Je bezpečné užívať denne vyše 300% vitamínu E?

Zodpovedané
11. feb 2022

Dobrý deň,

prvý mesiac užívam vitamíny Jamieson Pupalkový olej 500 mg. Jedna tableta obsahuje 6,7 mg vitamínu E (55,8% RHP). Podľa dávkovania môžem denne prijať až 6 tabliet.

Je bezpečné užívať denne vyše 300% vitamínu E?

Môžem sa predávkovať, alebo môže dôjdsť k poškodeniu orgánov?

Iné značky predávajúce pupalkový olej 500 mg, kde je aj vitamín E odporúčajú maximálne 2 tablety denne. Tablety v prípade účinku na pleť plánujem užívať dlhodobo.

Ďakujem

Dobrý deň,

prečo chcete užívať až 6 tabliet denne? Výrobca uvádza odporúčané dávkovanie 1-2 tablety denne.

To zodpovedá aj percentualnému vyjadreniu odporúčaného denného príjmu (RHP).

Denná dávka vitamínu E by mala byť 12 mg. (Jedna tableta obsahuje 6,7 mg vitamínu E teda približne 55%RHP).

Odporúčam dodržať dávkovanie stanovené výrobcom, maximálne 2 tablety denne.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut