Prečo ma posielajú na amniocentézu skôr než na morfologické sono?

gloria31
20. máj 2019

Bola som dnes na tej geneticke a hneď ma poslali do Ružinova a objednali ma na amniocentezu. Zajtra idem na príjem a stredu mi ju robia. Nikto ma neposielal na to morfosono. Nerozumiem prečo najskôr neriešia to sono ale hneď amniocentezu? Mam síce veľkú nadváhu vyšší tlak a vek 36r. a som v 18tt.

asia83
20. máj 2019

@gloria31 Prečo? Lebo ste to neodmietli. Preto. Vy viete vôbec, aké máte práva?

queen_mary
20. máj 2019

@gloria31 a ake ti vysli vysledky? Asi na to mali dovod. Morolfologicky ultrazvuk nie je zrovna spolahlivy pri urcovani tychto vad. Je len par lekarov, ktori ich odhalia. A aj to nemusia.

oliali
20. máj 2019

@gloria31 nemozu nikoho nutit ist na amniocentezu, je to rozhodnutie zeny ci chce take vysetrenie podstupit... ak su zle vysledky daju sa spravit testy z krvi matky (plateny test) alebo ist na morfologicky utz ktory dokaze vyvratit napr. Downov syndrom...

asia83
20. máj 2019

@queen_mary Keby bol výsledok aj najhorší, nemôžu jej urobiť amniocentézu bez jej súhlasu. Je to vážny zákrok do tela.

queen_mary
20. máj 2019

@asia83 ano, s tym suhlasim. Preto mi to pride nelogicke. A hlavne vzdy podpisujes informovany suhlas.

inulienka29
20. máj 2019

@gloria31 lebo peniaze 🤷🏼‍♀️

lubina
20. máj 2019

@gloria31 vzdy sa treba na vsetko pytat lekara. Ti su tam na to, aby veci a fakty vysvetlili, my tu urcite nevieme, aky je tvoj zdravotny stav a preco to riesia tak ako to riesia. CIze len sa pytat a pytat a pytat lekara...

queen_mary
20. máj 2019

@inulienka29 aha 😂 si odhalila. Ak podpisala informovany suhlas tak ju nedonutili.

rik01lulaka
20. máj 2019

Ja by som odmietla dodatočne...aj svagrina je tehotná a ma 38 a vsetky mozne vysetrenia jej robili ale amniocentezu odmietla...

simca06022011
20. máj 2019

Tak len ťažko ti tu niekto napíše prečo... Na to je milión dôvodov, spomínané aj vyššie+výsledky testov, rodinná anamnéza, vek, riziko porúch atď... Treba sa lekára spýtať. Súhlasiť samozrejme musíš s takýmto zákrokom ak si myslíš že je zbytočný.

simca06022011
20. máj 2019

@rik01lulaka nevieš prečo tam ide, možno by si neodmietla. Čo pacient to iný prípad.

gloria31
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gloria31
autor
20. máj 2019

Toto sú výsledky zo skríning na základe ktorých má posielali na tu genetiku. Síce v rodine downou ani rastep nemáme ale mam sestru ktorá má ľahký stupeň mentálnej retardacie

stela01
20. máj 2019

@gloria31 posielajú koly veku , ja mám 38 a odmietla som. Asi ste sa nerozumeli s doktorom na silu nemusíš nič si svojprávna .

queen_mary
20. máj 2019

@stela01 nepisielaju kvoli veku. Je to tam jasne napisane a je to aj vidiet na hodnotach, ma vysoke hladiny hormonov.

eliska13
20. máj 2019

@gloria31 nikto Ťa nemôže nútiť, mala si sa spýtať na sono.Mas dôvod prečo nechceš na amnio?mohlo to vyjsť pozitívne kvôli veku, kvôli nejakej anomalii si veci, ktoré na sone nikdy nezistia.a už asi aj čas tlači a sestra to je záležitosť mozgu nie?nie je telesne postihnutá
Kamarátke vyšli testy zle, sono dobre a bábo má choré srdce

stela01
20. máj 2019

@queen_mary ja som jej hodnoty nevidela .

lenadka
20. máj 2019

@gloria31 máš vyšší vek, aj mne to vek takto skreslil, tam sa pripočítava koeficient. Výsledky skríningu som mala horšie ako ty vo veku 38 rokov. Môj syn je zdravý. Na amniocentéze som bola, ale mohla som odmietnuť.

queen_mary
20. máj 2019

@gloria31 ja som tiez bola v medirexe. Ak ta posielaju, asi by som isla. Trisomy alebo nifty ti neodporucali? A pamatam si, ze som podpisovala suhlas s navrhovanym podpisom. To si im preco podpisala ked s tym zrejme nesuhlasis?

gloria31
autor
20. máj 2019

@eliska13 sestra ani mozok ani telesne nie je

gloria31
autor
20. máj 2019

Tak tiež som čakala ze pošlú na sono a ak tak by niečo sa nepozdávalo že potom ta amniocentezu. Ale ani sú lekári a vedia asi prečo ma najskôr poslali na tu amniocentezu. Mam strach z toho priznávam sa a veľký...

lubik87
20. máj 2019

@gloria31 keď.mas veľkú nadváhu asi cez tú hrubú vrstvu tuku by bolo sono nejasné...ja mám cca 1 CM a už bedakal nás dr že sa mu zahmlieva :D

queen_mary
20. máj 2019

@lubik87 aj mne hovoril 😂 ale ze aj dieta je menej vyzivovane, lebo aj tuk dost cerpa z potravy

lubik87
20. máj 2019

@queen_mary to neviem prvé bolo keď som bola ako vyžla bez tuku 3090 a druhé som mala zásoby a dcérka takmer 4 kilka :D v každom prípade videla.som.aj ja že.pri prvom bolo krásne poznať tváričku všetko nádherné rysy pri dcérke také rozhmlene

dadula_15
20. máj 2019

@gloria31 veď ste kľudne mohli povedať, že chcete najprv sóno a potom to druhé vyšetrenie, veď nemusíte s nimi súhlasiť ak sa vám to nezdá, koľko máš kg? Podľa mňa to, ale nie je kvôli nadváhe...

lala123
20. máj 2019

@gloria31 a Trisomy test ti neponúkali ako možnosť? Lebo je to neinvazivny test z krvi matky a v podstate žiadne riziko pre plod ako pri amiocenteze.Sice si ho platíš sama a najlacnejší je myslím za 350 €. Skus si o tom niečo pozrieť a opytaj sa na to dr.Vysledky máš do 5 dni a podľa toho sa tiež mozes rozhodnúť či pôjdeš do amiocentezy

nikushka46
20. máj 2019

https://www.slovenskypacient.sk/amniocenteza-ce... tak v tvojom pripade je to kvoli veku a vyssim hodnotam

gloria31
autor
20. máj 2019

@lala123 mne ich nikto neponukol

eliska13
20. máj 2019

@gloria31 lebo im to je jedno, ty sa máš zaujímať a nie každý si to zaplatí.

c_est_la_vie
20. máj 2019

@gloria31 ved je tam jasne napisane a este zvyraznene co za latku mas zvysenu. Zadam do googla a patram. Pokial viem trisomy odhali iba poruchy na 13, 18, 21 a na x+y chromozome, toto je podozrenie na razstep a ten moze mat aj inu pricinu.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre