Život pred narodením dieťaťa

22. sep 2021

Zamyslali ste sa niekedy aj vy aky kludny zivot ste mali pred narodenim dietata? Ja nase dieta velmi lubim, a ozaj sa tesim, ze ho mame. Ale su dni ked ozaj padam na hubu. A rozmyslam, ze 8 mesiacov som uz celu noc nespala. A, ake to bolo krasne spat celu noc, a napr. cez vikend sa zobudit na oddychntutie. Ale ja mam rano budik (vstava dieta) okolo 6 kazdy den a uz sa nezastavim, az do osmej vecer kym dietatko zaspi. Cez den tolko mrnci az ma boli hlava. Ano aj pri hrani bezne mrnci. Su dni, ked ozaj spi cez den pol hodinu, a zobudi sa a pokracuje v mrncani, a roznych zvukoch. Som unavena znicena mama.

anjelicek26
22. sep 2021

Si mama, ktora ani nevie, ake je to super, ze je to takto... o par mesiacocv ked ti take 1,5-2 rocne torpedo bude vsade lozit, vsetko nicit, vsade utekat sa tiez pobavis a spat mozno tiez este celu noc tiez nebude 😀 O tom, ze ako budes ohucana, ked zacne rozpravat ani nehovorim, usta sa im nezavru od rana do vecera 😂 Pozri kludny zivot ano, ale nevymenila by som ten terajsi za nic na svete...vsetky tieto vyvojove fazy su docasne, potom dojdu uplne ine vyzvy.

katulastraka
22. sep 2021

Zaklad je nemysliet na to, co bolo predtym a prijat momentalny zivot taky aky je. A tiez sa dohodnut s partnerom, ze aspon jeden den v tyzdni chces mat pre seba. Bud cely alebo len polku alebo len dve hodiny, ako tebe vyhovuje. Mama potrebuje cas pre seba, dopriat si veci, ktore ju robia stastnou. Ci to je nejaky konicek alebo len zajst ku kadernicke, kozmeticke, alebo na nakupy 🙂 ja som mama pol rocneho cloveka a tiez sa momentalne snazim najst rovnovahu medzi materstvom a svojim vlastnym zivotom.

misickaa4
22. sep 2021

Samozrejme, ze zivot pred dietatom bol iny...aj ja som bola.velmi unavena a.znechutena,.ze spim malo. Ale potom.som.si uvedomila,.ze nic take hrozne sa nedeje. No tak sa nejaku dobu nevyspim...nie som prva, ani posledna..maju to aj horsie , tak som si povedala, ze budem.spokojna. moj maly (skoro 2r) stale vstava o 6, ale uz to brriem prirodzene .a tych vikendov, co sa este naspime, tych este bude. Ale syncek je maly len raz.

vlasica19
22. sep 2021

Verim, ze mas toho dost, ale nevesaj hlavu. Ono uz ten zivot nebude taky ako bol predtym aj ked dieta vyrastie. Stale budes mat ten pocit, ze nesies zodpovednost za niekoho dalsieho. Ale nic sa neboj, tak ako su horsie chvile, tak aj tie lepsie. Ono je to tak na striedacku. Bude dobre.

stanulienkat
22. sep 2021

To mas este supsr, ze o 20.00h spi a zobudi sa o 6.00hod. Moja spala cez den 2x po 30 minut. Ja som bola do 2 rokov hore v noci aj 5x. To bolo nevyspatie.

thoughtfulweirdo
22. sep 2021

Každý túži po tom, čo nemá. Ja som pri prvej dcére tiež tak lamentovala, aký bol skvelý bezdetný život, teraz mám už druhé a zdá sa mi úžasne ľahký život s jedným dieťaťom 😂 teraz sa túžim vyspať, v kľude vykakať, môcť len tak hockedy niekam spontánne vybehnúť, ale keby som ich nemala, túžila by som presne po tom, čo mám 🤷 proste to tak je. Už by som aj celkom šla spať do práce, ale keď naozaj pôjdem, budem nariekať za životom na materskej 😄 každá situácia má výhody aj nevýhody, a keď je človek vyčerpaný, pamätá si len tie predchádzajúce výhody 😉 je to normálne, ale je smutné prežiť celý život len rozmýšľaním nad tým, čo iné by som iné chcela. Treba nájsť pozitíva v tom, čo zrovna máš, lebo ver mi, neskôr budeš presne za tým smútiť.

luccija
22. sep 2021

Neverím, že je žena, ktorá takto niekedy nepremýšľa.Msterstvo je drina nad drinu.Jedno zle obdobie prejde príde druhé.My sme vo fáze puberty, v škole idú na plné obrátky dnes 3 písomky tiež sa pýtam kedy bude už konečne trocha kľudu🙂

dankanka
22. sep 2021

Kolko mas rokov? Pracovala si pred materskou? Ja roky, preto to neprezivam. Doma nemam zase stres, dospat sa da cez den s dietatom, niekedy staci aj 10 min slofik. Ak je krasne, netrcis v praci ale ides s dietatom von..treba si to vediet aj uzit. Mne to znie akoby si z rodicovskeho domu, kde si nic nemusela, isla na matersku.. pritom je dost mozne ze si to este rada predlzis dalsim dietatom - detmi.
Skus cvicit a kazdy den si dopredu zorganizuj, budes mat viac energie. 8 mesiacov je este tazka pohoda, sranda zacne s chodenim.

dankanka
22. sep 2021

@luccija su to ako levely v hre. Jede zvladnes, pride dalsi, tazsi :D

andrejka1974
22. sep 2021

Nemysli co bolo predtim, uzivaj si to teraz, este nastane vacsia zabava, ked bude chodit a ked bude dalsie nastanu casom hadky skriepky ale casom ked budu velky ti postupne nastane klud ja mam 5 deti a boli dni ked som uz bola z ni h zufala ale teraz uz je vacsi klud

dankanka
22. sep 2021

@thoughtfulweirdo v praci si oddychnes od toho co je doma inou pracou 🙂. Ja som sa tesila ze som v praci, opat som sa tam nasla, a stres som si uz tak nepripustala, bola som viac nad vecou.. materska mi prospela :D. Tak som pre istotu na dalsej a uz teraz sa tesim do prace :D. Ono..popri tej horde prace vzdy stihnes kavicku, srandu s kolegami, pocuvnit si svoju oblubenu piesen a ist na wc..to doma s detmi obcas nejde :D.

autor
22. sep 2021

@dankanka Veru vela rokov som pracovala pred materskou, a teda urcite tiez som nemala dieta z rodicovskeho domu. Uz davno zijeme s manzelom vo svojom. Mali sme krasny romanticky zivot. Uz len dieta nam ku dokonalemu stastiu chybalo. Ano som velmi rada, ze ho mame, ale niektore dni som so silami v koncoch, proste nevladzem.

danulicek
22. sep 2021

myslím si, že takéto myšlienky má viac či menej väčšina žien a nie je na tom nič zlé... neexistuje dokonalá a všetko si užívajúca mama, ktorá by aspoň raz-dvakrát nebola zúfalá a nesnívala o živote pred deťmi, keď už deti má 😀 ja som nebola výnimkou. prvý rok som nespala takmer nič, syn plakával dni a noci. ak spal, tak 10 minút a ja som nevedela, či ísť na záchod, najesť sa alebo hodiť mikrospánok. potom začal síce lepšie spať, ale zas všade chodiť, behať, strkať zvedavý nos a zas som padala na hubu ešte viac. potom sa narodil druhý syn a ja som si zrazu hovorila, do čerta, čo sa mi na jednom dieťati zdalo také ťažké... ale nesmierne som sa tešila už do roboty. ale iné chcem - teraz majú 8 a takmer 6 rokov a už ma až tak nepotrebujú, ako keď boli bábätká. prehrajú sa, doma pomôžu, spia celú noc, chodia do inštitúcií a nie sme spolu tak ako predtým. do roboty chodím a veru by som občas aj doma ostala, hoci ju zbožňujem. doma začíname také predpubertálne obdobie a ja sa pristihnem často pri tom, že spomínam na to "malé obdobie" s nostalgiou, že prečo som si to nedokázala užiť viac napriek všetkým okolnostiam, ktoré sme my doma mali. ubehlo to neskutočne rýchlo a naozaj, tie deti rastú a menia sa pred očami, že sa nestíhaš diviť. ale od určitého momentu ti začnú vracať to, čo si do nich zasiala a za seba ti môžem napísať, že je to úžasné a stojí za to vydržať. isto by som to nemenila za život pred deťmi 🙂

ak máš niekoho, kto ti pomôže, postráži, pokočíkuje, určite ho zapriahni, musí to byť neskutočná pomoc pre mamu, že si môže aspoň na hodinu oddýchnuť a nabrať sily. držím palce, proste ako tu niekto písal, zvládneš jeden level, príde druhý 🙂

katulienkax
22. sep 2021

nuz to je tak ked pride dieta. Uz mam chvalabohu vacsie - skolacky, uz sa vyspim aj cez vikend do pol 9, celu noc samozrejme. Dalsie uz by som nechcela, vyhovuje mi ze su vacsie a konecne sa da aj nieco spolu podniknut ale stale je to o prisposobovani vyletov detom.

jaskolka
22. sep 2021

Áno, je to normálne. Ja som tiež pred materskou pracovala od 18 tky a rodila som 37 ročná. Čiže dosť rokov to bolo. A presne to som chcela. Isteže je to náročné aj nevyspata som, cez deň sa všetko prispôsobuje tomu drobcovi, nedá sa len tak vybehnúť hocikde.
Ale vždy si vravím, že je to len obdobie. Okej tetaz sa par rokov nevyspim, a nedá sa veklmi nikam úst, alebo respektíve nie tak, ako keď sme boli len s manželom.
Ale viem, že to prejde, dieťa, deti (ešte jedno bude)budú len väčšie a samostatnejsie. A potom príde aj čas, že ani nebudú už chcieť byť s nami. Budem chodiť do práce, s manželom budeme môcť ísť na dovolenku na víkend.
A možno presne to nám bude potom chýbať, a budeme spomínať, ako to bolo, keď nám po byte lietalo malé energické sidlo, ktoré trebárs potom bude v úplne inom meste žiť a bude len chodiť na návštevu.
Čiže snažím sa užívať si momentálny čas, vždy nájsť to, čo je pekne.

hederamonstera
22. sep 2021

Ja som len tehotna a uz mam take myslienky, ze tento krasny, hlavne bezstresovy zivot mi za chvilu skonci. Ale zasa ja som clovek, co hlada pozitiva vo vsetkom aktualnom (napr. mesiac som mala nechutne nevolnosti, ale tesila som sa, ze sa konecne po 2,5roku podarilo a je to prejav tohto zazraku atd), takze si myslim, ze najdem pozitiva aj v zivote s dietatom. Hlavne som pripravena, neprezivat vsetko tak - bordel, neustale varenie, pranie, proste sa tesim, ze konecne nemusim ist do prace a budem si to uzivat doma (ale ja som domaci typ, nepotrebujem ludi okolo seba).
Kazde obdobie ma pekne aj tazke veci, zalezi len na tom, na co sa clovek zamera 🙂 ale poviem ti o pol roka :D

sense
22. sep 2021

Hlavu hore... Myslim že takmer každá mala v určitých chvíľach takéto myšlienky... A nemyslím si ze je to niečo zlé... Jednoducho s dieťaťom prichádzajú zmeny s už nikdy to nebude ako bolo predtým... Ale aj táto fáza toto obdobie pominie a možno si neskôr o par rokov povieš ze to až také zlé nebolo alebo ze to máš za sebou...
Žijem v krajine kde je materská 14 týždňov a potom späť do prace... Šla som síce o niečo neskôr aj keď len na čiastočný úväzok a chodila som si tam oddýchnuť... Nevravím ze máš ist do prace ale možno zmena nejaký čas "vypadnúť" z domu z toho kolobehu by ti pomohol... Keby aj zrovna máš len niekde sedieť hodinu dve na lavičke v parku, al prechádzka proste čas kt bude patriť len tebe.... Takisto keď dieťa cez deň spí aj keď len polhodinu lahni si s ním a oddychni

autor
22. sep 2021

@hederamonstera Ano o pol roka napis 🤭😆, zasmejem sa s tebou ako si nevyspata a znicena. Nejde predsa o pranie, varenie a pod. To male babo non stop mnauka. Ale to je nic oproti tomu aky to je pocit mesiace uz nespat celu noc. Ale tiez som mala reci ako ty. Az teraz po takej dobe som uz padla na hubu, a som so silami v koncoch. No nic idem ja prat, varit, zametat, pomedzi behat k dietatku a venovat sa mu, lebo minutku nevydrzi aby som pri nom nebola. A hladovat nemozeme predsa. Manzel chodi do prace, tiez pride na obed domov (donasku jedla kazdy den je vyhadzovanie penazi oknom, okrem toho aj tak aj teple vecere jeme, takze varit treba tak ci tak). V spinavom chodit nemozeme, prat treba. A prasi sa tak v meste ze aj zametat treba. Mame roboticky vysavac, ale kym by som vsetko zo zeme podvihala, aby sa vsade dostal, to skor pozametam.

diewcatqoo
22. sep 2021

Akurat vcera vecer som to pisala do inej diskusie. Myslim, ze kazda vycerpana zena ma obcas taku chvilku, ze rozmysla nad tym, co by bolo keby.. ten prvy rok je narocny. Pre mna to bolo najhorsie obdobie v zivote. Syn nespal snad nikdy, v noci kazdu hodinu hore, cez den spanok max pol hodku, za vsetko rev, ja som nevedela, preco reve a co robit. Mal nejake zdravotne problemy a kym sme na to prisli, dlho to trvalo. Sme v zahranici, takze ziadna pomoc od nikoho. Namiesto toho, aby som sa tesila z toho, ze mam babatko, som bola chodiaca kopka nestastia. Strasne som si vycitala, ze sa netesim a obvinovala som sa z toho, aka som hrozna matka, pretoze mam taketo pocity. A to sme to babo dlho planovali a tesili sa na neho, realita ma vsak dost vyfackala 🙂

V tom case som sa tiez zamyslala nad tym, ze aky som mala super zivot pred dietatom a bolo mi luto, ze uz to nikdy nebude take, ako predtym. Ako ale syn rastol, postupne sme si nasli system. Uz sa s nim dalo dohovorit a aj tie cinnosti sa zmenili, uz to nebolo stale o tom istom. Zrazu som zistila, ze z dietata je uz partak, ze uz sa vieme zahrat a porozpravat. Uvedomila som si, ze tak rychlo vyrastol a ja som za ten cas riesila uplne kraviny, namiesto toho, aby som si uzivala cas s nim...

Takze neobvinuj sa, tie pocity su normalne. Najdi si nejaku maminku, partacku, s ktorou sa o tom mozete porozpravat. Neporovnavaj sa s dokonalymi matkami, aj tie najdokonalejsie matky maju obcas blby den a na zachode placu. Neprovnavaj svoje dieta s ostatnymi detmi a nemaj od neho velke ocakavania. Najdi si cas pre seba - aj keby to malo byt len 15 min na zachode (tvar sa, ze mas hnacku, vezmi si tam cokoladu, daj si na ukludnenie a pozeraj 15 min do blba - je to skvela psychohygiena, keby sa ti podarilo prepasovat tam aj stuple do usi, bol by to idealny stav). Zapriahni do robotu tatinka, nech si aj on uzije dieta. Nesnaz sa mat dokonalu domacnost, je to zbytocne (az bude dieta starsie, pochopis). Navar si na dva dni alebo vyuzivaj castejsie donasku jedla. A neboj, tento stav nebude trvat vecne. Hlavu hore 🙂

hederamonstera
22. sep 2021

vsak jasne, ja si to uvedomujem, ale ani toto nespanie nebude trvat vecne 🙂 preto som napisala, ze nebudem stresovat z bordelu, ale ked budem unavena, tak pojdem spat s malym....jedlo radsej objednam, prat sa zasa nepere cely den, kazdy den...a hlavne, ked pride manzel z prace, tak je to aj jeho dieta.
nechcem si vycitat, ze som si to obdobie s nim neuzila..lebo ono to rychlo ubehne

autor
22. sep 2021

@hederamonstera Ale tvoj manzel bude viac hodin v praci ako doma. A zase na ten spanok dietata sa tak nespoliehaj 🤭. Vcera spal dokopy cez den pol hodinu. A ja pochybujem, ze zaspis na povel, ze teraz hned 😆. Jaj vidno ake mas este ruzove predstavy. Prat budes urcite kazdy den. To dieta budes prezliekat aj 3 krat denne, plus plienky bavlnene, podbradnik. Plienky bavlnene budes urcite vyuzivat na vela veci. Nas ma tiez jednorazove na cikanie. A teda aspon ja periem osobitne pre dieta a pre nas. No nic, ked budes sa starat o dieta aspon pol roka a ostanu ti tieto ruzove predstavy, daj vediet 😆🤭.

sasitimi17
22. sep 2021

Akurát pozerám zámenu manželiek je tam rodinka so štyrmi chlapcami, dvaja školopovinní a dvaja maličkí. Vládne tam neskutočný chaos, s kočíkom sa trepať elektrickou so štyrmi chlapcami, menší sa hádže o chodník… druha ma jedno dieťa ale strašne rozmaznané hlučné. Toto je moment kedy ja som neskutočne vďačná za jedno moje dievčatko 😂 moja je teraz taká citlivá začala chodiť do škôlky a poobede si pri mne vypúšťa paru čiže je dosť upišťaná, ale keď toto vidím tak som vďačná za ňu najviac.

dankanka
22. sep 2021

Satku, nosic, mas? Ohradku na hranie? Inak moja strategia bola pocas varenia nechat malu nech mi vyhadze skrinku s nadobkami alebo hrncami. Ona sa prehrala, ja navarila a potom nahadzala naspat .. musis premyslat ako by bol s tebou a zaroven ty si porobila.

miskamicha
22. sep 2021

Bud rada ze nejake dieta mas!!!! Vela zien by si to s tebou vymenilo.

hederamonstera
22. sep 2021

ok, ja idem do toho pozitivne, ty si strasne negativne nastavena podla mna 🙂

autor
22. sep 2021

@miskamicha Ty si strasne sprosta zena, ja pisem ze nase dieta lubim, ale ze som unavena. Aj ine zeny tu pisu, ze ta unava je normalna. Tak mi tu nepis somariny, ako by sa ine zeny vymenili. Ak nemas dieta tak asi ti nievje sudene, lebo si nezasluzis.

autor
22. sep 2021

@hederamonstera Ked sa ti narodi napis po pol roku, viac s tebou nemam o com. Budes padat na hubu na to sa priprav. A to ti kazda povie co ma dieta, ze budes nevyspata. Lebo aj to najlepsie babo v noci bude chciet papat. Prve mesiace po porode som aj ja vyskakovala ake to je lahke ta materska. Ale unava sa ti nakopi po mesiacoch a potom si spomet co som ti citala 😆. Maj sa.

hederamonstera
22. sep 2021

aj ty🙂 a napisat niekomu, ze nema dieta, lebo si nezasluzi je fakt krute....potom podla tvojej logiky, si ty zasluzis take narocne dietko 🙂

majamat
22. sep 2021

zamyslala, ale nevratila by som to, resp. vrati sa to, ked odrasite. moja ma uz zachvilu 11r, cas leti, aj mi bude luto, ze nei je taky drobcek

diewcatqoo
22. sep 2021

Autorka, kazdy, kto ma dieta, chape, ake je to padat na hubu od unavy. Pozri, ja som nespala celu noc uz 5 rokov. Ani len netusis, ako rada by som sa vyspala..
To, ze si nevyspata, unavena a asi aj nahnevana, neznamena, ze mas pravo urazat ostatne zeny.