Ako vysvetliť lenivému partnerovi, aby sa venoval rodine?

Zodpovedané
30. jan 2023

Dobrý deň,

s partnerom sme spolu 10,5 roka a máme tri deti. Nie sme manželia. Bývame vo svojom dome, na ktorý máme hypotéku 50/50.

Partner je obézny, lenivý a neustále pozerá do mobilu. Už 20 rokov chudne a snaží sa obchodovať na burze. Nezarobil ešte nič, len narobil dlhy. Naposledy s tým začal, keď sa nám narodila dcérka a trvá to už 7 rokov. Nerešpektuje môj názor. Nepočúva, čo mu vravím. Rozčúli sa a začne nadávať, keď začnem niečo o chudnutí alebo o tom, aby prestal tradeovať.

Jeho predstava o trávení voľného času je ležať na gauči a pozerať do mobilu. Ja som stále sama s troma deťmi už 8. rok na materskej "dovolenke". Bývame na dedine.

Nemám vodičský preukaz, čiže som väčšinou zatvorená doma na dvore s deťmi. Súrodencov nemám, mama žije v zahraničí, nemám žiadnu pomoc s deťmi. Partner je úplne bez empatie, nedokáže pochopiť moji situáciu. S deťmi sa nezahrá, nikam ich nevezme, nikdy nevymyslel program či výlet. Rozdá deťom mobily a sám si ľahne s mobilom na gauč. Má 130 kg, nestará sa o seba. Čokoľvek mu "vytknem", tak začne hrešiť, kričať, nadávať.

Ako sa s ním rozprávať?

Ako mu vysvetliť, že má tri malé deti, ktorým by sa mal venovať a tráviť čas aktívne s rodinou?

Ďakujem

Dobrý deň,

asi ste už zistili, že ak partnerovi niečo vytknete, tak automaticky to u neho vyvoláva odpor, ktorý sa prejavuje nervozitou, nadávkami a hádkou. Nemá význam robiť to, čo nefunguje. Prestaňte si ho všímať a komentovať to, ako vyzerá on. Začnite sa viac zaoberať sebou.
Váš partner Vám totiž zabezpečil celodenné povinnosti na niekoľko rokov a teraz ťaží z toho, že nikam nejdete a trávite svoj čas prevažne na dvore pred domom. Má vo Vás maximálnu istotu, tak načo by sa snažil.

Je najvyšší čas túto jeho istotu narušiť pochybnosťami. Aby však vznikli pochybnosti, potrebujete sa dostať z domu a z dvora aspoň na krátku chvíľu. Skúste teda pouvažovať, aká aktivita by bola dobrá. Návšteva u niekoho z Vašej obce? Potrebujem si niečo požičať? Alebo ste sa rozhodli, že začnete behať? Akákoľvek krátka chvíľa, ktorú budete mať len pre seba bude dobrá. Po prvé si tým trošku oddýchnete od povinností a navyše, ak sa budete vracať domov spokojná a s dobrou náladou, partnerovi to začne vŕtať v hlave.

Ak sa dostanete do štádia, že sa začne zaujímať o to, kam chodíte a čo tam robíte, tak to zabralo. Vzbudili ste u neho pochybnosti a záujem. Celkom dobre si viem predstaviť, že ďalšia jeho akcia by bola, že Vám navrhne spoločné prechádzky. Nebude to však robiť kvôli svojmu zdraviu, ale kvôli tomu, aby zistil, či nemáte iné úmysly ako tie, ktoré prezentujete. Existuje veľa možností ako vzbudiť záujem partnera, mnohé z nich nájdete na webe.

Aj v jeho prípade by zrejme pomohlo, keby ste ho dostali do situácie BUĎ – ALEBO, ale chápem. Máte deti a žiadnych známych, u ktorých by ste mohli pár dní ostať.

Tu sa však na chvíľu zastavím, všetko má zmysel vtedy, keď ešte o neho stojíte a záleží vám na ňom. Pýtam sa Vás to hlavne kvôli tomu, že ste pri ňom nespomenuli ani jednu pozitívnu vlastnosť. A ak sa zamyslíte a napriek tomu si nespomeniete napriek tomu na niečo pozitívne, potom treba uvažovať o tom, či skôr netreba riešiť situáciu okolo rozchodu.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online