Koľko detí stačí mať?

13. júl 2024

Mám 36 rokov, jedno dieťa má 16 druhé 4 rokov. Dá sa povedať že mám dvoch jedinacikov. Chcela som samozrejme menší rozdiel medzi deťmi no nevyšiel mi prvý vzťah a až po rokoch som spoznala manžela. Druhé tehotenstvo bolo náročnejšie aj starostlivosť o bábätko všetko. Manžel nahodil tému že či nechcem ďalšie dieťa, no ja sa na to už necítim. Som stará vekovo, menej vladzem. Teraz si užívam s deťmi výlety a voľne chvíle neviem si predstaviť zas všetko riešiť od bábätka. Chcem si užívať život s tým čo mám a neskôr tešiť sa na vnúčatá. A užiť si aj s nimi čas aj všetko čo k tomu patrí. Chcem pomáhať svojim deťom čo bude v mojich silách a chcem venovať čas aj svojim koníčkom. Aj čo sa týka financií teraz sa nám žije tak akurát že aj si doprajeme aj si odlozime. Keby sme mali ďalšie dieťa bolo by to náročné aj finančne aj silovo že už starnem. Lebo spraviť dieťa je jednoduché, ťažšie je ho vychovať a venovať sa mu. Som sebecka podľa vás?

ivik4
13. júl 2024

??? Vazne ???
Hej a my s jedinacikmi sme maximalny sebci potom 😃
Chces si uzivat, nech sa paci..🩷
Dala si zivot dvom detom, mas plne pravo zit podla seba. Aj keby si ziadne dieta nemala

dzejny656
13. júl 2024

Nám stačí jedno, viac nechceme 🙂 Sebecká si nepripadám.

subartic
13. júl 2024

tak ak sa cítiš v 36 rokoch stará , tak radšej nie. Ja som po 36 mala ešte ďalšie dve deti a teda som sa stará necítila ...na nič.

marca12
13. júl 2024

Vobec nie si sebecka. Ak sa na dieta necitis,nechod do toho. Dve deti su podla mna tak akurat. Clovek ma mat tolko deti,kolko dokaze uzivit a vychovat v psychickej pohode. Podla mna rozmyslas rozumne a triezvo.

minka201
13. júl 2024

Koľko detí stačí mať? Toľko, na koľkých sa dohodnete s manželom. Ostatných do toho nič nie je. Na dieťa stačí/treba dvoch. Takže túto otázku si musíte vyriešiť vy dvaja.

autor
13. júl 2024

@subartic Prvé som mala v 20tke to som bola ešte mladá plná energie, druhé mala v 32tke to už som cítila na sebe že nevládzem v noci vstávať k bábätku všetky choroby koliky prežiť. Áno je to rozdiel vo veku.

nikiki29
13. júl 2024

Stačí mať niečo medzi 0 a 10 detí… ak sa niekto cíti, tak aj 10+ je v pohode 🤷🏻‍♀️ neviem prečo ťa napadlo, že si sebecká… Kvôli deťom? Kvôli manželovi ktorý chce ďalšie?

subartic
13. júl 2024

pozri každý je na tom inak :
ja 20,23,26, 35, 39 a 43. Necítila som sa stará a tento rok mám 50 rokov a mám 6,5 ročného syna. Ak sa cítiš stará , tak to dieťa jednoducho nemaj , medzi 30- 40 som bola na vrchole svojich síl .

mclissa
13. júl 2024

Nam staci uplne jedno.

cacorka2704
13. júl 2024

Ja sm chcela dve a mame tri teraz mam 34 a najmladsi ma 10mesiacov

laurita285
13. júl 2024

Stačí aj 0, prípadne aj 20 je ok. Každý podľa seba.

autor
13. júl 2024

Ja som vždy chcela 2-3 deti ale chcela som to stihnúť do 30tky, no trochu som presvihla.

petamich
13. júl 2024

presne jedno mame 🙂 a nemyslim si, ze som sebecka

deti95060810
13. júl 2024

kľudne aj dve deti stačia - najmä ak to vyhovuje vám

luccija
13. júl 2024

Ale veď ty sa tu nemusíš obhajovať prečo tretie dieťa nie, povedz to mužovi.Ja tomu nerozumiem😏prečo sebecka?Sú ľudia čo nechcú ani jedno ty máš fakt dvoch jedinacikov podľa veku.Ja mám jedno dieta a vždy som chcela jedno.

athelas86
13. júl 2024

No, na zvrátenie nepriaznivého demografického vývoja treba povedať že čím viac tým lepšie. Aby tam bol nejaký medzigeneračný prírastok treba mať deti aspoň 3. 🙂

barbie2023
13. júl 2024

Načo sa tu zakladajú tieto otázky?

andrejka1974
13. júl 2024

V 36 sa cítiť stará je dosť skoro a každý sa rozhodne koľko deti chce a koľko ich vládze vychovať ja mám 5 deti a som šťastná že sme takto veľká rodina

ysseba
13. júl 2024

Aj ja s manzelom riesime tuto otazku. My by sme obaja aj chceli, aj je nam takto s dvoma dobre, no nevieme sa rozhodnut 🤪 Ja mam tiez 36, stara sa necitim, ale skor pohodlna kedze su chalani uz velkí a samostatní (7 a 9 rokov). Inak vy byvate v dome alebo byte?

guiseppinka
13. júl 2024

@ysseba sme rovnako stare, mame rovnako stare deti, len ja mam este 3,5 rocneho🤭🤭🤭

necitim sa staro, ale teda dalsie dieta za mna uz nie... len sa mi to tazko posudzuje, kedze mam 3... keby mam 1 alebo ziadne, zrejme by som inak na to pozerala...

majlo1234
13. júl 2024

Pre mna su dve strop, akoze mala by som aj styri, pokial by som ich nemusela vynosit a starat sa o nich 24/7 tj bola som moj muz

doriiis
13. júl 2024

Áno som sebecka.Chcela som dve deti,mám dve deti.A viac mať nebudem.Mam 34 rokov a užívam si sebecky život seba a svojej rodiny.
Radšej mať menej detí a vychovať kvalitne ako mať veľa detí a nemať čas a energiu vychovavat poriadne.

amelie2017
13. júl 2024

O par mesiacov mam 36, doma 6 a 3 rocne deti a do tretieho dietata by som nesla dobrovolne ani keby som vyhrala euromiliony..ano, ked vidim male babatka, hned by som si ich pomojkala, pospominam na tie svoje a uzivam si toho 3 rocneho, kym je este maznos, ale na druhej strane sa tesim, ze v septembri nastupuje do skolky, ze konecne budem mat viac casu na seba, na manzela, ze budu kazdym rokom samostatnejsi. Uz si neviem predstavit opat sa tocit okolo babatka, vstavat kazde 2-3 hodiny (v podstate aj vstavam, lebo raz cikat jeden, potom druhy vodu, potom zly sen, teplo, zima..) do toho babo..uz by som to psychicky ani fyzicky nedala..stara sa necitim, ale chcem sa venovat aj sebe, kym mam energiu. Tiez dodam, ze pracujem full time, odkedy boli babatka, takze uz ozaj dalsie nie.

medda_beda
13. júl 2024

Prečo si niekto myslí vôbec, že človek je sebecký ak nechce priviesť na svet dieťa? To dieťa nás snáď žiada o príchod na tento svet? A kto kedy určil, že človek už po deťoch nemá nárok užívať si svoj život?

Dôležité je skôr mať túto tému uzavretú s manželom.

autor
13. júl 2024

@ysseba Bývame v dome, tak okrem deti mám na starosť aj záhradu a zvieratá. Ja sa posledné roky cítim stará alebo lepšie povedať unavená a bez energie a menej vladzem než zamlada.

ariannazara
13. júl 2024

Jedno 😂

wolf_
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
drobcek100
14. júl 2024

Stačí úplne.Daj im dobrú výchovu a hlavne vynikajúce vzdelanie, aby sa dobre v živote uplatnili.
A poznavajte svet, aby si uvedomili, že tu nie je pupok sveta.

mikasa_ackerman
14. júl 2024

Mám 0 detí a necítim sa sebecky, netreba sa riadiť tým, čo očakáva okolie. Treba robiť veci, ktoré ty cítiš a ktoré teba urobia šťastnou.

tiezjedna
14. júl 2024

@autorka ja mám po 40, a stará sa vôbec necítim, toto má každý proste inak. Ja som posledné rodila v 37. Že nejdeme do 4. dieťaťa je len výsledkom mojej súdnosti, proste viem, že za 10 rokov by mohli byť moje sily rapídne inde, a to tomu dieťaťu nechcem urobiť, pretože by som si ho chcela naplno užívať so všetkými aktivitami, na ktoré sme zvyknutí aj so súrodencami. Možno by to bolo ok, ale riskovať to nechcem. Takže ak sa na to necítiš, nerieš to a nechaj veci ako sú. Nemusíš splňať žiadnu spoločenskú normu👍 Možno to manžel nakusol preto, lebo by on chcel ešte jedno dieťa...