Návštevy počas šestonedelia

elalala
4. mar 2023

Ahojte, skusím sa opýtať aj tu. Aký máte názor, či preháňame alebo zamýšľame normálne? Alebo ako ste to mali vy s prvým dieťaťom.
Čakáme prvé bábätko, tak nemáme skúsenosť...s mužom sme sa zhodli na tom, že keď prídeme z pôrodnice, chceli by sme byť sami. Povedala som, že už teraz mám strach z toho, ako to budem po pôrode zvládať, aká bude malá, ako nám to spolu pôjde, vlastne aj ja ako sa budem zotavovať. Povedala som, že by som bola najradšej aspoň prvý týždeň úplne sama, len my traja doma, aby sme si na seba zvykli ako rodina. Potom nech prídu moji rodičia a svokrovci na pár hodín pozrieť malú, ale to stačí, proste chcem mať v šestonedelí pokoj. Môj muž to úplne chápe a súhlasí a povedal, že dobre, takto to bude, mám pravdu. Medzi rečou som tak nenápadne svokrovcom (ktorých mám inak strašne rada a máme super vzťah) povedala, ako to vidím, že v tom šestonedelí chceme byť sami, ale 1 návšteva na chvíľu bude v pohode a moja svokra sa len zasmiala a povedala, nech si to vyhodím z hlavy, oni sa na malú hrozne tešia. Nereagovala som na to, už predtým sme sa pochytili, tak som nechcela spúšťať ďalšiu takúto debatu. Tak mi povedzte, ako ste to mali vy? Stanovili ste si hranice alebo bolo vám to jedno? Mám na mysli pred vašim prvým bábätkom. Nechcem byť zlá, viem, že sa na vnučku tešia, ale my to tak proste cítime.

jj298
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zmrzlinka2021
4. mar 2023

@elalala

To ze si nastavite s manzelom hranice, neznamena, ze ste zlí. Vela vsak zalezi na tom, ako to odkomunikujete a hlavne manzel musi pri tebe stat. Ked sa svokra "ohlasi", musi jej jasne povedat, ze teraz nie, ale az po (povedat datum).

Neodôvodnovat, nepresviedčať, neospravedlnovat sa... nerobite nič zlé.

elalala
autor
4. mar 2023

Len aby sme sa pochopili, so svokrovcami máme krásny vzťah, ja som vždy rada, keď k nám prídu,často si voláme, tešíme sa k nim...ked na to prišla reč, tak manžel bol práve vonku a nepočul to, povedala som mu to dnes a ostal na mňa pozerať, že nechápe reakciu svojej mamy...on sa s nimi o tom porozpráva, len mňa to trápi, neviem, či to nepreháňam...len to tak proste cítime

ildiko36
4. mar 2023

@elalala ja som prvy deň keď nas pustili domou z pôrodnice sama som zobrala deti ukázať rodičom, svokrovcom i prababke..nič sa detom nestalo..
Ale navštevu z roboty alebo inych ludí som nepríjala par mesiacov.

zmrzlinka2021
4. mar 2023

@elalala

Aj keby si "prehanala", proste tak to vnimas a bodka. Je velmi podstatne aby sme sa vzajomne vedeli aj respektovat.

luccija
4. mar 2023

@elalala svokrovci a moji rodičia prišli do pôrodnice a potom svokrovci po týždni na 2 hodiny.Moji rodičia bývali blizko tak každý deň sa chvíľu zastavili.Mne to nevadilo, bábo spalo a nezaťažovalo nás to.ty sa rozhodneš podľa situácie nevieš či budeš vôbec vedieť sedieť, aka bude mala, či nebudeš mať zápal prsníka a budeš rada za pomoc ..teda keď to dobre chápem chces im ju ukázať a potom celé šestonedelie mať pokoj?to sa mi zdá prehnane možno Ti dobre padne s niekým porozprávat či ísť kocikovat.Ale tak každý to inak preziva ja som sa neseparovala chcela som čo najskôr nabehnut na normálny režim, návštevy, obchod.

januska12323
4. mar 2023

Ukázať im ju môžeš aj počas kočikovania. A ak si neželáte návštevy mali by to rešpektovať.

danyelia
4. mar 2023

Ahoj, na jednej strane Ťa chápem, že chcete mať svoj kľud, no na druhej chápem aj rodinu, resp. svokrovcov, že sa na bábätko tešia a chcú ho vidieť. Určite by som to nepreháňala, že celých 6- týždňov k bábu nikoho nepustím, neukážem ho...Možno vymyslieť nejaký kompromis - ukázať bábo, keď prídete z nemocnice domov na krátkej návšteve, potom sa dohodnúť, aby prišli o týždeň. Určite by som nebola nadšená, aby mi tu rodina vysedávala celé dni, no možno občas oceníš pomoc svokry, keď sa budeš chcieť v kľude okúpať, mať na chvíľu čas pre seba...keby prišli nečakane a nerešpektovali by dohodu o návštevách, normálne sa zober a choď spať aj s bábom, možno im to ťukne...

ildiko36
4. mar 2023

@elalala a keď ti viem poradiť nikdy nekaž svojim rodičom alebo svokrovcom aby vydeli dieta keď oni chcú. Ja som im davala deti od začiatku aby si zvykli aj na inych ludí..a nelutujem to.Nemam problem ani v škôlke.Tie ženi ktore to zakážu dieta im nevydrží s cudzími osobami a maju problem .Ja nemam problem od narodenia nechať dieťa zo starímy rodičmy, majú krasný vztach

elalala
autor
4. mar 2023

@luccija my nemáme nejaký plán, ako chceme fungovať, my to chceme len zvládnuť 😀 a áno,ako píšeš, čím skôr nabehnúť na normálny život...ale keďže neviem predvídať, aké dieťa sa mi narodí a ako to budem znášať, len som svokrovcom naznačila, že by sme radi sa najprv zosúladili a potom sa dohodli na návšteve, no svokra mi ani nedala šancu a nechcela som už potom tú debatu ďalej rozvádzať, lebo som fakt na to vtedy nemala náladu... Ja by som len rada určila hranice, že prídu, keď ich s mužom zavoláme, nechcem sa deň po príchode domov trápiť, že nemám napečené a čo budeme varit, lebo oni prídu ...

motogirl699
4. mar 2023

@elalala ja som tiež chcela, že aspoň na začiatku byť len s dcérou a manželom, aby som zistila čo zvládam a čo nie, pripadne potom si zavolať svokru alebo mamu na pomoc. Všetci o tom vedeli, no nakoniec sa svokra rozhodla po svojom a keď som prišla z pôrodnice, bola doma a bola tam najbližšie dva týždne. Mam ju rada, ale napriek tomu som z tohto rozhodnutia nebola nadšená. Celý čas som "nemala čo robit" a to mi moc nevyhovovalo

aknamorka22
4. mar 2023

Moji rodičia prišli na druhý deň do pôrodnice pozrieť. Tak isto aj dve kamarátky. Ked som prišla domov, bola som vo veľkom strese a veľmi mi pomohlo keď mohla prísť moja mama na 4 dni mi pomôcť. A keď mal krpec 6 dní, prišla sestra s rodinou na návštevu a to mi tiež veľmi pomohlo lebo ona uz mala deti a poradila mi čo a ako. Mňa osobne mama a sestra dosť ukludnili a psychicky mi ich návšteva pomohla. Ja som však mala dosť silné popôrodné blues. Svokrovcov nemám ale nemala by som problém ak by prišli na návštevu hocikedy. Je to však na tebe ako to budeš cítiť. Mne osobne moja rodina veľmi pomohla. 🙂

elalala
autor
4. mar 2023

@motogirl699 no toto by som nezniesla, to už by som ju vypoklonovala domov, že ďakujem, ale neprosím...to zase moja mama sa núkala, že príde po pôrode na 2 týždne, ale povedala som jej, že nie, môžu prísť na návštevu, ale určite nie tak

danyelia
4. mar 2023

@elalala Ale prosím Ťa, hádam nikto nečaká, že deň po príchode z pôrodnice budeš mať napečené koláče a navarený 3- chodový obed 😁 Skôr by som čakala, že Ti ako pomoc v prvé dni to jedlo donesie rodina 😊

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elalala
autor
4. mar 2023

@danyelia no môj manžel bude mať 3 týždne dovolenku, on aj teraz varí a pomáha upratovať, keďže som na rizikovom, takže mi ani len nenapadlo volať niekoho, aby mi prišiel pomoct...ja som aj tak taká povaha, že všetko si radšej spravím sama...

elalala
autor
4. mar 2023

@elizabet173 ano, presne takto to vnímam aj ja 🙂 ja som inak tiež myslela, že budú rozumní a nebude treba nič vysvetľovať, ale už nemám taký pocit po tom incidente😀 práve o to mi ide, ja budem rada, keď prídu pozriet na chvíľu bábätko, ale chcela by som, aby to brali tak, že sa musíme naučiť žiť spolu najprv my...nechcem im v ničom brániť ani držať 6 týždňovú lehotu ako hysterka... Len chcem, aby nás rešpektovali

ailiba
4. mar 2023

@elalala ja s tebou uplne suhlasim. Navstevy v sestonedeli nie su vhodne. Pravdaze, najblizsi chcu babo aspon vidieť, to je v pohode....ale nic viac. Ja by som trvala na tom, co si povedala. Najlepsie je urcit si hranice od uplneho zaciatku.

luccija
4. mar 2023

@elalala no tak si povedala chcete sa zosúladiť a uvidíte.....veď si jej nič nezakazala.Neviem ja som bola šťastná cítila sa dobre, mám rada spoločnosť tak mi to nevadilo.Ale zase nikto to nepreháňal nečakal pohostenie každá normálna žena to chápe, že nebudeš robiť hody.Dostali kávu, zákusky posedeli a išli.
Ja som vždy bola veľa vonku mňa to doma nebavilo porobila som čo bolo treba a už ma nebolo🙂sama uvidíš čo a ako bude, ale nebránila by som starým rodičom vidieť vnúča.Muz veľa pomôže, ale nevieš či bábo nebude plakať celé dni, kamarátka dostala zápal prsníka odsavala chodila po doktoroch, mala problémy po siti a hoci má šikovného muža na ten čas čo chodili po doktoroch tam bola svokra, alebo pomáhala mužovi bábo zvracalo bál sa sám kŕmiť to je strašné nevyspytateľné aké to bude.Ak Tá nebudú rešpektovať povieš nechoďte sme celé noci hore som unavená budem spať s malou.Nerob si dopredu starosti hormóny Tá prekvapia možno budeš tak pyšná, že budeš mať pocit, že ju musíš ukázať a pochváliť sa každému🙂)

elalala
autor
4. mar 2023

@luccija ďakujem, povzbudila si ma 😊

rk123
4. mar 2023

uz je tu dost takychto tem, mozno skus pozriet tam. u nas nebol nikto na navsteve cele 6nedelie ak nie aj viac. vsetci to respektovali, iba moj otec sa domahal ze ma snad pravo vidiet vnuca 😀 nic mu to nepomohlo, prijimali sme navstevy ked sme sa ako tak naucili spolu fungovat. vobec nie si hysterka, kazdy to citi inak.
moja kamoska nas zavolala na navstevu skoro hned ako prisli z nemocnice, ona ma rada navstevy a spolocnost. ja som si tento cas chcela “uzit” sama s babatkom a manzelom.

motogirl699
4. mar 2023

@elalala moja mama je v tomto úžasná, že sa nestará do výchovy ani nič, pokiaľ ju ja o to nepoprosím. A to ma jediné vnúča. Svokra už štvrté, ale stále sa stará, takže si dosť kúšem do jazyka.
A čo sa týka toho, že bola s nami po pôrode. Bohužiaľ som v dosť blbej situácii. Dom, v ktorom žijeme je jej, aj keď ona žije u priateľa. Takže som si v podstate nemohla dovoliť ju "vyhodiť"

tiezjedna
4. mar 2023

@elalala pozri, na toto neexistuje univerzálny návod. Každý to má inak, dôležité je si to vysvetliť, aby nevznikli zbytočné nepríjemné situácie, bola by to škoda. Možno bude všetko úplne inak, sama uvidíš. Ja som to mala opačne, návštevy už v pôrodnici, po pôrode u nás na striedačku najskôr moja mamina týždeň, potom svokra, pár dní to vyšlo, že boli dokonca obe. Širšia rodina (nie že by nejaká extra široká, ale proste otec, svokor, švagrovci z oboch strán atd) v priebehu dvoch týždňov. Myslím, že sme si to všetci ohromne užívali, ja na to strašne rada spomínam❤

mamamasama
4. mar 2023

My sme sami uz 2 mesiace. Raz tu bola moja mama. Ine navstevy odmietam. Svokra videla nazivo drobca az po sestonedeli, detto svagrina a moja rodina. My sme vsak sli k nim, nie oni k nam. Bezne sa k nam pozyvali znami. Obzriet babatko, ale ignorujem to. Cez vikend potrebujem poriadne poupratovat, navarit a dat si v klude kavu, alebo si zacvicit, zabehat. Som introvert. Navstevy ma nenaplnaju. Radsej citam knihu. Dnes som odmietla bratranca, zajtra svagra s rodinou. Proste nie. Netrapi ma kto si co mysli. V tomto som egoista. A zaroven chcem chranit zdravie mojho babatka, kedze vsetci moji znami by k nam prisli aj s detmi. Povedz co si myslis. Ak nezasiahnes teraz, budes mat v buducnosti problem

tiezjedna
4. mar 2023

@elalala ešte aby som to doplnila, ja som v 6N bola v pohode pri všetkých troch deťoch, žiadne výkyvy, depky, problémy s kojením alebo tak. Asi aj to zohralo rolu. Ale hlavne som bola za tie maminy za zadkom hneď zo štartu strašne rada, pretože sa o všetko starali a ešte stihli byť aj totálne rozliate z každého vnúčaťa😂 Navyše nemali nevyžiadané rady, keď som si povedala, pomohli, ale zbytočne nemudrovali, čo som teda fakt oceňovala.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
motogirl699
4. mar 2023

@elizabet173 keby je dom náš, tak to spravím, prípadne by som povedala mužovi aby jej nejako slušne dohovoril. Ale v tejto situácii som sa to neodvážila urobiť. Aj potom keď odišla, chodila dosť dlho na neohlasene návštevy/kontroly. Ale našťastie videla a pochopila, že to zvládam aj bez jej pomoci, teda starostlivosť o muža, dom aj dieťa a prestala chodiť. Samozrejme aj teraz si neodpustí "rady", ale ako som jej povedala ešte počas tehotenstva, vypočujem si ju, ale aj tam sa budem riadiť podľa seba. Čo sa jej nepáči a snaží sa mi cez manžela vnucovať jej rady, ale ani s týmto u mňa nepochodi

ropucha6
4. mar 2023

Ja som mala hned po porode 2-3 navstevy, zdalo sa mi to okey, ale potom mi to nejak zacalo vadit. Nastastie dosla do toho chripkova sezona, tak som mala fajn vyhovorku a vsetkych som zrusila na niekolko dalsich tyzdnov. Podla mna nekomentuj, uvidis, ako sa budes citit a ako budete zladene s dietatkom.

animus
4. mar 2023

@elalala keď sa nám narodila dcéra, najbližšia rodina ju videla až po cca dvoch mesiacoch. Bol covid a zákaz vychádzania, bývame v inom okrese a bol zákaz aj chodiť do iného okresu. Nič lepšie sa nám nemohlo stať, ja som prvé týždne chodila po dome doslova nahá, s dcérou sme boli stále telo na telo a vetrala som rany. Vyhovovalo mi to tak. Neviem si predstaviť mať doma návštevu. Ja som taká že musím mať upratané, napečené a vedela som že ti neviem zabezpečiť a nechcela som sa stresovať preto.