Ako sa dajú upraviť ploché bradavky?

Zodpovedané
30. jan 2022

Dobrý deň,

mám ploché bradavky. Bábätko som nemohla kojiť, syn bradavky odmietal. Mám z toho na nič sebavedomie, kedže vyzerajú hrozne a dokonca sú aj nefunkčné.

Objednala som si formovač bradaviek.

Je šanca, že mi pomôže?

Aké mám možnosti?

Môže doktor aplikovať aj piercing?

Pomôže mi plastická chirurgia?

Ďakujem

Dobrý deň,

ploché bradavky a v extrémnom prípade "vpáčené" bradavky sú dôsledkom skrátených mliekovodov, tiež napnutej koži dvorca. Ovplyvňuje to najmä genetika.

Miniinvazívne sú postupy zavedenia stehov do bradavky, ktoré sa zavesia na "klobúčik" a ťahajú ju do výšky. Proces trvá cca 3 mesiace. Nie vždy je úspešný.

Invazívnejší postup je prerušenie mliekovodov a dosiahnutie vystúpenia bradavky.
Pri tomto postupe je dojčenie v budúcnosti vylúčené.

Najinvazívnejší postup je chirurgická rekonštrukcia bradavky pomocou lalokov okolitej kože dvorca. Pri tomto postupe je na bradavke dosť jaziev a vysoké riziko nekrózy kože.

Voľba ideálneho postupu záleží od Vášho stavu, očakávaní a skúseností chirurga s konkrétnymi technikami.

Pri väčšine techník je časté nielen porušenie mliekovodov, ale tiež narušenie citlivosti bradavky a znefunkčnenie reakcie na chlad a dráždenie.

S piercingom nemám skúsenosti, ale teoreticky by mohol fungovať ako kombinácia prvého a druhého postupu.