Černosi v Bratislave

8. okt 2023

Ahoj, troška divná téma no chcem sa podeliť. Poslednú dobu si všímam černochov ak nejakého stretnem a všetci sa správajú strašne divne 😅 Ja len že či niekto toto tiež si všimol. Raz som šla električkou a sadla som si až som si všimla černocha ako sedí kúsok ďalej ale mne oproti. Zapozerala som sa a proste on mal taky ten účes čo nosia oni a kukala som na neho zamyslena, proste premýšľala nad blbostou (😂že e ako mu to tam drzi) on si to všimol a vystupovali sme rovnako, keď si všimol, že tiež vystupujem šiel za mnou a prihovoril sa nerozumela som nič no toľko ľudí išlo vtedy že už tam potom pri mne nebol. Teraz cez leto jak bolo voľno zo školy som chodila robit do obchodu s oblečením, bol jeden černoch a prisaham bohu keď som mu vravela o záruke a kedy môže reklamovať, v hlave som lovila anglické slovíčka, on si tam začal chytat rozkrok prisaham bohu 😳 Akože už tam boli za mnou raz aj ze slovenka s černochom rozprávala so mnou slovensky s ním anglicky a teraz som cumela ja na nich 😅 Proste mi príde ako keby oni brali ženu ako nejaký terč alebo ako to povedať, proste ako keby boli rovnaký a chcem sa spýtať ci niekto ma tiež takúto skúsenosť 🤔 Inak, minuly týždeň som po dlhšej dobe stretla na ulici jedného, kukala som nan a spomenula si na tých čo som videla a on potom jak prešiel oproti mne niečo mi vravel ale neotočila som sa. Strašne divne toto je nie? Akože možno to bolo cele náhoda, ale strašne mám pocit ako keby nemali nejaký rešpekt

beata_k
8. okt 2023

Skus na nich nezazerat, mozno budes prekvapena, ze nikoho nezaujimas.

mimi_lali
8. okt 2023

Víkend už končím chvalabohu budeš riešiť domáce úlohy a nie blbosti na koňovi

lalala94
8. okt 2023

Pre nich budeš asi divná ty, keď na nich zazeráš akoby si v živote nevidela človeka inej rasy. 🙄

akiana
8. okt 2023

Hovori sa tomu aj “confirmation bias”, ale kedze po anglicky nevies, vysvetlim - ty uz v predstihu od niekoho cakas divne spravanie na zaklade farby pleti, a potom toho cloveka sledujes, zazeras, cakas, kym nieco urobi. A on bud zareaguje na tvoje zazeranie, alebo urobi nieco uplne irelevantne, a ty mas potvrdenie, dokaz, ze aha cernoch, no jasne, sprava sa divne. Ja ani neviem zratat, kolko belochov som videla skrabat sa po vajcach, navravim, ze je to prijemny pohlad, ale nie je to deviza rasy. A to, ze sa ti niekto prihovori po tvojom sustavnom zizani, je tiez celkom pochopitelne.

mikadooo
8. okt 2023

😂 presne mi to príde, že príliš okato na nich vypliešťaš oči 😂. Žijem v Ba, áno, občas stretávam aj černochov, ale snažím sa ich neočumovať ako keby prišli z Marsu a zatiaľ žiaden nemal potrebu sa so mnou rozprávať. Vlastne hmm tuším jeden sa ma niečo opýtal, ale už si to nepamätám, bola to nejaká bezvýznamnosť typu koľko je hodín. Ale zato máme na sídlisku jedného belocha, ktorý sa fakt že divne oblieka (na kovboja), tak toho nenápadko očumujem stále 🤭. Ale zas, toho celé sídlisko očumuje a si je celkom zvyknutý, lebo neprihovára sa nikomu 😁.

autor
8. okt 2023

@mikadooo 😂 Akože môže to byt možno aj tým, aj keď vyslovene nečumim ale chápem ako to myslíš

vanilkovazmrzka
8. okt 2023

Ty by si sa tiez spravala divne, keby ja teba kazdy cumel jak na trojhrbu tavu.

autor
8. okt 2023

@akiana Prečo si myslíš že neviem anglicky ? To tam musela byt taká poznámka ??

akiana
8. okt 2023

Ved sama hovoris, ze si lovila slovicka na nieco tak jednoduche, ako reklamacia tovaru.

kiwi3
8. okt 2023

Žeby preto, ze "si lovila v hlave anglické slovíčka"?

liusa82
8. okt 2023

zvykaj si.Zachvilku aj Ba bude celá multi kulti a ešte všeličo v uliciach uvidíš😀

ullala
8. okt 2023

Tiez mam pocit, ze problem je v tom, ze na nich pozeras ako na zjavenie 😀 potom si oni myslia, ze sa ti pacia. Aj ked ten, co sa chytal za rozkrok asi divny bol

babulkomale
8. okt 2023

Cernosi su v BA uz desatrocia pokial viem. Ty si tam len teraz prisla z valalu?
Pripomna mi to situaciu ako ked po spravach o migrantoch zacali jednoduchi ludia fotit Arabov v Piestanoch, ktori sa tam chodia liecit do kupelov uz dvesto rokov uz cele generacie, ako udajnych utecencov 😂😂😂
Som myslela ze sa pocikam od smiechu vtedy.

syslik81
8. okt 2023

zijem v zahranici kde je cernoch na kazdom rohu a nikdy som sa s nicim ako ty nestretla-ale tu na nich nik necumi ako na zazrak .. proste na nich pozri ako na cloveka a nie na zjavenie a hned budes inak vnimana aj ty ..

chodec15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
akiana
8. okt 2023

@babulkomale Ja som sa tak rehotala az ma brucho bolelo asi pred 8 rokmi, ked bezal v spravach prispevok ze nejaky student - cernoch zabludil na polnom vylete do nejakej slovenskej dediny, a ludia si ho fotili a natacali. Potom sa pytali jedneho miestneho na to, a on ze rychlo volal deti, nech sa pridu pozriet.

lindous
8. okt 2023

Žijem v BA, nejaké tie mesiace som strávila aj v zahraničí na uni, takže boli medzi mojimi kolegami a boli naozaj milí...áno, nehovorím, že všetci, jednu veľmi nepríjemnú skúsenosť mám aj s černochom, ale vôbec si to nespájam s rasou, keďže som videla dosť agresívnych výpadov aj u bielych... tiež si myslím, že netreba nikoho očumovať, keďže sama hovoríš, že na nich "kukáš", buď to teda príjemné nebude ani im resp. si to môžu vysvetliť ako, že hádžeš očkom..

kiwi3
8. okt 2023

@akiana tak to je riadny trapas a hanba... som myslela, ze tak sa ľudia správali minimálne 200 rokov dozadu... och

jakubrianka
8. okt 2023

Prepáč, ale píšeš hlúposti. Mala som černochov kolegov z mnohých krajín a takmer všetci z nich boli kultúrnejší a o 100% si vážili viac ženu a rodinu ako mnohí našinci. Väčšina bola ženatých a veľmi oddaných rodine. Extrém a úplný opak bol len jeden Jamajčan, ale on bol prípad sám o sebe. Čo sa týka hygieny a nevhodného správania, ktoré si popísala, som si všimla len u niektorých Pakistancov- možno zhoda náhod, lebo ich ženy boli úplný opak. Treba najprv niečo pocestovať a potom vynášať takéto “múdre” súdy. A nehnevaj sa, ale civieť na niekoho v dopravnom prostriedku je dosť neslušné a tvoj príspevok tomu aj celkom zodpovedá ;). Zjavne súdiš ľudí podľa farby pleti.

tramtada31
8. okt 2023

Ja sa s tebou stotoznujem. Bývala som chvíľu v stredomori, kde boli ti fakt praví migranti z Afriky. Žena okolo nich nemohla prejst bez toho, aby nepočúvala milion sexistickych poznamok a hygienické navyky nemali žiadne. Proste čisto zvieratka, ktoré utiekli zo zoologickej (dúfam, že má tu nikto nebude obviňovať z rasizmu, ale neviem vám inak priblížiť tie absolútne iné kulturne odlišnosti). Už vtedy som si vravela, že keď do Európy púšťame týchto “doktorov” z Nigérie, tak je s Európou koniec. A toto leto som si tiež v Ba všimla ich prudký narast.

petamich
9. okt 2023

asi podobne reagovala moja mama, ked stretla prveho cernocha akurat to bolo tak pred 50 rokmi a v mensom meste 🤷‍♀️ a vtedy asi civeli viaceri

ono sa to da vnimat aj z ich strany ako celkom drze, ked na nic niekto cumi

nelca0510
9. okt 2023

Su to rovnaki ľudia ako my,len majú viac pigmentu. Keď to chápe moje skoro 4rocne dieťa a necumi na Romov/Černochov/Aziatov,tak to snáď chápeš aj ty a prestanes to robiť.

janai1
9. okt 2023

No a baby teraz si predstavte Čadcu, kde kotleba a mazurek najväčšie idoly a my sme pred 10 rokmi mali černocha učiteľa na SŠ 🙈 Ja sa mu strašne čudujem, že tam vydržal tak dlho

autor
9. okt 2023

@nelca0510 Boha jeho, šak ti vravím, že nečumim na nich s otvorenou papulou že wau to čo je tak sa uvedom, nikde nevravím, že sú to iný ľudia 😉 Podstata príspevku je niekde inde, a dá sa to napísať aj normálne ako ostatný, nikde nepíšem že nejakého človeka beriem ako niekoho iného, alebo divného alebo neviem čo si tým chcela povedať

kvetinka75
9. okt 2023

Prídi do NR a tu budeš mať všetko možné a už sa nebudeš čudovať nikomu a ničomu

autor
9. okt 2023

@kvetinka75 Ako to myslíš? Myslím, že v Bratislave to je asi rovnako, možno až viacej čo v Nitre 😅

kvetinka75
9. okt 2023

autorka aby si nebola prekvapená, tu máme už roky kadečo a len to pribúda.

guliver19
9. okt 2023

Ze boha jeho😀. Ty musis byt intelogent. A ano pro kazdom jednom pripade pises ze po nich cumis a to ti kazda jedna tu aj podotkla, tak tu teraz nebohuj. A ked po niekom cumis sa nediv ze sa inac sprava. Asi si kazdy ten cernich myslel divnosti o tebe😀. Ty si toho asi vela nenacestovala ked je ti cernoch takou atrakciou.

janikk54
9. okt 2023

a teraz sa vzi do jeho koze 😀 tiez by som sa asi zacala odrazu spravat divne, ak by na mna takymto sposobom niekto civel. je clovek presne taky isty, ako ty. neviem, preco ti prisiel taky fascinujuci, ale ja osobne sa teda k nim spravam ako k seberovnym 🙂 ved aj su.

ada12345
9. okt 2023

V prvom rade skus na nich necumiet. Ked nebudes cumiet, nebudu sa ti prihovarat.