Aké implantáty odporúčate pre športovkyne?

Zodpovedané
13. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výberu implantátov pre aktívne športujúce ženy a fitnesky.

Aké máme možnosti?

Aké riziká a aký výsledok môžme očakávať?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím, že 90% žien v mojej praxi má požiadavku, aby aj po operácii mohli aktívne športovať.

Oddelíme asi len skupinu výkonnostných športovkýň, ktoré potrebujú 100% výkon na súťažiach. Týmto odporúčam operáciu až po skončení profesionálnej kariéry hlavne z dôvodu zníženia výkonnosti konkrétnych svalov ( atletika, silové súťaže, plávanie).

Iná vec je estetická stránka a eventuálne aj riziko komplikácií v budúcnosti.

Sú dva názorové prúdy.
Jeden tvrdí, že ženy zaťažovaním vrchnej časti tela preťažujú aj implantáty a tým sa zvyšuje aj riziko komplikácií ( posun implantátov, kapsulárna kontraktúra, ruptúra). A preto by mali mať umiestnené implantáty "nad" prsný sval.

Druhý názorový prúd tvrdí, že naopak aktívne športujúce ženy majú len minimálnu vrstvu tkaniva nad prsným svalom, teda implantát by mal byť vložený pod prsný sval.
Nechcem rozvádzať podrobnosti, lebo by to bolo na veľmi dlho a ku záveru by sme sa nedostali. Oba názory majú svoje argumenty.

Myslím že najsprávnejšie je nechať ženu si vybrať s tým, že jej lekár poskytne všetky dostupné informácie o oboch alternatívach.

Nastavíme si rebríček priorít z jej požiadaviek ( na prirodzenosť, riziko vlnenia, kapsulárnej kontraktúry, dynamických prsníkov, viditeľnosť kontúr implantátov, mäkkosť, pohyb pŕs v stoji a v ľahu, preferovaná značka, cena, kombinácia iných operácií-mastopexia, tehotenstvo a kojenie).

Všetky požiadavky sa nikdy nedajú splniť.
No vieme aj výberom typov implantátov a typu operačnej techniky splniť "dôležitejšie" požiadavky. Voľba menších implantátov minimalizuje viacero rizík. Naopak hladký povrch je náchylnejší na zmenu polohy, hoci je prsník mäkší na dotyk.

Fitnesky požadujú okrúhle implantáty, ktoré splnia požiadavku na "push-up" efekt v "dekolte" ale nie sú v stave "hore-bez" tak prirodzené ako anatomické.
Veľmi záleží od vstupného stavu, tvaru hrudníka, polohe dvorcov atď.

V mojej praxi aj u športovkýň preferujem uloženie pod prsný sval, častejšie anatomický typ implantátov, niekdy s microthanovým povrchom pre docielenie vyššej stability a častejšie z prístupu z podprsníkovej ryhy kvôli prirodzenosti aj mimo športového života, či pódia.

No jedným dychom poznamenám, že u konkrétnych žien podľa požiadaviek som urobil presný opak, okrúhle aj hladké implantáty, z prístupu v podpazuší ..atď...

Teoreticky aj v odbornej literatúre sa spomína, že aktívne športujúce ženy majú vyššie riziko komplikácií. Osobne to ale nemôžem potvrdiť.
Myslím si, že ku komplikáciám vedie nie športovanie ako také ale skôr nekontrolovaný úraz ( havária, pád, úder ).
A ten sa stáva rovnako často športujúcim ako ostatním.

Ani zďaleka som nevymenoval všetky špecifiká športujúcich žien, no volím zlatú strednú cestu s ohľadom na osobitné a individuálne požiadavky konkrétnej ženy na osobnej konzultácii. Tak to robí každý chirurg. Absolvujte viacero konzultácii u rôznych chirurgov. Vyhnete sa minimálne výčitkám, že ste si dostatočne nevyberali.