Bude dedička povinná platiť daň z predaja nehnuteľnosti?

Zodpovedané
17. feb 2023

Dobrý deň,

priama dedička - dcéra zdedila svoju 1/3 nehnuteľnosti po smrti rodiča a aj zostávajúce 2/3 po súrodencoch. Tí sa zriekli dedičstva v jej prospech. To znamená, že celú nehnuteľnosť nadobudla ona. Po 2 rokoch od dedičského konania chce od nej celú nehnuteľnosť odkúpiť a zobrať si hypotéku jeden zo súrodencov, ktorý sa dedičstva predtým zriekol.

Bude povinná platiť daň z predaja nehnuteľnosti, ktorú chce predať súrodencovi?

Ďakujem

Dobrý deň,

príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane vtedy, ak je nehnuteľnosť nadobudnutá dedením v priamom rade t. j. rodičia, deti, starí rodičia, vnuci (v tomto prípade deti - resp. dcéra) a zároveň je splnená podmienka, že poručiteľ mal nehnuteľnosť vo vlastníctve aspoň 5 rokov.

Musia byť kumulatívne (naraz) splnené obidve podmienky a predchádzajúce zrieknutie dedičstva na to nemá vplyv. Zrieknutie dedičstva je jednostranný právny úkon a má svoje právne účinky ak sa urobil v správnej forme.

Odporúčala by som skontrolovať na liste vlastníctva danej nehnuteľnosti, že dcéra (dedič) je zapísaná ako výlučný vlastník nehnuteľnosti v podiele 1/1. Následne by som preverila skutočnosť, že poručiteľ mal pred smrťou nehnuteľnosť vo vlastníctve aspoň 5 rokov.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com