Ako zvládate tri a viac deti?

29. apr 2024

Ahojte maminky, som mamou troch deti,neplanovane kedze z jedneho sme skocili rovno do poctu tri lebo sa podarili dvojicky, co maju skoro rok,prvorodena je skoro skolacka a ja zistujem, ze proste nevladzem, nie je cas na nic a ked som bola teraz chora ze tak, ze som nevládala ani vstat z postele,tak manzel aj deti boli uplne ze podrazdeni, nic nefungovalo a jeden ked je sam na troch tak je to cista psychiatria. A to bol len jeden den kym mi nezabrali antibiotika a vedela som sa postavit na nohy. Zeny ako to robite,ako to zvladate? Aj financne?..

martul
29. apr 2024

Toto je v každej jednej téme..... to neni, že ako to robíte a zvládate a finančne?
Akože tvoj muž je čo, prečo je podráždený?! Starať sa o VLASTNÉ deti? Tam je problém a nie sa pýtať ako sa to dá zvládnuť!!!§

harley1205
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
29. apr 2024

@martul vy asi nemate dve male deti do jedneho roka,vsak? Naco komentujete, chodte si liecit svoje komplexy inde

jana_eyre_2
29. apr 2024

Tak podľa mňa pri deťoch je najťažší prvý rok, je tam priveľa zmien, zlých nálad atď.. ty to máš rovno 2x.. nebuď na seba prísna, nemusi byť nikto dokonaly ani mama.. máš nárok aj na únavu, aj na pomoc, aj na vypnutie.. ak niečo nefunguje opakovane, skús niečo zmeniť podľa toho ako je tvojmu pohľadu milé.. manžel si musí uvedomiť, že žena nie je stroj, tam by som asi začala podľa toho čo píšeš.. choroby sú vždy náročné, či už ich majú rodičia, alebo deti.. ale kým nie sú vážne a prejdú, prejde aj náročná situácia a to je na Tom najlepšie.. hlavne vy rodičia skúste veci riešiť čo najviac spolu a hľadajte zhodu..

Ja mám tri deti, už sú veľkí.. nedá sa podľa mňa napísať do jedného príspevku "ako to zvládam" lebo v dni je 1000 maličkosti ktoré som zvládla a ktoré nie.. tak to jednoducho je, niekedy sme hore a inokedy dole.. treba mať podľa mňa hlavne svoju víziu ako chcem vychovať a smerovať deti (ja napr.mam víziu že vychovám tolerantné a samostatné deti ktoré budú mať zdravé sebavedomie) a snazim sa tomu prispôsobovať moju výchovu.. niekedy to ide lepšie inokedy horšie.. nie som dokonalá a robím kopa chýb, to si treba priznať, avšak zbytočne si nevyčítat ale poučiť sa..

martul
29. apr 2024

Mám tri, komplexy nemám. Len pravda sa zle číta, viem.

januska12323
29. apr 2024

Základ je aby pomáhal aj manžel, ako je možné, že jeden deň si dovolíš byť chorá a už nič nefunguje?

martinkatinka
29. apr 2024

Tak vies, na akykolvek pocet deti je lepsie byt dvaja. Ty ako vudim nemas bohvue aku pomoc od muza. Takze problem je jedine tu. No a financne? Zalezi od narokov.

autor
29. apr 2024

@januska12323 manzel samozrejme ze pomaha,pri dvojickach to inak ani nejde,ale ked vsetci vrieskaju a jeden nemoze nic, tak je to psycho..bez pomoci to zatial ani ja sama ked som na vsetkych troch ani manzel ked je na nich sam, dlhodobo nedavame, psychicky je to velky naklad..este ani nevieme preco deti vlastne vrieskaju,asi citia ze niekto nie je ok..neviem..ale uplne ma to vydesilo co by bolo ak ..by na nich bol manzel alebo ja,sama...

autor
29. apr 2024

@martinkatinka asi zle citate, alebo som sa ja zle vyjadrila,,samozrejme ze pomoc mam...

januarova
29. apr 2024

Nerob zo seba super ženu a žiadaj pomoc a rozdelenie povinností aj od manžela. To že budeš všetko sama zvládať a padať na hubu aj tak nik neocení. Váž si samu seba. Máš právo byť chorá, unavená... Máš právo na oddych

autor
29. apr 2024

@martul tri do jedneho roka asi tazko ...proste dajte pokoj..absolutne nechapete a pomoct ste isto neprisli..pozrite sa co mate doma vy a upracte si pred vlastnym prahom

martinkatinka
29. apr 2024

Ano, som asi zle pochopila, pretoze puses, ze si sama na troch. Ale to zrejme ked je muz v praci. Nemozes si dovolit byt chora, lebo vsetko je hore nohami. Tak predsa muz moze navarit, hodit do pracky, vyvesit, nakupit... Ci to nepocka 2-3 dni?

harley1205
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jaond19
29. apr 2024

Financne to zvladame tak, ze ak je moznost, kupujem popredu, hlavne najmladsiemu 2rocnemu, ak je akcia vezmem popredu veci aj vo vavcsom, zimne veci kupujem prevazne uz koncom leta a naopak a hlavne vela na bazari, nemozem menovat ktorom lebo by mi to tu zmazali. Starsim dvom mam problem zohnat obuv lebo noha dlha uzka a druhy siroka. Takze uz kupujem rokmi overenu tu istu znacku a model, aj dve velkosti popredu. Co sa tyka starostlivosti, inak nez podelenim to nejde, proste raz taha jeden, potom druhy, ci spolu, ako sa da... Ale take vyhovorky ze "ja chodim do roboty" neakceptujem, pretoze do tej roboty by chodil aj tak, ci ma 0 deti, alebo 5. Jest a chodit v cistom by musel tiez, a keby nema zenu, by sa o to staral sam nonstop, takze par dni bez kecov sa to da zvladnut len si to s nim treba vydiskutovat lebo mnohi maju zauzivane ze o deti sa stara len zena a ked z toho kolotoca nahodou vypadne, koniec sveta....

autor
29. apr 2024

@harley1205 ja neviem ci nechapete,,ked je na vsetko jeden,slovom jeden clovek, ze jeden, druhy nevladze ze nic alebo by bol v nemocnici alebo akakolvek krizova situacia co ale patri obcas k zivotu, tak ako sa to da zvladnut...ako chcete prerozdelit na dvoch ked je na to jeden??? Ja neviem uz ako polopatistickejsie to mam napisat...a finacne som doplnila v suvislosti s tym, ked by sa musel jeden starat..dlho sme boli iba o jednom dietati a to je "lahke" niekomu zverit na kratku dobu, poriesit cokolvek popri..ale dve mini deti tazko a k tomu tretie stale male dieta .

harley1205
29. apr 2024

vies co musela som to zmazat lebo som cakala toto knucanie....ja neviem ale teda poznam matky viacero deti a toto nerobia...viac sa k tomu nechcem vyjadrovat..

jana_eyre_2
29. apr 2024

@harley1205 vieš čo tvoja poznámka v nezmazanom príspevku mi strašne pripomenula jednu situáciu..

Cez inzerát som poznala jednu maminu, s jedným dieťaťom, ja som mala v Tom čase dve.. posielala som jej na vlastné náklady poštou veci po deťoch, nezištne nebola v ľahkej situácii.. pripojila som aj list, ona mi vždy odpísala ako ďakuje a tak.. robievala som to vždy podľa toho ako som mala čas.. potom sa mi narodilo tretie, náročné dieťa.. bola som rada že žijem, všetky deti furt choré, nespokojné, malý nepolozitelny.. posledné na čo som myslela bola žena čo má jedno dieťa ktoré bolo staršie ako moje dve posledné.. proste neozvala som sa jej dlhšie.. a vieš aký list mi prišiel? Že aká som ja taká krava, že si myslím že sa mi narodilo tretie tak teraz sa hrám na chuderku a ako ona pozná ženy s viacerými deťmi a stíhajú všetko.. mne to vtedy tak na hovno padlo že si ani nevieš predstaviť.. presne to mi pripomenulo to ako ty, s jedným dieťaťom ideš hovoriť žene s dvojičkami a ďalším školákom ako ty poznáš niekoho kto nefnuka.. žiješ s tými ženami v jednej domácnosti? Každý na svete moze mať zle obdobie, aj tie ženy ktoré poznáš, len asi vedia že od teba by zrovna pochopenie neprišlo..

a ak autorka ho práve ma a tu jej niekto zamudruje že knuci, najmä človek čo nikdy nebol v jeho topánkach, tak to uz považujem za celkom drzosť.. tiež k tomu nemám čo viac povedať..

martul
29. apr 2024

mám upratané a čo to aj odžité. Deti mám s manželom, staráme sa roky SPOLU. Bola som v nemocnici viackrát a postaral sa, narozdiel od tvojho.
P.S. všimla si si, že nie som jediná čo má rovnaký názor? Neskúsiš sa nad tým zamyslieť?

harley1205
29. apr 2024

@jana_eyre_2 keby si chcela vediet 5 rokov som zila ako asistentka pri matke ktora mala 3 deti velmi tazko chore, prosim ta drz hubu ked ti pride moj prispevok nejakym sposobom nevhodny pretoze ja viem o com hovorim..moja sestra ma sama 4 deti a rozmedzie 2 roky tak mi tu netrep ako ja neviem...moja mama je z 5tich surodencov moja babka zo 7 mich...v rodine mame viac deti a vsetko zalezi na tom ako si to mile damy zariadite...tolko k tomu

harley1205
29. apr 2024

@jana_eyre_2 a ver mi chcela by som dalsie kludne aj 5 a mozno raz....ale urcite tu nebudem fnukat, viem sa vcitit viem pomoct ale toto mi pride ako vyslovene knucanie...

jana_eyre_2
29. apr 2024

@harley1205 ty kokos, nevedela som že píšem tak obmedzenej osobe, ak by som to tusila, som ticho.. tu drž hubu si strc vieš kam..

harley1205
29. apr 2024

@jana_eyre_2 presne tam kde ty s tvojimi pridrbanymi nazormi... 🙂

soldi
29. apr 2024

polutuj sa, ponadavaj si a zatni zuby. to zvladnes 🙂

skok z jedneho na tri deti je velmi velmi narocny. mas plne pravo si zufat a vyzalovat sa.
je to nesmierne vycerpavajuce, nielen fyzicky, ale aj psychicky.
mne vzdy pomahalo mysliet na to, ze to je len obdobie. ze budu vacsie a bude vsetko lahsie.
tiez som si prezila velmi narocny rok, ked som na 4 deti vo veku ani nie 2, potom 4, 7 a 9 rokov zostala uplne sama. aj financne. bez rodiny, bez muza, bez akejkolvek pomoci.

nemas moc na vyber, co robit. snaz sa prezit zo dna na den, urcit si priority (napr ist von s detmi je urcite dolezitejsie nez poriadok doma), odlahcit a pomoct si co najviac. je to len docasna situacia.

drzim palce, o rok bude vsetko omnoho lepsie, o tri roky to uz bude uplna pohodicka 🙂

hederamonstera
29. apr 2024

@harley1205 zjavne sa to velke mnozstvo deti podpisalo na tebe ako tak citam, autorka takto dopadnut nechce a hlada rady

yanni
29. apr 2024

Ono tazko odpvedat na tvoju otazku. my mame 5 ale nie dvojicky. Takze tam som z toho vonku. Pri dvojickach & co. je to zase uplne ina situacia. Muzova neter ma presne tuto kombinaciu. Starsie malo 2,5 roka ked sa jej narodili dvojicky. Ale tam pomahala cela rodina: jej mama, svokra, a este aj jeje stari rodicia (moji svokrovci). Plus, starsia bola od roka v jasliach a dvojicky tiez v roku strcila do jasiel. Cize asi nejake velke starosti nemala. Ak tak, ten prvy rok mphol byt zahul.

betulinka1
29. apr 2024

Autorka nemam 3 deti ako kamosi majú. Presne ako ty, chceli druhé a zrazu dvojicky, všetko chalani. No je to záhul, nemajú vobec cas a prvé 3 roky sme ich ani poriadne nevideli, lebo stále okolo detí. Ked ideme k nim, tak tie deti sa stále tlcu, niečo vymýšlajú a stale niektoré kricí. Najstarsí chodi radsej k starým rodičom aby mal klud. Ale rodičia to ponali tak nejako s nadhladom. Proste nebudú mať poriadok po obyvačke, krik neriešia a riešia iba bitky, kde sa už tlčú nejaký predmetom. Rezim aspon základný, aby sa jedlo a išlo spať v rovnakú hodinu. Navstevu ani nevolaju dnu. Obaja rodičia pracujú aby deti uživili a dve sú v škole a jeden v skole. Ak sú chorí, tak spravidla na striedačku. Ale myslím si, že aj oni si uvedomili, že to je to obdobie a ustáli sa to vekom deti. Ak si chorá a muž je na deti sám, tak nech sa drží pravidla, deti musia prežiť, bordel sa niekedy uprace (možno keď už budú všetci v škole). Ak sú babky, tak rozdel deti, jeden jednej babke, druhý druhej babke alebo tete, ujovi aspoň na 2 dni. Držím ti palce, nech to všetko zvládnete. A neboj, bude to lepšie.

majusik1304
29. apr 2024

Ahoj autorka,chcem ťa povzbudiť, že nie ste v tom samy. Aj iní to tak majú. Malé deti sú strašne náročné....síce nemám dvojičky, ale mám štyri deti za 5 rokov. A som už alergická na detský plač 🤩...nie ten babatkovsky....ale ten vzdorovity. Kmitame obaja, manžel je veľmi obetavý ale aj ja keď vypadnem že som chorá a musím ležať, tak "mnoho veci nefunguje"....a netreba si z toho robiť hlavu. Proste keď sa to nedá tak sa to nedá. Deti od rána do večera plne energie, duracelky...snažím sa čo najviac byť vonku s nimi, ale keď raz som chorá a nevládzem tak proste to nejde...robím čo môžem, prvé aj posledné do úplného vyčerpania....a deti aj tak kričia, vadia sa...a neviem čo všetko. Len vydržať. Čakám kým vyrastú....A často som s nimi sama, keďže manžel pracuje....a chodí často aj neskoro domov. Frcim na káve 2-3 za den.....iank sa to neda. Padám z nôh, oči sa mi zatvárajú, už podvečer, ale dám si ďalšiu kávu a večer aj tak zaspím s deťmi od únavy.ale dá sa to zvládnut...len je to veľké sebazaprenie. Ale čo nič nestojí,za nič nestojí. Takže veľmi silno držím palce, je to obdobie....ten prvý rok je najťažší...už bude len lepšie..držím držím palce. Trochu dvojky podrastu a bude lepšie ☺️❤️

lujza123
29. apr 2024

Bože obdiv ze to zvládas, ty aj všetky mamky ktoré majú viac deti v batoľacom veku …
Ja by som ich mala v jasliach, nezvladla by som to s nimy sama. Bud na seba hrdá, podľa mňa je to masaker

majka2
29. apr 2024

Ahoj. Viem presne o čom hovorís ja mám 5 deti vekovo 17,15,9,4,3 no poviem ti prvý rok sa ešte dá priprav sa na najhoršie neprehraju sa sami Max 10 min zvyšok je jacanie a vrieskanie že chcú obaja tú istú hračku v septembri našťastie smer škôlka. Ale.neboj ja si hovorím že každé obdobie má svoj koniec dáš aj ty aj tvoj manžel budete extrém vyčerpaný my sme sa prvé dva roky ani nikam nedostali to sa proste nedalo. Dáte to neboj

amelia89
29. apr 2024

ja mam 2 male deti a obcas som fakt vystavena, fakt ze mat jedno dieta + dvojicky musi byt extremne narocne. Ale casom to urcite vsetmo bude lepsie. ale mas plne pravo sa takto citit aj si “pofnukat”. To ze niekto ma deti 20 alebo deti chore nemeni tvoju narocnu kazdodennu realitu,kazdy zvladame ako vieme to co doma mame - to neznamena ze iny nema viac ako ty …. ale nenadarmo sa hovori ze kazdy dostaneme nalozene tolko kolko zvladneme. Si super, zvladnete to a bude lepsie led dvojicky podrastu. A financne verim ze to extrem tiez. Drzim vam palce a vela lepsich dni ✊🏻✊🏻✊🏻