Picsi a Macs - prvé IVF

soraya004
8. mar 2021

Zdravím dámy. Tento rok ma čaká prvé IVF. Určite plánujem Soft stimuláciu. Chlap má zlý spermiogram. (Cca 2% normálnych spermií, objem cca 10 mil). Budeme dávať robiť pred IVF aj ten rozšírený spg s fragmentáciou atď, no keďže zo softu očakávame málo vajok, rada by som zvýšila šance na správny vývoj embrya niektorou z týchto metód selekcie. Rada by som sa opýtala ako sa vám vyvíjali embrya po využití týchto metód a či si teda myslíte, že sa oplatí investovať do toho peniažky, alebo ostať klasicky len pri Icsi. Ďakujem za všetky skúsenosti a názory.

evaachesa
8. mar 2021

Jednoznačne dajte MACS. Pri picsi vyberajú spermie len na základe vzhľadu, ako sa pohybuje, aký má tvar, no takto nezistia či je spermia ok, aj keď vyzerá na pohľad v poriadku, môže mať narušenú dna fragmentáciu. Macs teda oddelí všetky narušené spermie a vyselektuje len tie, ktoré majú fragmentácia v poriadku. Máte tým pádom oveľa vyššiu šancu na úspech 😉

rk123
8. mar 2021

moj ma tiez 2% normalnych, ostatne parametre ma nadpriemer. davali sme picsi a macs a z 8oplodnenych vajicok nam ostali len 2 embrya po pk. jedno sme davali na genetiku a vratilo sa chybne, takze v podstate ostalo jedno, snad dobre (ale to neviem, kedze to sme ho nedavali testovat a davali ho na cerstvy vklad v tom istom cykle). keby sme dali iba icsi neviem co by nam ostalo 😀

soraya004
autor
8. mar 2021

@rk123 teda ste dávali aj aj a i tak embryjka neboli dobré, hm. A to posledné sa chytilo?

rk123
8. mar 2021

@soraya004 ano momentalne som v 8tt. proste ostali dve, jedno sme vlozili a druhe islo na test a to bolo vadne. toto co mam u seba dufam ze je vitaz toho vsetkeho a dotiahneme to do uspesneho konca ❤️
inak nechcem urcite nahovarat ani odhovarat, ale preco soft? ja som mala napriklad 20folikulov, z toho len 15vajicok a z nich len 8 vhodnych/zrelych. pokial by vam este vysla pri rozsirenom spg zla dna fragmentacia tak je velka sanca, ze sa embrya prestanu vyvijat (ako nam). a to teda moj muz ma dna fragmentaciu spermii dobru, jedine zle je ta morfologia a ostalo nam jedno embryo. ked ti odoberu 2-4 vajicka tak je ta sanca este mensia

soraya004
autor
8. mar 2021

@rk123 držím palce nech všetko dobre dopadne!
Soft chcem pretože niesom úplne ok s hormonálnou liečbou, nikdy som nebrala ani hak a pod. Pri Softe bude síce menej vajíčok ale mali by byť zdravšie, nemali by byť problémy s ohss ani s vkladaním čerstvého embrya.. no v skratke môj sedlácky rozum mi hovorí, že pokiaľ ja som zdravá (čakajú ma síce vyšetrenia ešte) a problém je naozaj len v spermiách tak je zbytočné cpať do seba kopu hormónov. 🙂

rk123
8. mar 2021

@soraya004 jasne chapem. ja som tiez v poriadku (zevraj 😀) a tiez som nechcela ist do klasickeho, ale nakoniec som rada. tiez som nebola ok s hormonmi, ale znasala som to velmi dobre a aj ked som mala 20folikulov tak ohss som nemala a este nam aj vysiel cerstvy vklad. a dakujem a drzim vam palce 🙂

soraya004
autor
8. mar 2021

@rk123 ono ja si hovorím, že je to prvé ivf, ak nevyjde, vždy viem to druhé isť už klasicky 🙂

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
soraya004
autor
8. mar 2021

@sandra151 wow paráda, ďakujem za skúsenosť 🙂

evaachesa
8. mar 2021

Tak u mňa to bolo opačne...pri dlhom protokole odobrali 6 vajíčok, dali sme picsi, výsledok 3 embryjka...neujalo sa žiadne. 2ivf som mala soft, dali sme už macs ... 10 vajíčok odobrali, vhodných len 8 na oplodnenie, zostali 4 embryjka..hneď prvý vklad vyšiel 🙂

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
soraya004
autor
8. mar 2021

@sandra151 ak sa môžem opýtať, v ktorom centre si bola?

soraya004
autor
8. mar 2021

@evaachesa ďakujem. Podobnú skúsenosť som našla vo fórach od viacerých žien, že klasika ivf dopadlo zle a následne soft sa podarilo.

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
soraya004
autor
8. mar 2021

@sandra151 ja rozmýšľam reprofit v Brne. Máme to síce hoodne ďaleko, no ale v Brne mám pocit podľa diskusií, že prístup aj úspešnosť je úplne inde ako tu.

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ajinka23
9. mar 2021

@evaachesa ahoj prosím ťa ake si mala amh? Ja mam nízke a chcem skúsiť soft dr sice nadšený nie je ale pri normálnom ivf som mala raz 3 vajicka a 2 embrya a pri druhom 4 vajicka a 3 embrya tak dufam ze budem mat aspoň 2 pri softe

evaachesa
10. mar 2021

@ajinka23 ahoj, pred prvým ivf-dlhy protokol som mala 1,2 čo teda nebolo ktovie ako veľa...pred druhým soft mi to kleslo na 0,9 a rok na to som si to dala skontrolovať u môjho gyn a už mi to kleslo na 0,63. Podľa ich tabuľky som vraj ešte v norme, no klesá mi to dosť rýchlo 😩

ajinka23
10. mar 2021

@evaachesa no to sme na tom uplne rovnako ja pred ivf 0,68. Musím si presadiť soft len dr velmi nechce ach jo ked nepovoli budem musieť zmeniť car aj ked som tam inak spokojna.

evaachesa
10. mar 2021

@ajinka23 hmm tak to je divné, lebo mne navrhol soft práve Dr z CAR...keďže pri dlhom som mala málo vajíčok, tak že radšej by skúsil soft...a vidíš, nakoniec som mala o 4 vajka viac (10) ako pri prvom (6), no nakoniec 3 neboli vhodné na oplodnenie, tak oplodnili 7 a z toho ostali 4 embryjka. Do ktorého CAR chodíš? My sme boli v Repromedice.

ajinka23
10. mar 2021

@evaachesa ja gyncare dr ze bude malo vajok ale ja ho presvedcim

sally001
12. mar 2021

@soraya004 ja rozmyslam tiez nad touto moznostou pretoze ja pri stimulacii mam max 4 vajicka...

tina191220
13. mar 2021

@soraya004 to už po rozšírenom spermiograme urči embryolog isci je minimum , môže sa dať aj pisci +macs

christina312
29. mar 2021

@soraya004 ahojte ja sa pripnem, tiež mame zle výsledky spermiogramu, a na základe toho nam odporučili aj macs aj pisci, o 3 týždne začnem stimulovať 🙂
Len neviem či treba aj macs aj pisci, isci určite áno lebo inak by to vajíčko ani nenašli tie spermie 🤣🤣🤣

soraya004
autor
29. mar 2021

@christina312 tak ono čím lepšie separované, tým kvalitnejšie spermie vyberú, že. Z toho čo tu baby písali, ak by mám vybrať len jedno, tak vyberiem macs. Ak budú financie nazvyš, tak dáme oba, len ja pôjdem na soft stimulku teda bude málo vajok, preto chcem čo najviac zvýšiť šance aby sa dobre vyvíjali všetky 🙂

zulietka7
3. sep 2021

@evaachesa pri PICSI vyberajú geneticky dobré spermie … pri ICSI iba podľa vzhľadu …

zulietka7
3. sep 2021

@christina312 dobrý deň 🙂 a ako to dopadlo ? My ideme tiež s PICSI a MACS 🙂

christina312
4. sep 2021

@zulietka7 ahoj, no nám vzniklo 5 embryy z 15 zrelých vajíčok takže podľa mňa asi dobre, mala som jeden vklad ( Ket) ale nevyšlo že absolútne a potom som si išla porobiť vyšetrenie a momentálne sa liečim na imunologicky problém ...a ešte ma čaká hematologia lebo sa dlho čaká na termín takže uvidíme 🙂 4 ostali v mrazáku a čakajú

sally001
4. sep 2021

Ahoj chcem vas len povzbudiť...my sme boli v reprofite na jar ...robili nam soft mala som 6 vajicok vsetky sa oplodnili do pk vydrzali 4 embrya ktore nam zmrazili...tieto metody sme dali obydve no zial nerobili ani jednu kedze spermiogram musi splnat nejaky pocet ktory sme nemali...nasledne som isla na ket kvoli imunologii a intralipidom...momentálne som v 20tt...drzim palce❤

kundiboo
17. aug 2022

@sally001 ahoj, takže ak by sme chceli ICSI, PICSI aj MACS musí mať manžel nejaký určitý počet spermií na ml ? pretože on ho má strašne nízky :(

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre