Predpísali mi antidepresíva, ale som tehotná

mylittlebiglife
18. máj 2017

Ahojte. Uz som tu písala jeden príspevok o mojich panicko úzkostných stavoch...

https://www.modrykonik.sk/forum/moje-zdravie/bojim-sa-ze-zomriem-panicke-stavy-a-uzkost-2/

Dnes som bola u psychiatra a na základe toho co som povedala mi predpísal antidepresíva Sertraline kedže Xanax, Lexaurin, Neurol a pod. Rychlo účinkujúce jednorazovky nie su vhodne v tehu. Chápem.
Váham však vobec ci začať brat ten Sertraline. Čítam, ze vela ludi nemalo s nimi dobrú skúsenosť, pri nabiehani na liečbu sa stav moze este zhoršiť alebo pri vysádzaní mali zle stavy. Rovnako vraj treba bábätko po pôrode viac pozorovať ci sa nevyskytujú nejaké účinky tohto lieku. No jasne, znie to hrôzostrašne.
Co mam robit? Som úplne na vážkach, chcem dobre pre seba aj svoje dieta. Premýšľam ci to nedokážem zvládnuť len na základe psychoterapie bez farmak... Poraďte mi ak máte niekto skúsenosť. Este poznámka, pri predchádzajúcich dvoch pôrodoch som mala v oboch prípadoch laktačnu depresii... Dakujem

bobulazelena
18. máj 2017

No a psychiater vie ze si tehotna? Podla mna tieto vsetky otazky treba smerovat na neho on pozna tvoj zdravotny stav a aj ucinky liekov na plod.
Ja by som urcite sa co najskor objednala na vysetrenie a skonzultovala vec s lekarom a nasledne sa riadila jeho radami.

moni244
18. máj 2017

mne sa asi sníva, tak baby ti radia a radia dobre a ty si vyrobíš ďalší problém?

bobulazelena
18. máj 2017

@moni244 podla mna v pripade psychiatrickej diagnozy su konikovske rady uplne zbytocne, nie?
Ved snad lekar vie...urcite nie je prva a ni posledna tehotna s psychiatrickou dg.

mylittlebiglife
autor
18. máj 2017

@bobulazelena Samozejme ze vie ze som tehotná

mylittlebiglife
autor
18. máj 2017

@moni244 nechápem o čom hovoríš??? Co mi baby radia ? To ze mi niekto poradí ísť za psychiatrom neznamená ze mi radi užívať lieky. To uz sa tu fakt nemôže človek nič spýtať? Takéto príspevky ma fakt nezaujímajú.

moni244
18. máj 2017

@mylittlebiglife ale ty si vyrábaš ešte viac problémov, keď lekár vie, že si tehotná a dal ti lieky, prečo zase špekuluješ a hľadáš problém?

majaxy
18. máj 2017

Zlatko neviem, nemala som také problémy ale možno by si mala všetko prebrať so svojím lekárom, a hlavne ked si tehotná. Dieťatku rôzne lieky škodia, ale tvoj lekár ti povie, čo môžeš vzhľadom k tvojmu dieťatku a k tvojmu zdravotnému stavu brať

bobulazelena
18. máj 2017

@mylittlebiglife no v tom pripade ti predpisal tie lieky, lebo ich potrebujes. Urcite ti ich nedal len tak preventivne , ak mas pochybnosti, moze s skusit za nim zajst a skonzultovat nejake nizsie davkovanie ale to je cele o tom ako som napisala...tu ti neporadime.
Verim ze lekar vie co robi 🙂
Ako uz keby som chcela ist do extremu ze by si nedoverovala jeho liecbe, mozes to skusit skonzultovat s druhym lekarom.
Ale na koni ti ozaj neporadime co mas robit.

mylittlebiglife
autor
18. máj 2017

@bobulazelena veď preto čakám ze napíše niekto kto ma s tym skúsenosti. To som aj napísala v príspevku. Nájde sa viac žien co bralo tie lieky alebo malo take stavy.
@moni244

bobulazelena
18. máj 2017

@mylittlebiglife moja ale niekto moze mat skusenosti ale nikoho zdravotny stav nebude totozny s tvojim a neda sa to porovnavat. Taktiez psychiatricka liecba je vzdy indikovana velmi individualne, to co zabera jednemu, nezabera inemu. Neda sa riadit niekoho ineho liecbou.
Kazdopadne drzim palce.

majaxy
18. máj 2017

Ale nezabudaj na to, že každého zdravotný stav je individuálny. Ty nemôžeš porovnávať svoj stav s nikoho s MK Chod k lekárovi a daj zistiť svoju situáciu

mylittlebiglife
autor
18. máj 2017

@majaxy nepísala by som keby som nebola u lekára. Videl ma všeobecný, interný, kardiológ, gynekológ aj psychiater. Liečba je vzdy na tebe. Rovnako sa mna opýtala ci tie lieky budem užívať. Psycho-liečba nie je ako lieky na tlak - ze dajú ti a musíš alebo chceš, aby si nezomrela. Kto nebol u psychiatra nech sa radšej nevyjadruje.

bobulazelena
18. máj 2017

@mylittlebiglife na druhej stane panicke zachvaty a to stresove vypatie ktore sposobuje rvoja diagnoza tiez neposobi na plod dobre. Ved je jasne ze lekar ti neprikaze uzivat nejake lieky ale da ti nejake odporucanie na zaklade svojho vzdelania a skusenosti.

vondolina
18. máj 2017

ja si tiež myslím, že keď ich nechceš lebo sa bojíš o bábätko tak ich nemusíš brať, je to ale na tebe. ak to nie je nič také vážne tak ich neber ale keby sa mal nejako tvoj stav zhoršovať tak sa radšej poraď ešte s doktorom aby sa niečo nezhoršilo a tak isto aby bolo aj bábo OK

majaxy
18. máj 2017

@mylittlebiglife ja som nebola, nemyslela som to v zlom, prepáč

cakamebabo
18. máj 2017

Určite najlepsie bude ak sa poradite s lekarom..vsetko vam vysvetli ,a hlavne vam prajem vela vela zdravicka 💕 a stastia nech to zvladnete aj bez liekov 💗

loginexistuje
18. máj 2017

@mylittlebiglife evidentne lekar psychiater usudil ze bez liekov to nedas a mas aj v anamneze opakovanu laktacnu psychozu nespekuluj daj si lieky a ak budes mat po case pocit ze nezaberuju preber to s lekarom

alex49
18. máj 2017

lekár vie, že si tehotná, vie, že si nebrala žiadne lieky doteraz aj ked máš dlhodobo psychické problémy, predpokladám, že ti predpísal najnižšie možné dávky vzhľadom na tehotenstvo, žiadny doktor nechce vedome ublížiť, určite nie nenarodenému bábatku, ved skladal prísahu

moniqueee11
19. máj 2017

Ahoj, je mi velmi luto, co prezivas - myslim tie stavy a strachy. Je to hrozne, viem. Ale je to len jedno obdobie, nie je to cely zivot. Zial, nieco obdobne poznam. 4x v zivote som sa liecila na panicku poruchu. Na zaciatku to vypadalo ako problemy so srdieckom a veru som aj uzivska tbl.na arytmiu, no stavy sa zhorsovali, az som kazdy den mavala take infarktovo-mrtvicoce navali a skoncila som u psychiatricky. Pri poslednej liecbe som zmenila doktorku. Ta mi predpisala Escitalopram teva na rano a Tricito na vecer. Tieto lieky by nemali byt navikove. Uzivala som ich do nedavna, ked som sa dozvedela, ze som tehotna, dohodli sme sa na moje prianie, ze ich vysadim napriek tomu, ze doktorka hovorila, ze tieto lieky mozem uzivat aj v tehotenstve, ze ma mnoho pacientiek, ktore to v tehotenstve uzivali a maju krasne zdrave deticky. Ale ja som bola uz v uplne inej situacii ako Ty teraz a vdaka Bohu, uz davnejsie som tie ataky nemala a naopak v poslednom case sa citim tak dobre a pokojne ako davno nie. Takze chcem ti povedat, nepoznam Tvojho dr.a konkretne tie lieky, co ti predpisal, ale v Tvojom stave radsej uzivaj lieky (ktore ti dr.pocas tehotenstva odporuci), nebudes prva a zial ani posledna, nic nie je dolezitejsie momentalne ako to, aby ti bolo cim skor lepsie. Tiez si myslim, ze samotny strach a stres, ktory prezivas ti moze ublizit viac ako tie lieky ...aj babatku a si uz v 2.trimestri, tak bez obav. Najhorsie je uzivat tbl.v 1.trimestri.. No a po dalsie, chodis aj k psychologicke? Naucili Ta ako spravne dychat, aby si si taky stav este nezhorsila, ked pride? Ze je dolezite, aby vydych bol minimalne taky isty dlhy ako nadych? A ked tym nechceme trpiet vecne..., je dolezite zamyslat sa a priznat si, kedy sa nam tieto stavy zacali, co tomu predchadzalo... Neprisli po nejakej dramatickej situacii, ktoru si prezila? Neublizilo ti nieco alebo niekto tak silno, ze to zanechalo na Tebe taketo nasledky? Aky bol Tvoj zivot pred tym ako si prvy krat zacala mat taketo zdravotne problemy? A co Tvoje detstvo? Aky vztah mali tvoji rodicia? ...a mnoho dalsich otazok, ktore by si mala rozoberat s dobrou psychologickou alebo mozno obcas aspon sama so sebou v tichosti ...a uprimne si odpovedat. Niekedy len samotny fakt, ze si nieco priznas..., pomoze, nakolko nastane ulava... No dolezite je sa naucit problemy, ktore nevieme vyriesit PUSTIT. A odpustat... Tiez ti odporucam zamysliet sa aj nad zivotnym stylom... Ako sa stravujes, ci cvicis... a pod. Ja osobne mam tiez velmi dobre skusenosti s vychodnou medicinou. Nieco ako obvodnu dr. atd. uz roky ani nepoznam... Ked mi bolo najhorsie, velmi mi pomohla akupunktura a biorezonancia (s pristrojom bicom optima), tieto techniky...ma zbavili vsetkych dalsich zdravotnych problemov, na ktore som roky trpela a vracali sa mi. Tiez veeelmi odporucam jogu, napr. hatha jogu a shiatsu masaz (je to japonska masaz spojena s akupresurou, velmi ozdravna, pre mna masaz, ktora ma najvacsi zmysel). Samozrejme nic nefunguje tak, ze raz vyskusam....a hned ocakavam zazraky (aj ked mohla by som o tom polemizovat a verim aj na zazraky 😇🙂), treba si nieco vybrat a zaradit to pravidelne do svojho zivota. Jogu treba cvicit min.kazdy tyzden. Na akupunkturu a shiatsu som chodievala raz mesacne. Ako tehotna ale aku nemozes..., to az ked porodis. Na biorezonanciu som chodievala, ked vybehol nejaky zdrav.problem. Pred niekolkymi mesiacmi som bola po roku! 🙂 A to som byvala v minulosti chora x krat rocne, 2 tyz.chora, 2 zdrava dookola. Nieco ako antibietika, ci tbl.od bolesti som neuzivala uz roky a ani nemam v plane. 🙂 Snazim sa chemii vyhybat podla moznosti. Radsej sa treba povenovat / precitat si o bylinkach..., tiez doterra olejceky su vyborne. Videla som, ze si sa na ne pytala... A tiez by pomohla nejaka pozitivna literatura napr. knihy od Louise Hay, Doreen Virtue, Edim Sharma a pod. Za pripadne gramaticke chyby sa ospravedlnujem, ale nie su v tom celom dolezite. Ovela dolezitejsie je, aby si mala vokol seba ludi, ktori Ta lubia a su ti oporou, maju pochopenie a trpezlivost. Ludia castokrat nechapu tomu, s cim nemaju osobnu skusenost. Ja ti z celeho srdca prajem, aby si nachadzala doma v kruhu rodiny a priatelov podporu a pochopenie a aby sa ti cim skor ulavilo a zvysok tehotenstva prezila vo vacsom pokoji. Zober si, tiez som niekedy trpela ako Ty teraz ...a teraz? -prezivam snad to najkrajsie a najpokojnejsie obdobie svojho zivota. Prajem ti vela pozitivnych zmien na svojej ceste. 😘

katka9402
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sardinka336
19. máj 2017

@katka9402 ale netrep....

@mylittlebiglife riad sa pokynmi psychiatra!!!! Nie radami laikov na koniku!! Sertralin je pomerne dobre tolerovaný liek aj v tehotenstve a pri dojčení. Su s nim uz skusenosti a psychiater ti ich iste neda len tak. V 22. týždni či v kolkom to si uz dieta naberá skor na vahe a jeho sustavy su vyvinuté. V tej teme pišeš, ze hučíš na deti, máš zachvaty hnevu a vrieskaš do nepričetnosti, denne mas stres, bušenie srdca atd...takze tak ti poviem ze tvoje deti s tebou maju asi take ,,predpeklie,, nie? O to skor začni so sebou niečo robit. Dva roky psychoterapia a nič? Ziadny vysledok? Posun? A laktačna psychoza je vazny stav, po porode su hladiny hormonov rozkolisane takze nastup uzkostných poruch u disponovaných jedincov je velmi pravdepodobný. Skratka, sečteno a podtrženo..lieč sa!!! Lieky su tu na to aby nam pomohli. Nemusi to byt na cely zivot. Ale aj ty musis na sebe zapracovat. Lieky a psychoterapia.

silica
19. máj 2017

@mylittlebiglife presne ako pise sardinka..nepocuvaj zenske, jasne ze kazda co s takymi stavmi a problemami nema skusenost, ti tu bude vypisovat, ako nemas nic brat a ako to skodi a tak..zbytocne ta to este viac rozhodi. riad sa tym co ti povie dr

bluka2
19. máj 2017

@sardinka336 To ani nemoze mysliet vazne, bude to bud reklama alebo nieco horsie

sardinka336
19. máj 2017

@bluka2 mas pravdu, moznosti fytoterapie su tiez obmedzene. Nejaky bylinky pomozu ked človek preziva nejake tazšie obdobie napr. umrtie v rodine, skuškové obdobie, nejaky problém, ktorý ked sa napriklad vyrieši tak stres zvyčajne pominie. Ale toto čo ona opisuje je ,,recht,, psychiatricka diagnoza a tam uz bylinky nestačia.

bluka2
19. máj 2017

@sardinka336 Pozerala som si tu stranku, sekciu dusevne zdravie. Mna by zaujimalo, ci je to vobec legalne predavat mustard - horcicu polnu a napisat k tomu ze pomaha zvladnut sklony k samovrazde. wtf wtf wtf....

mandala77
19. máj 2017

@mylittlebiglife nechcem sa Ťa nijako dotknúť, ale to, že si založila ďalšiu diskusiu, v ktorej ideš polemizovať či brať alebo nebrať lieky, len poukazuje na závažnosť problému aký máš.
Si myslíš, že lieky majú vplyv na plod, ale to, ako sa dlhodobo (roky) cítiš, Tvoje strachy zo smrti, úzkosť a ostatné prejavy aké máš, že nie?

bluka2
19. máj 2017

Impatiens - Netýkavka žľazonosná 20 ml pomaha zvladnut mimo ineho záchvaty zúrivosti, bezcitnosť, brutalitu - na co kliknem to zazrak!

tiimka
19. máj 2017

Viera v Boha, hladaj ju. Poslem jeden link, tu sa clovek, ktory je hlboko veriaci, na urovni vyjadruje k teme psychicke problemy. Aspon si to pozri, kvoli tebe a aj tvojmu nenarodenemu babatku.

https://www.youtube.com/watch?v=iRInet0sWHk
bluka2
19. máj 2017

@mandala77 Ja sa tiez cudujem. To co teraz preziva sa da chemicky vyjadrit podobne (aj ked menej presne), napr. adrenalin namiesto normalnej davky povedzme dvojnasobna, atd. kopec veci v organizme je v nerovnovahe a skodlivych davkach v takychto stavoch.
Ona ma na vyber iba zlo a mensie zlo, tak netreba vahat a pocuvnut psychiatra proste

moni244
19. máj 2017

@tiimka jedna lepsia ako druha, preco sa furt musi najst nejaa, co vsade pcha Boha?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre