Život v Bratislave

21. aug 2023

Ahojte, chcela by som počuť od ľudí, ktorí žijú v Bratislave aký je tam život, čo sa týka aj gastra, nakupovania, cenovo ( celkovo život v BA) ale hlavne ako je to s prácou v Bratislave či tam je dostatok práce a ako je približne platená, keďže môj snúbenec má možnosť odísť pracovať do BA a chce aby som išla s ním a keďže mňa u nás v meste nič nedrží tak by som šla s ním tak preto sa pýtam aké to je žiť v Bratislave keďže mám z toho aj trochu strach väčšie mesto, viac ľudí a ako sa mi tam vôbec bude žiť, keďže som tam nikdy nebola takže to tam ani nepoznám vôbec.
Ďakujem za odpovede. 🙂

autor
21. aug 2023

Platovo som to myslela pre seba či si tam budem vedieť nájsť prácu a či je dostatok pracovných miest.

juliet86
21. aug 2023

ahoj. no napis viac. v akom sektore chces vies prscovst? ako predavacka alebo casnicka si isto pracu najdes hned tych je nedostatok. pozri si napr profesia.sk inzeraty... urcite zarobis aspon 1000eur a podnajom rataj okolo 650 eur. budete na to dvaja. ale na zaciatku depozit kaucia aspon 2tisic eur treba mat nasporenych podla mna... qj opatrovatelky pestunky upratovacky sestry ucitelky chybqju. ved prid sem na vylet autobusom vlakom nech si najorv pozries mesto. podla mna je ba super a krasne miesto na zivot

marianini17
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zooeynka
21. aug 2023

Ceny....ma napr.lidl ine ceny v humennom a ine v bratislave? Drahe v BA su podnajmy, restiky, bary atd, ale pokial si schopna varit tak nevidim problem. Nakupis ako aj inde a uvaris. Pracu urcite najdes.

lelelienka
21. aug 2023

Mne sa tu zije vyborne a ak by som sa z nejakeho dovodu niekedy musela stahovat, bola by som velmi smutna. Podla mna je to mesto, kde mas vsetko, ale na druhej strane nie je este prilis velke, take akurat. Vsetky urady, obcianska vybavenost, kultura, sport…mnoho ludi co by “nikdy neslo byvat na taku rovinu” dokonca zisti, ze ani s tou prirodou to tu nemame zle a da sa vybehnut aj na turistiku, mnozstvo vyletov a pod.
Pracu v Bratislave si nenajde len ten, co nechce pracovat. Vseobecne su tu platy vyssie ako inde, ale to suvisi aj so skladbou pracovnych miest, nie je tu vela vyrobnych zavodov, nadnarodne firmy platia dobre, ale tak zase aj vyzaduju, ale taka ucitelka zarobi rovnako aj na vychode. Priprav sa samozrejme na vyssie ceny, najma byvania, co je ale vzdy ta najvacsia vydavkova polozka. (Milujem reci typu vy tam v BA tolko zarabate, najma ked dotycny uz ale nevidi, co tu stoja byty…). Aj sluzby su samozrejme celkovo drahsie, ale zase mas ovela vacsi vyber, cize dokazes si najst co ti vyhovuje.
Predpokladam, ze pridete do podnajmu, ceny si vies najst na nete, ale pocitaj s pomerne vysokou polozkou (nemam uplne aktualny prehlad, ale min 500-600€ plus na nejaky slusny 1izbacik v normalnej lokalite).

sissy27
21. aug 2023

Gastro, nakupovanie - co ti povedat, viac restauracii a obchodov s cimkolvek na pocet obyvatelov ci km2 nez v BA na Slovensku nenajdes, takze fakt sa nemusis bat, ze by si nemala kam ist na kavu ci na nakup.
Obcianska vybavenost - vsetko na kazdom rohu, urady, lekari, posty, co len potrebujes. Je to hlavne mesto, plus minus pol miliona obyvatelov…
Infrastruktura - lahke spojenie do madarska, rakuska ci ciech. Do polska a na ukrajinu je to dalej.
Doprava v BA - ako sa to vezme. MHD chodi velmi casto, vacsina spojov v niekolkominutovych intervaloch, takze sa dostanes kamkolvek. Ale tym, ze ju vyuziva kvantum ludi, tak to tak obcas aj vyzera (preplnene spoje, nie vzdy ciste). Zapchy - ano, su. Denne v top casoch na tych istych miestach 🤷‍♀️
Praca - nevieme, ci prave ty si pracu najdes, nepises nic o vzdelani, praxi, platovych narokoch, co by si chcela robit, su ludia, ktori dlhodobo nepracuju a maju kopu vyhovoriek. Ako bolo spomenute - pracu si tu nenajde len ten kto nechce, ale pecene holuby ani tu do ust nikomu nepadaju. Urcite mas ale viac moznosti ako v inych regionoch.
Ceny - potraviny, spotrebny tovar, energie, phm tak ako inde na slovensku. Co je vyrazne drahsie su ceny nehnutelnosti, teda aj prenajmov, a o nieco drahsie su asi aj sluzby, co ale tiez suvisi s cenou nehnutelnosti, pretoze kadernicka v BA zaplati viac za prenajom priestorov a este musia aj vyzerat, kedze konkurencia je velka, nez jedina kadernicka v okrese Sobrance napr. Ale vzdy sa daju najst sluzby aj za nizsie ceny.
Mne osobne sa tu zije vyborne a v ramci SK si neviem predstavit inu lokalitu na zivot.

dadis
21. aug 2023

Mne sa v Bratislave byva dobre. Restauracie (take bezne) maju cenu ako kdekolvek inde na SK, kde som bola. Ale to urcite nemas kazdodennu polozku. Potraviny, drogeria, lekaren rovnake ceny. Sluzby - ako kadernictvo, kozmetika, zubari - moji znami casto navstevuju v meste povodneho bydliska..a inak asi len byvanie je drahsie (drahsi komercny prenajom, vyssie ceny nehnutelnosti)..co je vlastne aj asi najvacsia vydavkova polozka. Vacsina mojich znamych ma hypoteky. Napr. ja platim 500,-hypoteku a nieco vyse 200,-poplatky za 4-izb byt (sbd, energie, internet).

zmrzlinka2021
21. aug 2023

Aj napriek tomu, že som takmer 24 rokov žila na strednom Slovensku, Bratislava je domov. Je to menšie európske mesto, čo mne vyhovuje, krásna príroda, možnosti bajkovania, veľa pracovných možností, za mňa kvalitná MHD.

vikusjk
21. aug 2023

Ale ved nic ti nebrani prist, vyskusat a ked sa vam tu nebude pacit, tak sa vratite, alebo odidete inam... Ak nemas zavazky, tak ta vobec nic nebrzdi. Inak plati vsetko, co tu uz baby vyssie spominali

cheeta
21. aug 2023

* dovolím si upresniť situáciu u odborných lekárov: neprijímajú *nových* pacientov...alebo treba čakať na termin 1-2 mesiace, ak to má preplatiť poisťovňa.
Na druhej strane za 50-70 eur je termín do nasledujúceho týždňa. (aktuálne overené u neurológov, ortopédov, RHB)

ada12345
21. aug 2023

Tak na tvojom mieste by som si najprv spravila vylet do Bratislavy, ked si tu v zivote nebola.

evkamotka
21. aug 2023

Ako je platena praca v Bratislave? Akoze IT v Esete alebo pomocna sila v kuchyni zakladnej skoly?

Zivotne naklady mas vyssie, za byvanie, skolky, kruzky, kurzy, kadernicka, sluzby, gastro atd. A o dost.
Na druhej strane ste mladi a nemate deti, mohla by vam vyhovovat bohata ponuka akcii v meste.

martul
21. aug 2023

A pracovať chceš ako IT s platom 4000 /môj synovec/ alebo ako upratovačka/bez urážky, len kvôli porovnaniu platu/?
Keď ťa tu nič nedrží tak choď vyskúšať, čo môžeš stratiť? Nič.

tykat
21. aug 2023

@zooeynka vies co mne sa zda ze ano, ze maju rozdielne ceny, pred mesiacom som nakupovala v Terne v Lipanoch a skoro mi oci vypadli, 18€ za nákup, ktorý by ma doma stál možno 25€. To isté reštiky. Menu za 6,50, v BA sa pod 8 nedostanem.

luccija
21. aug 2023

Choď...ste mladi máte možnosť skúšať nebude dobre vrátite sa.Pracu si nájdeš stále hľadajú predavačky do OC či iné pozície.Nepises čo máš vyštudovane, kde si robila.hlavne si nájdite taký nájom, aby vás to nezruinovalo niekde v odlahlejsej casti..Po reštauráciách nemusíte chodiť, veľké potravinové obchody majú všade rovnaké ceny.Problem býva s lekármi kvôli TP..plus dráhy zubár, gynekológ, ale určite nájdeš čo Ti bude vyhovovať.

liusa82
21. aug 2023

mne sa tam počas vš nepáčilo tak som tam ani neostala.Moc velký rambajz na mňa.Niektoré lokality ako staré mesto alebo parky ok ale inak nič moc.Všade plno napchatých ludí.Ale niekomu to vyhovuje.A dobrú robotu kde som sama sebe paňou aj mi to dobre vynáša lebo tu nemám práveže konkurenciu v odbore čo som vyštudovala som si potom našla aj doma v Zm.V Ba by som mala moc konkurencie a možno zarobila ako aj tu doma plus minus🙂ale z výletu autorka neviem či si spravíš moc názor.To tam musíš nejakú dobu žiť aby si sa rozhodla či ostať alebo nie

banderaska29
21. aug 2023

je veľmi dôležité uviest, koľko cca mesačne budete zarábať, v akych odvetviach budete pracovat. či budete mat aj auto, či máte deti, v akej lokalite chcete žit. dalej si už dopredu povedat, ako si rozdelíte náklady, ale za mna pre dvoch pracujucich ludi ktorí su bezdetní pri spolocnom mesačnom prijme cca 2000-3000 eur si viete dovolit život v bratislave s tym, že pri tejto sume je potenciál aj usporit peniaze.

tykat
21. aug 2023

@cheeta napodobne, problem aj s detskymi (gastro, alegro, imuno...) neprijimaju novych vobec. Sukromne centra zoberu hned, termin do tyzdna, prozakaznicky pristup, ale vstupne poplatky na rok u nas boli 300€ gastro a 150€ alergo-imuno .

zoeeoz
21. aug 2023

Nevieme co chces robit a mame ti povedat aky plat dostanes? Ak budes sefka banky tak aj 10nu

marina447
22. aug 2023

ono to bude asi subjektivny nazor, ale tak vyjadrim sa. zit v BA - za mna nie. v zivote som nebola za zivot vo velkomeste, radsej niekde, kde je tichsie, klud. mala som moznost vyskusat si to a mozem povedat, ze je to skutocne neporovnatelne so zivotom v mensom meste. a nielen teda co sa vydavkov tyka. ak ti vyhovuju davy a rusny zivot, tak prosim, ale stale to neriesi tu financnu stranku veci 😀 ak na to mas a mesto ako take sa ti paci, nevidim problem.

taja244
22. aug 2023

Ahoj tak v skratke na nakupovanie tu máš Eurovea, Nivy, Aupark, Bory, Avion, Polus(ale jeho slávne casy sú už za nami) a to je asi všetko, z gastro nájdeš pár skvelých reštaurácii, ale záleží od vkusu, treba si to pochodiť. Za mňa je topka Albrecht 🙂. Co sa týka bývania najdrahšie bývanie nájdeš v Starom meste, Ružinove, Novom meste, a z petržalský strana ktorá je najbližšie k starému mestu.. naopak najlacnejšie najdes- Lamač, Devinska nova ves, podunajské biskupice, Vajnory, Rača, Dlhe diely (v blizkosti lesov)... samozrejme záleží na tom kde a v akom byte chceš bývať. Kukni na realitný portál. Držím palce 😉

erikavesela
30. aug 2023

@marianini17 co to trepes?..ja zijem cely zivot v ba a teraz sj s rodinou...

zmrzlinka2021
30. aug 2023

@marina447

Počkať Bratislava a velkomesto?
Ty si asi nevytiahla nos este z rodnej dediny, či?

Bratislava je malé europske mesto. Ak chces vidiet velkomesto - smer London,Pariz a pod.

maialeo
30. aug 2023

Som happy, že som v 25 z Bratislavy vypadla. Neuveriteľne nechutné biznis mesto.

erikavesela
30. aug 2023

@zmrzlinka2021 bratislava je velkomesto, tak ako aj kosice

zmrzlinka2021
30. aug 2023

@erikavesela No to teda nie je. Mam uz cosi pocestovane, a toto je fakt brutal kludne az miestami vidiecke mesto.

erikavesela
30. aug 2023

@zmrzlinka2021 je.. to, ze ty to neovladas je tvoj problem...ale je to tak...ci sa ti to paci, ci nie...nie si sama, co ma cosi precestovane...dokonca som v inych velkomestach aj byvala...napriek tomu, na skk su 2 velkomesta, bratislava a kosice...velkomesto je totiz mesto s viac ako 100 000 obyvatelmi...medzery vo vedomostiach mas, staci dostudovat

vroni
30. aug 2023

@zmrzlinka2021, aj Viedeň je miestami brutal kľudne až vidiecke mesto. A niekedy aj úrovňou služieb. 🤣 Ale stále je to veľkomesto, rovnako ako Bratislava ci Košice. Alebo Londyn.

katulienkax
30. aug 2023

@zmrzlinka2021 hehe presne ale to som si aj ja myslela, ja by som sla kludne aj do vacsieho mesta niekde, ta atmosfera

katulienkax
30. aug 2023

Pre mna definicia velkomesta je aspon existencia metra, ak mesto nema metro, nie je to velkomesto. Bratislava ak sa bude rozrastat a doprava o nicom, bude to za par rokov katastrofa