Ako sa dá liečiť myóm?

Zodpovedané
18. okt 2019

Dobrý deň,

mám 40 rokov a už niekoľko rokov mám myóm na maternici, ktorý bol doktorom sledovaný. Včera po kontrole mi lekár oznámil, že myóm narástol zo 4 na 7 cm a musí ísť von aj maternica.

Spanikárila som a odišla som bez rozprávania sa. Nechcem prísť v mojom veku o maternicu.

Existuje nejaká iná liečba?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

myóm je najčastejšie sa vyskytujúci nezhubný nádor pochádzajúci z buniek hladkého svalstva maternice najmä u žien medzi 35. až 50. rokom života.

Myómy môžu byť úplne bezpríznakové, alebo sa môžu prejavovať rôznymi ťažkosťami. Medzi najčastejšie prejavy patrí nepravidelné alebo silné menštruačné krvácanie a bolesti v podbrušku.

To, či a ako sa myómy prejavia závisí od ich počtu, veľkosti a miesta uloženia vzhľadom k dutine maternice, čo musíme zohľadniť pri voľbe optimálnej liečby, pričom musíme rešpektovať rozhodnutie pacientky, najmä pokiaľ žena ešte v budúcnosti plánuje tehotenstvo.

V podstate platí, že malé asymptomatické myómy možno pravidelne iba sledovať s tým, že v menopauze možno rátať s istým zmenšením ich objemu, čo je však veľmi individuálne. Myómy zodpovedné za špinenie mimo menzes alebo veľké uzly vyvolávajúce bolesti v podbrušku a silné opakujúce sa krvácanie s postupnou anemizáciou pacientky treba operačne riešiť či už laparoskopickým, vaginálnym alebo abdominálnym prístupom (rez cez brušnú stenu).

V prípade, že sa myóm nachádza v dutine maternice možno zvoliť hysteroskopickú resekciu samotného myómu. Spôsoby operačnej liečby sú dnes viaceré, od myomektómie, pri ktorej sa odstráni iba samotný myóm so zachovaním maternice, až po hysterektómiu, čo znamená odstránenie celej maternice s možnosťou ponechania vaječníkov. Možná je taktiež embolizácia, tzn. znepriechodnenie ciev vyživujúcich myóm s jeho následnou nekrózou a zmenšením.

Čo sa týka medikamentóznej liečby, na trhu existuje preparát Esmya s obsahom ulipristal acetátu v tabletkovej forme, ktorý však spôsobuje iba dočasné zmenšenie myómov, preto je jeho použitie väčšinou obmedzené na 3 mesiace v rámci prípravy pred operačnou liečbou. Po skončení liečby zväčša dochádza k opätovnému nárastu myomatóznych uzlov. Preto ďalší postup po vysadení Esmye závisí od efektu liečby.

Vo Vašom prípade je potrebné sa na liečbe dohodnúť s Vaším gynekológom, ktorý pozná váš stav a bude vám vedieť určite najlepšie poradiť.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková