Ako prebieha modelácia prsníkov?

Zodpovedané
10. sep 2023

Dobrý deň,

chcem absolvovať iba modeláciu prsníkov. S veľkosťou som spokojná, ale tvar je na tom horšie. Videla som videá zahraničných chirurgov a tam len ako keby len odrezali zvyšnú kožu.

Prsia sa len nejako vnútorne prišijú, aby znova nespadli?

Vkladá sa aj nejaká sieťka?

Zvyšuje sa šanca, že nebudem môcť vôbec dojčiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

začnem od dojčenia. Každá žena potvrdí, že je to značne nevypočítateľná záležitosť aj bez absolvovanej operácie na prsníkoch.

Bezproblémové dojčenie sa garantovať nedá. Čím je väčšia operácia so zásahom do žľazy, mliekovodov, ale aj často zabúdaný fakt, že aj znížená citlivosť bradaviek a dvorcov, môže mať vplyv na zníženie tvorby mlieka (znížená stimulácia). Znížená citlivosť v okolí dvorcov a bradaviek je bežná aj po menších zákrokoch bez rezania v okolí dvorcov. Nie je to pravidlo.
Priebeh nervov v prsníku je značne variabilný dokonca aj medzi pravou a ľavou stranou. Ich regenerácia a návrat citlivosti môže trvať aj viac ako rok.

Modelácia prsníka sa deje nielen pomocou odstránenia nadbytočnej kože a vysunutia dvorcov do vyššej polohy a ich zmenšenie. Modelujeme hlavne prsné tkanivo.

Pomocou stehov, niekedy sieťky alebo iných materiálov sa dá tkanivo fixovať a stabilizovať.
Každý lekár si svoju najefektívnejšiu techniku trošku stráži a nie všetky detaily zverejní na internete.

Ako pri iných operáciách, tak aj tu platí, že neexistuje dokonalá metóda vhodná pre všetkých. Použitie sieťky alebo iných cudzích materiálov síce zvyšuje stabilitu, ale rovnako zvyšuje aj výskyt komplikácií.

Zjednodušene by som to priblížil tým, že sieťka stabilizuje len určitú časť, ale starnutie alebo chudnutie časom zmení všetky časti (koža, podkožie, tuk, žľazu vo všetkých póloch) a dokonca inak vpravo a vľavo. Môže sa objaviť len vplyvom sieťky iný typ komplikácie, aj keď len estetickej.

Nie je správne myslieť si, že po akejkoľvek operácii bude stav stabilný a nemenný počas rokov. Síce je to cieľom našej snahy, no nedá sa garantovať.