Život s malými deťmi

8. okt 2022

Máme dve deti 3r a 7r,väčšinou sa o ne starám sama.Manzel robí cele dni,večer keď dôjde z roboty chvíľu sa im venuje pokiaľ nejdú deti spať.Cez týždeň ráno zanesem deti do škôlky školy,utekám do roboty.Poobede po nej,nakúpiť navariť,niečo upratať,učiť sa s nimi,ísť von na chvíľu a už je večer.V sobotu robím veľké upratovanie,deti mi pomáhajú v rámci možností.Manzel robí vonku na dome.V nedeľu doobeda varím, poobede ideme von niekam alebo sme len doma.Ja som taká unavena už zo všetkého,keď poviem manželovi nech zobere aspoň tú sobotu na dlhšie deti von aby som si oddýchla.Nemoze lebo treba robiť aj na dome.Neviem ako zariadiť čas a povinnosti aby som mala aspoň neaky čas na seba.Vecer deti chodia spať o 21 to som už taká mi že idem spať aj ja.

filipka250
8. okt 2022

Myslim si, ze manzel by sa mal zapojit viac.
Nemoze im dat robit nieco na dvore? On by si robil svoje+deti by mal pod dohladom.
Ja obcas varim v piatok vecer jedlo, ktore jeme v sobotu aj v nedelu. To mi velmi pomoze.
Upratujem priebezne, ziadne velke upratovanie v sobotu nerobim. Nemame tip-top, ale v spine nezijeme.
Neviem, ci som pomohla, ale u mna sa osvedcilo prave toto.

autor
8. okt 2022

@filipka250 Dvor ešte nemáme tak upratané aby tam mohli deti sa hrať bez dozoru.Manzel upratuje robí vonku a nechce deti mať pri sebe

jarnajar
8. okt 2022

Manžel nech ich berie so sebou, kým robí na dome. Veď to sú už veľké deti, zabavia sa popri ňom. Moja trojročná je normálne pri otcovi alebo pri mne, keď niečo vonku robíme. Odkedy ročná chodí, tak aj tá. Ale problém je v tom, že ako vyššie píšeš tvoj manžel ich NECHCE mať pri sebe. Lebo pravdaže je ľahšie robiť si svoje a nesledovať periférne aj deti. Aj môj sa bránil, to je normálne, ale pochopil, že to treba, ak máme všetko stihnúť a nezblázniť sa. Malú ročnú ešte sám k práci neberie, ale staršiu v pohode.

autor
8. okt 2022

@jarnajar Skúšal ich brať so sebou von keď niečo robil.No to musel nonstop sledovať deti aby si neublížili a žiadnu robotu neurobil.Chapem má pravdu že pri deťoch veľa toho sa nespraví.No takto keď ja som s nimi stále ani to není dobré.Muz si vonku oddýchne odreaguje a ja na svoj oddych nemám kedy čas

svetlonos
8. okt 2022

Ahoj,
uloz deti do postele o siedmej, zvyknu si zaspavat skor a budes mat aspom hodku k dobru. Den ma len 24 hodin, z toho minimalne tretimu prespime. Robis na plny uvezok a z toho zvysneho casu vela nevycarujes. Prajem ti aby muz dobrovolne viacej pomahal.

bluka2
8. okt 2022

Mám 2 deti presne v tom veku, žiadneho manžela a čas na seba si nájdem každý večer. Presne o tej 21:00 som išla dole (v paneláku) do fitka do 22:00. Vtedy spia a nikdy sa nezobudil; ak staršia nespí, vie kam idem a nemá žiadny problém, zaspí sama. Najprv som tiež sa prikláňala tej možnosti ísť spať, ale takto mám omnoho viac energie. Tie dni, kedy nejdem si v tom čase tiež urobím niečo iné pre seba.
Ďalšia vec, čo som si dohodla s deťmi, že každý deň počas dňa mám 10 minút, kedy od mňa nič nechcú a to si v pokoji posedim. Z toho sa dá tiež čerpať taký pokoj.
V podstate v tomto veku sa s deťmi už dá dohodnúť na veľa veciach. Majú také úlohy, ako sa starať o vynášanie bio odpadu, čo ich zabaví, sú radi, že sú nápomocní a ja mám zatiaľ čas na iné.

autor
8. okt 2022

@svetlonos Nezaspia skôr.
@bluka2 Ja by som nemala energiu na fitko.Som každý večer úplne vystavená.Cas kedy odo mňa nič nechcú,to je až večer keď zaspia.A to už nemám silu ani otvoriť si knihu a čítať.Aj keď jem menší stále niečo chce a buď jem postojačky pri ňom alebo x krát odbehujem od stola.Darmo poviem že mama teraz potrebuje sa najesť alebo niečo porobiť,nechápe.

bluka2
8. okt 2022

Fakt prvých pár krát to bolo iba silou vôle. Potom som našla také pesničky, ktoré ma nabudili a išlo to stále ľahšie a ľahšie. Pohyb dáva silu. Nikdy som sa necítila lepšie a teraz nemám rada, keď z nejakého dôvodu viac dní nemôžem ísť, lebo viem, že budem zas v takom "unavenom stave". Fakt nemôžem viac neodporúčat nejakú formu pohybu...
Ma čerstve 3 roky? Možno sa to zlepší, môj už má 3,5+ a vidím rozdiel medzi 3 a 3,5-4 roky - bude to lepšie!

staskast
8. okt 2022

Ahoj. No času je malo a je to sialene. My tiež sa s mužom striedame ráno kto obriadi deti lebo chodíme už 5:30 ráno do fitka. Upratujem zasadne v piatok poobede aby som mala sobotu voľnú.
Začala som kúpeľne riešiť už vo štvrtok a v piatok byt. No a potom priority si určit a občas sa vysrat na dvor a proste mat chvíľku pre seba.
Skus vyjsť z komfortnej zóny a vstať skôr. Ráno si prečítať 20 min knihu 🙂
Skús začať aj od seba.

21anjelik19
8. okt 2022

No tak proste musí pochopiť, má 3 roky....keď mu vždy poľavuješ tak to tak aj vypadá.... nepoľaviš 5x a bude chapat..ale ked sa vzdy zlomis a urobis ako on chce tak sa nečuduj.....neexist aby som sa nenajedla ..to čo je ? Dieťa ti ma rozkazovat? ..... jedz vtedy ked on......moja ma 2 roky a odkedy sedí tak ranajkujeme obeduneme aj večeriame spolu za stolom a sme obidve najedené,...neexistuje aby sa vymýšľalo a rozumie tomu naučila sa ...a keď má deň že protestuje tak ide preč zo stoličky a ja sa v kľude najem a moze sa postavit aj na hlavu.....
Upratujeme spolu .....a co ti brani nerobit nic ? Ved ueob jedlo na jednom plechu čo sa samo pečie/varí...deti naukladaj do pieskoviska a ty si sadni na dvor aj na zem a otvor knihu

yanni
8. okt 2022

musis Zmenit pristup. od stola sa neodbehuje. mam tiez 7 rocnu a 3 rocnu a ked sa je, sedi sa pri stole a neodbehuje sa, neobsluhuje. Nauc si deti skor ist do postele. A aj ked nezaspia, aj tak musia byt najneskor a 8smej v posteli, svelo vypnute a je ticho. Ja som tiez väcsinu tyzdna s demi sama, muz odchodzą v pondelok/utorok prec a pride v piatok v noci, obcas dokonca nie je ani cez vikend doma. U nas je to podobne, rano skola, skolka, ja robota, na obed pride starsia zo skoly, spolu sa naobedujeje, ja este HO a ona DU. O 3 ideme po mladsiu do skolky. K tomu maju este poobede/vecer kruzky. Ale o pol 8 je u nas fajront. Idem s malou do posteli sa pomojkat, najsneskor o 8 je "tuha" a ked nie, tak smola, musí lezat. Starsia si moze este do 8smej citat a potom sa tiez vypina svetlo.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
erickatt
8. okt 2022

Povedz mu nie. Kym nehori a netečie krv. Povedz, mu najem sa a pridem. Pocka, maju z teba slúžku. A s mužom sa dohodni, jednu sobotu ich ma on, jednu ty.

elizabet173
8. okt 2022

máte teraz ťažšie obdobie, ale nebude trvať večne. Dvor bude raz upravený, deti staršie, rozumnejšie. Neviem prečo, ale mám stále silnejúci pocit, že robota okolo domu je čiastočne pre muža aj únik od rodiny. Robí si v pohode sám, čo ale tebe nie je umožnené. Zmeniť to môžeš jedine ty. V prvom rade by som zrušila sobotňajšie veľké upratovanie. Aké veľké upratovanie robíš každú sobotu? Veď ste celé dni preč. To každú sobotu umývaš okná, či čo? V pondelok máš navarené z nedele. tak daj prať, niečo poupratuj vtedy, v piatok sa neučíš s dieťaťom na ďalší deň, nevar, každý deň teplú večeru netreba, alebo urob jedlo, ktorého príprava trvá pol hodinu a bude navarené aj na sobotu - segedínsky, knedľu kúpiš, pečené kuracie stehná, ryža, alebo pečená ryba so zeleninou a zemiakmi. Kým sa to uvarí, máš povysávané, utretý prach, umytú kúpelňu a WC, kuchyňu upraceš v sobotu. Minimálne jednu sobotu bude mať deti on aspoň pol dňa. Sorry, ale ak by robil okolo domu každú sobotu od rána do večera, tak už musí byť aspoň časť dvora upravená tak, aby sa tam mohli hrať deti. V zime tam bude robiť čo? Neskáč mu na všetko, čo ti povie, nájdi si koníček, ktorému budeš venovať aspoň dve hodinky týždenne a on bude s deťmi. Či už pôjdeš cvičiť, spievať, to je jedno. Deti nie sú len tvoje a sorry, ale sú rozmaznané, ak musíš pri nich jesť postojačky. Sadnem si, naložím si jedlo a môže sa aj trieskať o zem, ale počká. Myslím, že si tu už písala, ak sa chceš len posťažovať, ok, ale len ty s tým môžeš niečo urobiť.

lucka2019
8. okt 2022

mne velmi pomaha firma na upratovanie, pridu raz za dva tyzdne, su dvaja, maju to sup sup a ovela rychlejsie nez ja sama, samozrejme upratujem priebezne, ale len drobnosti.... mne to velmi pomoze a ten cas upratovania venujem detom

heidy222
8. okt 2022

Mám to tak isto deti v Tom istom veku a tiež z tohto kolotoču riadnu depku. No ale ja si aspoň cez víkend oddýchnem, lebo bývame v byte a nie dome. Celý život som však túžila po dome a nakoniec sme kúpili byt presne pre toto, že som si nevedela predstaviť kde vezmeme energiu pri 2 plnnych úväzkoch na robotu okolo domu. Tak neviem čo poradiť, je to na prd ale tak tes sa z domu a skúste s manželom zľaviť obaja z nárokov čo treba upratať alebo porobiť vonku

autor
8. okt 2022

@elizabet173 Áno aj mne sa to zdá že sobotu robota ja dvore je únik aby nemusel byť s nami.Obcas keď sa pozriem von čo robí len stojí alebo prechádza sa.Ja mu to poviem že čo robil keď len stal a on že musel porozmýšľať čo robiť a v akom poradí.Sobotu upratovanie,no vysavam dôkladne,aj umývam podlahy.Zachod,kupelky,kuchyňu,to všetko robím raz týždenne.Cez týždeň nemám na to kedy čas.To som rada že navarim a umyjem riad.Sobotu ešte perem 2-3 krát vesam to na sušiak.Deti mi vo všetkom pomáhajú no to trvá dlho s nimi.Tak mám zabitý celý deň.Chodim s nimi aj von na ihrisko alebo zoberú odrážadlo a kolobežku a ideme na hodinu na dve na prechádzku.Manzel si zatiaľ porobi aj si oddýchne.V nedeľu varím doobeda.Poobede chodíme všetci spolu niekam na výlet,večer chystať deti do škôlky do školy.A zas týždeň.

autor
8. okt 2022

@heidy222 Ja sa teším z domu,len treba to ešte upratať porobiť kopa veci,kúpili sme RD po starých rodičov,tak je tu ešte kopa roboty.

janickacrazy
8. okt 2022

Akože sorry, ale 3-ročné a 7-ročné deti nie sú novorodenci, možu sa hrať vonku aj sami bez dozoru, pokiaľ sú na uzavretom dvore, aj moje sa tak hrávali. Ked som napr. varila, tak som na nich občas nazrela, či sú ok. Pokiaľ si ublížia alebo sa pobijú, tak aj tak začnú revať, takže vtedy príde a zasiahne. Inak može vonku robiť čokoľvek aj pri nich. Ty ich možeš mať doma pri varení, upratovaní, on nie? Sú to výhovorky!!! Treba pokec s mužom. Alebo si nájdi prácu na polovičný úvazok.

elizabet173
8. okt 2022

tak isto môžeš prať v pondelok, kedy nevaríš a poupratovať v piatok, veď som ti to písala. A tiež nemusí byť denne teplá večera, urobím nátierku, nakrájam zeleninu, tradá, desať minút príprava, aj riadu je menej. Kedy ste vlastne spolu ako rodina? Nejaký výlet, ZOO, opekačka, plaváreň? Čo prosím ťa robí muž na dvore v zime? Tiež mám rodinný dom, ak nenapadne sneh, tak sa tam len poneviera

zmrzlinka2021
8. okt 2022

V prvom rade neexistuje, aby rodic, ktori ma dve male deti, pracovat kazdy den do vecera a starosltivost o domacnost a deti prenechaval tomu druhemu rodicovi.
Manzel je rovnoceny rodic ako ty a prirodzene ma cez tyzden porobit aj veci v domacnosti, aj pomoct detom s ucenim - vy mate dost nerovnomerne rozvrhnute fungovanie. Tebe manzel nasekal aj jeho pracu a nepochopil, ze ako rodic si uz nemoze dovolit dlho byt v praci. Ja si myslim, ze mu to takto vyhovuje a proste spolupodielat sa nechce.

pinkgirl
8. okt 2022

99% žien to má rovnako ako ty😉😁. Práca, deti, muž, domácnosť... Za tie roky čo mám vlastnú domácnosť som zistila, že žiadne kontroly čistoty do domácnosti nechodia😄 takže v skriniach nemusia byť komínky, z podlahy sa nemusí jesť, a fakt nikto nezomrie na podvýživu ak nebude mať varenú večeru každý deň. Domácnosť máš tak náročnú ako si ju sama nastavíš. Upusti od nekonečných upratovacích sobôt. Kúpeľňu hocikedy cez týždeň umy - raz umývadlo, inokedy vaňu. Daj prať ráno pri odchode z domu, keď sa vrátiš vyvešiate spolu so starším dieťaťom. Už teraz máš toho nad hlavu, čo bude keď budú obe deti v škole a budeš s nimi riešiť krúžky, učenie?
Večer ich pošli spať o 30min skôr a ty sa zatvor v izbe a čítaj si, nájdi si koníčka - odreaguj sa.

elizabet173
8. okt 2022

Môžeš mi prosím napísať, čo robí tvoj muž celú sobotu okolo domu v zime? Tiež mám rodinný dom, záhradu, ak nenapadne sneh, tak netuším, čo by sme tam robili. Tvoj muž si to dobre zariadil a deti asi vedia tiež, ako na teba. Prečo varíš v nedeľu celé doobedie? O 10,00 - 10,30 máš hotovú, polievku, mäso, zemiaky, šalát. Dve hodiny pre seba, poobede dáš mladšie dieťa spať, staršie sa hrá, číta si, ďalšia minimálne hodina. Ak s tým neurobíš niečo ty, tak to takto zostane.
@pinkgirl na to si ako prišla, že 99% žien to má tak, ako ona? To chceš povedať, že 99% žien má doma muža ignoranta, ktorý sa zašíva po vonku, aby sa nemusel starať o svoje vlastné deti? Veď dnes je kopa mužov na MD, veľa ich doma varí a výborne, veľa sa stará o deti, vyberajú ich zo školy, škôlky, napíšu úlohy, pripravia večeru, uložia ich spať, ak ich žena pracuje na zmeny. Keby som mala pred sebou takúto víziu, že budem doma robiť slúžku a opatrovateľku a muž sa len povezie, tak sa nikdy nevydám a nemám deti. S tým, že domácnosť má tak náročnú, ako si ju urobí absolútne súhlasím.

elizabet173
8. okt 2022

@heidy222 robotu okolo domu môžeš mať, aj nemusíš, môžeš mať pozemok s rozlohou 8 árov, alebo 4. Môžeš mať ovocné stromy, zeleninu, sliepky, psa... a môžeš mať trávnik, zopár ihličnatých stromov, kríkov a terasu
´´

heidy222
8. okt 2022

@elizabet173 áno lenže najprv ho treba buď postaviť alebo zrenovovať 😊

elizabet173
8. okt 2022

@heidy222 viem, mám to za sebou, práca, škola, malé dieťa, stavba, veď to netrvá päť rokov. Ak človek pozná svoje finančné možnosti, uvedomuje si, že deň má len 24 hodín, má len dve ruky a vie, či mu má kto pomôcť, alebo nie, nie je to nič hrozné. Autorka témy ale má problém s tým, že jej muž ignoruje jej potreby a v práci okolo domu hľadá únik. Keby jej navrhol - vykašli sa túto sobotu na upratovanie, navar guľáš, upeč koláč, zavolal som kamarátov, aby mi pomohli ohradiť časť dvora, nech sa majú deti kde hrať, to by bolo o inom

autor
8. okt 2022

@elizabet173 Keď je zima alebo sneh tak upratuje pivnicu,vždy sa niečo najde.A keď nie tak doma oddychuje pozerá telku.Zavolat si rodinu alebo kamarátov aby mu pomohli není koho,rodina nechce pomôcť a kamarátov nema.Ja som jedinacik,tiež nemám nikoho zavolať na pomoc.Spolu sme nedeľu poobede ako rodina.Na výlety ako zoo chodíme keď má muž dovolenku cez leto alebo veľakrát idem len ja s deťmi sobotu a manžel zatiaľ robí na dome alebo oddychuje.
@zmrzlinka2021 Tak nie som prvá ani posledná čo má celý týždeň starostlivosť o všetko,deti učenie domácnosť.Kopa žien je na tom podobne.

lenka567899
8. okt 2022

Aj muž sa musí zapojiť do domácnosti to nie je len tak… veď urobte tu domácnosť spolu každý deň po práce toľko roboti tam nebude keď nie ste doma cely deň a víkend máte voľno a viete urobiť napríklad tak že raz máš ti čas na seba v sobotu a druhý týždeň on a nedeľu trávite všetci spolu.. a čo treba okolo domu tak veľa pracovať? Veď to nie je život

autor
8. okt 2022

@lenka567899 Neviem ako ho zapojiť do domácnosti.On variť nevie,upratovať,umyť riad atď to sú ženské roboty to on nebude robiť.Tak ako ho zapojiť?Aj s deťmi je minimum.A keď a nimi je tak po chvíli hundre že už má dosť že si chce oddýchnuť.

elizabet173
8. okt 2022

ty máš na všetko odpoveď ako to nejde, tak ako má tvoj muž výhovorku, že sa vždy nájde nejaká robota, aj keď bude prekladať drevo z pravej strany na ľavú, len aby nemusel byť s deťmi alebo nedajbože niečo urobiť v domácnosti. A že hundre? Hundri aj ty, je tak rodičom, ako si aj ty. Za celé leto ste mohli časť dvora upraviť tak, aby bola bezpečná pre hru detí. Stačilo dve tri soboty nepreupratovať a nevariť v nedeľu celé doobedie. Ale myslím, že vy ste predurčení žiť takto ďalej, lebo neurobíte nič preto, aby ste to zmenili, lepšie povedané neurobíš nič ty, tvojmu mužovi to maximálne vyhovuje.