Kedy mať druhé dieťatko?

crazybabenka
2. jan 2013

Mám na teba otázočku.S manželom sa rozhodujeme, či mať teraz druhé dieťatko alebo počkať, resp. je to v takej rovine, že ja ešte nechcem, ale manžel áno. Ja sa totiž bojím, že by som dve detičky naraz nezvládla. Že by jedno bolo stále ukrátené. Miminko si vyžaduje strašne veľa pozornosti a to nehovorím o nočnom spaní resp. nespaní. Keby ste vedeli, že budete mať "to isté druhé dieťatko" chceli by ste ho teraz....alebo by ste ešte počkali? Dá sa to zvládnuť? Ako reagovalo prvé dieťako? Aký je podľa vás ideálny rozdiel medzi súrodencami. Ďakujem za každú odpoveď

anjelicek26
2. jan 2013

@crazybabenka - idealny rozdiel neexistuje, existuje vekovy rozdiel na maslu - pod dva roky 😅 Super pre deti, desna makacka pre mamu 😅 Vsetko ostatne je na vasom uvazeni. My mame prve deti 4 roky od seba, ja som si zamakala v praci, mala uz bola rozumna, nemenila by som. Teraz budu rozdiel tri roky a tiez si myslim, ze to bude v poriadku, ze to zmakneme, maly je uplne samostatna jednotka, chodim uz normalne do prace, bude nejaka materska, zlepsila som si kvalifikaciu, nesedim xy rokov doma... ale mat ci nemat druhe dieta nie je o rozume, ale o vnutornom pocite... lebo keby je to o rozume a pohodli, nemame dieta asi ani jedno 😅

alenka600
2. jan 2013

@crazybabenka Ja budem mat rozdiel medzi detmi 13 mesiacov a som rada, nebola to "nehoda" 😨 Ano, pre rodica to mozno nie je lahke, veru ked som mala obdobie unavy a nevolnosti nebolo to lahke, ale na druhej strane dcera vtedy sa este iba sotva pretacala, takze kam som ju polozila, tam som ju nasla, nemusela som sa nahanat za chodiacim vacsim dietatkom. Usetrime si aj ziarlivost medzi detmi a take malinke dieta ako moja dcera teraz (do 1 roka) lahsie usmernis, zaujmes, dostanes tam kam ho chces mat ako vacsie dieta. Ine maminy napisu iny nazor, vsetko ma aj plusy aj minusy. Ja som rada, ze sa nam podarilo takto.

zuzi0911
2. jan 2013

@crazybabenka ahoj.moja druha dcerka sa narodila ked prva mala 20 mesiacov.je to narocne teda ak mas narocne deti.ale na druhej stranr stoji to za to.starsia c zivote neziarlila aj ked mi moc nerozumela stale som jej hovorila o babatku co to bude pre nu ake bude....od zaciatku mi pomahala prebalovat kupat...ale aj varit prat....len aby sa necitila ukratena.teraz su tu jedna pre druhu.su vacsia a lubia sa.len dufsm ze im to zostane. 🙂 a myslim ze budu mat v zivote k sebe blizsie lebo su ako dvojicky ked su hned po sebe.

crazybabenka
autor
2. jan 2013

@anjelicek26 ja vnútorne cítim....že je pre druhé dieťatko "ten správny čas" aj keď mi už to "sedenie doma" lezie na makovicu....nemenila by som....malá je môj celý svet.....krpaňa bude mať teraz 2r.....nebojím sa ani tak či by sme to zvládli materiálne alebo finančne.....veď keď navarím 3 lyžice polievky navarím aj 4....aj keď viem....že to nie je len o jedení...oblečení a plienkach.....len sa bojím....aby som malú neukrátila o "NIEČO"

stanislava2
2. jan 2013

@crazybabenka u nás to bolo podobne manžel chcel do troch rokov aby som šla z materskej do materskej a ja som sa bala že dve deti naraz nezvladnem bola som cele dni sama manžel ma pracu od nevidim do nevidim aby na nás zarobil a dcerka bola nespokojne babo nespala nejedla sama sa nedokazala minutku zahrat.Otehotnela som hned na prvy šup a v 12tt babätko odumrelo potom ma už ani nenapadlo či mat alebo nemat druhe a mali sme do 4 rokov a dalo sa.Teraz mám 13 mesačneho synčeka dievčata maju 19 a 15 rokov a je to super.Skor by som sa nechystala na dieta ked budeš mat prvačika babätko ti zaberie všetok čas cez den aj v noci a kedy sa budeš venovat prvačikovi?čo v prvej triede rodič zanedba bude sa to z dietatom vliect roky.Myslim že ten 3-4 ročný rozdiel je taky ideal alebo potom 10 ročny ked je už to prve samostatné.To je moj nazor a skusenost aj z okolia ale nie každemu to tak vyhovuje

mysenac
2. jan 2013

@crazybabenka my máme rozdiel 4 roky - syn bol už rozumný, nemusela som na neho stále striehnuť, či malej neublíži, keď bola bábätko, postaral sa o seba, poobliekal, keď sme išli von... myslím, že od dvojročného vekového rozdielu sa to dá celkom v pohode zvládnuť - mám také maminy v okolí a ak by som to mohla zmeniť tak by som brala 3 roky rozdiel 🙂 a ako napísala @anjelicek26 hlavne sa na bábo musíte cítiť obidvaja (ja cítim, že ešte nie sme všetci a ešte by som jedno chcela a manžel cíti, že nás je už veľa 😀 )

mima4
2. jan 2013

@crazybabenka ja si myslim, ze malicku urcite o nic neukratis. Ak ty sama citis v sebe uz tuzbu po druhom babatku a nemas problem byt este par mesiacov doma na materskej pripadne aj rodicovskej a mate s manzelom na to podmienky, chodte do toho 🙂

crazybabenka
autor
2. jan 2013

a ako ste to zvládali pri menšom vekovom rozdiele napr. s kočíkom

mysenac
2. jan 2013

@crazybabenka ak budeš dlho čakať, tak ju ukrátiš len o "parťáka" - náš syn je úplne šťastný, že má sestričku - kamošku. A máme známych - jednu rodinku, čo majú jedného syna - má všetko, ale predsa mám pocit, že je smutný, keď odchádza s rodičmi domov - že tam nemá súrodenca - niekoho na hranie, na bláznenie...ak sa na to cítiš vnútorne, finančne...tak neváhaj 😉

iwesska
2. jan 2013

Neviem kolko ma tvoja mala. Moj bude mat o mesiac dva ale je to velmi narocne dieta, dovolim si tvrdit, ze za dvoch, co mi potvrdili vsetci z okolia. Vyzaduje si vela pozornosti, hrania, teraz ma obodbie mojkania. A prave teraz uvazujeme nad druhym...Napisala som si na papier pre a proti. Zatial mi vychadza viac PRE, preco prave teraz, aj ked viem ze to bude o drzku, pretoze nevie sam zaspat, nie to este spat vo svojej izbe, nosi plienky, nerozprava poriadne...ale myslim, ze kazdym mesiacom bude starsi a rozumnejsi a bude sa to dat zvladnut, resp. bude musiet, pretoze uz tiez nemam 20r a bojim sa ze cakanim sa moze stat prave to, ze uz neskor nebudeme moct mat dalsie a zase nechcem medzi nimi 4r. rozdiel, lebo som videla na kamoskinych detoch aky problem bol zvladat ich, kedze kazdy mal uplne ine zaujmy uz a viac si liezli na nervy ako sa spolu hrali. Ratam s tym, ze to bude narocne, ale zase si hovorim, ze odkrutim si matersku naraz a potom pojdem do roboty, ako sa vracat na chvilu do prace a potom zase odchadzat na matersku. Moja mama mala medzi nami rozdiel 15 mes., z toho mladsi brat ma vazne zdravotne problemy od narodenia, takze okrem mna musela zvladat aj rehabilitacie vonku, doma...spavala 4 hodiny denne, bola len kusok od nervoveho zrutenia. Takze toto som ja nechcela zazit a myslim, ze teraz som uz za vodou a krpec aspon pochopi, ze svet sa netoci len okolo jeho maleho zadku 😀

crazybabenka
autor
2. jan 2013

@iwesska moja bude mať dva roky presne za mesiac 😀 a okrem toho...že spí vo vlastnej izbe....tak akoby si moju malú opísala....nevie zaspať sama....ani na obed....a ani večer....bez toho aby som bola pri nej.....a aj keď večer vypnem svetlo...tak nezaspí bez toho, min. 500x nepovedala mami....aby skontrolovala či som tam.....a stále sa v noci budí 2-3 krát na čajík....a toho sa bojím....že horko ťažko večer zaspí....a bábo ju bude budiť....a budem mať naraz dvoch plačkov (s malou sme si užili s kolikami svoje)....aj keď sa nám papuľka pomaličky rozväzuje.....stále to nie je na nejakú "duchaplnú konverzáciu".....aj keď už vie aspoň ukázať....že padla som...tu ma bolí.....vie sa ukážkovo sama napapať....to je zase plus.....a od septembra ideme do škôlky....len sa musíme ešte odplienkovať.....no zatiaľ moje úsilie úspešne bojkotuje

iwesska
2. jan 2013

@crazybabenka Tak plus je to, ze aspon dokaze sama spat v izbe. To tento nas ma otvorenu postielku a kazdu jednu noc ho najdeme medzi sebou v posteli co nas tam furt okopava. Ale ked bude druhe babo, tak tam jednoducho nebude moct byt s nami, ale vo svojej izbe. Ibaze on ked sa zobudi a nikoho tam nevidi, tak pride za nami. Vsak aj na Silvestra tak bolo - zobudil sa o 22.30, kuka, nikoho tam, tak co bude...otvoril si dvere a prisiel za nami zurovat az do 2-hej 🙂 Uspavame ho zasadne len v golfaci, ked nie je priviazany, tak ho v posteli neudrzim, to ho tam az spiaceho donesieme. Nastastie noci prespi cele. Ale zacina ziarlit, tak vidim ze treba cim skor konat, lebo zle bude. S muzom si ani pusu nemozeme dat hned krici "neeee" a odstrkuje nas od seba a pcha sa tam on 🙂

prasiatko30
2. jan 2013

Idealny vekovy rozdiel bude asi pre kazdu matku iny - v konecnom dosledku sa musis rozhodnut ty a tvoj manzel. Poznam maminy, ktore mali sest deti do 7 rokov a este aj pracovali - inkorporacia do roboty bola po4m od narodenia a vzdy hovorili ze najhorsie boli prve dve po tretom sa uz clovek nevzrusuje nad sprostostami a sieste ma stastie ze reve ked je hladne lebo inaksie by nan zabudli a vsetci spokojni🙂))

Ja mam rozdiel 2r9m a vsetko ok teraz sa uz spolu hraju aj biju - ale aspon maju partaka na hranie aj obcas na seba ziarlia aj sa vybozkavaju aj sa vybuchaju a zvladnut sa to dalo lebo starsia bola uz bez plienok, zaspavala sama, jedla sama ked sa narodilo babetko

zuzanale
2. jan 2013

@crazybabenka ja mám medzi mojimi dievčatami rozdiel 2,5 roka a bez problémov staršia tiež nezaspávala sama museli sme k nej lahnúť zo svojej postele v noci chodila k nám odúčala sa od plienok atď a v pohodičke sme zvládli a o pol roka išla do školky a to sa už potom odučila od plienky na spanie začala prespávať celú noc takže sa mi to nezdalo nejak náročné...ale zas čo sa týka kúpaní oboch večerného ukladania a podobne hodne pomohol manžel takže sme sa striedali a bez tohto by som si to mohla hodiť 😅 obedné uspávanie bolo že som lahla do postele s oboma a zobudili sme sa o pár hodín 😀 takže kludne do toho 😉

m.i.r.i
2. jan 2013

ja si myslim, ze neexistuje vseobecny recept aky rozdiel je najlepsi...hovori sa, ze pre deti, ak chcete odstranit rivalitu, je najvhodnejsie do 18m rozdiel a potom nad 5 rokov....deti pod 18m vacsinou prichod surodenca beru prirodzene, este si nestihli vybudovat "vlastne teritorium", zas nad 5 rokov uz maju aj svoj vlastny svet..prijmu surodenca lahsie..pre matku ako rodicku je to vraj najlepsie ak je rozdiel okolo 3 rokov..telo sa dokaze zregenerovat, ma dostatocne dlhy cas, lebo ono my si povieme, ze zvladneme, a aj kedysi rodili kazdy rok, ale ani zeny nie su stroje a urcite je pre organizmus lepsie ak sa da dokopy...pre deti ak chces aby boli partaci je to najlepsie okolo 2-3 roky rozdiel, ale statisticky je to v pohode tak do 5...nad 5 rokov uz vychovavas akoby dvoch jedinacikov..to potom prichadzame aj k tomu, ze psychologovia vravia, ze aj poradie narodenia ma vplyv na nasu osobnost...prvorodeni vseobecne inteligentejsi, ambiciozni, sikovni..benjaminkovia zasnivani, menej priebojni, milacikovia rodiny..stredne deti to maju vacsinou najtazsie....ale tiez je rozdiel aky je vekovy rozdiel..zalezi aj na pohlavi...castejsie zvladaju dievcata surodenca lepsie ako chlapci..dievcata maju v sebe maminkovsky pud, maju surodenca ako babiku🙂 Kocikuju s mamikou, prebaluju...
Zalezi aj na povahe prvorodeneho..urcite maminka co ma velmi narocne dieta netuzi po roku byt opat tehotna..pri dobruckom pokojnom babatku moze byt druhe aj hned🙂 Nie kazdy zvladne vsetko rovnako..nie kazda zena zvladne rovnaky napor.
Ja by som sa riadila na tvojom mieste vlastnymi pocitmi...pretoze ono je to krasne povedat, ze zvladla moja mama, zvladla kamaratka, tak aj ja..ale ja poznam vo svojom okoli tiez rodiny, ktore prichod deti rozdelil a nie spojil...a aj ich chapem..ked mate doma blazinec, chore deti, vecny stres..ziadnu pomoc od starych rodicov napriklad..ziaden cas na manzela..niektoire maminky potrebuju istu sebaraalizaciu..je to na psychiatriu....takze naozaj vseobecny navod neexistuje..
Len dodatok za mna- po zvazeni vsetkych aj horeuvedenych veci, ja sa priklanam k 4-5 rocnemu rozdielu..Viem sama co zvladnem, viem ake mam dieta...co si vyzaduje..aku mam pomoc od pribuznych..aku mam pracovnu realizaciu...ako to nakoniec bude neviem, ale ak to tak vyjde nejako tak podam spravu🙂

zaza218
2. jan 2013

musis si byt ista ze to zvladnes, medzi dcerou a synom je rozdiel 18 mesiacov...ale strasne ziarli, musime davat pozor aby mu niekedy neublizila. Teraz cakame tretie tak som zvedava ake to bude, medzi synom a dalsim dietatom bude rozdiel iba 14 mesiacov a to maly sa narodil predcasne, takze este ani nechodi, iba teraz sa uci sedoet a snazi sa plazit. Dakujem ze mam takeho uzasneho manzela a vela mi pomaha, aj ked chodi vecer unaveny z prace

evko1
2. jan 2013

@m.i.r.i super si to napísala🙂))) úplne s tým súhlasím. túto otázku riešime aktuálne aj my , tak uvidíme, ktorý variant sa z nás vykľuje🙂)) 😨 😀

simisi
2. jan 2013

@m.i.r.i ja mam 7rocny rozdiel a starsia mensiu kocikovala mozno dvakrat,ziarlila a az teraz,ked ma mladsia dva roky je to lepsie....podla mna je to skor o povahe prvorodeneho,teda hlavne pri vacsom vekovom rozdiely 😉

m.i.r.i
2. jan 2013

@simisi ale samozrejme..a tiez ako vieme, ani statistiky a vseobecne nazory nie su navod..lebo kazdy ma ine dieta, inu osobnost..urcite sa najde mamicka co napise, ze ma prveho chlapca, rozdiel 2 roky a zvladol bravurne surodenca a nosil plienky na prebalovanie🙂 alebo rozdiel 10 rokov a surodenci sa miluju a maju uzasny vztah aj neskor...ci rozdiel len 1.5 roka a idu sa aj ako starsi pozabijat, lebo si povahovo nesadli..na nic navod nie je....je to naozaj na zvazeni kazdeho rodica a zial aj ked zvazi vsetko co sam vie a vidi, aj tak nemoze vediet s urcitostou ako ten prvorodeny na surodenca zareaguje, aky ten druhy bude.a vlastne ani to, ako to budeme zvladat my samy...tak ako si nevieme uplne predstavit ake to je mat prve dieta, je to velka zmena, tak aj prichod druheho je dalsi sok..akokolvek si povieme, ze uz vieme co nas caka🙂 .vsetko je l na prirode🙂

sante81
2. jan 2013

@crazybabenka ja mam rozdiel skoro 3 roky a keby som si mohla vybrat ešte raz, tak by som volila mensí vekovy rozdiel. myslela som si ze starsí bude v skôlke, ale z toho bol viac chory a doma, surodenecká ziarlivost, obdobie vzdoru. keby mal o rok menej, dalo by sa tomu vyhnut

lucynka287
2. jan 2013

my mame rozdiel medzi detmi 3 roky aj 8 mesiacou a je to celkom fajn sice njekedy su ytky ale sa vedia pekne pohrat da na nu pozor a tak cize my velmi pomaha aje ked bola mala mensia pomahal my podal my plienku spolu sme ju kupali cize ja odporucam🙂

tinka0401
2. jan 2013

U nas je rozdiel 7r a som stastna, ze to tak je. Urcite by sme to nejak zvladli aj skor, ale mozem povedat, ze pre mna je to ten najkrajsi pocit, ked vidim syna ako si spolu s nami uziva malu. Jemu sme sa naplno venovali a dali sme mu vsetko. Nezatazujem ho starostlivostou a ani ho neobmedzujem koli malej, ale on sam chce, je predsa velky brat🙂 Vie sa zabavit sam, ale vie mi aj naozaj pomoct.

m.i.r.i
2. jan 2013

@sante81 inak toto som pocula od viacerych kamaratok co sa dali na 3 rocny rozdiel..pre mnohe maminky je to celkom idealne, z jednej materskej do druhej vlastne..ale presne ako ty pises..predstava taka, ze starsi ide do skolky a maminka bude doma s mladsim a tak nikto nebude az tak ukrateny..a realita taka, ze starsi vkuse chory ( viem o com rec, my sme tie zacali skolku a mame ho stale doma)..a tak starsi nakazi mladsieho a chori su obaja..a maminka ma doma psycho, lebo 2 deti a este chore..a zas to trva aj take dalsie 2-3 roky kym sa ozaj spolu pohraju..tak presne som pocula od mnohych, ze to mali mat radsej 2 roky ako 3...odkrutit si to naraz a rychlehsie vlastne...🙂

marcela1992
2. jan 2013

Ahoj.Náš malý bude mať 10 mesiacov a druhé plánujeme o cca 5rokov,pretože sa chcem teraz venovať naplno drobcovi a o tých 5rokov už bude celkom samostatný takže to budem mať jednoduchšie.Sme mladí tak sa nemáme kam ponáhľať 😉

sante81
2. jan 2013

@m.i.r.i ja som chcela mensí vekovy rozdiel, ale kvôli byvaniu ktoré sme riesili skoro 3/4 roka sa mi druhé plánované tehotenstvo posunulo. ja obdivujem mamičky ktoré maju 3 a viac detí, neviem či som pohodlná alebo ako to nazvat, ale ja by som si na to vôbec netrufla. mne stacia tie moje 2 a mám ozaj dost.

lilitela
2. jan 2013

@crazybabenka A mozno prave prichod babatka zmeni tvoju malu na dolezitu slecnu ktora zvladne vsetko sama. Deti nas vedia niekedy poriadne prekvapit. Zaroven tymto dodavam odvahu sebe. Tiez by som chcela 3 rocny rozdiel a moja mala je na tom rovnako ako tvoja s tym ze ma este terorizuje v mojej posteli. 😀 ale je zase mladsia od tvojej o polroka.

nasta197
2. jan 2013

ahoj presne moj prípad manžel tuho chcel a ja nie presne tvoje dovody boli aj u mna no nakoniec som otehotnela nas prvý syncek bude mať 2roky a 6mes. ked sa narodí nase druhe som v 9tt a mam obrovský strach a dufam že to zvladneme

marlenka27
2. jan 2013

ako mamina dvojciat som sa kedysi nemohla rozhodnut, ale keby som mala len 1 dieta, druhe by som naplanovala az po 2 r., ked uz viacej rozumie, rozprava, spolupracuje a hlavne trosku je kludnejsie v noci, je to na vas, kedze som uz 2 roky sama na 2 deti ti poviem, ze je to makacka, uz 2 roky nespim, nejem, neexistujem, vsetok casu a energie vyuzijem na deti ale uz pocitujem strasnu unavu, niekedy by som najradsej utiekla na koniec sveta aby som si mohla aspon na 5 minut vylozit nohy 😅 .....snad sa to raz vrati, hlavne si to dobre rozmyslite, zoberte do uvahy vsetko mozne, financie, vypomoc, uz existujuce dieta, okolnosti...

sasena033
2. jan 2013

ahoj ja mam 3 rocny rozdiel a taky som aj chcela maly chodi so skolky takze a pre mna uplny ideal 🙂 ja by som sa necitila mat dei po sebe proste nie som taka povaha , nezvladla by som to obdivujem mamule co maju rocny rozdiel 😵 starsi bol narocne dieta placlive spi sam v izbe ale musime pri nom zaspavat proste bala by som sa keby bolo aj druhe take nespave, ale asi sme malu vymodlili je ukazkove dieta, spava sama take problemy su len vynimocne ked idu zubky... maly je spolahlivy , sikovny a dost pomaha hra sa snou neziarlil nikdy necham ih samych bez problemov takze ja som spokojna a nemenila by som a velky vekovy rozdiel u mna tiez eee

cecil36
3. jan 2013

@crazybabenka na to nemozes brat ohlad, ze ju v niecom mozno ukratis. Ja mam medzi detmi skoro 13 rocny rozdiel a dcera ma stake pocit, ze je o nieco ukracovany 😀 A to bola 13 rokov jedinacik a ukracovana teda rozhodne nebola 😀 A ani teraz nie je, len je v puberte. V kazdom obdobi mozes mat ty alebo tvoje prve dieta pocit, ze je ukracovane o nieco. To by si druhe dieta nemohla mat nikdy 😉