7 mesačná dcéra nechce papať obedy a olovranty, ale desiatu spapá. Ako máme postupovať?

Zodpovedané
8. apr 2022

Dobrý deň,

dcérka bude mať o týždeň 8 mesiacov a váži 7 188 g. S papaním bojujeme cca 2 týždne. Desiatu mi pekne spapá (vždy robím ovocné pyré). Avšak akonáhle príde obed (robím jej zeleninové polievočky s mäskom) a olovrant (kaša), tak mi nechce vôbec jesť. Ani neotvorí ústa. Už som z toho zúfalá, že nechce papať.

Včera mi prvýkrát zjedla krupicovú kašu, no musela som jej tam dať trošku rozmixovaného ovocia. Samotnú nechce. Má zatiaľ jeden zúbok a vyzerá to tak, že jej aj pôjdu ďalšie. Viem, že vtedy deti veľmi nepapajú. Tento stav trvá už 2 týždne a nejde mi do hlavy, že desiatu spapá. Keby jej nechutilo kvôli zubom, tak by predsa nechcela nič.

Obedy máva občas tiež sladké (batat, mrkva, cuketka a pod.), no nechce nič z toho. Naša pediatrička mi povedala, že jej mám obedy posunúť na neskôr (cca o 14.00). Vraj možno potrebuje rozostupy väčšie medzi papaním, ale ani to nezaberá.

Aký je Váš názor a Vaše odporúčanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to úplne normálne. Deti v tomto veku sa s jedlom stále iba zoznamujú a nie je naším cieľom, aby jedli plné porcie. Ochutnávajú pri mliečku.

Štrajk pri jedení je súčasť takmer každej cesty príkrmami. Najlepším riešením je nezúfať, nebyť na seba a ani na dieťa prísna. Štrajk raz skončí a dcérka sa rozje. Trpezlivosť v rodičovstve sa začína u veľa rodičov práve pri príkrmoch. Teda ak nemalo dieťa koliky či reflux, lebo tí rodičia sú už "vycvičení" skôr).

Posunutie obedov na iné časy je jednou z možností, ktoré môžete vyskúšať. Rovnako tak inú formu jedla - uvarené jedlo do ruky, či inú teplotu - napr. izbovú.

Skúste na ňu "habaďúru". Dajte jej na desiatu obed, či ho zje. Možno ide naozaj iba o nesprávne načasovanie, možno o chuťovú preferenciu, možno o zúbky. Možností je veľa.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička