2,5 ročný syn nechce jesť varenú stravu. Máme ho nechať vyhladovať?

Zodpovedané
19. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 2,5 ročného syna, ktorý nechce jesť varenú stravu. Je schopný byť celý deň na chlebíku. Odmieta jesť aj s deťmi v škôlke a radšej hladuje. Zje termix, chlebík alebo pizzu a samozrejme, že všetko sladké by jedol. Nevieme do neho dostať nič poriadne. Sladkosti mu nedávame. Nič nechce ochutnať a hneď sa zlostí.

Máme ho nechať vyhladovať?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade sa poraďte s pediatričkou. Zistite, či v tom nemôže byť nejaký zdravotný problém, poprípade aj to, či synček prosperuje, či je zdravý, či mu nič nechýba.

Neviem, či je to takto od narodenia, alebo to prišlo neskôr. Existuje šanca, že ide o psychickú záležitosť, psychický blok. Možno sa mu niečo stalo keď jedol, poprípade niečo počul, mohla nastať nejaká zmena. Veľa závisí aj od rodinnej výchovy, súrodencov, ako doma fungujete, aká je vaša história.

Rozumiem, že chcete, aby niečo zjedol. Na druhej strane nútenie, nie je cesta, lebo si môže vybudovať odpor. Tak isto hladovka je ako keby forma trestu. Možno má v sebe nejaký blok, zjesť inú stravu mu spôsobuje ťažkosti, cíti sa pri tom zle a za to že sa cíti zle, nedostane jesť vôbec. Takto to môže vnímať dieťa.

Skúste hľadať spôsob, aby v strave, ktorú zje mal čo najviac nutričných hodnôt. Choďte spolu do obchodu a dajte mu na výber z niektorých vecí, aby si vybral čo skúsi, že či to je pre neho ok.

Skúste jedlo spraviť esteticky zaujímavým pre dieťa. Jedzte s ním, skúste z toho spraviť srandu. Hľadajte či na niečo bude reagovať.

Ak nebude nič fungovať, poraďte sa aj so psychológom a hľadajte možnú príčinu.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com