15 mesačná dcéra nerozpráva

giovanina
23. okt 2020

Poradte mi alebo povzbudte....dcera ma 15 mesiacov...vravi slabiky..zvuky...ale ziadna mama...baba...

janulik2008
23. okt 2020

No už by mala vediet Mendeleho tabuľku prvkov 🤔🤔🤔

barb06
23. okt 2020

moja takto "rozprávala" do 2 rokov, takže kľud :-

panelacikova
23. okt 2020

moja mala takmer 36 mesiacov, keď konečne niečo povedala. teraz má 10 rokov a "huba" sa jej nezavrie, tak môžeš ostať pokojná 😀

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
suzitok
23. okt 2020

Moj nehovoril nic, mal slovnu zasobu asi 20slov -mama, tata, daj, papa, nie, havo....a takto to bolo do 3rokov, ako odbili 3 roky, zo dna na den zacal sypat všetko

yoxinka
23. okt 2020

Moja druhá dcéra do dvoch rokov hovorila iba u, u ... na všetko. Ukázala a uu. Pár dní po druhých narodkách spustila 3-4slovné vety a ešte aj minulý čas používala k tomu správne “Ja ťom papaua”. Keby to nezažijem, neverím.

suikatka1
23. okt 2020

Naša dcéra pred dvoma týždňami prvýkrát povedala mama a to mame 18 mesiacov, má svoju hablatinku, tatkovi povie TA. Veľmi rada má knižky a učíme sa zvieratká a čo jej poviem nech ukáže alebo donesie tak nemá s tým problém.Môj názor je, že každé dieťa je iné a ja úprimne nerobím si s toho hlavu, že zatiaľ nevie rozprávať, každý malý krôčik poteší a netreba hľadať za tým chyby, že prečo moje dieťa ešte nerozpráva.Všetko má svoj čas.

gir
23. okt 2020

Môj v troch rokoch "čínština", pokiaľ je porozumenie v poriadku, rozbehne sa. Hlavne neporovnávať. Milujem mamičky, ktoré sú schopné povedať, že ich dieťa prišlo samé z pôrodnice s prečítaným Hamletom pod pazuchov 😉

maximilie
23. okt 2020

@giovanina ak vidis, že je inak úplne v pohode tak to nerieš. Ak sa ti nevidí aj po psychomotoricke stránke, či máš nejaké podozrenie, tak vtedy sa pýtaj lekárky. Inak naozaj niektoré deti začínajú rozprávať neskôr. Veľa basniciek, knižky, pomenovať veci okolo, veľa sa rozprávaj s ňou. Neboj rozhovori sa 🙂

lubik87
23. okt 2020

@janulik2008 ale mama 15 m dieťa už má vedieť povedať pokiaľ nemá problém s vývojom reči ...keby ste mali také dieťa doma múdre reči by išli bokom 😉

maximilie
23. okt 2020

@lubik87 presne tak, ale zas keby tam bol nejaký problém, myslím že dieťatko by zaostávalo aj v iných oblastiach.

nikpa
23. okt 2020

@giovanina Keď sa nerozkeca do 2,5 roka potom sa môžeš začať obzerat aspoň po logopedovi ale to je naozaj najskôr kedy by sa mala začať robiť panika. Môj malý povedal mama keď mal kúsok cez 2 roky. Netreba deti porovnavat a hlavne tá tvoja má ešte naozaj čas

lubik87
23. okt 2020

@maximilie žiaľ vôbec nie v každom prípade toto mal riešiť už pediater veď sa chodí na prehliadky má sa pýtať ako dieťa už komunikuje.... keďže aj ja som si takto nechala motať hlavu že má syn ešte čas tak sme ho práve naopak strácali tým že sme nevyhladali pomoc.a.doma.netrenovali porozumenie a komunikáciu....už som alergická na príspevky typu a čo chcete aby mal už vysoku školu...to povedia hlavne rodičia ktorých deti už rozprávajú ....

erikad82
23. okt 2020

Moja 1 dcéra rozprávala už ako ročná všelijaké básničky... ale 2 dcéra do 2,5 r. nepovedala nič... vôbec nič... dokonca ako mimčo si nebľabotala,bola tichúčko a len sa usmievala... No bola veľmi pozorná, vedela na všetko ukázať,napr. kde je pes, kura... Sluch mala v poriadku,tak som to neriešila... Zrazu sa tááááááááááááák rozkecala ako nejaká moderátorka v rádiu 🙂 Každé dieťa potrebuje iný čas na všetko 🙂

nikpa
23. okt 2020

@lubik87 15 meacne dieťa nezoberie žiadny dobrý logoped pretože vie, že s ním ešte nič neurobí, pokiaľ teda nemá aj iné diagnózy. Ja som jej tiež napísala aby nerobila paniku. A nie, nie som z tých šťastných matiek ktorých deti rozprávali bez problémov, máme za sebou logopeda, neurológa, psychológa a speciálneho pedagóga. Samozrejme je lepšie začať skôr ako neskoro ale zase 15 mesiacov je extrém. Neviem dokedy ste čakali vy, možno ste naozaj nechtiac a nevedomky prespali obdobie kedy dieťa všetko nasáva ako špongia ale ani vláčiť ho od útleho veku po XY odborníkoch nie je vôbec efektívne, je to len stres pre dieta aj rodiča. Pri tom sa kľudne do pol roka môže všetko zmeniť same k lepšiemu. My sme išli na logo keď mal syn 2,4 roka ale to mal aj iné problémy. No a odstupom času môžem povedať že to bolo akurát, a teda spolupráca s ním bola veľmi mizerná, až druha logopedicka s ním vedela pracovať, nakoľko vôbec nerozprával. Takže nenechať sa odradiť rečami že ešte má čas ale ani nezmatkovat v 15 mesiacoch. Pediatricka vie prečo ich ešte nikam neposlala, hodnotí celkovy vývin dieťaťa, nie len reč.

lubik87
23. okt 2020

@nikpa celkom nieje pravda netreba ísť k logo pracovať sa dá veľmi dobre aj doma.len treba vedieť ako na to logoped u nás berie od toho 2.5roka tiež ☺️ .ja píšem o Tom že jednoducho aspoň mama by to dieťa malo.vediet povedať ako oslovuje matku hmka pisti ťahá za ruku ...nejak musí a z.toho sa už dá niečo vyčítať aj do budúcna .samozrejme nemusí robiť paniku..mňa naša bývalá dr ubezpečovala že má čas do 2.a pol roka kým povie mama tata veď je usmiaty pribera má očny kontakt hra sa a bla bla bla ...keby som.vedela vtedy to čo teraz mohol začať rozprávať určite už skôr ako.v 4rokoch 👌....určite.moze.byt výnimka.ze proste.rec nabehne sama.a bude kľud ale môže.to byť aj tá druhá vydreta varianta ....

maximilie
23. okt 2020

@lubik87 súhlasím s tebou, aj moja lekárka mi hovorila, že už má 8mes, účte ju pápá a robiť tapi tapi...vedela záleží od lekárov, my máme perfektnú pani doktorku. Na ďalšej preventivke sa nás pýtala, či už vie 🙂 to ma mrzí že máte takú skúsenosť. Ja len mám známu ktorá sa svojmu synovi vyslovene nevenovala a ani sa tým netajila-ze nemá na neho čas ani chuť sa s ním baviť, tak ten chlapček začal rozprávať až v troch rokoch. Bol úplne v pohode, len zanedbany. A k tým komentárom, mám rovnaký názor. Mamička sa o svoje dieťa zaujíma, sleduje jeho vývoj, a ostatné ju tu vysmeju že je trápna.... Čo už.

miadi
23. okt 2020

No Ja vacsinou vravim ze na vela veci maju cas.. ale moje deti vedeli mama dada baba od 6m
( co je dost skoro) ale v 15m by uz par slov malo byt ciže tiez by som patrala. Ušne vyšetrenie bolo ok, ?Ked povies pod ku mne pride? Vela na nu rozpravaj a vsetko co robiš vysvetliuj akoby si bola film pre nepočujucich ( mama ti da papat. Mama ti otvori atd) snad sa to coskoro rozbehne.

ludinka
23. okt 2020

@giovanina ak dcérka iba nerozpráva, ale inak nezaostáva ešte by som nič neriešila.
A keď sa jej niekto opýta kde je mama pozrie sa na vás, ukáže?
Keď sa jej opýtate ideš papať, spinkať a tak dalej zakyva hlavou? Zakyva na pozdrav papa? Ukáže prstom keď ju niečo zaujme?
Toto sú dôležité ukazovatele.

megyi1711
23. okt 2020

@giovanina moj syn ma 21m. a tiez zatial nic nerozprava, ako vyslovil uz - mama baba toto- takychto par slovicok mu vyslo ale inak vobec nic, tiez som z toho zufala lebo sa mu snazim venovat aj knizky pozerame a hovorim mu toto je auto toto je cica..ale on nic len pozera a pocuva..niekedy ho to ani nezaujima nema vobec zaujem..tiez milujem tie narazky ze ale uz by maaal..no zial ..cakam ze sa chyti sam..mame v rodine chlapceka uz ma vyse dva roky a tiez nerozprava..a suseda ma 2.5 rocneho a tiez nechce..je to podla mna o tych detoch..kazde je ine..moja kolegyna ma ročného a ten ukazuje na všetko a ked mu nieco poviem snazi sa opakovat hned sa chyta sam a nijako extra sa mu nevenuje..treba byt asi trpezlivy

zuzuliennka1
23. okt 2020

@nikpa aj 2,5r je skoro.. my sme sa konecne na logopediu akotak dostali az po jeho 2,5r (3 bude mat v decembri. nerozprava), takmer nikde nevezmu mladsie, aj tak tam príis neporiesi - povedia jej, vela sa rozpravat, citat (nasho to napr. nezaujima, ani knihy),... proste sa rozbehne sam

modrymotyl8
23. okt 2020

@giovanina moja ma 20 mesiacov a tiež velmi nehovorí ako vie povedať mama,baba,tata, dede,vie povedať niee, alebo ak niečo chce tak povie daj, vie povedať že kaka ked kaká, vie kývať že papa a zakýve, ked sa jej opýtam ako sa volá tak ukáže na seba a povie skratku mena, a kolko ma ročkov bud povie že da, aleba ba- to znamená že 2.Vie napodobniť asi 6 zvieratiek. Ale viac nič. A čo sa týka pediatričky tak od kedy je ta korona tak moje dieťa nevidela ... aj ked je dieta choré tak lekárka komunikuje somnou smskami, dieta nevyšetrí a pošle nám recept je to chorééééééé...

janulik2008
23. okt 2020

@lubik87 aha 15 mesačné to nemá ani rok a pol. Sú deti a deti. V 15tich mesiacoch rozprávať mama alebo baba? Deti nie sú stroje že povedia na povel niečo. My sme s malou kecali odkedy sa narodila a napr "R" vedela ešte skôr ako do škôlky šla 😀

babydesire
23. okt 2020

Moj syn zacal az v dvoch rokoch, 15mesiacov je skoro na strach ci obavy

babydesire
23. okt 2020

@modrymotyl8 ale vsak to vie vyborne,,,, ja mam dve feti a syn ten toto hovoril az od dvoch rokov presne dovtedy od toka a pol dve slovka a macicku napodobnil,,inak nic a dverka ta zacala pidstatne skor,,ma dva roky a sice jej obcas nerozumiet ale snazi sa..posledne sme s mamou lustili slovo "manč" (pomaranc chcela) a jej o dva a pol roka starsi brat? "Meii povedz hounooo!!!" Nato ze brble len dva roky, blbosti sa naucil rychle hovorit..

29467
23. okt 2020

Dobrý večer mamičky mám takú otazku stalo sa niektorej z vás že vaše dieťatko si vybilo predné zubky moja vnučka dnes tak nestasne spadla že si vybila 2 predne zubky ma 2 roky a 5 mesiacou sme z toho nešťastný

zuzuliennka1
24. okt 2020

@29467 no treba ist za lekarom, ihned... este som osobne nepocula o tom, ze si tak male dieta vybilo zuby, stat sa ale moze...ihned by to mal vidiet lekar

29467
24. okt 2020

@zuzuliennka1 tak dcéra volala hneď povedali že sa neda nič z tym robiť ona žije v anglicku tam.je to ine ako u nás ale rozpravala aj zo slovenskou zubarkou máme v rodinné len som že sa spitam či sa to nahodou nestalo nejakej mamičke ako píšete že to sťe ešte nepočuli bo to som.ani ja mala utekala ku stolu a sekunda dcera nevie ani ako spadla a zubkami narazila stolička čo ma nohu to keby ste vydeli aka stopa tam.ostala a dcera hned bola pri nej myslela si že si len peru rozťala len ak vydela na zemi zubok a potom aj druhy cele vypadnute prosté strašne to by nikto neuveril

mrkvicka060
24. okt 2020

Mimo temy, ale je to Mendelejevova tabulka prvkov. Mendel bol genetik 🤦‍♀️ A este bol isty pan Mengele, nacisticky lekar...takze ak chceme pouzivat pojmy, mali by sme si ich najprv ujasnit...

viikkki
24. okt 2020

Nevadí to... Každé dieťa je iné.. Neporovnavajte, príde jej čas 🙏