Pôst iba na vode - benefity

30. apr 2021

Čírou náhodou som narazila na videá na YouTube od pani Viery Stadnikovej a ostala som dosť prekvapená..skúšal niekto z vás dlhodobý pôst iba na vode? Len ma to zaujalo🙂
Z akého dôvodu sa človek vôbec pustí do niečoho takého? Aké to má benefity? 🙂

monkasponka
30. apr 2021

Nevidela som tie videa, ale je to čisty nezmysel, človek potrebuje príjem potravy. Úžitok z toho ma jedine sledovanosť....

pribinak
30. apr 2021

Nie som fanúšik takýchto experimentov a neverim, že to telu niečo prospešné dá.
Z čoho mamtelomxerpat vitamíny, minerály, stopové prvky? Z vody? No asi sotva

Žiadne extrémy nie sú pre telo dobre, ale každý má vlastný rozum a podľa toho sa zariadi

laura1607
30. apr 2021

Skúšala som, benefity nejdem písať lebo ma tu ukamenuju 🙈 ale dlhodobý neodporúčam, pár dní bohato stačí ... Napíš správu ak chceš poviem viac 🙂

0silvia0
1. máj 2021

skusala som 3 dni, benefity precistenie organizmu, prilev energie, endorfiny. Ovela dolezitejsie ako post je opatrny navrat k strave. Kolko sa postis, tolko sa musis pomaly vracat k beznemu jedlu.

jaskolka
1. máj 2021

Že je to somarina ako traky. Keď už strašne chces, daj si jeden deň len s tekutinami, ale celkovo mi to príde ako hlúposť. Živiny sú potrebné všetky, a že teraz kadejaké bludy sú po internete, neznamená ze všetko je aj dobre.Nebol internet, tak ľudia nevymyslali bláznovstva, že aké je super nejesť 🙊🙊. Skor je možné, že je to placebo efekt (myslím si, že mi to pomohlo, tak mi to pomohlo). Dlhodobo telo nemôže existovať bez príjmu živín v strave.

zooeynka
1. máj 2021

@laura1607 prosim ta napis verejne, ved treba rozsirovat skusenosti aj tym, ktori o tom prd vedia ale citia sa najmudrejsi na svete, len preto ze oni si to tak MYSLIA.

0silvia0
1. máj 2021

@zooeynka ti, ktori si myslia o poste, ze to je blbost, nikdy nepripustia rozsirenie obzorov...

zooeynka
1. máj 2021

@0silvia0 🙂 nevadi. Nemusime vsetci vyznavat to iste. Ale ma u tychto ludi fascinuje ako presadzuju svoj nazor aj napriek nulovej skusenosti, nulovej informovanosti ale aj napriek tomu vedia co je lepsie;)

ankiki
1. máj 2021

Je to veľká záťaž na žlčník. Akékoľvek drastické diéty silno podporujú tvorbu žlčníkových kameňov.

lindous
1. máj 2021

@zooeynka mňa zas fascinuje ako sa ľudia do niečoho takého môžu vrhnúť bez nulovej informovanosti (nehovorím, že ty, ale vo všeobecnosti je takých ľudí viac), len pre to, že niekto na YT to odporúčil... nikomu neberiem, že sa po tom môže psychicky cítiť lepšie, ale propagovať to ako zázrak je podľa mňa veľmi nebezpečné, lebo ľudia sa do toho ľahko vrhnú po hlave, bez toho, aby najskôr zvážili či to je pre nich bezpečné ... lebo aj ako zástakyne so mnou musíte súhlasiť, že nie pre každého to je vhodné ...

Ako príklad rozhodne klesne hladina draslíka, ktorý zohráva významnú rolu v správnej funkcii srdca (draslíkový iónový kanál) a teda ak má niekto problémy so srdcom, je to pre neho vyslovene nebezpečné ... ale toto povie máloktorý propagátor takéhoto pôstu ... a tých kontraindikácií je omnoho viac, toto bol naozaj len jeden z príkaldov

zooeynka
1. máj 2021

@lindous ...a pri cukrovkaroch moze klesnut cukor, niekomu klesne zelezo a citi sa pri diete na skapanie, ale tak hadam si kazdy pozna svoje telo, kto do toho ide tak si vacsinou pozistuje informacie a je pravda ze mnohym ludom taketo posty len prospeju. Aj viacdnove. Telo ked netravi haldy jedla ktore do seba tlacime tak ma priestor a energiu na ine napr.ocistne cinnosti, vyplavuje kopec toxinov a aj preto sa ludia citia naprd pri diete. Ono, ak sa clovek stravuje zdravo a najma s mierou, je stihly tak ani nepotrebuje nejake x dnove drasticke posty. Ale vacsine ludi to moze len prospiet.

0silvia0
1. máj 2021

@lindous myslis, ze kazdy sa do postu pusti na zaklade nejakeho yt videa? Ved to je cela veda a nie je to vobec lahke a vhodne pre kazdeho. A snad ma kazdy hlavu aby ju pouzival... a nie kazdy posty zvlada. Mam kolegynu, ktora si postom vyliecila jeden zavazny zdravotny problem. Ale ona sa odmieta o tom bavit s hocikym, prave preto, ze jej do toho kazdy mudroval, kto nevyskusal ani jeden den a nemal nic nastudovane...

lindous
1. máj 2021

@zooeynka @0silivia0 áno, som presvedčená, že veľa ľudí sa do toho pustí len lebo "kamoška povedala" a neoverí si nikde viac informácií.. A to naplatí len pri pôste a dietách, ale pri veľa iných veciach..

Preto hovorím, nepopieram, že niekomu to môže prospieť, aj je samozrejme okej sa podeliť o svoju skúsenosť (keďže vedecké výskumy na tému hladovky by boli neetické), ale propagácia rôznych pôstov a detoxov ako zázračných metód pre každého mi proste príde veľmi nebezpečné

0silvia0
1. máj 2021

@lindous tvoje presvedcenie je tvoje presvedcenie, mas na to pravo. Ja viem svoje a vobec nemusim ani odporucat nikomu nic, ani vyvracat, ani presviedcat, lebo toto nema vyznam. Kto chce, si k postu cestu najde a pozistuje co treba... Ale asi radsej nie na konovi...

zuzubb007
1. máj 2021

jeden deň na vode bez jedla, a na druhý je už po mne 🙂

lindous
1. máj 2021

@0silvia0 ja nehovorím, že som zásadne proti, aj keď by som do toho nešla, nikdy by som si nedovolila niekomu hovoriť, aby to nerobil, pokiaľ on sa na to cíti, lebo tiež nemám potrebu nikoho o tom presviedčať, lebo každý ma právo so sebou robiť čo uzná za vhodné ... fakt som len chcela povedať k tej informovanosti, že je proste dôležité si o tom niečo viac naštudovať, lebo ľudia bohužiaľ vlastnú hlavu niekedy zabúdajú použiť a sama si povedala, že to je celá veda 🙂 teda minimálne ja poznám nejdeného človeka, čo uverí úplne čomukoľvek, čo zbadá na FB

0silvia0
1. máj 2021

@zuzubb007 ono to naozaj vobec nie je lahke...

0silvia0
1. máj 2021

@lindous ano, je to cela veda, je to narocne a nie vhodne pre kazdeho. Chce to disciplinu a nastudovat vela veci. A narocne aj psychicky, lebo sa vsetci okolo teba spolcia a presviedcaju ta, ze umries🤪 a beru ta ako posahaneho blazna.

monkasponka
1. máj 2021

Skusme par hodin nedychat.. možno sa nam prečistia pľúca , veď taky znečisteny vzduch dychame 😏😏

zooeynka
1. máj 2021

@monkasponka naopak...dychat treba ovela hlbsie ako obvykle dychame...

lenkakravcova
1. máj 2021

@jaskolka nie je to žiadna novinka.
Už v staroveku sa postili.
Židia sa postili, aj v Biblii nájdete 40 dňový post na púšti. Moslimovia sa postia každý rok mesiac.
Po novom na to, že určite formy psotu sú prospešné prišli aj bodybuilderi a fitnesaci - tam sa to teraz dosť propaguje.. Ale novinka to nie je žiadna.

hiro
1. máj 2021

Raz pred par rokmi som mal zapalene dasna? Afty? Neviem.. Ale nemohol som zuvat. Strasna bolest. Takze zo 8 dni som len pil kavu a pivo. + pol rozka / den ked som prekonal to hryzenie. Prve 3-4 dni som aj citil hlad ale potom ustal a posledne dni som nebol hladny ani na jedlo vobec nemyslel, pokial ho kolegovia v praci nespomenuli :D
A benefit? Asi ziadny. Len prvych par dni som jedol mensie porcie...

hiro
1. máj 2021

@lenkakravcova "Moslimovia sa postia každý rok mesiac." - pokial viem tak sa nepostia. Jedia az vecer a dopopuku potom cely vecer a znovu skoro rano.

pribinak
1. máj 2021

@lenkakravcova no ja ti neviem, moslim ktorých poznám ja, tak jedia cez deň drobnosti, aby vydržali do včera, kde nie že jedia, ale žerú, lebo pracovať a nejesť, veľmi spolu nejde
Čo je na tom zdravé, nechápem

Tých čo ja poznám jedia cez deň napr oriešky, hrozienka, aby zahnali hlad

ktochytavzite
1. máj 2021

benefit adi len ze schudnes ,iny nevidim ziadny ved je to blbost ,a tusim je to aj vyvratene zw jw to telu prospesne,skor naopak.Ak tk sa striedmo stravovat dlhodobo ale udravo,neprjedat sa a s rozumom ale nie o vode ,to telu nic neda.

ktochytavzite
1. máj 2021

@lenkakravcova prepac ale videla si aj v realite ako sa postia?Post neznamena cez den nejst a na vecer sa dojest,to potom posti aj skoro kazdy,druhy slovak.

jaskolka
2. máj 2021

@lenkakravcova moslimovia sa nepostia, že nejedia. Iba nejedia cez deň, po západe Slnka sa už môžu napchat, čím len chcú. 40 dní sa postil Ježiš na púšti, a to bol Syn Boží, teda myslím ze nejdeme porovnávat veľmi dobre. Tu dlhodoboide o vynechanie jedla a žiť len o vode,čo pre bežného človeka môže byť až nebezpečné (pre diabetikov smrteľne). V koncentraku mali teda extrémne dlhé posty a myslím, že im to veľmi nepomohlo. Ok, je to už prehnaný príklad, ale to, že sa len tak propaguje úplne vynechanie jedla a piť len vodu ako super a zdravé, mi príde ako vymyvanie mozgu ľuďom a až trestné. Pretože také dačo môže skutočne zvládnuť len veľmi silný organizmus a človek, aký má nejaké skryté ochorenie, neporadí sa s odborníkom a podobne,môže na to veľmi doplatiť.

lenkakravcova
2. máj 2021

@hiro No do popuku určite 🙂 skús celý deň nič nepiť (dnes to vychádza od 5:10 do 19:53) a nič nejesť a uvidíš koľko toho večer zvládneš.
Nie je nad VLASTNÚ skústnosť.

@pribinak To je riadna hlúposť. Ak niekto hoc si len umyje zuby vodou a polkne ju, tak mu to ruší pôst. Ak pije, alebo je malé množstvo jedla počas svitu slnka (od východu po západ), pôst je neplatný a musí si ten deň nahradiť v iny deň v roku (alebo chorí, tehotné, kojace ženy nakrmia miesto toho za každý 1 neodpostený deň 1 chudobného).
Pridávam tu link na Pravidlá pôstu:
https://d1.islamhouse.com/data/pdf-viewer/web/v...

pribinak
2. máj 2021

@lenkakravcova myslím že im je to fuk a mne tiež

lenkakravcova
2. máj 2021

@ktochytavzite Áno, videla som ako sa v realite postím (práve prebieha ramadán). A teda sranda to nie je. 🙂
@jaskolka Polemizovať o tom kto a ako splodil Ježiša tu nemienim. Téma je o pôste. Na púšti sa postilo tak, že sa večer pila voda (po západe slnka) a jedli kobylky. Rovnako sa postili i iní proroci, ako napr. Ján (v Biblii nazývaný krstiteľ).
Moslimský pôst je zakázaný: chorým, tehotným, dojčiacim, menštruujúcim a ťažko pracujúcim, takže sa nemusíš obávať o ľudské životy. Každý si vie zvážiť to, či je nejaké tintítko, alebo to zvládne.