2-ročný chlapček ešte stále nerozpráva, nevie sám jesť a je veľmi zlý

14. aug 2022

Ahojte mamičky, nás dvojročný syn ešte stále nevie rozprávať, ani sám papať a neustále kričí. Máva chvíle, keď je pokojný, ale inokedy naozaj veľmi jačí, hádže sa o zem, bije svoju sestričku atď, dokonca nás kvôli tomu jeho neustálemu kriku vyhodili aj z bytu.. Jačí úplne z plného hrdla a nejde ho ukľudniť..
Môže ísť o autizmus? Nechceme si túto možnosť pripustiť, ale už si s ním naozaj nevieme rady..

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
14. aug 2022

@lubka261 Vypíšu nejaké prášky a bude treba špeciálna škola?

autor
14. aug 2022

@lubka261 V takom prípade, ak by sa to potvrdilo?

paciko9
14. aug 2022

Pri autizme si treba polozit.otazky. Reaguje na meno? Udržiava očny kontakt? Rozumie pokynom? Alebo napr. sa hra z autom a obzera si len jednu cast napr.koleso. Vela deti este v takom veku nevie rozpravat.

anjelicek26
14. aug 2022

Tak ako prve ho zober na usne... k odbornikovi, co ho vie uspat a pomerat usi

- jedovanie a nechapanie jeden druheho
- oneskorena rec
- jacanie
- hlucny hlasovy prejav
- konflikty v rodine zo surodencami ci rodicmi
- celkova frustracia

Je ked dieta nepocuje, alebo pocuje zle... my sme si presli tym vsetkym, bohuzial ho operovali az ako 4,5 rocneho... nenechaj to zajst tak daleko, toto je prvy krok...a trvaj na tej narkoze a poriadnom vysetreni. Mne dieta od 3,5 roka rozpravalo plynule (odcitaval s pier), pritom jedno ucho 0 a druhe len 40%...takze tak, nehovor nikdy, ze "zda sa mi, ze pocuje alebo reaguje"... pocut nemusi niektore hlasky, niektore tony alebo mat proste docasny (a vracajuci sa) opuch za bubienkom a fazy pocutia a nepocutia.

U dvojrocneho je na jasnu diagnostiku autizmu aj tak priskoro...

autor
14. aug 2022

@anjelicek26 Skúsime, ale to ešte nedáva odpoveď na to, že ešte stále nechce sám papať a piť mu musím dávať z fľašky, ako malému bábätku. .

andrejka1974
14. aug 2022

Jaj to máš na dlho treba vyhľadať nejaké centrum kde vám v prvom rade dajú diagnózu teraz je čakacie doba od 6 mesiacov a dlhšie a do troch rokov veľmi stanoviť nechcú a lieky čím neskôr tím lepšie moja má diagnózu detský autizmus od 2 a pol roka a lieky sme začali užívať až po veľkom uváženia keď mala skoro 9 rokov a od 3 a pol roka chodí do DSS teraz má 10 rokov a je to usmiate spokojné dieťa hoci neverbálne stále plienkovana musíme ju kŕmiť napiť sa vie sama z pohára

andrejka1974
14. aug 2022

Určite vyhľadaj centrum včasnej intervencie tam veľmi vedia pomôcť

anjelicek26
14. aug 2022

To ako neje lyzickou? Alebo sa necha krmit? To je asi v tom veku normalne... aj ta flaska...netreba s tych mini ludi robit hned dospelych.... ma len dva roky a este chlapec, tym vsestko trva dlhsie... tam treba ponukat finger food, pokrajat pekne na tanierik pred neho, nech rukami skusa, polozit vedla vidlicku, bud si vezme alebo nie, zacat treba takto desiatou a olovrantom (nech neni hladny) a potom postupne aj ine chody... syn autista napriklad je - vysoko funkcny, komunikativny, udrziava ocny kontakt, spolocensky... pritom ma tolko much, ze by som ho obcas dorazila za to jeho spravanie 😂 Bojujeme cez logopeda, psychologa, roky centra vcasnej intervencie, mal odklad...teraz pojde do tretej triedy a patri k dvojke najlepsich v triede, aj vdaka ucitelke, co jeho spravanie koriguje... Uvidis, ako to u vas bude, ale najprv vylucte toto...

autor
14. aug 2022

Ano, to som zabudla napísať, ešte stále nosí aj plienky, lebo na šerbli proste neobsedí.. Skúsime teda najprv vyhľadať to centrum a zájdeme aj k ušnej.
@andrejka1974

dzulli1980
14. aug 2022

Nemôžem si pomôcť, no mne táto téma, podľa štýlu prejavu autora, príde vymyslená ... a aj keby to bola pravda, moja začala sama jesť až v škôlke, piť z pohára až v škôlke, kričala a jačala, hádzala sa o zem od dvoch do troch rokov takmer nonstop a nikto nás z bytu nevyhodil, plienku nosila do dva a pol roka, na kakanie do 3 a pol roka ... a je šikovná, zdravá.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
14. aug 2022

@dzulli1980 A ako by som mala pisat, aby vám to prišlo dôveryhodné? My nevieme, že prečo je nás syn taký, aký je. Možno z toho tiež vyrastie, ako vaša dcéra a bude zdravý. V to dúfame a veľmi si to prajeme..

misana84
14. aug 2022

Nerozumiem prečo toto riešite u 2 ročného dieťaťa…. Je bežne, že toto robí.., jačí lebo nerozpráva tak ako vám povie, že sa mu niečo nepáči… je vo veku, v ktorom každý mesiac je veľká zmena…

cica8
14. aug 2022

Moja ma 4 roky a veľmi jej nerozumiet, sem tam sa naje sama... Na WC začala až v škôlke, piť z pohára to jediné asi vedela, jaci stále 😃aj v noci, aj o zem sa hádže keď není po jej vôli ale autistka není určite 😂 proste je to dieťa a musíme byť trpezliví

mikadooo
14. aug 2022

Jeho sestrička je mladšia alebo staršia? Nemôže ísť o žiarlivosť? Malý má 2r. a 1 deň, alebo má 2r. a 364 dní? Z popisu mi príde, že môže to byť zdravé dieťa, len náročnejšie, ale takisto môže mať aj nejaký problém, čiže neporadím ti nič iné, len obrátiť sa na doktorku (pediater), popísať jej všetky veci, ktoré sa ti nezdajú ok... Moje deti dvojročné na šerblíku tiež neobsedeli, čiže toto mi tiež nepríde zvláštne. Syn ako dvojročný tiež nerozprával a ešte mám z blízkeho okolia 2 chlapcov, ktorí tiež v tom veku nerozprávali, čiže toto tiež nemusí byť nič zvláštne. To jedenie lyžicou si nepamätám 🙈. Ono tá agresia môže súvisieť s frustráciou, už len tým, že nevie povedať, to spôsobuje u detí veľké napätie, ktoré nevedia ináč prejaviť ako bitím a agresiou. Nechcem ale zľahčovať jeho správanie, naozaj to môže byť aj nejaká porucha autistického spektra, ale napríklad aj problém s tými uškami, ako niekto písal🤷🤷🤷. Ja by som začala u pediatričky a pekne si prešla odborníkov, aspoň vylúčia nejaké veci, možno aj poradia čosi budeš vedieť, akým smerom ďalej... Držím palce, pevne verím, že malý bude okej ❤️

zuzkaa1991
14. aug 2022

Moja zacala rozprávať ked mala 3.5r dovtedy len ukazovala a hmkala jest sama ani neviem kedy zacala nastupila ako 2.5r.do škôlky takze tak trosku vedela sama papat ale doma neje doteraz myslim obed sama ma 4.5r🙈🙈
Co sa tyka cirkusov bud riesit s lekarom alebo skusa koľko moze ja som take nezazila az teraz ked ma 4.5r tiez skusa.co moze ale hned na začiatku stopnem....ked.krici.tiez jej vysvetlim.ze sa nesmie neprestane zatvorim.do izby ked aj tak dostane ppo riti ;)

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
14. aug 2022

@mikadooo Jeho sestrička má ešte len 3m. Nemyslím si, že by žiarlil, lebo bol takýto aj pred pôrodom..

andrejka1974
14. aug 2022

Vyhľadaj a uvidíš pomôžu ti my sme boli na usnom a robili aj vyšetrenie assr robí sa pod narkozou vtedy sa zisťuje či idú vzruchy z ucha do mozgu my máme sluch úplne ok a tak po tomto vyšetrení čo sme absolvovali sme išli k odborníkom a dali nám autizmus

zuzanna33
15. aug 2022

Ahoj veľmi ma zaskočila tvoja správa ak sa dieťaťu venuješ nemôže mať tieto príznaky ktoré popisuješ inak nieje niečo už dávno v poriadku za dva roky ste mali dosť času plienky sú kategória sama o sebe ty musíš byť pánom nie dieťa ak je zdravý presvedčiť ho na nočník?prosím veď hravou formou ide všetko od prvého postavenia cca 7-8 mesiacov som učila a ešte aj učím aby sa nesprávali deti agresívne lebo sa im to "zakotví" v pamäti.A kde je pediater veď môže ísť aj o neurologicky problém stále sa riešia v poradni u pediatra pokroky dieťaťa ....Príznaky nasvedčujú Autizmus ten má však viac foriem ale ak sa dá jedine pediater a ten určite poradí.... či ušné alebo neurológia, psychológ,logoped určite je dobré to hneď riešiť

andreatytler
15. aug 2022

Je mi vzdy velmi luto dietata o ktorom rodic povie ze je zly.
Autorka vobec svoje dieta nechapes ak povies o nom nieco taketo. Ten krik, plac a hadzanie sa o zem je forma komunikace. Zacni sa na tuto temu vzdelavat. Precitaj si knihy o psychologii dietata, zaplat si internetovy kurz o vychove deti ako napriklad Nevychova, chod sa poradit so psychologom. Urcite chod aj na vsetky vysetrenia co tu uz poradili ale hlavne zmen svoj postoj k jeho spravaniu.

autor
15. aug 2022

@andreatytler Nemyslela som to nijako zle, iba neviem, že ako inak to mám nazvať.. Ten, kto nemal takéto dieťatko, tak naozaj nevie, aké to vie byť trápenie. Veď my už nevieme ísť normálne ani na prechádzku s ním bez toho, že by celú neprehučal, nehádzal sa o zem atd.. Nepomáha nič. Ani dohovaranie, ani krik, nič.. Ani jedna moja známa, proste nikdy som nezažila, že by sa dvojročné dieťa takto správalo.

andreatytler
15. aug 2022

Nechavas rozhodovat jeho ked idete na tu prechadku a vobez pocas dna? Daj sem konkretne pripady kedy sa zacal hadzat o zem, mozno nieco poradime.
Ten hnev a frustracia mozu byt kludne iba z toho ze nedokaze rozpravat a nerozumiete mu. Okrem toho co uz poradili, by som tiez hladala odbornika logopeda, ktory by skusil zlepsil jeho komunikane schopnosti.
A aj ked si povedala ze ziarlivost to nie je, podla mna je. To ze ho musis krmit z flase moze byt klasicky znak ziarlivosti, lebo chce byt male babo ako sestricka aby si sa o neho starala.
Urcite to musi byt velmi narocne mat take dieta, je dobre ze sa to snazis riesit.

autor
15. aug 2022

@andreatytler Tak napríklad som mu minule v obchode nedovolila zhadzovať veci z regálov, aby niečo nezničil, tak som ho držala za ruku a nechcela som ho pustiť alebo minule u tety rozbil poháre, tak som ho tiež už nepustila. Stále niečo vyvádza, tak sú situácie, keď ho proste musím držať a vtedy sa hlavne hádže o zem. A krik, ten kvôli všetkému..

anjelicek26
15. aug 2022

Ale to je uplne normalne u dvojrocnych deti...truc, hnev, konfrontovanie situaciou - mama chce nieco ine ako ja... nauci sa spracovavat emocie az vekom...takto sa sprava kazde druhe dvojrocne dieta...uplne vazne...

tramtada31
15. aug 2022

Nas dvojročný je sám, aj pije, aj na serblik chodi, aj sa obuje sám, aj rozprava, ale reve, dupe či hádže sa o zem stále, je to obdobie, ale pre svoj klud sa poraď s pediatrickou.

mimi1988
15. aug 2022

Moja dcéra okolo 3rokov tiež rozbijala veci vedome len aby čo najhoršie urobila..porozbijala vonkajších trpaslíkov v záhrade, ušla k susedom tam tiež rozbila...bývame na poschodí co jej prišlo pod ruku bežala ku schodom hodiť to dole..tablet, pohár, hračky....mobil mi utopila v záchode, skúsila som normo škôlku ale aj tam hádzala veci do WC.. keď im doniesli čaj ona doňho hneď niečo hodila..rozhadzovala hračky okolo seba...dlhšie nerozprávala, nereagovala na meno..na WC sadnúť nehrozilo ...psychologička,psychiater, neurológ nám potvrdili autizmus..ma 7r správanie sa mierne upravilo ..navštevovala špeciálnu materskú školu pre deti s autizmom tento rok nastupuje do 1rocnika do špeciálnej základnej školy..dcéra vie čítať písať je šikovná.. ale prejavy autizmu tam stále sú a veľké..moja skúsenosť.

luccija
15. aug 2022

Normalne spravanie 2 r dietata v obdobi vzdoru a ma malu sestru bojuje o priazen...rozpravat este nemusi...hovori aspon zakladne slova mama, havo,...ani jest nemusi sam..
Ale aspon nakrajane ovocie...si da do ust.Trucovat bude este viac medzi 2-3 r uz si uvedomuje svoju osobnost.Tak v obchode bude sediet v nakupnom.voziku, alebo mu daj nieco do ruky...zalezi hlavne od teba co mu dovolis, vysvetlis...zhodi to, tak viac do obchodu nepojde a nic mu nekupis.Zly nie je skor roztopasny, zivy, nevie co sa moze a co nie.A mozno ma diagnozu, ale je este maly na nejaku diagnostiku.Ja poznam autistov, ktori maju ocny kontakt, reaguju na meno dokonca su kontaktni pritulia sa utekaju za inymi detmi...a aj tak su autisti.Polku vety povedia v anglictine, opakuju naucene frazy...

andreatytler
15. aug 2022

Tak drzat dieta nasilu a cakat ze sa ukludni je utopia. To drzanie vyhecuje asi kazde dieta do nepricetnosti. Ja sa im ani necudujem. Aj mna by to hnevalo ak by mi to niekto robil.
S tymi regalmi, si mu mala povedat ze ak este raz nieco zhodi, pojde sediet do vozika (alebo kocika), alebo pojdete okamzite domov, lebo nechces aby to robil a ked on neprestane, budes musiet urobit ty nieco aby prestal a v momente ked zhodi dalsiu vec, das ho do toho vozika. Bez emocii, hnevu... len proste ako dosledok jeho konania.
Pri rozbitom pohari, tam neviem ako to presne bolo, ale 2 rocnemu by som rozbitny pohar nedavala a ak by sa k nejakemu nahodou dostal, bola by to moja vinna alebo nehoda. Ak by ho rozbil, lebo lietal okolo stola, tak zase by som vysvetlila prirozdeny dosledok jeho konania.... ak budes lietat okolo stola, musime ist hned domov, lebo sa bojim ze rozbijes dalsie veci. Chod lietat do detskej prosim.
Musis ocakavat jeho spravanie dopredu a zariadit si veci co najviac tak aby si predchazdala problemom. Ak viem ze ho nakup nebavi a robi v obchode neplechu, pojde vzdy do vozika uz pred vstupom do obchodu, alebo budem robit velmi kratke nakupy, alebo ho zapojim do nakupov, alebo dam do ruky rozok.
Podla mna je zdravy, len ziarli na malu sestricku (dopraj mu tu flasku a aj ho obcas nakrm ako male babo). A stanov si pravidla a vysvetluj pricinu a dosledok... a bud dosledna, ked nieco povies, tak to urcite urob. A krik si neber az tak k srdcu.