Kedy mi vypadnú vstrebateľné stehy?

Zodpovedané
28. jan 2023

Dobrý deň,

som 2 mesiace po vybratí fibroadenómu z prsníka, pričom mám asi 2 cm jazvu šitú vstrebateľnými stehmi. Pri prelepovaní rany po operácii sa mi vonkajšie stehy potrhali a rana bola následne na pohotovosti prelepená stripmi, pekne sa zhojila. Avšak momentálne mi z niekoľkých miest na jazve trčia nitky. Sú asi 1 - 2 mm nad úroveň kože. Na jednom mieste sa vytvorilo zarastenie, hrčka, čiže stehy sa stále ani po 2 mesiacoch nevstrebali a ani nevypadli. Skúšala som ich vytiahnuť vysterilizovanou pinzetou, avšak je to bolestivé a niť pevne drží. Momentálne používam na jazvu na dennej báze Stratamed gél.

Je nutné stehy vybrať manuálne?

Je šanca, že sa ešte vstrebú či vypadnú?

Viem tomu napomôcť nejakým ošetrovaním?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak podkožný steh "trčí", tak napriek tomu, že môže byť zo vstrebateľného materiálu asi ho bude potrebné vybrať. Je to relatívne jednoduchý zákrok bez potreby znecitlivenia. Šikovnému chirurgovi s jemnými nástrojmi to trvá do 15 sekúnd 🙂

Ideálne je to absolvovať u chirurga, ktorý ranu šil. On vie kde a koľko stehov v akej hĺbke použil.

Pomôcť tomu môžete dezinfekciou na rany bežne dostupné v lekárni. Aby sa okolie nezapálilo, keďže koža je v mieste trčiaceho stehu otvorená.

Do vyriešenia by som sa vyhýbal kúpaniu vo verejných bazénoch a sauna ani vírivka tomu tiež dobre neurobia.