Poradíte ohľadom stravy 7,5 mesačného chlapčeka?

Zodpovedané
18. nov 2021

Dobrý deň,

syn má 7,5 mesiaca a prikrmovať som ho začala ako 5 mesačného. Stále je dojčený, ale večer pred spaním mu robím aj umelé mlieko Beba. Momentálne má raňajky/desiatu, obed, olovrant/večera. Na raňajky má 120 ml.

Ráno má čerstvé ovocie alebo výživu. Kupujem Hipp alebo Sunar bez pridaného cukru. Z ovocia má zavedenú hrušku, jablko, marhuľu, broskyňu, banán, slivku, čučoriedku a skúsil aj kúsok hrozna. Syn mení chute. Predtým papal ovocie rád a teraz má radšej zeleninu. Chutia mu viac výživy, ale núkam mi vždy aj čerstvé ovocie.

Je v poriadku, že má radšej výživy?

Obed papá zelenivo-mäsový 5x do týždňa. 1x má čistú zeleninu a 1x miesto mäsa žĺtok. Mäso papá kuracie, morčacie, králik, teľacie a žĺtka mam domáce od babky.

Zo zeleniny papá pór, zemiak, mrkva, fenikel, batát, kaleráb, patizón, cuketa, tekvica, karfiol, brokolicu.

Mám ešte niečo pridať?

Petržlen mu nedávam, lebo sa pred dvomi mesiacmi z neho vyhádzal.

Mám skúsiť ešte raz?

Varím mu doma, občas dám Hipp pohárik. Zatiaľ mu všetko mixujem, lebo z popučeného ho napína. Občas dochucujem drvenou rascou.

Tento týždeň chcem ešte zaradiť červenú šošovicu a dávať ju občas miesto mäsa.

Akú rybku mu už môže dať a ako ju pripraviť?

Olovrant a večera je buď pyré, ale iné ako mal na obed, zeleninová polievka alebo kaša. Buď s ovocím, výživou alebo zeleninou. Zatiaľ mal len nemliečnu ovsenú a ryžovú.

Lepok má zavedený a občas dostane rožtek, chlebík, piškótu a do príkrmov mu obmieňam. Občas má cestoviny, ryžu, ovsené vločky alebo kuskus.

Skúšala som aj biely jogurt 3 dni po sebe pár lyžičiek, ale nechutí mu veľmi. Ani s ovocím.

Mám ho skúsiť neskôr?

Obed má cca 180 - 200 ml a zje väčšinou celý.

Ďakujem

Dobrý deň,

petržlen už môžete skúsiť. To, že papá kupované ovocné taštičky nie je problém. Spĺňajú normy, ale dajte pozor, aby neobsahovali pridaný cukor.

Z rýb pokojne začnite lososom, potom pstruh a sladkovodné rybky. Pripravte klasicky dusením a rozmixujte so zeleninou.

Jogurt skúste zase neskôr. A ako ste písali, chute sa menia.

Máte pekne nastavené prikrmovanie. Pokojne už choďte aj do bielka, jahôd, malín, citrusov, všetkých druhov zeleniny, mäsa a ovocia.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička