Ako mám všetko stíhať?

6. jún 2024

Baby ja už nevládzem...
Od januára tohto roka pracujem. Menší chlapec chodí do škôlky, starší do prvej triedy. Ráno vychystat raňajky, rýchlo zaniesť do skôlky školy, potom utekať do práce. Poobede to isté z práce utekať pre deti, potom doma rýchlo navariť upratať čo treba. So starším sa učiť venovať sa deťom. Máme veľký dvor záhradu zvieratá, aj tým sa treba venovať.
Ja neviem ako všetko postihat. Ráno vstávame o 5tej, skúšala som že vstať o hodinu-dve skorej a porobiť si čo treba, no bola som celá rozbitá. Alebo večer keď deti zaspia po 21tej ísť si niečo robiť, no to už ledva stojím na nohách a čakám kedy si ľahnem do postele a spať.
Poraďte ako všetko zvládať..?
Manžel robí celé dni, ráno odíde o 5tej a dôjde domov o 18-19tej, trochu sa povenuje deťom a to je celé.

liz_lemon
6. jún 2024

na co kazdy den varis? bud navar na viac dni, alebo si dajte suchu veceru, prip. donasku, a manzel ma aku pracu, ze je prec tolko hodin, mal si sa aj on zapojit, napr. rano nachystat ranajky

mili2016
6. jún 2024

Splácate niečo že tak dlho musí aj manžel pracovať? Veď takto ani nie je s rodinou a ty sa zoderes. To čo si popísala je naozaj na teba veľa . Zvieratká popredaj, var na dva dni popripade ako bolo spomenuté vyššie, suchá večera. Niekde musíš zvoľniť lebo takto dlho nevydržíš

svokrinjazykmonika
6. jún 2024

Asi sa len zmieriť s tým že sa to jednoducho nedá. Variť iba jednoduché rýchle jedlá, určite nie každý deň. Upratovať tiež len tak aby sa vám príjemne žilo, nie aby sa všetko lesklo, a problém vidím vo dvore a zvieratách. Hlavne keď si na všetko sama. Myslíš tým malá záhradka a dvoch psov alebo obrovský úžitkový pozemok s hriadkami a sliepky, kozy, kôň a krava?

zmrzlinka2021
6. jún 2024

Autorka,

ak manzel robí celé dni - odchádza o piatej ráno, prichádza o siedmej večer, musíte sa mat financne královsky. Takze:
- odíd z práce a bud doma a venuj sa rodine a domacnosti, kedze on nie je toho kvoli kariere schopný
- alebo si najmite pani do domacnosti a opatrovatelku

Realne iba vy dva s muzom urcujete, co je pre vas prioritou, co je potrebne stihnut a bez čoho sa da zaobist. Ste pracujuci ludia, takze:
- manzel by si mal upravit pracovny cas tak, aby nehadzal vsetko na teba a nerobil si z teba otroka - tiez ma deti a domacnost - TY NIE SI JEHO ZAMESTNANEC
- zrusit zvierata
- minimalizovat zahradu
- nevarit pocas tyzdna, existuje strava v skole/skolke, v praci, denne menu

A hlavne!!! Prestat uvazovat, rozmyslat - musim stihat, musim zvladat. No nemusim 😉 Ano, ja potrebujem cas na spanok, priestor pre seba, robim len minimum - som pracujuca osoba.

kitycat
6. jún 2024

Je to tu 3x za tyzden takato tema... manzel zarobi nadstandardne? Zaplatit vypomoc, nejaku hospodynu co vam uvari a uprace?

Ci koho skvely napad bolo taketo rozdelenie povinnosti?

marty_4
6. jún 2024

treba si lepsie naplanovat dni. hoc aj jeden den toho spravit viacej, ale s tym, ze druhy den budes mat volnejsie. varenie jednoznacne na dva tri dni. ked spravis gulas, nejaku polievku, tak to mas aj na dlhsie. povinnosti delit medzi vsetkych. a byt trochu sebec a najst si aj cas pre seba, cim skor tym lepsie.

dorothee
6. jún 2024

musis si veci zjednodusit ako sa len da..
Tiez mame zvierata,viem kolko casu aj penazi to stoji,takze skus zvazit ci naozaj vsetko co mate doma je potrebne a neda sa ich pocet zredukovat.
Aj co sa tyka varenia,deti predpokladam obeduju v skole a v skolke,vy v praci,takze netreba komplet obed,iba jednoduchsi olovrant a tepla vecera moze byt aj chleba vo vajci alebo cestoviny.
Domace prace si rozdel na jednotlive dni,ja mam z netu takuto tabulku nalepenu na chladnicke a celkom mi to pomaha,prve tyzdne budes mat trochu zmatok,ale ked budes podla toho robit dlhsie tak budes mat pekny system..

belllinka
6. jún 2024

To sa dnes ešte oplatí chovať nejaké hospodárske zvieratá?

lucka_ke
6. jún 2024

prečo to máš stíhať ty sama? je to rovnako mužove ako tvoje, čiže túto otázku treba zmeniť na "ako to budeme stíhať spolu" a dohodnúť sa s manželom, čo všetko bude robiť on a čo ty

lasona
6. jún 2024

Zrušiť zvieratá, zahradu.. však nie si robot... muž ak je tak dlho v práci, tak ma dobrý plat...zaplatiť si na par hodín výpomoc, alebo aj upratovačku...a Ty si oddychnes...

zuzanka.zuzu
6. jún 2024

a potom témy že s manželom sme sa odcudzili, našiel si milenku, doma mal pritom všetko... no hlavne nemá ženu 🙄 a ani ty muža. a ty vlastne nemáš ani seba 🙈 ser na to, celý statok kvôli domácim vajciam alebo prečo? choď sa radšej zrelaxovať na masáž alebo do divadla, daj si podväzky, deti šupni opatrovateľke a užite si to s mužom 😘

zuzinka888
6. jún 2024

Prepac ale ak manzel robi cele dni cize 12 a viac hodin- mala by si mat orachy nz to aby si nenusela kazdy den varit a zaplatila si raz do tyzdna npr.upratovacku ktora by ti pomohla. A zvazila by som ci je nutne a potrebne mat doma zverinec. Suseda ma tiez vela hydiny, aj zajace ale jej manzel plati " gumkaca" ktory to chodi krmit a cistit- mizno aj to by bola cesta.

1ryba
6. jún 2024

Pokiaľ nežiješ v stredoveku, nemusíš nič. Žiadne zvieratá, žiadnu záhradu. My máme oboje, ale chcel to muž a aj to obhospodaruje, je to jeho hobby. Ja mu pomôzem, keď sa chce mne. A to mám dospelé dieťa. Ani by nenapadlo mužovi mi tieto povinnosti klásť na plecia. Pokiaľ nie ste na to odkázaní, tak to proste nerobte.

basulaak
6. jún 2024

Desiatu nachystat vecer, nemat zvierata, zaplatit si upratovacku, navarit na viac dni, parkrat za tyzdne suche a donaska. Vybavene.

salome123
6. jún 2024

vidim 2 alternativy: 1. skratit si pracovny uvazok alebo 2. zrusit varenie a zvierata

adaluc338
6. jún 2024

Ja to citim rovnako, tiez pracujem od minuleho roka a tiez mam pocit ze nic nestiham. Ja som si stavila priority, mam male deti ktorym sa z radostou venujem, myslim si ze ked vyrastu tak uz budem.mat viac casu, pojdu so spoluziakmi.... na kruzky. Napr. uz nezehlim vsetko len nutne, vela mi pomohlo ze varim na 2dni,tym padom kazdy druhy den nestojim v kuchyni aj deti pomahaju zapajaju sa napr.vysavat, niekedy mi pomaha vacsia dcera umyt okna, utriet prach. Poviem ti neni to dokonale, ale kvazi ciste. V nedelu doobeda je muz s detmi, kym varim tak porobim este nutne veci. Tiez zvycajne vecer spadnem do postele. Ale verim ze to bude aj lepsie.

dorothee
6. jún 2024

@adaluc338 Lepsie bude az ked budu deti velke,prv necakaj 😂 mamina mi hovorila ze nejaku volnost mala az ked sme s bratom odisli z domu do svojho vlastneho 😂

simca06022011
6. jún 2024

@belllinka samozrejme

simca06022011
6. jún 2024

v prvom rade, ak nestihate zahradu a zvierata, tak to treba minimalizovat. V praci ste vacsinu dna , naozaj nemozete mat hospodarstvo. To co robis je dost. A nie urcite by som nestavala o 4tej, ja ani o 5tej aby som obriadila hospodarstvo ani o 21vej neutekala nieco robit. Neviem kde a ako pracuje muz a za kolko, ale bud zacne chodit z prace normalne a postara sa, alebo sa napr zvierata likviduju. Ale v podstate, trvala by som na normalnejsej pracovnej dobe, ved on v podstate doma nie je. Mozno staci, aby si sa necitila ako nejaky otrok, trosku premysliet system ako veci robit a nieco ti komentare daju. Ale toto obdobie prvacke je podla mna vynimocne narocne. Ucenie, kym sa dieta nauci ucit sa, k tomu este dalsie mladsie... nezufaj ak nebudes stihat:D

A k tomu mimo zvierat = snazim sa odist rano z domu tak, aby bol poriadok. Uposlane postele, pradlo v kosi, kuchyna spratana.. Zapnuta umyvacka/pracka/susicka/priadne roboticky vysavac. Tento beh mi samej trva tak pol hodinu. Pridem do uprataneho. Po prichode domov sme riesili potom jedenie a ucenie, a zase postpratavat. A max som si umyla podlahy, pradlo poprehadzovala. Ak stiham na hodinu vyjst na dvor nieco urobit, idem...
Mame zvierata (neviem ake mate vy, kolko sa im treba venovat), ale v 99,9% ich riesi iba chlap u nas. Ja ak nie je doma, nakrmim. A raz za cas upracem ja hlbkovo okolo , lebo chlapove riadenie mi pride take hala bala

stanzi
6. jún 2024

A manzel co na to hovori? Co ti navrhol ako riesenie, ked on sam nema cas prilozit ruku k dielu? Preco by si mala vsetko stihat sama?

marcellka32
6. jún 2024

Hneď od zajtra by som dala starostlivosť o zvieratá mužovi, aj záhradu, nech si to zorganizuje tak aby stíhal im ráno dať žrať a aj večer...keď tak veľmi chce chovať zvieratá, ty to nemôžeš stíhať všetko a ani to nerob, máš deti na starosť, chodíš do práce, atď

januska12323
6. jún 2024

Načo varíš cez týždeň? Deti majú teplé jedlo v škole a škôlke, vy si dáte tiež v robote a večer stačí suchá večera. Chlap určite nerobí každý deň a ak áno musí zarábať za dvoch, tak môžeš ostať doma. Zvieratá nech si rieši sám alebo sa ich zbavte a na záhradu sa vykašli, budeš tam robiť keď bude čas.

siska53
6. jún 2024

Nevar cez tyzden alebo len rychlovky a upratuj raz do tyzdna, ostatne len, ak je nutne ..a muz sa musi zapojit tiez, uz don
prace chodis aj TY!

tiezjedna
6. jún 2024

1) nutne musíš chodiť do práce na plný úväzok?
2) deleguj na manžela viac povinností, argument, že príde o 18.-19. nie je argument, ktorý by mu bránil napríklad ukladať deti či uvariť (ak vie)
3) predať hospodárstvo a poriešiť bývanie, ktoré zvládnete bez toho, aby si sa z toho rúcala...

11bodka11
6. jún 2024

Ja zasnem ako muz kazdej jednej uzivatelky na MK pracuje od rana do vecera. V realnom zivote nikoho nepoznam kto by robil 12 hodin kazdy bozi den. A naco varis ked ste v skole a v robote vsetci?

denithestrange1993
6. jún 2024

No muklujes co ti poviem. Naco su ti zvierata a velka zahrada o ktore sa staras sama popri 2detoch malych detoch? Este kazdy den varis a upratujes. To mi pride,ze si zbytocne pleties bic sama na seba.

autor
6. jún 2024

@liz_lemon Kedy ako to vyjde, niekedy varím každý druhý deň, ale často to nevydrží a musím aj každý deň. Manžel robí na stavbe.
@mili2016 Splacame ako každý iný. Máme hypotéku na dom, úver, poistky, energie a tak.
@svokrinjazykmonika Veľký úžitkový dvor a záhrada s hriadkami, pes, mačka, sliepky, kačice.
@zmrzlinka2021 Nemáme sa kráľovský ako píšeš. Nemôžem ostať doma bez práce, podľa mňa málokto si to môže dovoliť. Budem musieť niekde ubrať lebo takto sa fakt nedá. Variť musím, deti moc toho nezjedie v škole škôlke a manžel je celý deň na suchej strave, tak potrebuje teplé večere. Opatrovateľku si nemôžme dovoliť platiť a z rodiny nechodí k nám nikto pomôcť, ani deti občas postrážiť, vôbec nezáujem.
@kitycat Nebol to nikoho nápad, keď som bola doma na RD s deťmi všetko som stíhala. Odkedy pracujem sa to nedá stíhať.
@belllinka Chováme, máme potom mäso a vajcia.
@lucka_ke Lenže on je dlhšie v práci tak nemá ani toľko času čo ja poobede keď dôjdeme a deťmi domov. Manžel pomôže mi večer s deťmi okúpať prečítať rozprávku a dať ich spať. Aj keď menší nezaspí bezo mňa.
@lasona Má normálny plat nič extra. Na výpomoc a upratovačku nemáme ani nechceme zbytočne míňať.
@zuzanka.zuzu Ísť niekam von to som už nebola ani si nepamätám kedy naposledy. Není na to čas.
@adaluc338 Aj ja si myslím že keď deti vyrastú budem mať viac času na iné veci. Lenže teraz potrebujem viac času mať. Žehliť ja už nezehlim vôbec, není kedy. A cez víkendy chodíme von alebo oddychujeme. Cez víkend snažíme si mať kľud a pokoj.
@simca06022011 No ja vstávam normálne o 5tej budím deti vychystat ich, rozniest a potom do práce. Tiež sa snazim ráno niečo upratať pokiaľ deti raňajkujú posteľ ustlat, kuchyňu spratať a tak. Presne kvôli tomu aby som poobede došla do čistého. Manžel vstáva o 4tej ráno si obriadi zvieratá a o 5tej ide z domu do práce.
@stanzi Nenavrhol mi nič. On ráno si obstará zvieratá, večer pomôže s deťmi dá ich spať. Alebo ich zoberie na chvíľu von keď sa dá aj psa. Ale nevie ako by sme si to mali zariadiť aby sme mali viac času na všetko.
@marcellka32 On dá tiež stará o zvieratá aj o deti. Aj o všetko, len jednoducho nemáme na nič čas, stále sa len naháňame aby sme všetko postihali.
@januska12323 Deti dôjdu domov a sú hladný. Keď čítam čo im varia v škôlke a škole ani sa nečudujem. Ja a manžel nemáme obedy v práci. Dostávame stravné lístky. Preto varím poobede aby sme mali aspoň teplú večeru. A nezarába toľko aby som mohla ostať doma. Ale to ani nechcem, tiež chcem priložiť ruku k dielu ako sa hovorí a zarábať. Aby sme sa mali lepšie a aby sa to rátalo aj do dôchodku.
@tiezjedna Ja som sa vrátila do práce kde som robila pred RD dovolili mi upraviť si smenu len na rannú. Manžel tiež robí doma.

lenkakravcova
6. jún 2024

Keď neuberieš tak sa zosypeš a nebodaj ešte dostaneš porážku alebo čo. Potom už tvoj muž to s jedným platom zvládne?
Je šialené pracovať v práci a pracovať doma. Však to sú dve práce po sebe.
Zváž si či ti to za tie peniaze navyše stojí a či sa to nedá skutočne inak.

simca06022011
6. jún 2024

Pozri doma robis to co vacsina,ja si zase nemyslim, ze je tam nieco sialene... len si treba trochu zariadit veci, to co opisujes mate vy, my aj kopa inych rodin. V zahrade pises ze zvierata riesi muz, dostane aj polievanie a tym padom tam nie je co robit pocas tyzdna...

Velmi skoro vstavate, pravdepoodbne skor zacinas v praci ako ja, inak neviem co tolko sa chystate. Trosku uvolni z tempa, najviac sil ti podla mna zoberie to ucenie, to chce naozaj cas, kym sa to utrasie, vela rodin takto lieta s vyplazenym jazykom, ked deti zacnu chodit do skoly. Sadni si vyloz nohy aspon na chvilu kym prides domov (ono casto je to v hlave, ze clovek si nevie sadnut ked je nieco robit a vylozit si nohy...) , deturence nechaj nieco same uorbit, a potom sa venuj zaradom veciam, vecer chod na cas spat, ci je umyty riad, alebo nieje.. proste ked ot potrebujes tak potrebujes... muzovi by som napr. tu kuchynu pridala, alebo umyvanie a ukladanie deti...

autor
6. jún 2024

@11bodka11 Varím aby sme mali aspoň teplú večeru. Skúšali sme aj celý týždeň jesť len suché jedlo a není to dobré, boli sme ešte viac hladný a stojí to viac než varené jedlo.
@lenkakravcova Hľadám ideálne riešenie ako všetko postihat.
@simca06022011 Ja poznám len ženy čo bývajú v bytovke a tým pádom im opadne záhrada aj zvieratá a majú viac času na seba. Lenže záhrada není len polievanie. Treba okopavat, buriny vytrhavat. Mám také kolečko čo sa tlačí no aj tak treba potom pozbierať burinu a všetky nevytlaci von musím aj ručne. Potom pozbierať úrodu, jahody, hrášok máme už teraz. Maliny čerešne tiež pomaly budú. Keď nepôjdem týždeň do záhrady tak už ma čaká vysoká burina alebo zhnité ovocie