Alergia na mačky - poraďte alergológa v okolí Bratislavy

cicka33
18. jan 2023

Ahojte, prosim viete mi poradit alergologa v okoli Bratislavy, ktory Vám pomohol s alergiou na zviera? Ide o to, ze priatela doktor odpinkal, ze sa ho treba zbavit a ze nech teda dostane astmaticky zachvat. Nedal mu ziadne lieky, len proste ze macku vyhodit z bytu, co je teda pre mna nemyslitelne a povazujem to za neprofesionalne, taku radu mohla dat ozaj aj babka z dediny. Viem, ze existuje aj metoda liecby, kde sa postupne telo vystavuje alergenu, aby si postupne vytvorilo toleranciu na alergen, neviem preco mu toto vobec nenavrhol, kedze nema silne prejavy, len sa rano budi s upchatym nosom a kycha- ale nie zase nejako velmi.

veronikaszabova
18. jan 2023

@cicka33 no ja ti napisem z pozicie alergika - ja mozem brat plnu hrst antihistaminik a aj tak, ked som pri macke, upcha sa mi nos, kycham, opuchnu mi oci.
Co na to tvoj priatel? Je ochotny sa dopovat liekmi? Chce sa zbavit kocky?

solange7
18. jan 2023

@cicka33 😀 to by bolo velmi jednoduche.
Ja mam alergiu na macky, mam toleranciu kedze som na ne od malicka zvyknuta. To ale neznamena, ze by som zvladla s nimi existovat v uzavretom priestore. Automaticky by to bol pre mna velmi neprijemny diskomfort.
Tolerancia neznamena, ze zrazu ti neprijemne alergicke prejavy ustanu. Tvoj priatel neberie antihistaminika?
Btw ani tie ti na zazracne zbavenie sa alergie nepomozu.
Najlepsia prevencia je nezdrziavat sa v priestoroch kde si vystaveny alergenu. Takze priatel bud bude trpiet alebo si oddelte spalne.

doriiis
18. jan 2023

Tiež si myslím že vystavovať priateľa riziku astmatickeho záchvatu a napchávať ho liekmi kvôli problému,ktorý sa dá odstrániť je tak trošku nezodpovedné.Chapem že si cat person ale odtiaľ potial

cicka33
autor
18. jan 2023

@doriiis lenze riesenie existuje, asi si si neprecitala poriadne prispevok. da sa to uz riesit aj inak, ibaze zalezi od doktora aku alternativu navrhne. alergiu nemal odjakziva, je to problem imunity. ak by sa malo vsetko riesit takto, tak to sme ani k dr nemuseli chodit.

solange7
18. jan 2023

@cicka33 neexistuje.

doriiis
18. jan 2023

@cicka33 ....čítala som.Ale to v podstate podľa tvojho opisu aj robíte.Vystavujete ho alergénom.Je s mačkami a preto sa budí s tými prejavmi.

cicka33
autor
18. jan 2023

@solange7 ale ano existuje, staci si o tom precitat. nechce sa mi tu dotahovat, proste sa pytam na radu niekoho, kto s tym ma skusenost

cicka33
autor
18. jan 2023

@doriiis lenze to sa musi robit kontrolovane a v urcitych davkach pod dohladom lekara, a prave na to sa pytam, ci niekto ma s tymto skusenost.

solange7
18. jan 2023

@cicka33 neexistuje. 😀 Keby take nieco realne existovalo pre uplne obycajnych sopliacich alergikov s cervenymi ocami, tak by sme mali po probleme. Evidentne nemas v tejto oblasti ziadne skusenosti a prvy krat si si nieco len tak vygooglila. Tak ako si pisala, keby taketo riesenia existovali, tak by sme vazne k lekarom chodit nemuseli.

veronikaszabova
18. jan 2023

@solange7 ona si to predstavuje velmi jednoducho. Evidentne nie je alergik a nevie, ake to je, ked si vystavena alergenu.
@cicka33 ak by si bola sama alergik, mala by si na to iny nazor

solange7
18. jan 2023

@veronikaszabova boji sa o macku zrejme. 😀

cicka33
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janka2501
18. jan 2023

Dcera je alergicka na macku a ine, a teda ani lelieky nepomahaju, macku ma u babky, a tolko sa s nou mojka, a aj tak kaske,kycha,a ma cervene oci....pomoze len naozaj macku dat mimo

fizbo
18. jan 2023

@cicka33 ja ta chcem len podporit, neviem pomoct. Tiez mam macku a neviem si predstavit ju dat prec kvoli alergii, hladala by som ine riesenia. Len aj tvoj priatel musi byt nakloneny nejakemu alternativnemu rieseniu, ktore bude pre neho asi pomerne komplikovane. Nezavidim veru, ale drzim palce nech to vyriestie ku spokojnosti oboch.

cicka33
autor
18. jan 2023

@fizbo dakujem, on praveze je tiez na nu naviazany, preto sa pytam na doktora, ktory nas neodpinka zase bez riesenia

lucia147852
18. jan 2023

Záleží aj na akom stupni má muž alergiu. Ja mám tiež alergiu na mačky a mám doma dve. Ale nemám ju silnú. Telo si zvyklo a nereaguje na ne. Ale napr macka nesmie do postele, kde muž spi. Kúpiť dobrú čističku vzduchu plus každý deň vysavat a zmyvat podlahu. Je s tým robota. Ak však má silnú alergiu, nezvykne si vôbec. Ja mám silnú na morča a s tým nedokážem bohužiaľ žiť v jednej domácnosti.

sono2
18. jan 2023

@cicka33 môžem napísať to isté. Ani tak pes ale na mačku alergik reaguje do pol hodiny. Nedokázala by som v takom prostredí bývať.
Keď idem ku kamarátka jedine s sprejom do nosa, lebo za hodinu už nedokážem dýchať, kýcham a z očí mi valí.
Chudák priateľ.
Mačka je presnejšia ako on

sono2
18. jan 2023

@fizbo a máš alergiu???

fizbo
18. jan 2023

@sono2 ja? nie, nemam, preco? Ocividne chlap ktory v tej domacnosti byva alergiu ma, ale chce ju riesit inak nez vyhodit macku. Mam sa teba opytat ci mas macku?

cicka33
autor
18. jan 2023

@sono2 nepytala som sa na posudzovanie a osobne nazory na moju osobu. naozaj nechapem, preco ludia maju problem bud nereagovat, ak to nie je k veci, alebo reagovat na otazku.

nelca84
18. jan 2023

@cicka33 nespravis s tym nic, musel by byt neustale na dost silnych antihistaminikach a zo skusenosti ti napisem, ze sa to bude len zhorsovat. Ja som este predvlani svokrinu macku nosila na rukach a teraz uz nemoze okolo mna ani prejst, aby mi neopuchli oci a neliali sa mi sople z nosa
Zaraba si akurat na astmu. Bohuzial.

katarinaba
18. jan 2023

@cicka33 hladas noveho alergologa, ci este len prveho - neviem aky dr. priatela odpinkal. Ak este nema potvrdenu alergiu, macku zatial urcite nevyhadzuj, su mnohe ine alergie.
Ja mam doma macky. Moj najmladsi chodi k alergologovi od cca 3 rokov, mal alergiu na vzdusnu plesen a ambroziu. To sa opat potvrdilo testami pred cca dvomi rokmi, tusim. Teraz v novembri bol na testoch opat a vysla mu opat ta stara plesen, plus nova plesen. Ambrozia sa stratila ale nahradil ju javor (ci nejaky taky strom) a tiez mal priznak na alergiu na macky. A to mame macky doma cca 4 roky. Doktorka povedala, ze na nase macky moze byt zvyknuty, ze ak by hladkal cudziu, tak by sa mu mohli prejavit priznaky. Cize je to "ziva" choroba ta alergia.
Ohladom liecby povedala, ze plesne su jedina alergia, kde nie je ziadna forma liecby. Ostatne sa daju liecit - aj spominala nejake sposoby, ale nevenovala som pozornost, kedze nas trapi ta plesen.
Urcite sa nevzdavaj, hlavne ak priatel je ochotny to aspon skusit a pretrpiet.
Proste si ludia neuvedomuju, ze zvierata su proste clenmi rodiny, to nie je priatel alebo macka. Tak to proste v rodine nefunguje. Urcite hladajte odbornika. Drzim palec.

matabb73
18. jan 2023

@cicka33 niekedy nie je iná možnosť a to ti píšem ako majiteľka morčiat a pritom máme na morčatá miernu alergiu. Lenže tie sú v klietke a keď si ich nedávame k tvári, tak je všetko v poriadku. Na mačku máme obe s dcérou tak silnú alergiu, že mi stačí prísť na návštevu tam, kde majú mačku a po hodine ma všetko svrbí a dcéra máva astmatický záchvat. Mačka je veľmi silný alergén a obávam sa, že žiadne lieky v tomto nepomôžu. Ak predsa chceš skúsiť, existuje voľnopredajný Zodac, do očí Livostin a určite aj do nosa je nejaký bez predpisu. Ak kašle, tak na to sú len lieky na predpis a to už môžu byť príznaky astmy.

matabb73
18. jan 2023

Inak, pri vystavovaní alergénu, sa môže alergia práveže zhoršovať. Imunizácia funguje, ale vo veľmi malých dávkach a pod dohľadom lekára.

nelca84
18. jan 2023

@matabb73 na macku jej ziadne volnopredajnu nepomozu, su prilis slabe a macka je silny alergen, tam jedine nadstavbove co su na predpis, aj to nemusi pri macke zabrat

zuzinabila
18. jan 2023

@cicka33 bohuzial ,ten doktor ma pravdu..s alergiou bojujem ja aj deti ,mame za sebou aj liecbu o ktorej hovoris...len si ju nie uplne spravne pochopila,hlavne nie v tom stadiu,kde sa prave priatel nachadza to nie je cesta...imuniazacia trva roky a utcite nie tak,ze si vystavena alergenu akoby nic

lula313
18. jan 2023

A keď sa vystavuje alergénu, tak to nie je lepsie? Ja som od mala alergik na macky, ale raz rodičom vbehla poulicna macka domov a začala rodit, tak ju s macatami nevyhodili. Zo začiatku bol masaker, ale po čase si telo zvyklo. Ešte akupunktúra zvykne zabrat

lubina
18. jan 2023

@cicka33 moja dcera ma alergiu na psie chlpy. Prejavilo sa jej to, ked mala 4 roky, kaslom a slzenim. Zial alergia sa liecit neda, daju sa len zmiernovat priznaky. V ziadnom pripade som ju nechcela cely zivot dopovat liekmi, prislo mi jednoduchsie nevystavovat ju alergenu. My sme psika ani nemali, ale moji rodicia ano a vtedy mi bolo povedane, ze v podstate ona ani k nemu nemusi ist , staci ak pride niekto od neho a ma napr. na obleceni chlpy, tak uz to je spustacom reakcie u nej, kedze je to nekontaktna alergia (nemusi sa priamo psa dotykat, aby zacala reakcia). Cize je len na vas dvoch, ci chces, aby sa priatel rano budil opuchnuty a usopleny, alebo ho nebudes alergenu vystavovat. Alergie su neprijemne, zial je to sucast zivota mnohych ludi...

matabb73
18. jan 2023

@nelca84 tiež si to myslím, ale keď chce skúsiť, nech skúsi. Mojej dcére nezaberá nič. Ona sa musí mačkám vyhýbať.

zoeeoz
18. jan 2023

Bodaj by sa priatel spamatal a odisiel, ked ti je prednejsia macka :D