Ako vylúčiť "biele jedy"?

jaroe
21. apr 2013

Chceli by sme zacat stravovat sa zdravo, v idealnom pripade uplne vylucit bielu muku, cukor, mlieko,...dohnal ma k tomu dcerkin zdravotny stav, ide z choroby do choroby. A pochopila som, ze ziaden zazrak na zlepsenie imunity zrejme neexistuje. Budem vdacna za info od vsetkych, co maju skusenosti s takouto zmenou stravy, ako to u Vas prebiehalo, ci ste isli na to postupne a hlavne, co vlastne jete. Lebo ja si momentalne neviem predstavit co by sme pri tekejto diete jedli. Na ranajky mame takmer vzdy chlieb s maslom, ci uz v natierke alebo len tak so zeleninou, mlieko sa u nas takmer nepije s vynimkou acidka, ale pouzivam do niekedy do varenia, detto smotanu. Mame radi zapekane jedla so syrom,...no proste neviem, cim a ako to nahradit. Tiez budu problem sladkosti, babka im ich proste dava, hoci sme mali uz x sporov na tuto temu a ja som po case vzdy rezignovala. Najhorsie je, ze s tou odvykackou od sladkosti bude problem. Pls poradte ako na to.

zuzana76
21. apr 2013

@jaroe pozri sa do albumu @estterka tam najdes kopec inspiracii co navarit, aj sladke, na zaciatok je to tazke a treba ist na to postupne, bielu muku nahradit celozrnnou, mlieko a smotana sa djau tiez nahradit, syry raz za cas podla mna nie su problem, ale kvalitne tvrde syry, cukor vymenit za trstinovy, javorovy sirup, atd atd

zitaje
21. apr 2013

@jaroe myslim, ze to naa prvy pohlad vyzera tazsie, nez ake to je v skutocnosti.
Na ranajky mozes varit kase (psenovu, pohankovu, ovsenu atd.) vo vode, so susenym ovocim, dochutit javorovym sirupom, medom alebo datlovym sirupom, ak je to potrebne.
Do zapekanych jedal namiesto syra daj tofu.
Mlieko ked nepijete, pohoda, do varenia ja osobne pouzivam biely ogurt, ale existuju aj tzv. rastlinne smotany, nam to nechuti, ale treba vyskusat.
Takze treba obehat bio obchody, dm, a robit aj vela zeleninovych jedal.
Babke nakupit zdrave sladkosti, napr. susene marhule, kesu, lieskovce, hrozienka a spol. a povedat jej, ze chapes, ze im chce dat sladkosti, ale kedze sa snazite bez cukru, tak radsej toto. Pripadne naucit deti na vysokopercentnu cokoladu - toho sa ani neda zjest vela 🙂.
Moja mama je uz vycvicena 🙂 .
Inak aby bolo jasno, my v tomto nie sme az taki striktni, ale myslim si, ze ked treba, da sa 😉
Drzim palce.

zuzulica
21. apr 2013

Nebrala by som to hneď zhurta,radšej vysádzaj postupne,aby ste nemali tráviaci šok 😉 S tou múkou začni postupne,ja pridávam k normálnej celozrnnú do všetkého,s tými raňajkami tiež problém nevidím,kupuj celozrnné pečivo,cukor nahraď medom a stéviou,ja strašne lúbim javorový sirup-mňam. Inak aj cestoviny sa dajú bez problémov kúpiť celozrnné. A napríklad také zemiakové placky robím bez múky,pridávam tam ovsené vložky. U nás vyrábajú a predávajú biopotraviny,tak mrkni na stránky,keď pohľadáš sú tam aj zdravé recepty 😉
http://www.ekotrendmyjava.sk/

lucyvivien
21. apr 2013

@jaroe ahoj, v prvom rade skus nabrat odborné informácie prostredníctvom internetu, článkov atd..na začiatok ti može velmi pomoct napr :www.chemievjidle.cz .Doležité je tiež aby si poznala Ečka, z čoho sa vyrabaju , kde sa najčastejšie vyskytuju atd.. dalej odporučam,ale neviem či máš možnost pestovat si zeleninu , ovocie , bylinky.to je najlepšia volba, pokial nie , nakupuj zeleninu a ovocie v zelovoci, žiaden hyper- super market- taktiež sa vyhybam bio obchodom a pod..
http://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/2011-proc-ne... Doležité suroviny plné vitamínov, antioxidantov pre jedálniček su pre mna : jablká ( zjem tak 2- 3 ) za den robíme z nich aj mošt, ktorý konzumujeme celoročne, celer ( výborný s nastruhaným jablkom a vymačkaným citronom), rakytník ( robím z nich štavu- džus, a olej ) 1kg raktníku má približne tolko vitamínu C ako bežná polročná spotreba vit. C pre jedneho človeka , cibula , kyselá kapusta, červená repa a rajčiny 🙂 čo sa týka cukru , nahradit stéviou, konzumovat vela ovocia a zelniny, lušteniny (šošovica, hrach , cicer) , kukus je výborná surovina ktorá sa dá pripravit na milion sposobov 🙂 Pi čistu vodu, nesladené minerálky, čaje (biely čaj je asi najlepší). Konzumácia ryb je velmi doležitá , hlavne sladkovodné . Vyhýbam sa smaženým jedlám, nejem udeniny ( len výnimočne) Obmedzit konzumáciu tav. sýrov a pod. a nahradit tvrdými, žiadne rastl. maslá . Z jogurtov preferujeme acidofilné mlieka. .. 😉 Na začiatok by si si mala urobit detox, a pomaly prechádzat na zdravé stravovanie , odporučam čaj Lymfaderm a tabletky zelný íl ( niesu drahé) 🙂 Vela štastia a čo sa týka toho sladkého , skus sušené ovocie , lízatka (na nete je vela druhov uplne bez ečok a pod), kukuričný čokoladový chlebík atd... ak sa dá v lete zavaruj (presnedávky, ovocie ..) alebo skus napiect nejaké zdravé buchty , receptov je velmi vela a traba vysvetlit rodine, že zdravie tvojej dcerky je to najdoležitejšie na svete 🙂

rolla20
21. apr 2013

tiez som prechadzala postupne. Moje oblubene ranajky su biomila celozrnna spaldova krupica uvarena v pohankovom napoji (sice suseny), tam si pridam trstinovy cukor a potom na taniery posypem skoricou, nakrajam banan a postriekam datlovym sirupom - mnamka, este som sa toho neprejedla 😅 celozrnne pecivo v obchodoch je jedine slatinsky chlieb, ostatne su cerealne, co si ludia zamienaju s celozrnnym alebo biopekaren dunajska luzna rozvaza po urcitych obchodoch so zdravou vyzivou ich vyrobky 100% celozrnne, chleby su dokonca kvaskove. Ja nejedavam ani maso, takze tiez musim stale nieco vymyslat. Ono v podstate, to nieje az taka veda, staci vsetko biele nahradit zdravymi alternativami

wena
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
matkakovacova
26. aug 2015
Používateľ matkakovacova je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od matkakovacova.

cukor urcite už nepouzívat, su zdravsie alternativy ... krasny clanok o tom je sem:
www.mojavyziva.sk/12-zdravych-sposobov-ako-nahradit-cukor/
ale aj na Wande som minule nieco podobne citala, jednoducho BIELY CUKOR STOP! 😎

nutrimas
15. sep 2015

Zdrava nahrada bieleho curku je napr. brezovy cukor, neprekysluje organizmus, ma nizky GI (7), je nizkokaloricky, odpruca sa napr. aj pri mykozach, kandidozach, nakolko nepodporuje mnozenie bakterii,kvasiniek,taktiez pri redukcnej diete. Chutovo je takmer na nerozoznanie od bieleho cukru, mozno ho pridavat aj do pecenia,varenie, na ochutenie, avsak nie do kysnuteho cesta - nereaguje s kvasnicami, nenakysne. Obzvlast vhodny je pre diabetikov: https://www.modrykonik.sk/market/vyzivove-dopln...
Pestry vyber sladidiel ako aj inych zdravych potravin, ochucovadiel, muky, kase atd. najdete aj na nasom eshope.

zuzulikh
1. okt 2015

moze sa stat, ako tomu bolo u nas, ze tak velmi vychvalene ovsenne vlocky vam budu robit problemy s travenim. ja pouzivam vlocky z prosa, su ovela lahsie stravitelne, tak aj pohanka. dotiahli sme to az tak daleko, ze mala mi prisla zo skolky hladna lebo mali parene buchty z bielej muky posypane cukrom a to vsetko ona nemoze. od vtedy som trosku menej prisna, nepocitam male prehresky, ale podstatne je aby zaklad bol dobry. sladkosti bolo poriesit najtazsie, nakolko sme vzdy milovali margotku. nasla som tycinku s osupanymi tekvicovymi jadierkami s marcipanovou chutou a striedame to s cokoladovo slivkovou tycinkou so 40% susenymi slivkami pre dobru stolicu, nasla som ich na webe na naturonline, zatial nam to funguje. ono sa neda stat sa exotom a bat sa cohokolvek. hlavnou mojou zasadou je 50% denneho prijmu ovocie + zelenina cize temer kazde jedlo musi obsahovat 50% zeleniny ci ovocia, v lete este viac. od vtedy som kludna 🙂)))