmus ale je este príliš skoro, ved v 5 mesiacoch ho podla mna nikomu na svete este nediagnostikovali

andreatytler
23. feb 2024

@21lakis345 No tak ak ti tu niekto napise ze jeho 14 mesacne dieta sa nepozera do oci ale je uplne v poriadku, tak na to by som sa velmi nespoliehala.
Podla mna robis dobre a dobre robi aj tvoja sesternica. Dieta treba pozorovat a vsetko co sa ti nezda treba konzultovat a pytat sa. To robi ona a robis to aj ty.
To zaborenie hlavy do pleca je podla mna hanblivost pred cudzim clovekom. To ze ta nevola ked sa zobudi, tiez nic neznamena. Su deti ktore mamu okamzite volaju a su take co budu spokojne cumiet polhodinu do plafona a cakat.
Opisala si par veci co podla mna su znaky toho ze autizmus nema - usmeje sa na teba ked k nej prides a pozrie sa na teba ked sa jej prihovoris. Toto su prve sposoby komunikacie a toto u autistickych deti chyba. Oni sa neusmeju ked sa clovek usmeje na nich a nesnazia sa nadvazovat ocny kontakt ako sucast rozhovoru. Ty na nu rozprvavas, ona este nerozprava, ale pozera na teba. Tym ti vravi: "Som tu s tebou, mame nejaku interakciu, ze."
Reaguje uz na meno? Uz by coskoro mala.

21lakis345
autor
23. feb 2024

@andreatytler áno usmeje...ale ešte sim si všimla, že celkom rada sa hra sama,keď ma nejakú hračku málokedy ju zaujíma niečo iné. Keď prídem za ňou pozrie na mňa ale hra sa ďalej spokojne sama.Na meno ako kedy,niekedy mám pocit,že áno,niekedy,že nie.

miskamisiq
23. feb 2024

@andreatytler ja som pani napísala, že sa malý nepozerá do očí keď papa, nie že sa mi nepozrie do oci celý deň. To že jej mala má 5 mesiacov a nepozerá sa na ňu pri kŕmení je úplne v poriadku. Viem aké je moje dieta, a viem na čo sa spoľahnúť môžem 😉

andreatytler
23. feb 2024

@miskamisiq Prepac, nechcela som sa ta dotknut. Ale faktom ostava ze tvoje uistenie ze autorkyne dieta je v poriadku, lebo sa sprava pri krmeni podobne ako tvoje 14 mesacne je skutocne postavene na vode. Uistenie to bude az ked bude mat tvoje dieta ovela viac rokov, lebo autizmus sa castokrat zacne prejavovat az neskor ako 14 mesiacov. Ale verim ze tvoj prispevok autorke pomohol, lebo jej tym davas vedit ze spravanie jej dietatka je bezne a velmi caste a nema zmysel sa nim trapit.

andreatytler
23. feb 2024

@21lakis345 Mozno bude introvert a preto sa kludne hra sama. Nepotrebuje tak vela interkcie a spolocnost. Pozoruj ci bude za niekolko mesiacov vediet nasledovat pokyny (opytaj sa jej: Kde je ocko? a ona by ho mala zacat hladat pohladom) a ci zacne ukazovat prstom ked napriklad bude nieco chciet, alebo ju nieco zaujme. Ukazovanie je velky krok v komunikacii. Zevraj do 2 rokov sa vsetky deti spravaju ako autisti. Je to take cudne a niekedy nepochopitelne spravanie.
Kukni si ine diskusie tu na fore o autizme. Je toho hrozne vela a radia rozne apky kde sa da testovat ako dieta napreduje a co by malo vediet a tak.

21lakis345
autor
23. feb 2024

@andreatytler moc ďakujem, naozaj,určite budem sledovať všetko čo treba.

miskamisiq
23. feb 2024

@andreatytler ja som len reagovala, na čo sa pani pýtala. Pýtala sa, že jej 5 mesačné dieťa sa na ňu nepozerá. Len som uviedla, tak ako mnoho ďalších predomnou, že v 5 mesiacoch to nie je nič vážne. V ničom som ju neuistovala, len som uviedla, že keď mi malý papa mlieko 2x za deň, tak sa pozerá, čo sa deje okolo neho. V dnešnej dobe, keď dieťa nerobí to čo iné tak sa vždy hľadajú diagnózy. Pritom súhlasím, ako ste napísali, že moze byť introvert a zároveň, že ho treba sledovať ako sa vyvíja. Mna ste sa nedotkli, len ma zaskočila tiež vaša veta, že pri 14 mesačnom by ste sa na to nespoliehali či je ok, a to na základe jednej vety, pritom nepoznáte dieťa a jeho správanie a čo dokáže 🙂 tak ako my ostatné nepoznáme dieťatko pani a len sme reagovali, aby sa nestresovala pri znaku, že sa babo na ňu nepozerá. To je všetko 🙂

taktotedanie
23. feb 2024

@21lakis345 dolezity ale co chces od 5mes dietata? 🤦🏻‍♀️

21lakis345
autor
23. feb 2024

@taktotedanie neviem co chcem,keďže iné 5m babatko nemám

heni79
23. feb 2024

@21lakis345 Tvoja sesternica je úplne mimo. Nepúšťaj si ju do života. Podľa opisu máš normálne zdravé dieťa.