Ako naučiť jesť 2-ročného nejedáka?

Zodpovedané
7. okt 2024

Dobrý deň,

2-ročný syn zje iba 1 druh jogurtu, ovocie iba vo forme výživy. Zelenina jedine vo forme vývaru mixnutého na obed s mäsom (nič iné mi na obed nezjedol). Teraz mi nechce jesť už ani to, čo ľúbil. Nič nové nechce ochutnať a pri všetkom spustí strašný plač. Obed jedine v mixovanej forme. Keď zacíti popučené alebo kúsky, tak nechce jesť. Chlieb alebo rožok zjesť vie. Zje mi iba pečivo so syrokrémom, palacinku, nejaký koláč alebo buchtu, jogurt, výživu, umelé mlieko má iba ráno a večer.

Snažím sa s ním aj hrať, čo sa týka jedla, aby si napr. napichol na vidličku niečo a zjedol ale bez úspechu. Nechám mu v miskách hocičo, aby jedol sám, keď chce, ale ani sa toho nechytí. Má niečo do 12 kg.

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak som dobre pochopila situáciu, syn je iba obmedzený okruh jedál, tuhá strava mu v princípe nerobí ťažkosti, ale mäso a zeleninu doň dostanete iba vo forme dohladka mixovaného príkrmu.

Zrejme sa u vášho syna jedná o výraznú vyberavosť v jedle, ktorej príčiny môžu byť rôzne. V tomto veku všetko navyše komplikuje obdobie prvého vzdoru, takže z jedla sa stáva tak trochu oblasť psychologického boja. Cesta k náprave býva dlhodobá a neexistuje univerzálny návod na úspech. Píšete, že už ste vyskúšali rôzne metódy hry, aby ste syna presvedčili na vyskúšanie nových vecí.

Odporúčam skúsiť sa ešte pre inšpiráciu pozrieť na vybrané brožúry na stránkach www.1000dni.sk do sekcie NutriCHEQ.

Pokiaľ ste doteraz neriešili synove ťažkosti s jedlom s pediatrom, je vhodné sa na neho obrátiť, aby skontroloval ako syn prospieva na váhe a či mu niečo dôležité nechýba. V prípade, že by sa situácia so stravovaním syna nelepšila, môže vám poradiť, za akým odborníkom vo vašom okolí je vhodné zájsť (napr. gastroenterológ, špecializovaná nutričná poradňa alebo nutričný terapeut).

S pozdravom

Jana Kaprová

Hezký deň vám prajeme!
Nutriklub, tým odborníků
www.nutriklub.cz