Zelenina na masle pri chudnutí

25. jan 2021

Caute, je to dobra priloha? Snazim sa schudnut a jem zeleninu na masle, k chudemu masu, alebo so syrom struhanym. Jem aj cerstvu, ale na oare mi nechuti, na masle je fajn a chudne sa lahsie. Je to mensie zlo ako trepat do seba muku, knedliky? Ci?

staskast
25. jan 2021

No maslo ma hrozne veľa tuku a takisto aj syr. To je taká kaloricka bomba ;) samozrejme závisí koľko si tam toho dáš. Ale ak by si si spravila napr zemiakovú kasu a nedáš tam maslo možno to máš menej kalorické ako zeleninu na masle 🙂

sense
25. jan 2021

Záleží koľko masla tam dáš...

autor
25. jan 2021

Dam normalne pol cm kravskej kocky. Na panvicu a zeleninu, bylinky. K tomu kuracie prsia pecene na olivaci, alrbo len fakt mierne sem tam syr, mozno 1/8 obsahu. Nahradzam tym plnohodnotne jedlo. Cize si myslim, ze kalorie usetrim, no nie som si ista.

ibrunova
25. jan 2021

Určite je to lepšie ako knedle 🙂 ja neviem, troška masla zase nezaškodí, prípadne tam daj namiesto masla kokosový tuk.

elizabet173
25. jan 2021

Skus tu zeleninu upiect na papieri na pecenie a pokvapkat olivovym olejom. Ked uz tuk, tak zdravy. S nemusis predsa do seba trepat muku a knedliky. Zemiaky, ryza, cestoviny, kuskus su bezne prilohy aj pri redukcnej diete. Stiahni si aplikaciu kaloricke tabulky a ked si tam zadas, co skonzumujes, budes vediet presne, ake potraviny potrebujes jest, ak chces vahu znizovat. Mozno ak toho masla nie je vela, mozno sa zmestis do denneho limitu. Ja by som mala strach aj zo zlyhania, donekonecna sa zelenina ako priloha jest neda. Ak potrebujes dat dolu 5-6 kg, to sa da, ak okolo dvadsat, sacharidy by som v strave ponechala.

janinka007
25. jan 2021

Kokosovy tuk nepoužívaj na jedenie, maximálne sa s tým poňatieraj. Maslo je v pohode, pomôže ti vstrebať niektoré vitamíny zo zeleniny. Ono ide o to, či máš kaloricky deficit.

elizabet173
25. jan 2021

@janinka007 obavam sa, ze maslo, plus syr, olivovy olej, na ktorom sa pecu kuracie prsia - to bude zrejme nad kaloricky deficit. Este nevieme, co ostatne skonzumuje pocas dna, aj tam mozu byt tuky. A nejde len o kaloricky deficit, ale aj spravny pomer tukov, bielkovin a sacharidov

autor
25. jan 2021

@ibrunova ked prave to maslo tam urobi tu uzasnu chut, davala som olivovy olej, ale nebolo to ono. Ked mam vydrzat, tak mi to musi chutit, lebo ja zase zidem z cesty a budem jest piate cez deviate. 🙈 Tak sa upokojujem, ze je to mensie zlo a potrebujem potvrdenie. Te da sa s tym schudnut. Nejem sladke, nepijem sladke, nejem muku, robi mi zle, jem len kuracie maso, zeleninu, ryby, syry... Nespracovane jedlo, ale keby ta zelenina mala byt bez masla, asi to nedam, jedine, ze by som tam tatarku miesala. 😁 Aj sa hybem, chcem schudnut 10 kil mozno aj 15, a to maslo keby som mohla tak by mi to vazne pomohlo.

autor
25. jan 2021

@janinka007
@elizabet173 kcal mam ok, vazim, zapisujem do tabuliek, strazim porcie, ja radsej zjem menej, ale chutnejsie 🙂 ako haldu, ale bez chuti.

janinka007
25. jan 2021

@elizabet173 veď áno. Neplati, že keď jem len zeleninu a zdravé veci, že nepriberiem. Stále záleží od množstva. Ale maslo by som ako problém nevidela.

elizabet173
25. jan 2021

Ak sa vojdes do tabuliek, neviem sice o ake ide, tak toho masla zase tak vela nebude. Ty ale nepotrebujes od nas potvrdenie, ty si musis najst vlastnu cestu, ktora ti vyhovuje. Pises dobre, ze ti to musi chutit a ak pri tom vaha pojde trbalo dolu, nie je problem. Aj ked pojde dolu pomaly, to je vlastne este lepsie, ako chudnut prirychlo. Ale to, co pises, ze konzumujes, su len bielkoviny a tuky. Nevidim nikde zemiaky, ryzu, cestoviny. Takto si odpises ladviny, nie je to zdrave. Navyse hrozi, ze ak schudnes tych desat, patnast kg a potom sa zacnes stravovat beznym sposobom a to nemyslim - svieckova, kremese, chipsy, cola, tak priberies este viac, ako si schudla. Zvol si taku stravu, na ktorej mozes existovat cely zivot v pohode, bez hladu a velkeho obmedzovania, sem tam prehresok, ked uz budes v cieli.

ibrunova
25. jan 2021

Áno, ja si tiež robievam zeleninku na masle, mňam,

elizabet173
25. jan 2021

Aku dobu si na takejto strave a kolko si dala dolu? Ak to ide, tak je to asi ok, len mysli na tie ladviny a najma na to, co potom, ked schudnes. Nie je tazke schudnut, ale zostat stihla roky bez hladovania

any_soj
25. jan 2021

Ak ti ide o to, či ušetria kalórie - spočítaj ich ;) lyžica olivacu ma 90 kalórií. Maslo si odvaz a vypočítaj koľko má, k tomu prirataj mäso a zeleninu... Zo syrov je najmenej tučná light mozzarella. Prípadne si zrátajú len ten olej a maslo a koľko má krajec chleba a čo ti viac za to stojí... Chleby majú od 193 (to je najmenej čo som našla) po cca 300 kalórií na 100 g. To je niekoľko krajcov, závisí od hustoty chleba... Stačí vypočítať raz 🙂

majamat
25. jan 2021

tuky vylucovat netreba,a le taky pasik masla ma tak 600Kj a nic ta nenzasyti. naopak knedla, take 2ks moze mat podobne a aspon sa z nej nasytis. samozrejme nemusis jest ako priluhu prave knedlu.
dokonca odpbronici vobec neodporucaju vynechavat sacharidy, tie nam poskytuju rychliu energiu a navyse, samotne sacharidy sa neukladaju, ale ukladaju sa prave tuky.
probblem nastava vtedy, ked mame dostatok, resp. nadbytok oboch. nase telo vyuzije an energiu sacharoidy a tuky zostavaju do zasoby. toto je dovod, preco vysokosacharidova dieta zabera, ale udajne je vlemi nechutna a jednostranne diety sa neodporucaju.

luciannka83
25. jan 2021

Ved si to xacni nahadxovat do kalorickych tabuliek a uvidis. Polcm kocka masla ma cca 30g co je cca 900kj🙈 plus zelenina, cize na mna dost tuku. Tu ti nikto presne neporadi, ked nevieme mnozstvo. No kaloricke tabulky ta nsucia sa stravovat.

luciannka83
25. jan 2021

@majamat samotne sacharidy da neuklafaju? Co co je za blud. Nespalene sacharidy sa ukladaju sko tuk.

autor
25. jan 2021

@elizabet173 jem aj sacharidy, zemiaky, ryzu, ale drzim to na minime, no nevylucila som ich uplne. Jeden den na ranajky chlieb kvaskovy, druhycna obed ryzu, treti zemiaky, atd....

autor
25. jan 2021

@majamat mna muka a sacharidy nezasytia, akurat z nich vyhladnem este viac.

majamat
25. jan 2021

@luciannka83 lebo to co mame ulozene je tuk a sachatridy nei su tuk. sacharidy sa nedokazu tak lahko an tuk prepracovat.

https://www.youtube.com/watch?v=T6T9tvALH-Y
majamat
25. jan 2021

ozri si glykemicky index potravin ( GI ), mucne jedla maju GI vacsinou vyssi,a le dolezita je uprava ak ich skombinujes s bielkovinami, ci aj s nejakym tukom, potom sa GI znizi.
ak zjes potraviny s vysokym GI, rychlo sa ti vyplavi inzulin, nahle poklesne cukor v krvi a preto si opat hladna, pripadne mozes amt aj ine neprijemne prejavy ako zavrate, unava.
no sacharidy nase telo potrebuje. jasne, ze ich treba kontrolovat,a by ich nebolo privela a urcite vylucit tie ednoduche cukry, lebo tie maju tiez vysoky GI. lepsie su celozrnne vyrobky a zdravsie potraviny.

autor
25. jan 2021

@majamat presne toho sa drzim, preto nejem knedliky, cestoviny atd... Vyhovuje mi strava s nizkym gi. 🙂

3petka
25. jan 2021

Ako prílohu môžeš napr. Bataty (sladké zemiaky) dávať sú super ako pečene. Kasa mne až tak moc z nich nechutila lebo sú vodnatejsie. Ale majú strašne malo kalórii takze ich môžeš zjesť viacej...

elizabet173
25. jan 2021

Zalezi na tom, ake sacharidy, mozno by bolo fajn sa mrknut na stranku chudnutie.ako.sk, vela sa tam o chudnuti dozvies

ivanizna
25. jan 2021

Ja ťa chápem a myslím si, že keď sa celkovo kontroluješ, svoje porcie a aj čo zješ, tak taký kúsok masla nezaškodí. Ja furt vravím, telo potrebuje všetko, inak na striktné vylučovanie vecí z jedálnička doplatíš. Maslo ti pomáha aj vstrebať nejaké živiny, napríklad je dobré dať si trošičku do ranných vločiek. A keď sa chceš nastaviť na zdravšie stravovanie dlhodobo a schudnúť kopu kíl, tak verím, že sa musíš z jedla aj tešiť. Inak to je ťažko udržateľné a demotivujúce, fakt iba pre "zažratých" 🙂

luciannka83
26. jan 2021

@majamat minule som sa o tom bavila s jednym lekarom,.... Jasne, ze sacharidy niesu tuk. Sacharidy su palivo. A palivo, ktore sa nespotrebuje sa uklada ako tuk.

majamat
26. jan 2021

@luciannka83 v prvom rade sa uklada tuk a sacharidy minimalne, xistuje sachridova dieta, kde jedavas prevazne sacharidy a chudne sa z nej, prave preto ze funguje na tom principe, telo dokaze tuk ulozit lahko, lebo s nim nemusi nijak extra pracovat, ale sacharidy su ine.
co sa tyka dr. poznam ich mnoho a stavim sa, ze 90% z nich neovlada podrobny metabolizmus makronutrientov, resp. ma len hrube vedomosti o tom. a urcite nevedia to, kolko acharidov a za akych podmienok sa ulozia. Dr. tiez netreba slepo vsetko verit, lebo tiez nie su sevedi, ovladaju lavne svoj odbor ( a to sa tyka hlavne dobrych Dr, ti horsi ano to nie ) a podrobny metabolizmus ovlada len opar dr, co sa s tym podrobne zaoberaju. no vyslovene vseobecny metabolizmus neviem ci vobec spada do nejakeho lekarskeho odboru. mozno len okrajovo, ak sa to tyka nejakych organov,a le nie celeho tela.

stanulienkat
26. jan 2021

@ibrunova kokosovy tuk je absolutne nevhodny na tepelnu upravu. Je to potravinarsky odpad. To len na MK je hit.

elizabet173
26. jan 2021

@luciannka83
@majamat baby, ak je spravny pomer bielkovin, tukov a sacharidov, clovek chudne aj so sacharidmi. Netreba sa ich bat a zo stravy ich vylucit

luciannka83
26. jan 2021

@elizabet173 to sa odvija od hodnoty bazalneho metabolizmu. Treba to vypocitat. Na to nieje pausal. Ak sa v tejto sfere neorientujete, zaplatte si nejakeho vyzivoveho poradcu, co vam spravi jedalnicek, pripadne oslovte nejskeho odovneho trenera. A ked nie, tak fakt skuste tie kaloricke tabulky.