Budeme platiť daň z predaja bytu, keď od dedičského konania ubehli iba tri roky?

Zodpovedané
10. júl 2023

Dobrý deň,

od úmrtia maminky ubehlo 9 rokov a ocko naďalej býval v spoločnom byte. No pred 3 rokmi umrel tiež. Rodičia byt kúpili v roku 2004. My deti sme dedičským konaním zdedili túto nehnuteľnosť. Teraz sa nám črtá, že by sme byt mohli predať. Teda po 3,5 roku.

Budeme platiť daň z predaja?

Ďakujem

Dobrý deň,

príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane vtedy, ak:

  • Uplynulo 5 rokov a viac odo dňa jej nadobudnutia, ak nebola nehnuteľnosť zaradená v obchodnom majetku.
  • Je nehnuteľnosť nadobudnutá dedením v priamom rade (rodič, vnuk...) a poručiteľ mal nehnuteľnosť vo vlastníctve aspoň 5 rokov.

Daň platiť nebudete a ani odvody do zdravotnej poisťovne, Váš otec mal vo vlastníctve nehnuteľnosť viac ako 5 rokov. Dedenie v priamom rade.

S prianím pekného dňa,
Lenka