Čo robia vaši muži na materskej?

6. feb 2024

Ahojte maminy. Tie z vas, ktore ste doma na MD a aj vas manzel je doma na MD so starsim dietatom, co vsetko robi doma? Ako sa zapaja do chodu domacnosti?
My sme teraz obaja s muzomna MD, myslela som si, ze si povinnosti doma rozdelime a pojde vsetko ako po masle...ale teda nie je tomu tak a ja neviem ci sa zo mna stala harpia na materskej alebo co😁
Chapem, ze na MD isiel aj preto, aby si oddychol od svojej prace a ze mi pomoze s detmi. Snazim sa ho nechat vyspat do 8, niekedy do 9(ak vstane 7,30 to je skoro na neho. Tuka do mobilu do pol 1 v noci🤔), ranajky vacsinou robim ja, kavu mu urobim..kym vstane tak sa postaram o deti (prebalit, prezliect, zuby, ranajky, atd...), upracem kuchynu, hodim do pracky, povysavam,...bola som zvyknuta pri jednom dietati chodit von doobeda, aj poobede. Teraz ideme ledva doobeda na hodinu. Poobede na 1,5 h a potom domov, lebo jemu je zima. Cez obed ked deti spia, on spi tiez. Vecer okupe starsiu to ano. Ked treba uvari obed, veceru (snazime sa varit na dva dni, takze podla mna sa nevari az tak casto)🤪 starsia je relativne samostatna co sa tyka hrania, v noci nemusi k nej vstavat, zaspava sama, nema ani nejake maniere, ze sa hadze o zem. A on mi stale hovori, ze je unaveny. Ja neviem z coho - v noci kojim ja, prebalujem ja, rano vstavam ja, mladsiu kupem ja, varenie je tak pol na pol. Upratujem ja v byte. Cez obed ho necham spat. Niekedy to urobim tak, ze mladsiu uspim doobeda v posteli a beriem starsiu von, aby si oddychol.

petamich
6. feb 2024

No tazko porovnat, lebo moj manzel bol na materskej sam (ja som sla do prace), chvilu mu trvalo kym si uvedomil za mojej vydatnej podpory rozumej stale sme sa za to dotahovali, ze sme sa vymenili jedna k jednej = ma sa aj starat o domacnost a varit ale teda co sa starostlivosti o dieta tyka, tak tam nemam co vytknut, aktivity mu vymyslal, vonku boli stale okrem spanku na obed, prihlasil ich na kolektivne aktivity 2x do tyzdna, chodil s nim kade tade a praveze jeho to velmi dobilo, ze mentalne vypol ani raz sa nestazoval, ze je unaveny

ked sa ho spytas (vhodnou formou), ze z coho je unaveny co povie? mozno je problem jeho vs. tvoje ocakavanie, mozno sa naozaj nastavil, ze ide na dovolenku 🙂

autor
6. feb 2024

@petamich pred tym som so starsou chodila na cvicenie. Vravim mu, ze teraz otvorili novy kruzok (podotykam, ze ziadne cestovanie, mame to iba cez cestu), ze ci bude chodit s malou. Ja nemozem lebo mladsiu kojim a neviem sa casovo zosuladit. Ze jemu sa nechce, ze tam budu isto iba maminy, ze co ak mala nebude chciet cvicit, ze tam s nou bude robit...

petamich
6. feb 2024

och tak potom prepac za vyraz ale lenivy je, jemu sa proste nechce a fakt si ide dovolenku asi treba byt kusok raznejsia (ja by som teda bola)

viestta
6. feb 2024

Co mu dovolis, to robi. Teda nerobi. Je to tvoja chyba, ze si nedupnes.

lenka567899
6. feb 2024

Že išiel na materskú aby si oddýchol od svojej práce a pánko ešte aj spi do 9tej a potom ešte raz cez obed? A ty robíš skoro všetko? A od čoho si vlastne musí oddýchnuť ked ty berieš starsiu von? Nemám slov… o takejto materskej túži každá mamka mat takýto full servis

autor
6. feb 2024

@viestta na jednej strane si vazim, ze isiel na matersku. Najma vacer ked uspavam mladsiu tak je so starsou v obyvacke. Vela muzov by na MD neslo. Ale nemam pocit, ze by som mu davala neviem ake ulohy robit. Necakam, ze budeme chodit na turistiku alebo vymalujeme byt. Ale proste keby aspon so starsou isiel von, pokojne aj do detskeho kutika. Ale on je stale unaveny, ja sa uz bojim ci nema nejake ochorenie.

rurutiax
6. feb 2024

Ja som na MD a muž chodí normálne do práce, máme jedno dieťa polročné. Viac menej sa starám o malú ja keďže chodí do práce, ale keď je doma, tak sa stará, venuje sa malej, nakŕmi ju, prebalí, prezlečie, poupratuje, umyje riad, vyperie prádlo, povysáva, jediné čo nerobí je varenie, varím iba ja. V noci nemá problém vstať k malej, urobiť jej mlieko a nakŕmiť zatiaľ čo mňa nechá spať. Keď chcem ísť cvičiť či ísť von zabicyklovať, tak on ostane s malou doma. Skrátka snaží sa byť nápomocný. 🙂 Musí, inak by som ho mu prečistila žalúdok.😁😁

autor
6. feb 2024

@rurutiax kym chodil do prace, tak som sa ho snazila nezatazovat a varila som, upratovala, ... ale proste teraz ked su deti dve, tak by som potreovala keby bol akcnejsi, alebo neviem ako to nazvat...proste, aby aj sam od seba nieco urobil.

miriam11
6. feb 2024

Správas sa k nemu ako mama k synovi. Čítaj si po sebe, čo si napísala. Katastrofa. Nemas 2 detí, ale tri.

barbora0308
6. feb 2024

Moj muz nie je na MD, chodi do roboty, ale spravi toho viacej, ako tvoj muz a to z vlastnej iniciativy 🫣...

janinah
6. feb 2024

Dve deti a dvaja rodičia doma? Robiť sa im nechce...a môžete ma aj zjesť.je to tak.
Toho svojho pošli zarábať a postarať sa o rodinu ako sa na chlapa patrí.Asi si nečakala.ze sa doma bude len motať a nervy ti žrať.

rurutiax
6. feb 2024

Tu pomôže iba komunikácia

autor
6. feb 2024

Baby, teraz ked si to cele citam a pozeram sa ako fungujeme...obavam sa ci nema nejaky zdravotny problem...mozno vyhorel v praci? Ale z prace chodil, taky ze mi vzdy povedal co sa dialo, co maju nove, co riesia...teraz ma problem odlozit si oprate pradlo do skrine, ktore vylozim zo susicky a poskladam...
On mi vzdy povie, ze ma problem so zaspavanim, ze tuka do.m9bilu aj do pol 1...Kupila som mu caj na lepsie zaspavanie/upokojenie.., ze to mu nepomaha. Dnes som kupila zas cosi v lekarni na lepsie zaspavanie, tak uvidime.

autor
6. feb 2024

@janinah tu nejde o peniaze. Co sa tyka financi, tak sme uplne ok. Tie neriesime. Ja som cakala, ze pomoze viac s detmi.

nikaeli
6. feb 2024

citujem: "na jednej strane si vazim, ze isiel na matersku. Najma vacer ked uspavam mladsiu tak je so starsou v obyvacke" -> kvôli tomu nemusí byť na materskej, to zvládne aj pracujúci muž 🤷🏻‍♀️ môj síce nebol na MD, no keď prišiel domov z práce, venoval sa drobcovi, šiel s ním von, ja som sa učila so staršou,.... ty nemáš ocka (partnera) na materskej, ty máš doma ďalšie (veľké) decko 😞 podľa mňa je unavený z toho, že nič nerobí..

iv007
6. feb 2024

Nuz, v prvom rade zly vyber partnera. On isiel na matersku len aby mal rovnaky prijem ako v robote, akurat lezi hore pistolou a tuka do mobilu. Zakazala by som tieto ucelove materske.

13uzivatelka11
6. feb 2024

Prestala som čítať ze ho nechávas ráno vyspať. Nejako som to nepobrala ze prečo, keď je doma na MD.. Môj muž pracuje celý čas z domu a kým bol syn menší a mal horšie noci, tak sme sa striedali, jedno ráno vstaval on, druhé ja...

autor
6. feb 2024

@nikaeli nooo uprimne, to mas pravdu...🙄

anjelok
6. feb 2024

@iv007 tiez nechapem, co je toto za system, 2 materske na 1 dieta

autor
6. feb 2024

@anjelok mame 2 deti

anjelok
6. feb 2024

Ale na to starsie uz mate druhu matersku, nie? Jednu si mala ty a druhu teraz muz

iv007
6. feb 2024

@anjelok a urcite vyuziju aj stvrtu matersku na to druhe mladsie dieta, to je take slovenske🙃

janinah
6. feb 2024

Autorka.ja nepíšem o peniazoch....motať sa doma mu môže " zachutiť" MD skončí a budete mať doma veselo.kwd si bude roky " hľadať" lepšiu robotu..Moj muž 69 r.cely život makal aj maka.kazde ráno vstane do nie ľahkej práce.lebo tak bol zvyknutý celý život.takze kým vládze tak ide ..dnes sa už takí muži nevyskytujú...

anjelok
6. feb 2024

Akoze nic osobne, ked je moznost, nech to vyuziju. Mne sa nepaci, ze je vobec taka moznost. Ale nie o tom je tema autorky, tak nejdem to tu teraz riesit.
@iv007

deniskap
6. feb 2024

Uprimne: co si vazis na tom,ze siel na matersku? Bez urazky, ale mne to nepride tak,ze siel na matersku, ale proste ostal doma na dovolenke a este ma za to zaplatene. Jeho vychcanost. Za toto by som si ho teda nevazila. Prepac.

belle_vie
6. feb 2024

Zajtra rano by som ho subezne zobudila so starsou, oznamila, ze ju treba prebalit, prezliect, umyt zubky, nachystat ranajky. Vychystat von. Ist s nou. Detto pomoct nakrmit, ist s nou von, hrat sa. Vecer tiez hygiena, prezliect, uspat.
Aspon na tyzden by si mal skusit, co je to jeho " polka" zodpovednosti za deti. A nech si potom predstavi, ze ked si on svoju cast neplni dobre, kolko mas toho ty.

Ja mam tiez deti kratko po sebe ( 3 a 1 rocne) a kebyze mi muz nepomaha, ako moze, tak som v nemocnici. A to nesrandujem, mne cez matersku nabehli 2 chronicke ochorenia z vycerpania.

anjelok
6. feb 2024

Autorka, siel na MD, ma sa podielat rovnako. A nie, ze necham ho pospat rano. Ty kojis v noci, on vstava rano, ty dospavas. Alebo na striedacku nejak. Ty varis doobeda, on ide von..atd. Z vlastnej skusenosti, cim budes viac ohladuplna, tym viac si zvykne...berie on na teba nejaky ohlad?

muchotrafka298
6. feb 2024

Pre neho je to skutocne dovolenka a tak to aj ponal. Len to je vec medzi vami, ze ako toto riesit. On si chcel oddychnut z prace, tak oddychuje. A ty makas vlastne tak isto, ako predtym.

lalala94
6. feb 2024

@anjelok
@janinah
@iv007 prečo vám vadia muži na materskej, resp. otcovskej? To je bežné aj v zahraničí a osobne by som na takú "dovolenku" poslala každého muža. Problém na Slovensku je v tom, že 95% mužov to s prepáčením odrbáva, žena sa stále stará o domácnosť, deti a muž doma poberá materskú a k tomu pracuje ako predtým, len hľadajú cestičky ako to obísť, rozumej neprísť o materskú a pritom zarábať.
@autorka mám dve deti a manžel je so staršou na MD (tá ma 1,5 roka, druhá dcéra má 2 mesiace). Manžel robí všetko ohľadom staršej dcéry - vstáva k nej v noci, ráno ju berie z postieľky, prebalí, prezlečie, dá jej raňajky, varí obed (v tom sa striedame, ale väčšinou varí on), uloží ju spať na denný spánok, chodí s ňou von, ak teda nejdeme spoločne, hrá sa s ňou, večer ju dá dokopy - spraví večeru, okúpe ju, uloží ju spať. Ak chcem byť so staršou dcérou sama, tak je s tou mladšou doma, ale ona je ešte maličká, o tú sa primárne starám ja. Tvoj manžel vlastne nerobí nič, zrejme ti len zavadzia doma a nabúráva režim. Na toto by som mala nervy.

clarae
6. feb 2024

Si si ho rozmaznala. Mne manzel pomahal s kupanim, prebalovanim a este po robote makal na stavbe. Upratovanie a varenie mame tiez podelene, kto kolko stiha ale urcite nie ze jeden oddychuje a druhy maka. Ako som prestala kojit, tak je na nom aj umyvanie zubkav a uspavanie, co trva aj hodinu…. mozno naozaj vyhorel z prace ale nech hlada naplnenie v rodine. My sme postupne obaja vyhoreli, tak viem co to je… ale tak treba komunikovat o tom. Angazuj ho, motivuj, pochval, povedz, ze aka bude dcerka hrda ze ide s tatinom na kruzok…inak aj manzel chodi na kruzok s dietatom a to si musi odbehnut z prace (ja nemozem) a je tam sam chlap ale zvykol si, maju spolocnu chvilku a bavi to oboch 🙂