Ako postupovať, keď 17 mesačný syn odmieta jedlo?

Zodpovedané
5. dec 2021

Dobrý deň,

syn má skoro 17 mesiacov a začal odmietať jedlo. Zje iba ovocie - jahody, maliny, jablko, borievky, banán, marhuľu, broskyňu a melón. Spapá čerstvú zeleninu - rajčiny, mrkvu, zemiak na sucho opečený, batat a papriku.

Spapá predsnídavku alebo jogurt v kapsičke. Na lyžičku sa vôbec nepozrie. Maximálne zje pár lyžičiek bieleho jogurtu. Do cca 10. mesiacov jedol ukážkovo. Potom mu začali rásť zuby a odvtedy s jedlom bojujeme.

Umelé mlieko dostáva po večeri pred spaním. A raz v noci. Má 12,7 kg a je aktívny. Skúšala som mu nič nedať a v prípade hladu som ponúkala obed. To odmieta, radšej je hladný celý deň. Sladkosti a čokoládu nepapá. Vždy dá prednosť ovociu a zelenine.

Ako mám postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

treba iba trpezlivo ponúkať. Skúste napríklad zmeniť spôsob prípravy (kura upečte) a servírovania (do obrázkových tvarov, na iný tanierik). Nech sa kŕmi prstami, lyžičku neskúšajte, dávajte mu do ruky.

Štrajk v stravovaní si počká asi na každé dieťatko. Úplne bežne ho naštartuje práve rast zubov či choroba. Je dôležité byť trpezlivý rodič, snažiť sa nebyť situáciou frustrovaná (viem, je to ťažké) a ponúkať rôzne varianty naďalej. Ono sa to zlomí.

Dovtedy treba zaradiť čo najviac zdrojov železa, ktoré sa dajú - strukovinové muffiny, orechové maslo, kašu obohatenú železom.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička