Uvarený obed nechaný mimo chladničky

iskrickaa
4. aug 2018

Ahojte,

O siedmej vecer som uvarila spanielske vtacky z kuracieho masa. Jedlo bolo po uvareni samozrejme horuce, tak nez som isla spat poverila som muza, aby ho po vychladnuti dal do chladnicky. Zabudol, o druhej rano som ho dala do chladnicky ja. Stalo pri teplote 26 stupnov. Je bezpecne to zjest a moze aj dieta?

saslavka73
4. aug 2018

@iskrickaa Prevar a ochutnaj. Ale asi hej. V noci je chladnejšie a druhej keď si to dala, malo by to byť ok.

lindusss2016
4. aug 2018

Uplne v pohode

iskrickaa
autor
4. aug 2018

@saslavka73 Navonok tomu.nic nie je, urcite trvalo aspon tri hodiny, nez to vychladlo. Dole mame stale 26 stupov, celu noc.

iskrickaa
autor
4. aug 2018

@lindusss2016 dakujem.

saslavka73
4. aug 2018

@iskrickaa Ochutnaj, to budeš vedieť. Ja som tiež háklivá na takéto veci, hneď ako mi nezdá vyhadzujem.

lindusss2016
4. aug 2018

@iskrickaa ja tak nechavam jedlo bezne stat, ze navarim na obed a muz to zje, az ked sa vrati z prace, este tomu nikdy nic nebolo

cacianka
4. aug 2018

@iskrickaa nabuduce napusti studenu vodu do dresu a daj vychladit a sup do chladnicky

saslavka73
4. aug 2018

@cacianka Moja mama to tak robila, bože si mi ju pripomenula.

iskrickaa
autor
4. aug 2018

@cacianka super napad, dakujem.

lindusss2016
4. aug 2018

@cacianka a mas to odksusane v granitovom dreze? Nemoze mu to ublizit?

saslavka73
4. aug 2018

@lindusss2016 A prečo by malo? My máme taký drez.

zuzka38
4. aug 2018

@iskrickaa treba oxhutnat, v tomto te

zuzka38
4. aug 2018

@iskrickaa teple ak ja zabudnem odlozit hned sa vsetko pokazi

fefe123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lindusss2016
4. aug 2018

@saslavka73 nvm, netvrdim to. Len ma to tak napadlo, ze ci to nemoze nejak uskodit, ked tam je studena voda a das horuci hrniec, ci tam nemoze nastat nejaky fyzikalny jav 😀 lebo ako sposobn chladenia super, len by som si nerada znicila novy drez

saslavka73
4. aug 2018

@lindusss2016 Určite nie. Studená voda + horúci hrniec teplota sa vyrovná a hotovo. Keď leješ do drezu horúu vodu so zemiakov? Inak ja zvyknem pustiť studenú, aby sa to pomiešalo.

lindusss2016
4. aug 2018

@saslavka73 nezvyknem liat priamo do drezu horucu, ale tak mas pravdu, mal by to vydrzat. Zas ten hrniec tam bude horuci dlhsie ako voda, ked len vylejes

takaakoty
4. aug 2018

Nic sa tomu nestane, ak to tam nestálo v 30 stupňoch celu noc....v reštauráciách bežne zohrievaju jedlo aj 5-6 hodín,uz po dovareni a este na druhý den ho veselo ponúkajú, ked sa neminie 😉

najinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
najinka
4. aug 2018

Uvarene jedlo treba schladit do 2 hodin a odlozit do chladnicky. Od 5-63° je tzv.danger zone, pri nej sa veselo rozmnozuju bakterie a spory. Takze pri takom teple ako byva teraz, by som to ja osobne uz neriskovala. Hlavne ak je v jedle ryza, co je jedna z najrizikovejsich potravin 🤷🏻‍♀️
Dalej k tym restauraciam, co ohrievaju jedlo 5 hodin a potom ho znova na druhy ohreju a predaju..blahozelam, ze este nemali ziadny pripad otravy jedlom. Resp.zavisi od toho, na akej teplote to ohrievaju (nie je to to iste, ako nechat hodiny pri 26°).

bibyke
4. aug 2018

@iskrickaa neboj nic tomu nebude

asia83
4. aug 2018

@iskrickaa V pohode. Však to aj vychladnúť musí, čo nie je otázka minúty. Kde to malo chladnúť? V chladničke?

najinka
4. aug 2018

@asia83 ale ked mas doma 26 stupnov, nevychladi sa ti to nikdy. A ako som uz pisala vyssie, ma sa chladit max.2 hodiny, nie 7...a nechladi sa v chladnicke, ale ako uz niekto spominal, v studenej vode s ladom napriklad

asia83
4. aug 2018

@najinka Ale vychladí. Nie úplne "na kosť", ale vychladí. Nie je každý dokonalý a hneď dáva všetko schladiť do vody s ľadom, stane sa, že jednoducho to nechá na pár hodín tak. Nebolo to dlho vonka, tak, prosím, nepanikárte. Neverím, že večer, v noci, mala v byte stále tých 26 stupňov.

iskrickaa
autor
4. aug 2018

@najinka ryza v tom nie je. Parka, vajicko natvrdo, kuracie prsia v omacke.

iskrickaa
autor
4. aug 2018

@asia83 o druhej som pozrela na teplomer, bolo este 26 stupnov, vonku 21. V hornych izbach mame klimu, dole nie. Minimalne tri hodiny to chladlo urcite. Mamka mi akurat napisala tiez, ze je to ok.

cacianka
4. aug 2018

@lindusss2016 smalt a aj antikor.inak je to jedno lebo napustim vrstvu vody a vlozim hrniec a podla potreby doplnim vodu alebo vymenim.
Polievka by skysla 100%

najinka
4. aug 2018

@asia83 ale ja hovorim, ze logicky ked je v miestnosti 26 stupnov, to jedlo sa nevychladi na nizsiu teplotu 😀 a 7 hodin je privela pri 26 stupnoch..no je to na vas, jedzte ak myslite, ja mam asi chorobu z povolania, nejedla by som to 🤷🏻‍♀️

iskrickaa
autor
4. aug 2018

@najinka ochutnala som to, chuti to normalne. Este sa spytam chlapa, ked sa zobudi (je rano) a po tom, co mu vynadam.

najinka
4. aug 2018

@iskrickaa 😀 ok, len to hlavne poriadne nechaj prevriet, nez to budete jest