Aromaterapia pre bábätká

timca9
19. máj 2012

Má niekto skúsenosti s aromaterapiou? Ja mám doma 5.mesačného synčeka a ten má v posledom období nekľudný nočný spánok. Často sa budí s plačom. Vyskúšala som už zmeniť aj miesto na spanie a zaujímalo by ma aj to, či nemá niekto z vás skúsenosti s aromaterapiou. Kedy začať a s akými olejmi. Ďakujem.

organicday
23. aug 2012

@timca9 ahoj, som rada, že sa pýtaš 😉 na Slovensku skutočná a odborná aromaterapia zdá sa, razí svoju cestu... Dovoľ, aby som sa ti predstavila, som odborná aromaterapeutka a mám len o čosi staršie dieťatko ako máš ty. Od mája si možno už niečo skúsila, ak áno, bola by som rada, ak by si sa podelila o svoje skúsenosti a dojmy.

Tu máš prosím pár tipov odo mňa:
1. s aromaterapiou u detí začíname až od 3. mesiaca, niektoré pramene uvádzajú od 9.týždňa - my doma sme začali už od 9. týždňa, samozrejme s obmedzeným výberom esenciálnych olejov (ďalej budem písať EO).
2. EO musíš riediť vo vhodnom "nosiči" - kvalitný rastlinný olej (do kúpeľa ešte lepšie tzv. hydrofilný). Rastlinné za studena lisované oleje môžeš samozrejme používať už od narodenia (napr. na masáž)
3. rastlinné oleje pre bábätká: mandľový, marhuľový (toľkokrát spomínaný olivový sa mne osobne zdá pre bábätká trošku "ťažký", a hlavne ten bežný z lekárne býva rafinovaný mŕtvy materiál neužitočný pre pokožku)
4. Vhodné EO pre najmenšie deti: Levanduľa úzkolistá (pravá), Harmanček rímsky, Eukalyptus radiata, Mandarínka.

A ako riešiť spánok? takto sme to robili my:
1 kvapka levandule, alebo harmančeka rozpustená v lyžici rastlinného oleja (pozor, šmýka sa, používali sme najprv bavlnenú opierku, teraz gumennú podložku) vo večernom kúpeli No a niekedy sme pri nervozite, ktorá sa premietla aj do kvality spánku kvapli pár kvapiek mandarínky do aromalampy - aj väčšie deti milujú mandarínku. Spomeň si ako krásne vonia, a aký dobrý pocit máš, keď ju olúpeš, nemusíš ju ani jesť... Aromalampu maj zapálenú max 30 minút (u menších detí aj menej).

Pri deťoch nie je aromaterapia komplikovaná, keďže výber EO je dosť obmedzený. Na čo musíš veľmi dbať je kvalita EO. Dávaj preto pozor na výrobcu a platí pravidlo lacné EO sú veľmi podozrivé...

barbishkamiracle
16. okt 2012

V ramci relaxu a terapie pre babenka mam pre vas skvely tip na zlavach.
Workshop Baby masaze za skvelu cenu 4,90eur.

betka22betka
6. dec 2012

organicday pekne popísala účinok olejčekov na spánok. Aromaterapia je vhodná v tomto zimnom období aj na prevenciu, aby sme neochoreli. Poznám aj používam iné éterické oleje za studena lisované v aromaterapií. Majú široký záber účinkov, neobsahujú žiadne chemické konzervačné prostriedky.V prípade záujmu môžem bližšie popísať....

xyanka
21. jan 2013

@organicday a @betka22betka
ahojte, aj ja sa zaujimam o aromaterapiu. Kupila som eukalyptus a limetku, kvoli castym soplikom, ktore podla nasej pediatricky mame z prerezavania zubkov. Zda sa mi, ze sa nam uz lepsie dycha. Ale mam par otazok:
1. Ako casto a ako dlho mozem pouzivat eukalyptus v aromalampe? V letaku sa pise iba o dlhodobom pouzivani - maximalne 3 tyzdne. Lampu sme pouzivali par hodin denne pocas 1 tyzdna.
2. Ake oleje este odporucate na prechladnutie, odhlienenie dutin, kasel alebo podporu imunity pre deti od 1 roka?
3. Mate skusenosti s olejmi od firmy Hanus? Alebo od ktoreho vyrobcu kupujete oleje vy?
Dakujem za vase odpovede

betka22betka
21. jan 2013

@xyanka ahoj, večer alebo zajtra Ti napíšem, lebo za chvíľu cestujem.....

betka22betka
22. jan 2013

@xyanka ja aj celá moja rodina používa už celé roky JUST produkty, medzi nimi aj éterické oleje. Ak si kúpiš od poradkyne JUST nejaký produkt, tak Ti podrobne vysvetlí , ako ich užívať- je to jej povinnosť. S produktami iných firiem nemám skúsenosti. Ja som tiež poradkyňa, keby si chcela konkrétne niečo vedieť, môžem Ti napísať do Tvojej pošty.

shakti9
22. jan 2013

@xyanka ahoj, pozri si prosím Ta sukromnu postu 🙂
Pre vsetkych by som rada dodala a opravila prispevok od betka22betka - ako poradkyna by si mala vediet, ze esenciálne oleje nie su za studena lisovane - okrem citrusov, ale urcite nie vo vseobecnosti!!! tzv. poradkyne nezarucuju, ze o aromaterapii aj profesionalne nieco vedia, alebo maju len nacitane letaky... Hladajte skutocnych odbornikov na aromaterapiu - profesionalov prosim. Nie je totiz jedno, napr. aky eukalyptus date dietatu, co pouzije tehotna zena, clovek s vysokym tlakom a pod...

xyanka
23. jan 2013

ahojte @betka22betka a @shakti9, dakujem za odpovede. Nazrela som na stranku organicday.sk, ktoru prevadzkuju kvalifikovani aromaterapeuti a nasla som tam vela dolezitych informacii. Ked si nejaky olej od nich kupim, urcite dam vediet, ako som bola s nimi spokojna.

betka22betka
6. jan 2014

@shakti9 tak sa mi zdá, že ste skutočná odborníčka-profesionálka, čo sa týka éterických olejov a poznáte všetky olejčeky na našom trhu. Ku každému zdravotnému problému treba pristupovať individuálne, nedá sa tu popísať všetko podrobne. Ja ale nehaním znalosti iných... Prajem Vám šťastný Nový rok plný spokojných záujemcov.

betka22betka
6. jan 2014

shakti9 ešte na doplnenie : kvalitné oleje z JUSTu sa získavajú destiláciou pomocou vodnej pary alebo lisovaním za studena/ citrusové plody- ako ste správne a pravdivo doplnila/.
Nekvalitné oleje sa extrahujú v chemických rozpúšťadlách ktoré sa nedajú z olejov úplne odstrániť.Táto metóda je lacnejšia a tomu zodpovedá aj nižšia cena.Chemické náhrady bývajú pre laikov na nerozoznanie, sú lacné, nedajú sa vôbec použiť na terapeutické účinky.Dôležitý je aj fakt, že pôsobenie syntetických látok na ľudský organizmus je veľmi škodlivý.
Takže: niekedy sa treba rozhodnúť, či kúpiť lacný, nekvalitný- alebo drahší ale kvalitný olej. Profesionál bude chváliť svoj tovar, 100% naučený, bez letáčika.....

shakti9
7. jan 2014

@betka22betka to, že podrobne sledujem čo sa deje v aromaterapii a aj čo a kto na túto tému povie a následne sa kriticky vyjadrím (z pozície vyštudovaného odborníka) neznamená, že haním niekoho "vedomosti" (niekedy by som to skôr nazvala "nevedomosti", to neberte osobne, hovorím vo všeobecnosti), len som opravila dosť podstatnú vec, netreba na mňa útočiť... 🙂 ... a áno, individuálny prístup je podstatný, ale o tom nebola reč... Aj ja prajem krásny a pohodový Nový rok, bez nedorozumení a s pocitom spokojnosti 🙂

betka22betka
7. jan 2014

@shakti9 ďakujem za slová porozumenia. Nehnevajte sa na mňa, ja som na Vás neútočila, ale ako ste už predtým napísali, je lepšie sa poradiť s odborníkom , ako s laikom, ktorý môže viac uškodiť ako pomôcť.

shakti9
8. jan 2014

@betka22betka 🙂 velmi sa tesim, ze sme sa zhodli, niekedy sa uz zda, ze na soc. sietach je to vzacne 😀 o to viac mam lepsi pocit...

katka700
29. jan 2014

Ahojte, zaujímavá diskusia, môžem sa pridať? O aromaterapiu som sa začala zaujímať pred dvoma rokmi, spočiatku som tomu neverila ale na niektoré malé zdravotné problémy funguje perfektne. Na druhej strane jednotlivé aromaterapeutické školy si navzájom dosť odporujú.
Čo sa týka olejov zo spomenutej firmy so sídlom v Nitre. Zrejme to závisí aj od šarže. Niektoré oleje majú veľmi kvalitné (rumanček, fenikel, Boswelia carterii), niektoré vyzerajú (podľa GCMS profilu uvedeného na ich stránke) pajcnuté lacnejším olejom) a niektoré by vôbec predávať nemali - napríklad bazalka( metylchavikolový chemotyp,podľa niektorých štúdií karcinogén), Gaultheria procumbens (skoro čistý metylsalicylát).
Dobré skúsenosti mám s olejmi z Pegam-u a Dragonspice. Dobré je kupovať oleje v bio kvalite aby v nich neboli chemické látky z hnojív a pesticídov. Pri výbere olejov sa treba riadiť latinskými názvami rastlín z ktorých boli destilované, (lebo napríklad medovka je veľmi drahá silica a niektorí predajcovia pod týmto názvom predávajú citronelu) a ak predajca uvádza pozrieť si aj chemické zloženie oleja (hlavne obsah fenolov a ketónov).

shakti9
18. feb 2014

no, ani si tak nemyslím, že skutočné a kvalitné "školy" si odporujú. Čomu ale ozajstný aromaterapeut odporuje, je multilevel marketing, ktorý žiaľ zasiahol aj aromaterapiu. Myslím, že asi to máš na mysli Katka. Tak tam je to ozaj niekedy pritiahnuté za vlasy a teórie, recepty a tvrdenia niektorých predajcov, resp. firiem ponúkajúcich es. oleje sú skutočne pravým opakom toho, čo učí kvalitná aromaterapia. V skratke - užívanie es.olejov hlava-nehlava, dokonca aj vnútorné v tomto duchu, môže byť nevhodné vzhľadom na obsah fenolov a ketónov a pod... Na druhej strane, musím sa zastať fenolov, dokonca aj samotnej bazalky, či gaulthérie - avšak toto si skutočne žiada odborníka, alebo značné vedomosti a cielené ošetrenie 🙂 Ja som absolútne proti marketingovým praktikám v aromaterapii, ktorých jediným cieľom je čo najviac zarobiť a predať... No a potom sú tu ešte tie spomínané pančované oleje, to je pravda, ozajstnú medovku si za 3 eurá nekúpite nikde na svete 🙂

mariabb
30. mar 2014

@shakti9 mozem sa Ta opytat, mas nejaku overenu znacku olejov, ktoru by si vedla odporucit? Dakujem

barbishkamiracle
5. apr 2014

V ramci aromaterapie, odporucam znacku, ktora je podla mna najlepsia na trhu - doTerra.
Koncom aprila pripravujeme specialny workshop Aromaterapie pre maminy a babatka. Workshop trva 90minut a cena je 9eur.

xyanka
4. máj 2014

@katka700 @barbishkamiracle kde kupujete vami odporucane esenc. oleje?

barbishkamiracle
4. máj 2014

@xyanka som konzultantom znacky doTerra,tu je moja FB stranka, dozvies sa viac 🙂 a kludne mi tam napis spravu,keby si potrebovala viac info.

barbishkamiracle
4. máj 2014

@barbishkamiracle tu je nas specialny seminar, ktory teraz robime pre verejnost 🙂

zuzu122
19. dec 2014

@barbishkamiracle Dobry vecer, mozem sa prosim zapojit do debaty? Pisete ze sa zaoberate olejmi doTerra, vedeli by ste mi prosim poradit aku kombinaciu olejov pouzit pri prechladnuti/soplikoch u malych deti...

kadri
19. dec 2014

@zuzu122 levandula, tto, eukalyptus radiata (jemnejsi ako ine druhy), dolezite je pri masazi dostatocne riedenie (1%). zriedenym tto je dobre vytierat nostek, levandula zase posobi celkovo upokojujuco, analgeticky a pri horucke. eukalyptus podporuje uvolnovanie hlienov a vykasliavanie, vyborny ako balzam na hrudnik. napr. vecer pred spanim dat do izby aromalampu, pripadne na riadiator vlhky uterak s par kvapkami eo 🙂

keira
23. dec 2014

prosim Vas, aky mate nazor na silice zn HANUS?

barbishkamiracle
28. dec 2014

@zuzu122 ospravedlnujem sa za neskorsiu odpoved.
Prave mam prechladnute 3mesacne babatko a nasa terapia spociva - masaz chodidielok s pouzitim kadidla, masaz chrbatika s lemonom, na hrudnicek aplikujem s masazou eukalyptus + difuzujeme breath s eukalyptom. Zatial to vyzera dobre 🙂.

zuzu122
19. jan 2015

@barbishkamiracle Dakujem pekne za odpoved, funguje to🙂 Momentalne mame bolest hrdla , zacinajucu nafchu sme zachripnuti, aplikujem on guard a lemon, je to to vhodna kombinacia? Dakujem moc.

ichbinich
4. mar 2015

Ja mam tiez otazku ohladom aromateriapie na kludny spanok, ale uz vacsieho dietata - dvojrocneho.
S aromaterapiou mam zatial iba minimalne skusenosti, ale (ne)spanok mojej dcery ma priviedol zase k nej...
Zatial pouzivam eukalyptovy olej pre syna, ked je prechladnuty - nakvapkam mu to na taky "kamen". S lampou a teda svieckou pracovat nechcem, kedze to pouzivam na noc a ma to v izbe, kde spi sam.
Zatial iba jednu noc, ale skusila som olej na dobru noc od taoasis (kupeny tu v Rakusku v lekarni), tiez nakvapkany na taky "kamen". Neviem, ci to bolo prave tym olejom, ale dcera sa sice zobudila niekolkokrat, ale potom aj zase zaspala (a to mi predchadzajucu noc lozila po posteli a zasvecovala svetlo o pol 4 rano ☹). Takze som optimisticky naladena a chcem pokracovat.
Citala som v nejakom blogu, ako matka robila masaz s roznymi EO, prave kvoli problemom so spankom, a boli to vyrobky od doterra. Mne sa to zdalo dost komplikovane - davala myslim 3 rozne EO...
Preto by som chcela vediet, ktore EO a ako a kde aplikovat pre zaciatocnikov 😉 😀 A dcera ma nabeh na atopicky exzem. Preto som sa pri prvom pokuse rozhodla pre vyparovanie a nie aplikaciu na kozu.
Rozmyslala som, ze by som si zohnala cistu levandulu. Mandlovy olej doma mam. A potom? Davkovanie? Aplikacia? Viete mi niekto presnejsie poradit?
Dakujem.

adamx
27. sep 2015
Používateľ adamx je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od adamx.
marienka77
27. okt 2015

@ichbinich Dobry vecer, chcem sa opytat ci este pouzivate aromaterapiu pre deticky? Maly ma tiez atopicky ekzem a aj na to lepsie spanie by sa mi zisiel nejaky 🙂 dakujem za odpoved 🙂

ichbinich
2. nov 2015

@marienka77
Na kozu neaplikujem nic. Davam iba vyparovat na ten specialny kamen.
Dcere pomohlo na spanie - odstavit 😉 Ale nie okamzite, z jedneho dna na druhy. Trvalo to asi mesiac, teraz uz spi skoro vzdy celu noc, budi sa iba malokedy. Resp. sa zamrvi, ja ju chytim za ruku a hotovo.
Ale s tou aromaterapiou som to inak neskusala, bala som sa to vyskusat bez skusenosti inych priamo na kozi...

extrate
25. nov 2015

Prosím poradte či je vhodné dávať oleje doterra do zvlhčovaču vzduchu a ked áno aký je na to vhodný? dakujem. Myslím aký zvlhčovač.
@barbishkamiracle