Sladkosti útočia na deti za každým rohom

31. dec 2023

Ahojte. Neviem, či len ja mám ten pocit, no zdá sa mi, že sladkosti na deti “útočia”, su na každom rohu, az pomaly zavalené sladkosťami, cukríkmi, malinovkami.
Pred tým som to tak neriesila, dietatu obcas s mierou dopriala.. ale začínam to vidieť všade.. každá návšteva prinesie, na návšteve dostaneme, kdejaká teta na ulici, predavačka, kadernicka ponuka, mamičky na ihriskách, v obchode ku hociktorej hráčke, bublifuk je to pribalené, v skolke každý deň v skrinke si tiež niečo nájdeme. Predtým som vzala, odložila na neskôr, posunula ďalej, je toho vsak stále viac a viac (nielen kvôli Vianociam) a začínajú putovat do kosa.

sense
31. dec 2023

Ja ten pocit nemám, vonku sladkosť kupovať nemusím, cukrárne nenavstevujeme. Navsteva donesie ovocie, a ponúknuté je ovocie a niečo domáce na pečené. Na ulici kadejaké teta nič neponúka a keď sa občas stalo tak dieťa s poďakovaním odmietlo. Ku kadernícke som s dieťaťom nechodila

zuzuliennka1
31. dec 2023

to bude naozaj len tvoj pocit. u nas navsteva sladkosti nenosi, idu k nam - nas dom, nase pravidla 🙂 a ja ku kamoskam na navstevy nosim ovocie, a kamoskam sa to paci a uz to robia tiez, ze to je vlastne super napad - ovocie dnes patri uz skor medzi ten drahsi tovar, a zatial kazda ostala prijemne prekvapena, ze taky darcek necakali ale ze je to vlastne super 🙂
nikdy mojmu dietatu nijaka teta na ulici ani predavacka nic neponukala, a ze su bublifuky pribalene, to by mi nevadilo.
jedno kratke obdobie sme mali mensi "problem" v drogeriach, najma teta a 101, kde maju v regaloch samostatnu cast, kde maju take detske ruksaciky s vykrajovackami, lopticky, bublifuky, balony,.. tak ked bol mensi a zbadal to, chcel kupovat 😄 ale to sa vyriesilo.
v skolke v skrinke mozno tak raz za cas synov najlepsi kamarat (teda jeho maminka) mu necha balicek ze bublifuk, zuvacky, alebo brumik,.. my na oplatku nechame tiez. nic strasne.
ked to tebe prekaza, staci sa ozvat.

jana_eyre_2
31. dec 2023

Ja som.mama už 12r trom deťom a celý ten čas s týmto pocitom bojujem.. ano, sladkosti sú doslova všade.. pre príklad stačí že príde Mikuláš (ale nejde len o neho).. koľko sme balíkov ako deti dostali my? Ja som vyrastala hlavne koncom 80 a v 90tych rokoch a dostala som doma balík.od rodicov v škole rozhodili cukríky.. teraz? Je Mikuláš, dostanú doma čo.je prirodzene, ale dostanú veľky balík aj v škole, od babky, prejdeme sa mestom, nejaká organizácia rozdáva ďalšie balíky.. idem do práce, dajú mi balík a presviedčajú aby som priviedla deti na akciu Mikuláša.. milé? Možno ale fakt je že so sladkosťami sa preháňa.. zaujímavé že niekto to nepostrehol, lebo ja tých 12r sa stále snažim o to aby toho deti nemali v takých množstvách a pozerajú namna všetci ako na mimozemšťana čo vlastne riesim, "veď sú to deti".. a nie je problém povedať neprosím si, ale je problém že ľudia to neakceptujú..

viestta
31. dec 2023

Je taky problem povedat "Dakujem, neprosime si"? Alebo ak pride navsteva podakovat a odlozit to co je navyse a vytiahnut inokedy? To co nespotrebujes mozes odniest do potravinovej zbierky v Lidli za pokladnami

ivanaks
31. dec 2023

U nás sa poje viac slaného ako sladkého, ale áno, občas sa stane, že sa nám toho doma nakopí. Najmä svokra mávala zčasu načas "záchvaty", že ešte vo dverách vyberala z kabelky cukríky, ale aj syn sám ju zvykol stopnúť, že on cukríky neje, nech si ich nechá pre seba. Keď sa jej to stalo 5.-krát, prestala vyhadzovať peniaze za cukríky, teraz mu radšej strčí mandarinku. Ak nechcete sladké dary, odmietnite ich, nevezmite domov - všetko je to o nastavení si pravidiel a ich dodržiavaní. Či si potom dieťa tajne niečo nekúpi za vreckové, je už na inú debatu...

zuzkaa1991
31. dec 2023

Neviem ake stare dieta mate.ale.cca.od 2.5r som davala postupne kedze stale niekto jej doniesol sladke (napr mohla 2 3ks gumene cukríky na den 1lizatko ) nemala vela ani nateraz ale to ze som jej nezakala ma skoro 6r vlastnu skrinku so sladkostami nemusim.sa bat ze by pojedla všetko to skor my rodicia jej vyjedavame....to som chcela povedať od malicka ucit ze omedzene moze svagrina zákazovala.od mala.do 4r vobec nemal len domáce ked.mu nieco spravila terwz.sa nevie nabazit aj ked.omedzuje .... plus moja vie ze moze.len doobedu sladkost ku veceru uz nemoze a najprv musi mat normálne jedlo a az potom.malickost a tak sa riadime par rokov

zorkahorka
31. dec 2023

Presne! Ja som nedavno napocitala doma 12 nerozbalenych balickov s gumovymi macikmi. Ked maju deti sviatok, od svokry a jednej znamej dostanu plne tasticky sladkosti. Ako na mikulasa. Nie raz som im o hovorila, vysvetlivala. Poznaju moj nazor a aj tak.
Ze dostanu cukrik v skolke a od kadernicky, neriesim. Je to semtam a jeden cukrik. Aj ja im dam - ked sa najedia. Ale niektori nemaju mieru. Minule som sprdla svokra. Nezjedli ranajky a on do nih zgal cukriky. Odvtedy sa ma pyta, ci mozu alebo da mne, ze im mam dat potom

janinah
31. dec 2023

Na deti útočí toľko somarin až dokonca svinstiev v ch neskoršom veku,že tie sladkosti sú asi to najmenej.Je na rodičoch naučiť deti správne reagovať,čo je dobré a čo už nie.Zlata stredná cesta,zas úplne zákazy sú o ničom.

h2
31. dec 2023

V živote sa mi nestalo, že by môjmu dieťaťu dávala sladkosti nejaká cudzia teta, alebo predavačka v obchode. Takúto sladkosť by som odmietla. Sladkosti od návštev, alebo zo skrinky v škôlke vieš odložiť na neskôr, alebo ich neskôr niekomu darovať. Ja som zvykla nosiť kolegom do práce, stačilo nasypať do misky a nechať v kuchynke a zmizlo to, než som sa nazdala. ☺️

zorkahorka
31. dec 2023

@zuzkaa1991 ano, ked doprajes a s mierou, je to ok. Ale ja nie som vzdy s detmi a druhi velmi radi daju.
Starsi vyjeda menej, mladsi je nauceny na sladke viac. A ked zakazujem, som za zlu

ivik4
31. dec 2023

Co za blbost
Boze tak bud nezober alebo zober podakuj vyhod ci posun alebo zjedz ty

aurora33
31. dec 2023

Súhlasim s tebou. Tiež s tým bojujem, zatiaľ úspešne :D

liz_lemon
31. dec 2023

@jana_eyre_2 u nas v skole dostali mandarinku a pernik

madeincssr
31. dec 2023

Ber to tak, ze lepsie ked utocia sladkosti (s tym sa da bojovat, aj ako-tak uspesne) ako prisery z vesmiru 🙂. Odlahcujem, neber si to tak, ze ta to bude trapit.

egonsk
31. dec 2023

Ano, terajsie deti maju extremne vela sladkosti a potom rodicia riesia hyperaktivitu, obezitu a zle zuby. Suhlasim s autorkou, ze je to velky problem v tejto dobe.

zuzkaa1991
31. dec 2023

@zorkahorka tak u nas vysvetlim ze ak zje viac bude ju boliet brusko...tiez nie som stale.doma...ale.nastatie svokrovci akceptuju nas tak maju ten isty nazor omedzene a tiez davaju pozor na množstvo

jana_eyre_2
31. dec 2023

@liz_lemon u nás v škole dostali celý balík sladkosti, zdravších to netvrdím že nie, (perník, kokosová tyčinka atď) avšak príde mi to úplne zbytočne.. aj sa hlasovalo v triedach, kto je za a kto proti, ja som bola prehlasovana ako každý rok.. pretože to platíme my rodičia daju nám samozrejme rozhodnúť, avšak rodičia majú proste vždy opačný názor ako ja.. a keby moje dieťa nedostalo, no ako by to asi bralo keby 25deti dostane a ono nie.. jednoducho v dnešnom svete sa každý musí len prispôsobiť a ostatní ho presviedčajú že jeho pohľad je divný.. ostatne vidno toto spochybňovanie pohľadu aj v tejto diskusii..

dzina007
31. dec 2023

Ja sladkosti stale vzdy casom zbalim a odnesiem kolegom do kancelarie... Chlapi pojedia ako nic... Ja to nevyhadzujem a chlapi su spokojni... 🙂

daniela2202
31. dec 2023

@viestta vy doma asi nehovoríte neprosím .... ten tvoj mládenec na fotke je teda dobre živený ....😂

barbora0308
31. dec 2023

Moj syn ma 1,5 roka a ja som mu nedavala nikdy ani len piskotky...vzdy dostal radsej ovocie do ruky, prislo mi vzdy uplne zbytocne davat tak malemu dietatu sladke a hlavne som chcela nech si od malicka vybuduje kladny vztah k zdravej strave. Aktualne uz nenamietam, ked mu niekto ponukne nieco sladke, moj syn ale o to vobec nema zaujem. Ochutna a hned vypluva, ze mu to nechuti a pyta si ovocie. Netvrdim, ze sa to casom nezmeni a pochuti si obcas aj na sladkom, ale pevne dufam, ze ak mu budem stale castejsie ponukat zdravu stravu, tak ju bude aj uprednostnovat.

zeldia
31. dec 2023

Keby len na deti. Aj na mňa to jedlo útočí nie len sladké ale vsetko (mäso, snacky, sladké). Nikdy som nebola v USA netuším ak to tam vyzerá ale ako to robia bohatí a veľmi bohatí ľudia že su stihli ked su tam mega porcie a vsade cukor, neviem si to vôbec predstaviť.

natall113
31. dec 2023

A začína to už od malička mám 8 mesačnú dcéru a už jej každý pcha piškóty chrumky a neviem čo a ešte ja som divná keď to nedávam
@ivik4 prosím ťa aká tema na MK je pre teba vhodná? Všade máš len blbé poznámky

liz_lemon
31. dec 2023

@jana_eyre_2 nase deti dostavaju len doma balicek, a este z muzovej prace, inak nic, takze by sa potesili aj v skole, keby dostali viac, ale som rada, ze nedostavaju, lebo si viem predstavit, ake nekvalitne by skola dala
pamatam si ked chodili do MS, tak kazda trieda si robila Mikula sa inak, a tak sa stalo, ze v dcerinej triede sme mali doniest my rodicia, a ta doniesla doslova velku tasku plnu sladkosti, a syn jeden pernik, to bolo hrozne, lebo tak male deti nechapu, preco v jednej triede bol Mikulas taky stedry a inde nie

ivik4
31. dec 2023

@natall113 boze tak si vypichni oci alebo co ked sa vkuse staras do mna
Neviem ci mas problem sama so sebou alebo kieho . Mne tu lezie na nervy x ludi a nevtieram sa im

jana_eyre_2
31. dec 2023

@liz_lemon veď toto, deti ktoré veria v Mikuláša to berú nespravodlivo...

simca06022011
31. dec 2023

Nemám takýto pocit. Čiže skôr to bude tvojim okolím alebo.ttm co kupuješ/kupujete. V obchode ani nikde inde môjmu dieťaťu nikto nič nedával, keď tak som poďakovala a nevzali sme. Somariny ako hračky so sladkosťami nekupujem.

lenkakravcova
31. dec 2023

Do koša??
Koľko detí na svete i na Slovensku by si prialo aspoň jeden raz do mesiaca mať nejakú sladkosť a vy to vyhadzujete?
Keď tak ich odložte - a potom ako celok darujte, hoc aj do rómskej osady. Deti sa tam isto potešia. Ich rodičia si častokrát z peňazí ktoré sú určené pre ne nakupujú alkohol a cigarety, takže deti tam o sladkostiach priam len snívajú.

jaaty
31. dec 2023

Treba sa dohodnúť s rodinou a okolím, nech sladkosti nenosia alebo obmedzia. Moja dcéra od malička sladkosti odmietala sama, proste boli na ňu príliš sladké. Takže ak niečo dostala, poďakovala a posunula mi to, nech to odložím. Ja som to však nenechala doma v skrini, ale “posúvala” ďalej. Najčastejšie do prace, kde som to nasypala do misiek v kuchynke a kolegovia sa radi obslúžili.

natall113
31. dec 2023

@ivik4 toto je reakcia dospelej ženy ? Vkuse sa starám do teba? Prosím? V jednej jedinej diskusií som ťa oslovila a toto je druhá tak nepreháňaj. Problém sama zo sebou máš zjavne ty, nevtieram sa ti ale v každej jednej diskusií máš len blbé poznámku, ešte som nevidela od teba normálnu odpoveď všade si len múdra zjavne si musíš niečo dokazovať

zuzanockamt
31. dec 2023

@lenkakravcova Toto aj mňa vytáča, keď tu stále čítam, ako sladkosti od babky, návštevy, z MŠ hádžu do koša. Na MK sú len matky, ktorých deti sladkosti nejedia. V realite, čo pozorujem, je to iné. A vyhodiť jedlo,ktoré donesie babka, mama, svokra je vrchol neúcty, nevychovanosť. Mám pocit, že na MK sa združujú len čudesné tvory odtrhuté od reality. Lebo bežnom živote nikoho takého nestretávam.