Neúspešný ET kvôli vyššej hladine TSH

zuzzi18
1. sep 2020

Ahojte, som po prvom neúspešnom ET s darovanými vajíčkami. Zatiaľ sa ako jediný problém javí zvýšená hladina TSH (4,4 a o mesiac 5,7). Protilátky mám v norem. Chcem sa opýtať, či ste niektorá mali tento problém a či nasadenie liekov a zníženie hladiny pomohlo. Zaujímalo by ma, či sa musí čakať kým hladina klesne alebo sa môže ísť na ďalší vklad už aj keď sa nasadia lieky?

iana_123
1. sep 2020

@zuzzi18 ahoj, ja som mala 2x zamlčaný potrat (TSH 8, druhýkrát 10,9), síce som ten 2x už brala lieky na štítnu žľazu, na kontrole som mala v 6. tyzdni tu hodnotu 10,9 v 7.tyzdni zamlčaný potrat. Neviem či to súvisí s tým, jeden doktor povedal že nie, iný že áno. Teraz som po KET a zajtra mám odber krvi, len neviem ako sa to dá nejako odsledovať, keď ti vedia robiť odbery až po 5 týždňoch zakaždým, tak ak aj zvýšia dávku, tak nevedia predpokladať ako telo na to zareaguje a či sa to upraví na tu správnu normu. Kedy ti brali krv a kedy máš ísť na KET?

zuzzi18
autor
3. sep 2020

@iana_123 ahoj, tak drzim palce, aby to tentokrat vyslo..mne brali krv 6.8 (TSH 4,4) a 1.9. mi urobila TSH mamina, lebo robi v labaku a bolo TSH uz 5,8. K endokrinologicke idem prvý krát az 14.9 dám jej tieto výsledky a dúfam že čo najsklr nasadí lieky..dnes som bola v CAR na biopsiu endometria (ci sa v maternici nenachadzaju NK bunky) a doktorka mi povedala, ze na KET pojdem az ked bude stitna v normalnej hodnote, nebudeme to silit a ponahlat sa aby z toho mohla byt zdrava gravidita.

iana_123
3. sep 2020

@zuzzi18 jasne treba to mat podchytene, pretože keď stúpa hcg, tak stúpa aj TSH (mne to vystrelilo za 2 týždne z 3,99 na tých 10,9), doktorka mi liekmi už tu hodnotu zrazila, mala by som mat teraz okolo 1,00 tak uvidím či sa to dvihne po pozitívnom teste z krvi a ako to potom doktorka bude upravovať. Je dobre, že to vieš už teraz a dajú ti lieky, aspoň ťa budú sledovať. V tehotenstve by malo byt TSH v 1.trimestri do 2,5 tuším, len netuším ako sa dopracovať na tu správnu hladinu keď to kolíše kvôli tomu rastúcemu hcg 🙈😀 ale tak od toho sú lekári.

mikasz
11. sep 2020

@zuzzi18 mne to neuspesnom ket robili odbery, vyslo mi TSH 4,57. Vcera som bola u endo a nasadila mi euthyrox, tak som zvedava ci sa to upravi a dalsi ket vyjde.
Drzim palce

zuzzi18
autor
11. sep 2020

@mikasz tiez drzim palce 🙂 ja uz tiez odratavam dni kedy mam termin u endo a dufam ze coskoro sa aj moja hladina upravi a ze to bol jediny dovod neuspesneho vkladu. doktorka mi este vzala z maternice vzorku na pritomnost NK buniek, tam tiez cakam na vysledok

mikasz
12. sep 2020

@zuzzi18 ja tiez rovnako 😁 (aj nk bunky)
Drzim palce

zuba1987
12. sep 2020

@zuzzi18 ahoj, tsh aj ft4 si vies dat spravit aj ako samoplatca. Ja som to tak robila. Sla som na odber krvi (jedno komu, gynda, obvodna, endokr.) a sama som si to zaniesla do labaku (medirex, analytix) uhradila cca 11e a na druhy den isla po vysledok. Poistovna to plati iba 1x za 4tyzdne tusim a ja som bola tehu ked mi hrozne tsh vyskocilo (na stitnu sa liecim dlho od detstva) a bala som sa cakat mesiac.

iana_123
12. sep 2020

@zuba1987 ahoj a ako často si si dávala robiť tie výsledky? Lebo mne doktorka tvrdí, že až po 5 týždňoch sa dá z krvi zistiť (napr pri upravenej dávke lieku, že aká je hodnota TSH a ft4). Ale mne to príde tiež dlho, lebo sa mi stalo, že pred otehotnením som mala TSH 3,5 potom som išla k endokrinologicke cca v 6. tyzdni TSH bolo 10,90. Zvýšila mi Euthyrox z 88 na 100 čo sa mi zdalo malo, tak že dobre na 112 a že kontrola o 5 týždňov. What? A tých 5 týždňov ako viem že či to bude potom OK alebo sa zisti, že ešte malo? V 7.tyzdni som ale potratila, takze netuším ako to chce odsledovať, aby boli hodnoty v norme. Ďakujem ti

zuba1987
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuba1987
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuba1987
12. sep 2020

@iana_123 ja kazde 2 tyzdne a bol vidiet rozdiel dost. Ked som mala pozit tehu test mala som tsh 1,5 a o 6 tyzdnov vyse 10. Zvysila mi davku a ze o 6t na odbery. Ale ja som sa bala, isla som o 2t na gyndu, tam mi akurat na cosik brali krv tak som poprosila o skumavku viac, uplne bez problemov mi "nacapovala" do skumavky a dala mi ju (sestricke som potom druhy den dala cokoladku 😊). Tsh bolo 5, na endokr. mi znizili davku, lebo mi busilo srdce, o dalsie 2t som nabehla na endokrin. ze sa necitim ok, tak som na testoch skor, ukazala som aj tie co som si sama dala robit a tsh furt 5, tak mi zase zdvihla davku, o 2t som isla na gyndu, uz s cokoladou v taske, opat som si zaplatila, tsh tusim 3 a o 2t u endokrin. tsh 1,8 a chodila som kazde 4t az do porodu a uz sa to cca drzalo. Ja som sa hrozne bala ci bude drobec ok, ale moja endokrinologicka je super, kedze som bola tehotna, objednala ma co najskor, tusim hned na dalsi tyzden a pokukali sme vysledky a vravela ze ovela dolezitejsie ako tsh je ft4 faktor. Tsh je hormon hypofyzy, ktory stimuluje cinnost stitnej. A ft4 samotny hormon stitnej (je ich viac, ale tento je sledovany). A preto ich robia oba. Tsh ked sa zvysi, to len znamena ze telo pyta vyrobit viac ft4. V tehu je dolezity ft4 a musi byt cca 14-22 a ja som ho mala stale okolo 16-17. Ze je to ok. Maly je klop klop klop zdravy sikovny chlapcek.

iana_123
12. sep 2020

@zuba1987 no ja mám teraz po posledných odberoch ft4 zvýšené - hodnota 24,5 a TSH 1,15. Tak ja neviem ako sa zníži to ft4? Že mi zníži dávku? Len potom mi zas vystreli TSH. Ja neviem už som z toho na nervy 😟

zuba1987
12. sep 2020

@iana_123 mne tvrdila endokrinologicka ze je dobre na zaciatku tehu ked je zena mierne "prestimulovana". My sa snazime o druhe a tsh mam okolo 1 a ft4 okolo 23 a povedala ze idealne

iana_123
12. sep 2020

@zuba1987 hej to som počula že ak je ft4 v tej hornej hranici tak je dobre v tehotenstve, len čo keď ho mám nad hranicu, či to môže niečo negatívne spôsobiť

zuba1987
12. sep 2020

@iana_123 a kedy beries tabletku a kedy si bola na odberoch? ft4 je cca 3hodky po tbl vyssie kulincek. Nasa berie krv az po 9tej rano kvoli tomu.

iana_123
12. sep 2020

@zuba1987 jaj no už si presne nepamätám, ale tabletku som brala tak asi 1,5 - 2 hodiny pred odberom

zuba1987
12. sep 2020

@iana_123 ak si medzi tym nejedla, moze to byt preto. Mne jeden lekar vravel ze rozdiel doobeda a poobede moze byt aj o 2-3

zuzzi18
autor
15. sep 2020

@mikasz
@iana_123
@zuba1987
baby a čo myslíte, kedy sa tá hladina upraví? Nechce sa mi totiž čakať vôbec pred druhým vkladom..ja mám hladinu TSH 4,4 a od dnes beriem Euthyrox 50 kazdy den jednu tabletku..o 6 týždňov kontrolný odber, či netreba náhodou dávku upraviť..protilátky mám v norme

iana_123
15. sep 2020

@zuba1987 tak som sa nakoniec dohodla s doktorkou, že každé 2 týždne bude robiť odber, ale že si každý druhý budem platiť, keďže poisťovňa nepreplaca tak časté cykly. Tak sa teším, že to bude pod dohľadom

iana_123
15. sep 2020

@zuzzi18 tak to vôbec neviem ako dlho trvá, kým sa to upraví, len keď otehotnieš, tak vplyvom zvyšujúceho sa hcg sa bude zvyšovať aj TSH, tak treba kontrolovať a upravovať lieky. A kedy by si mala ísť na KET? Po kete keď budeš mat potvrdené tehotenstvo, tak ti hneď budú brat krv na štítnu, tak uvidis ako sa ti TSH upravilo a podľa toho spraví doktorka dávku, takze ja by som na KET išla v pohode

zuba1987
15. sep 2020

@zuzzi18 idealne na otehotnenie je nejak 1-2. ja by som to este konzultovala. zmena je vidno po cca 2t, z vlastnej skusenosti

zuba1987
15. sep 2020

@iana_123 super, to ste velmi dobre vyriesili

zuzzi18
autor
15. sep 2020

@iana_123 ja nemozem ist na KET kym hladina nebude okolo 1..inak by sme zbytocne riskovali dalsi neuspesny vklad. Preto zistujem, ze ako rychlo sa ta hladina upravi

zuba1987 tak super, to sa ti rychlo upravilo, ja som sa bala, ze to budu mesiace cakania, tak dufam sa aj mne tak rychlo upravi

zuba1987
15. sep 2020

@zuzzi18 ono po 2t je vidno zmena, "ustalenie" je po zmene davky 4-6t

zuzzi18
autor
15. sep 2020

@zuba1987 hej rozumiem, aj tak super sprava pre mna 🙂

iana_123
15. sep 2020

@zuzzi18 nemyslím, že je risk neúspešného vkladu, toľko žien čo ani nevie, že ma vyššiu hodnotu TSH pred otehotnením a zostanú tehotné, krv im berú najskôr v 9 tyzdni a až tam sa zisti, že majú zle hodnoty, no v pohode majú úspešné tehotenstvo. Samozrejme, ideálne je mať TSH do 2,5 v 1.trimestri, ale s vkladom a uhniezdenim to nemá nič spoločné a keď otehotnies, tak sa to hneď kontroluje

mikasz
15. sep 2020

@zuzzi18 tiez si nemyslim, zeby to znamenalo neuspesny vklad. Je dobre, ze je to podchytene, nastavili liecbu a budu ta sledovat.
Aj ja ked som bola u endo, tak povedala, ze smelo do toho. O tyzden mam mat konzultaciu v car, tak uvidim co povie dr.

zuzzi18
autor
15. sep 2020

@mikasz
@iana_123
tak potom neviem preco doktorka hovori, ze na vklad je idealne mat TSH okolo 1,5 a ze vtedy aj pojdeme na KET..ale tak super by bolo tak, ako hovorite vy, ze ist na vklad co najskor
v pondelok mi bude volat ohladom vysledku NK buniek, tak sa s nou dohodnem, co dalej

iana_123
15. sep 2020

@zuzzi18 jasne, že je ideálne mat 1,5 lebo keď ti bude stúpať hcg tak stupne aj TSH a kým pôjdeš na kontrolu po potvrdení tehotenstva, tak stále budeš v norme mat výsledky. Ale je x žien, ktoré neriešia a ani nevedia nič o štítnej zlaze a určite nemali TSH 1,5 v den prirodzeného oplodnenia (nevidím rozdiel s umelým oplodnením). Každopádne, doktori si chcú byť istí, že máš hormóny OK, tak uvidis na ďalšej kontrole krvi, aké máš hodnoty a všetko s doktorkou naplanujete 😉

zuba1987
16. sep 2020

@zuzzi18 Ono zacne sa to upravovat hned prvou zjedenou tbl. Telo na to rychlo reaguje, len to ustalenie trva ten mesiac. Kamaratke sa nedarilo, tsh mala vyssie trochu, zacala brat eurh.25 a o mesiac uz cakala synceka. Telo zareaguje hned. Ked si tento tyzden zacala brat to je super, uz teraz sa ti to postupne upravuje.
Drzim palce.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre